ویگور Vigor (VIG) چیست؟ ویگور چه کاربردی در ایاس دارد؟

ویگور Vigor (VIG) چیست؟ ویگور چه کاربردی در ایاس دارد؟
0
بازدید : 3701

بلاکچین ایاس معمولاً به عنوان یک بلاک چین با مقیاس‌پذیری بالا تعریف می شود. علاوه بر این که توانایی استقرار قراردادهای هوشمند را نیز دارد. اما علی رغم این، اکوسیستم دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز در این بلاکچین قوی نیست و این وضعیتی است که VIGOR می خواهد تغییر دهد. ویگور VIGOR یک پلتفرم دیفای در حال توسعه در ایاس است. که به دنبال نشان دادن پتانسیل این بلاکچین با ایجاد یک بستر کامل مالی غیرمتمرکز است. و گزینه‌هایی را به کاربران ایاس و سایر ارزهای رمزپایه ارائه می‌دهد.

ویگور؛ دنیای دیفای به ایاس می آید

ویگور VIGOR یک پروتکل مالی غیرمتمرکز است. این پروتکل توانایی استفاده از چندین وثیقه برای ایجاد اکوسیستم کاملی از ابزارهای مالی با استفاده از بلاکچین ایاس را دارد. به این ترتیب گفته شد، به نظر می رسد ویگور مولفه‌های همزمان متفاوتی ارائه می‌دهد. از این رو نیاز به بررسی دقیق دارد.

اول از همه، VIGOR یک ارز پایدار است. و ارزش آن به دلار آمریکا متصل است. این ارز دارای یک مدل عملیاتی وثیقه ای است که ما را به یاد DAI de MakerDAO می اندازد. این ارز پایدار قلب پروتکل VIGOR است. زیرا بقیه عملکردهای مالی که به کاربران خود ارائه می دهد حول محور آن ساخته شده است. از جمله این عملکردها می توان به توانایی پس انداز، تهیه سهام و وام های وثیقه در ارزهای رمزپایه اشاره کرد. جایی که توکن ایاس قهرمان اصلی است.

ویگور
ویگور

همانطور که ملاحظه می‌کنید، مفاهیم VIGOR همان مفاهیمی هستند که به عنوان مثال در سیستم عامل های دیفای در اتریوم دیدیم. با این وجود بلاکچین در این مورد تفاوت اصلی را ایجاد می کند. ایاس بلاکچینی با مقیاس پذیری و قابلیت کار بسیار بیشتر از اتریوم است. در واقع، اتریوم دارای مقیاس پذیری نزدیک به 13 TPS (13 معامله بر ثانیه) است. و البته در اتراسکن Etherscan قابل مشاهده و بررسی است.

اتراسکن Etherscan TPS برای اتریوم

با این حال، ایاس تاکنون از این سطح پیشی گرفته است. در واقع، در EOS Network Monitor، می‌بینیم که بالاترین رکورد تراکنش در شبکه 3996 TPS بوده است. این از نظر معاملات در ثانیه 300 برابر قدرتمندتر از اتریوم است. همان داده ها را می توان در State of the DApps مشاهده کرد. جایی که به طور معمول تعداد معاملات روزانه در شبکه ایاس بسیار بیشتر از اتریوم است. و این به وضوح نشان می‌دهد که ایاس در این زمینه برتر است.

با توجه به این تفاوت بزرگ در مقیاس پذیری، کاملاً واضح است که ایاس حداقل تا زمان بروزرسانی نسخه جدید اتریوم (اتریوم 2.0) دارای یک مزیت است. با این حال، توسعه دهندگان ویگور اکنون با ارائه این سیستم عامل به دنبال بهره برداری از این مزیت هستند.

منشأ پروژه ویگور

این پروژه از سال 2018 آغاز شد. زمانی که آن را در وایت پیپر VIGOR منتشر کرد. کاری مشترک از متولیان اصلی VIGOR و DAC (جامعه خودمختار غیرمتمرکز). در این سند استراتژی اقتصادی، حاکمیت و عملکردهای پروتکل VIGOR ایجاد شده است. از آن زمان، ویگور توسعه خود را آغاز کرد. در تاریخ 15 سپتامبر سال 2020 بود که سرانجام اولین نسخه کامل این پروتکل منتشر شد.

در آن زمان ، VIGOR به یکی از اولین سیستم عامل های دیفای ایاس تبدیل شده و یکی از امیدوار کننده ترین ها در این بلاکچین است.

ویگور VIGOR چگونه کار می کند؟

اکنون، همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، ویگور یک پروتکل با چندین عملکرد است. این پروتکل توسط قراردادهای هوشمند مختلفی که در بلاکچین ایاس اجرا می شوند، کنترل می شود. گفته شده قراردادهای هوشمند به طور کامل به زبان C ++ (یک زبان محاسباتی عمومی به طور گسترده شناخته شده و سطح بالا) نوشته شده است. که این زبان برنامه‌نویسی کاملاً تمام عملکردهای ویگور را کنترل می کند.

از میان این عملکردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

DAC یا انجمن خودمختار غیرمتمرکز، حاکم بر این پروتکل که متشکل از 21 بنیانگذار است. این 21 نفر از بین بنیانگذاران ابتدایی و کاربران برتر انجمن انتخاب می شوند. سیستمی از اوراکل‌ها که وظیفه ارتباط بین دنیای واقعی و بازارهای موجود در آن را با خدمات درون پروتکل ویگور بر عهده دارد. ین سه قسمت اساسی پلتفرم ویگور فعلی است و هدفش بسیار ساده و از این قرار است: ایجاد یک سیستم وام و سهام که حول استیبل کوین ویگور و ایاس می چرخد.

ویگور DAC
ویگور DAC

استیبل کوین ویگور-VIGOR Stablecoin، قلب اقتصادی پروتکل

در مرکز عملیات ویگور پایدار استیبل کوین آن و توکن اصلی VIG قرار دارد. هدف از ایجاد استیبل کوین به شرح زیر است.

یک استیبل کوین غیرمتمرکز ایجاد کند که به کاربران ایاس اجازه می دهد در ازای درصدی از سود حاصل از وام های پروتکل، در سیستم عامل سرمایه گذاری کنند. این درآمد به شکل توکن‌های VIG به کاربر تعلق می گیرد.

یک سیستم مالی پایدار ایجاد کند که خطر نوسانات را در سیستم های وام اعمال شده توسط VIGOR کاهش دهد.

عملکرد استیبل کوین ویگور

ثبات قیمت استیبل کوین ویگور، به وثیقه اضافی استفاده شده در تولید آن بستگی دارد. نسبت وثیقه گذاری به کمک سیستم اوراکل‌های یکپارچه در پروتکل قابل تنظیم است. این سیستم تلاش می کند تا بهترین نسبت وثیقه ممکن را برای جلوگیری از تاثیر بی ثباتی بازار رمزنگاری بر ثبات ارزش کوین ارائه دهد.

نکته مهم دیگر در مورد استیبل کوین ویگور VIGOR این است که، وثیقه آن در برابر حوادث بی ثباتی بازار محافظت می‌شود. به این ترتیب، حفظ تعادلی مطلوب بین بدهی‌ها، بیمه‌ها و وام‌های درون سیستم است. حتی در موارد شدید، استیبل کوین دو نقطه محافظت خواهد داشت. اولین مورد با توکن‌های VIG بیان می شود که می تواند برای جبران خسارات استفاده شود. این سیستم در ابتدا با بخشی از هزینه ها و پاداش های تولید شده توسط کاربران درون سیستم عامل تغذیه می شود. نکته دوم حفاظت در استیبل کوین ویگور بیان شده است. این یک گروه ذخیره نهایی است که در شدیدترین موارد ضررهای درون پروتکل فعال می‌شود.

استیبل کوین ویگور
استیبل کوین ویگور

 

تولید استیبل کوین ویگور

اکنون، برای تولید VIGOR استیبل کوین باید فقط به DApp of VIGOR بروید و بالانس را در ایاس، VIG یا USDT قفل کنید. تا مقدار ویگور مورد نظر خود را به دست آورید. البته این مقدار با نسبت وثیقه، کمیسیون و پاداش تنظیم شده است.

 

DApps برای تولید کننده Bitcoincoin و VIGOR

به همین ترتیب، می توانید دارایی های VIGOR خود را به هر یک از توکن‌های ذکر شده تبدیل کنید. یا حتی می‌توانید آنها را بلاک کنید تا برای شرکت در این سیستم عامل پاداش بگیرید.

برای تعامل با DApp شما باید یک کیف پول ایاس سازگار داشته باشید. مواردی مانند Scatter و Anchor. عملکرد آن‌ها بسیار شبیه به کیف پول های Web3 اتریوم است. برای نمونه می‌توان به کیف پول متاماسک Metamask اشاره کرد.

توکن ویگ VIG Token، رمز بومی این سیستم عامل

قسمت مهم دیگر در مدل توکن اقتصادی VIGOR توکن بومی آن یعنی VIG است. این توکن چند هدف را دنبال می کند. از جمله اهدافش به موارد زیر می توان اشاره کرد:

این توکنی است که برای حاکمیت پروتکل و همچنین برای پرداخت هزینه ها و پاداشهایی که کاربران در سیستم عامل بدست می آورند استفاده می شود. علاوه بر این، VIG به عنوان یک دارایی ذخیره در پروتکل عمل می کند. از آنجا که VIG یک توکن صدور تورم است، ارزیابی مجدد آن به مرور زمان انجام می شود. و به حفظ سیستم عامل کمک می‌کند. توکن های VIG در کل یک میلیارد است. آن‌ها طبق پارامترهای استفاده از بستر ویگور صادر می شوند.

حاکمیت پروژه

از طرف دیگر ، این پروژه تحت الگوی جامعه خودمختار غیرمتمرکز (DAC) ساختار یافته است. پس به آنها این امکان را می دهد که امکان ایجاد یا تأمین حکمرانی خوب را داشته باشند. در حقیقت، این متولیان منتخب هستند که دسترسی چند امضایی را برای به روزرسانی کد قرارداد مدیریت می کنند. و کسانی هستند که تصمیمات عملیاتی مهم را می گیرند. لازم به ذکر است که رمز حاکمیتی که در سیستم استفاده می شود VIG نام دارد. هدف آن فراهم کردن دسترسی به سیستم است. این رمز همچنین می تواند به عنوان توکنی برای پرداخت سود و به عنوان ذخیره نهایی استفاده شود.

ویگور
ویگور

با توجه به موارد گفته شده، پلت فرم ویگور به عنوان DAC راه اندازی شده در شبکه اصلی ایاس اداره می شود. دارای حداکثر بیست و یک متولی از آن جامعه است. و آن‌ها مجوزهای چند امضایی را برای قراردادهای هوشمند کنترل می‌کنند. توسعه آن از طریق کار مشترک بسیاری از مردم به صورت رایگان از طریق جامعه خودمختار غیرمتمرکز (DAC) انجام شد. این یک پلتفرم ارز پایدار است که روز به روز کمک های قابل توجهی ارائه می دهد.

در نتیجه، ساخت این پروژه، در اصل یک جامعه خودمختار غیرمتمرکز است. پروتکل VIGOR قراردادهای منبع‌باز، هوشمند و کاملاً غیرمتمرکز را توسعه، پشتیبانی و نگهداری می کند. توجه به این نکته مهم است که هر کسی می تواند به آن بپیوندد. در VIG شرکت کند تا کاندید شود. در حال حاضر از بین بیش از 100 متقاضی، 21 نفر روزانه برای ارائه راهنمایی کاملاً غیرمتمرکز در توسعه و سایر عملکردهای پشتیبانی یا نگهداری در سیستم عامل انتخاب می شوند.

نتیجه گیری

ویگور پروژه ای تازه متولد شده است. و حتی در جامعه ایاس توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. مطمئناً ، پروژه‌ای است که پیشرفت زیادی ندارد. به ویژه اگر با پروژه هایی که با نام MakerDAO’s DAI ، آوه یا کامپاند شناخته می شوند مقایسه شود. این در حالی است که ما می‌دانیم همه آنها در اتریوم اجرا می شوند.

بنابراین ارزش VIGOR در این واقعیت چیست؟ خوب، هدف از استفاده از بلاکچین ایاس به جای اتریوم، ارائه‌ی تجربه‌ی کاربری بهتر و کمیسیون کمتر و حتی رایگان است. ایاس همیشه یک پروژه بسیار مورد بحث بوده و دارای جامعه ای بسیار فعال و مشتاق به DApps است. آنها معمولاً رکورد دوم کاربران فعال در DApps را دارند. با توجه به این واقعیت و سرمایه گذاری بالغ بر 2 میلیارد دلار، تعهد VIGOR برای دستیابی به پدیده هایی مانند “Ethereum Boom DeFi” در ایاس، به وضوح امری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x