ارز دیجیتال ونوس (XVS) چیست؟
0

ارز دیجیتال ونوس (XVS) چیست؟

بازدید : 2179

ارز ونوس (XVS) یک ارز الگوریتمی و نوعی استیبل کوین است که منحصراً در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) راه‌اندازی شده است. این پروتکل راهی ساده برای استفاده از سیستم وام دهی و وام گیری ارز دیجیتال در اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) معرفی می‌کند و به کاربران امکان می دهد تا به طور مستقیم با وثیقه و با سرعت بالا وام بگیرند و در عین حال هزینه کاربری کمتری پرداخت کنند.

توکن های VAI دارایی های ترکیبی BEP-20 هستند که به ارزش دلار آمریکا (USD) وابسته‌اند. در حالی که توکن های XVS مبتنی بر BEP-20 هستند و در عوض برای مدیریت پروتکل ونوس استفاده می شوند؛ مانند رای به تعدیلات: افزودن انواع جدید وثیقه، تغییر پارامترها و سازماندهی بهبود محصول. مدیریت پروتکل به طور کامل توسط اعضای جامعه ونوس (XVS) است، زیرا بنیانگذاران ونوس، اعم از اعضای تیم و سایر مشاوران، اجازه تخصیص توکن XVS را دارند. در این مقاله از مجموعه مقالات فکت کوینز به بررسی ارز ونوس (XVS) می پردازیم.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال 

بنیانگذاران ارز ونوس (XVS) چه کسانی هستند؟

توسعه پروژه ونوس توسط تیم پروژه سوایپ (Swipe) در حال انجام است. هدف اصلی ارز ونوس دستیابی به تمرکززدایی از طریق اداره جامعه ونوس است. هیچ پیش استخراجی (pre-mines) برای تیمِ توسعه دهندگان یا بنیانگذاران آن وجود ندارد. به همین علت به دارندگان XVS کنترل کامل مسیری که پروتکل ونوس طی می کند را می دهد.

مطلب مفید: آینده ییلد فارمینگ (Yield Farming) در دیفای؛ بررسی خطرات ییلد فارمینگ

چه چیزی ارز ونوس (XVS) را منحصر به فرد می کند؟

نقاط قوت اصلی ارز ونوس (XVS) سرعت بالای آن و هزینه های بسیار پایین معاملات است که نتیجه مستقیم ساختن این ارز بر اساس زنجیره هوشمند بایننس است. این پروتکل اولین موردی است که به کاربران امکان می دهد به واسطه معاملاتِ تقریباً آنی، به بازارهای وام دهی بیت کوین (BTC)، ریپل (XPR)، لایت کوین (LTC) و دیگر ارزهای دیجیتال دسترسی داشته باشند تا نقدینگی خود را در زمان واقعی تامین کنند.

مشتریانی که از نقدینگی با استفاده از پروتکل ارز ونوس استفاده می کنند، با تعامل با برنامه غیر متمرکز ونوس (DApp) می توانند به سرعت وام بگیرند. از آنجا که هیچ مقام متمرکزی وجود ندارد، کاربران محدود به منطقه جغرافیایی، امتیاز اعتباری یا هر چیز دیگری نیستند و همیشه می توانند نقدینگی خود را با ارسال وثیقه کافی تامین کنند.

این وام ها از مجموعه ای است که توسط کاربران ارز ونوس ارائه شده و برای کمک خود یک APY متغیر دریافت می کنند. این وام ها با سپرده هایِ وام گیرندگان تضمین می شوند. برای اجتناب از حملات و دستکاری بازار، پروتکل ونوس از اوراکلهای تغذیه قیمت (price feed oracles)، از جمله Chainlink برای ارائه داده های دقیق قیمت که نمی توان آنها را دستکاری کرد، استفاده می کند. به لطف زنجیره هوشمند بایننس، این پروتکل می تواند با هزینه کمتر و کارآیی بهتر به price feed دسترسی پیدا کند و کلی سیستم را کاهش دهد.

ارز دیجیتال ونوس (XVS)
ارز ونوس (XVS)

مطلب مفید: NFT چیست؟ ساخت NFT چگونه است؟

چند کوین ونوس (XVS) در گردش است؟

ونوس حداکثر مجموع عرضه 30 میلیون توکن XVS را دارد. در نوامبر 2020 کمی بیشتر از 4.2 میلیون توکن XVS در گردش بود. ونوس یکی از اولین پلتفرم هایی بود که لانچ پول (Launchpool) را در بایننس اجرا کرد. طی آن اقدام به کاربران اجازه می داد با جمع آوری دارایی های مختلف، توکن های Binance Coin (BNB) ، Binance USD (BUSD) و Swipe (SXP) ، XVS را پرورش دهند. در مجموع 20 درصد از کل عرضه (6 میلیون XVS) به لانچ پول بایننس (Binance Launchpool) اختصاص داده شد و این توکن بلافاصله پس از آن در بستر مبادلات نقطه ای صرافی بایننس لیست شد.

این پروژه هیچ پیش فروش یا فروش خصوصی نداشت و تیم هیچ تخصیص توکنی ندارد. اما 1 درصد از کل عرضه (300،000 XVS) به کمک های اکوسیستم زنجیره هوشمند بایننس اختصاص داده شده است. 23.7 میلیون توکن باقی مانده XVS به تدریج در مدت چهار سال قفل می شوند زیرا توسط کسانی که از پروتکل ارز ونوس را استفاده می کنند استخراج می شوند. بر اساس وایت پیپر پروژه، 35 درصد از پاداش های روزانه XVS به وام گیرندگان، 35 درصد به تامین کنندگان و 30 درصد باقی مانده به ضرابخانه های استیبل کوین VAI اختصاص داده می شود.

مطلب مفید: چه کسانی شبکه بلاک چین را کنترل می کنند؟

امنیت شبکه ونوس (XVS)

شبکه ارز ونوس توسط زنجیره هوشمند بایننس ایمن می‌شود. BSC با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است و حتی اگر Binance Chain آفلاین شود یا با مشکلاتی مواجه شود، به عملکردش ادامه می‌دهد. زنجیره هوشمند بایننس از یک الگوریتم اجماع منحصر به فرد استفاده می کند که به عنوان مجوز اثبات سهام (POSA) برای ایمن سازی بلاک چین استفاده می شود. این اساساً یک مکانیزم اجماع ترکیبی است که جنبه های اثبات سهام (POS) و اثبات اعتبار (POA) را ترکیب می کند.

این برنامه بر اساس شبکه ای از 21 اعتبارسنج ساخته شده است که مسئول اجرای وظایف در زنجیره هوشمند بایننس و دستیابی به اجماع در مورد تراکنش‌های اخیر پردازش شده هستند. فراتر از این، تأمین کنندگان ارز ونوس با اقدامات لیکوئیدیتی خودکار (automatic liquidation) محافظت می شوند، که اگر وثیقه وام گیرندگان به زیر 75 درصد از مبلغ وام گرفته شده برسد، به طور خودکار نقض می شود.

از کجا می توانید ونوس (XVS) بخرید؟

از نوامبر 2020، ارز ونوس (XVS) برای تجارت در یک پلتفرم واحد، یعنی صرافی بایننس در دسترس است. ارز ونوس در برابر Tether (USDT) ، Bitcoin (BTC) ، Binance Coin (BNB) و Binance USD (BUSD) لیست شده است. در حال حاضر با هیچ پول فیاتی نمی‌توان ارز ونوس خرید‌.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x