کیف پول ارز‌‌‌‌‌ دیجیتال چیست؟  انواع والت (Wallet) ارز دیجیتال
0

کیف پول ارز‌‌‌‌‌ دیجیتال چیست؟ انواع والت (Wallet) ارز دیجیتال

بازدید : 3463

بروزرسانی :اکتبر 8, 2020 @ 8:19 ق.ظ

قبل از خرید بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری، شما نیاز به جایی دارید تا آن را ذخیره کنید. درست مثل دنیای فیزیکی که برای نگهداری و حمل پول کاغذی و سکه از کیف پول فیزیکی استفاده می‌کنید، برای نگهداری ارزهای دیجیتال هم به یک کیف پول ارز دیجیتال (والت) که مخصوص ارزهای دیجیتال است، نیاز دارید. در این مقاله از فکت کوینز می‌خواهیم با انواع کیف پول‌ ارز دیجیتال آشنا شویم.

کیف پول شما آدرسی مانند شماره حساب بانکی دارد که در جستجوگر بلاکچین (Blockchain Explorer) نشان داده می‌شود. این آدرس نسخه کوتاه‌تر و قابل استفاده تری از کلید عمومی شماست که ۲۶ تا ۳۵ کاراکتر تصادفی دارد. (1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa)

این آدرسی است که با دیگران به اشتراک گذاشته می‌شود تا بتوانید معامله کنید. به خاطر داشته باشید که هر کدام از این حرف‌ها و شماره‌ها در این آدرس مهم هستند.

مطلب مفید: بیت کوین چیست؟

چطور امنیت کیف پولمان را بالا ببریم

به طور کلی یک والت ارز دیجیتال دارای یک کلید خصوصی (privet key) و یک کلید عمومی (public key) مخصوص به خود است. کلیدهای خصوصی مثل رمز عبور برای دسترسی به حساب بانکی هستند و کلیدهای عمومی درست مثل شماره حساب بانکی عمل می‌کنند. همه کسانی که در شبکه بلاک چین فعالیت دارند می‌توانند کلید عمومی را ببینند. شما به عنوان صاحب کیف پول ارز‌‌‌‌‌ دیجیتال می‌توانید آدرس والت عمومی خود را در اختیار اشخاصی که قصد واریز ارز دیجیتال به حساب شما را دارند قرار دهید.

قبل از انجام هر معامله کل آدرس، حرف به حرف را چک کنید. همچنین به آدرس کیف پول شما یک یا چند کلید خصوصی متصل است. همانطور که از نام آن پیداست نباید با کسی به اشتراک گذاشته شود. از کلیدهای خصوصی برای تأیید مالکیت کلید عمومی و هم چنین برای تکمیل معامله استفاده می‌شود. برخی از کیف پول‌ها مجموعه کلماتی را به شما ارائه می‌دهند که در صورت گم شدن کلیدهای خود، با استفاده از آنها می‌توانید والت خود را بازیابی کنید. این عبارات را چاپ و در مکانی امن نگه دارید.

امنیت کیف پول ارز دیجیتال
امنیت کیف پول

اگر کلیدهای خصوصی والت خود را گم کنید

حقیقت تلخ این است که کیف پول بیت کوین شما شبیه کیف پول فیزیکی شما است. اگر کلیدهای خصوصی والت خود را گم کنید، وجه موجود در کیف را برای همیشه از دست خواهید داد. در کیف پول ارز‌‌‌‌‌ دیجیتال شما یک فایل اصلی وجود دارد که کلیدهای عمومی و خصوصی شما در آنجا ذخیره می‌شوند. در صورت گم شدن یا خراب شدن فایل اصلی باید این فایل را بازیابی کنید. در غیر این صورت، به موجودی کیف دسترسی پیدا نمی کنید.

شما می‌توانید کلیدهای خصوصی خود را روی رایانه، تلفن همراه، روی یک ابزار ذخیره سازی فیزیکی یا حتی روی یک کاغذ ذخیره کنید. بسیار مهم است که با تولید نسخه پشتیبان  آفلاین، کلیدهای خصوصی خود را ایمن نگه دارید.

به یاد داشته باشید که بیت کوین های شما روی هیچ دستگاه واحدی مستقر نیستند. دقیقاً همانگونه که برنامه بانکی روی موبایلتان به صورت واقعی پول را در حساب جاری شما نگه نمی‌دارد، این خود کیف پول ارز‌‌‌‌‌ دیجیتال شماست که روی بلاکچین بیتکوین است.

مطلب مفید: ساختن اکانت در صرافی بایننس

انواع کیف پول‌‌های ارز دیجیتال

والت‌ها به دو دسته گرم و سرد طبقه بندی می‌شوند. نوع اول به اینترنت متصل و آنلاین است و از آن با نام کیف پول “گرم” یاد می‌شود. دومین نوع والت، به اینترنت متصل نبوده ،آفلاین فعالیت میکند. و از آن با نام کیف پول “سرد” یاد می‌شود. برای مبالغ زیاد، کیف پول‌های سرد بهترین گزینه برای حفظ و نگهداری ارز دیجیتال هستند. اما کیف پول ارز‌‌‌‌‌ دیجیتال گرم روش ساده تری برای ذخیره سازی و نگه داری از ارزهای دیجیتال است.

والت ها انواع مختلفی دارند. هر شخص متناسب با نیاز خود می‌تواند والت مورد نظر خود را انتخاب کند. این کیف پول‌ها به سه دسته‌ی اصلی نرم افزاری، سخت افزاری و کاغذی تقسیم می‌شوند.

والت‌های آنلاین

در حالی که برنامه‌های کیف پول (والت‌های آنلاین) به خوبی کار می‌کنند و نسبتاً بی خطر هستند. اما امن‌ترین گزینه، والت سخت افزاری است که شما کلید خصوصیتان را به صورت آفلاین در یک مکان امن نگه داری می‌کنید. کیف پول ارز‌‌‌‌‌ دیجیتال سخت افزاری کلید خصوصی شما را بر روی یک USB ذخیره می‌کند. جالب اینجاست که با اینکه تراکنش‌ها آنلاین انجام می‌شوند. اما ارزها به صورت آفلاین ذخیره می‌شوند.

در کیف پول سخت افزاری، کلید خصوصی و امضای دیجیتال که برای خرج کردن بیت کوین مورد نیاز است، از طریق همان والت تولید می‌شود.

محبوب‌ترین کیف پول‌های سخت افزاری از لایه‌های امنیتی ویژه‌ای برخوردارند. تا مطمئن شوند، کلیدهای شما سرقت نشده و جای بیتکوین شما امن است. اما اگر کیف پول سخت افزاری خود را گم کنید، در صورتی که پشتیبان‌های معتبر کلیدها را نگه داشته باشید هیچ اتفاقی برای رمز ارز شما نمی افتد.

ناامن‌ترین گزینه، والت آنلاین و ذخیره بیتکوین در صرافی است. این نوع والت‌ها امن نیستند .چرا که شخص ثالثی کلیدهای شما را دارد. برای بسیاری از افراد، راه اندازی و استفاده از کیف پول‌های صرافی آسان‌تر است. راحتی در مقابل ایمنی پایین.

کریپتو ولت
انواع مختلف کیف پول رمزارز

بسیاری از سرمایه گذاران فعال بیتکوین از راهکارهای ترکیبی استفاده می‌کنند. آنها بخش اصلی بیت کوین‌های خود را که برای طولانی مدت سرمایه گذاری کرده‌اند، به صورت آفلاین (والت سرد) و مقدار بیت کوینی را که روزانه استفاده می‌کنند در موبایل خود (والت گرم) نگه می‌دارند.

بسته به کاربرد و علاقه شما کیف پول‌های متنوعی در دسترس است. اما از آنجایی که بیت کوین یک ارز دیجیتال است پس کیف پولش هم دیجیتالی است. سایت  Bitcoin.org یک قسمت به نام کمک‌رسان (Helper) دارد که به شما نشان می‌دهد کدام کیف پول ارز‌‌‌‌‌ دیجیتال مناسب شرایط شما است.

 کیف پول‌های آنلاین ابری

معمولاً کلیدها در سروری دور ذخیره و توسط شخص ثالثی اداره می‌شوند. همین مساله باعث شده تا کاربران کمی از آنها استفاده کنند چون احتمال اینکه دارایی آنها به سرقت برود زیاد است. Coinbase، Blockchain و Lumi Wallet برخی از نمونه‌های این نوع والتها هستند. اکثر رمز ارزها، از جمله بیتکوین، والت‌های مخصوص خود را دارند. برخی از این کیف پول‌ها قابلیت‌های امنیتی اضافه تری مثل ذخیره آفلاین ارائه می‌دهند (Coinbase و Xapo). با کلیدهای خصوصی که در دست دارید و در سرور ذخیره شده‌اند مجبورید به کیف پول خود و تدابیر آن اعتماد کنید.

کیف پول‌های نرم افزاری

این کیف پول ها هم به سه دسته  تحت وب، موبایلی و دسکتاپ تقسیم می‌شوند. این کیف‌ها را می‌توان مستقیماً روی کامپیوتر نصب و مدیریت کلیدها را به دست گرفت. بیشترشان رایگان هستند و تنظیمات نسبتاً آسانی دارند. جنبه منفی این والت‌ها این است که شما خودتان مسئول امنیت کلیدها هستید. اگر رایانه شما هک شد یا به سرقت رفت، سارق می‌تواند یک نسخه از کیف پول و بیت کوین شما را بردارد.

کیف پول تحت وب

یکی از انواع کیف پول‌ها والت تحت وب است که کافیست با ثبت نام در وب سایت مورد نظر کیف پول خود را بسازید؛ اما از آنجایی که تراکنش‌ها به صورت آنلاین صورت می‌گیرد، احتمال هک شدن آن بسیار بالاست و امنیت پایینی دارد. ولی به دلیل محیط بسیار راحت سایت‌ها، شما به آسانی می‌توانید داده‌ها و ارزهای خود را جابجا کنید.

کیف پول موبایلی

شما با نصب برنامه کیف پول بر روی گوشی موبایل تان می‌توانید به این والت دسترسی پیدا کنید. از آنجایی که استفاده از این کیف پول های موبایلی بسیار آسان است، کاربردی تر هستند. با اسکن کد QR (کد واکنش سریع Quick Response Code) می‌توانید ارزهای دیجیتال را در فروشگاه‌ها خرج کنید. این اپلیکیشن‌ها پیوسته باید به روز رسانی شوند.

کیف پول دسکتاب

این نوع والت‌ها در یک لپ تاپ یا رایانه شخصی نصب می‌شوند. این کیفها یکی از پرطرفدارترین والتها در بین علاقمندان به ارزهای دیجیتال هستند. والت دسکتاپ نسبت به سایر کیف پول‌ها امکانات و ویژگی‌های بیشتری دارد. کیف پول‌های کامپیوتری یکی از امن‌ترین گزینه‌ها برای ارزدیجیتال هستند؛ اما اگر کامپیوتر شما هک یا ویروسی شود، ممکن است تمام دارایی خود را از دست دهید.

کیف پول‌هایسبکیا (SPV)

امروزه کاربردیترین والت ها ،  هستند. این نوع والت، دفتر کل را دانلود نمی‌کند، بلکه فقط گاهی به آن وصل می‌شود. در صورتی که اگر پروتکل اصلی بیت کوین را دانلود کنید، به دفتر کل هم دسترسی خواهید داشت.

Electrum نمونه شناخته شده‌ای از کیف پول SPV بیت کوین است که برای ویندوز طراحی شده و در عین حال خدمات ذخیره آفلاین را هم ارائه می‌دهد. (Exodus)  می‌تواند با یک رابط کاربری پیشرفته چندین دارایی را ردیابی کند. در برخی کیف پول‌ها مانند (Jaxx Liberty) می‌توانید طیف گسترده‌ای از دارایی‌های دیجیتال نگه دارید و در برخی دیگر مانند (Copa) می‌توانید حساب مشترک داشته باشید.

قبل از دانلود هر برنامه، از قانونی بودن آن مطمئن شوید. برخی برنامه نویسان، برنامه‌ها را از وب سایت‌های رمزنگاری شده دیگر کپی برداری ودانلود رایگان آنها را در اختیار کاربران قرار می‌دهند پس احتمال هک شدن هم زیادتر می‌شود (یا به اصلاح استفاده از برنامه‌های کرک خطرناک است). والت‌های تلفن همراه درست مثل برنامه‌های تلفن هوشمند در دسترس هستند. اگر بخواهید می‌توانید در فروشگاه ها خریدتان را با بیت کوین پرداخت کنید یا حتی در حین حرکت هم می‌توانید با کیف پولتان کار کنید.

تمام کیف پول‌های آنلاین و بیشتر نمونه‌های دسکتاپ ذکر شده در بالا نسخه موبایل هم دارند، در حالی که برنامه‌هایی مثل  Abra، Edge و Bread فقط برای تلفن همراه ساخته شده‌اند. به خاطر داشته باشید، از آنجایی که بسیاری از کیف پول‌های آنلاین، کلیدهای شما را روی خود گوشی ذخیره می‌کنند در صورت گم شدن تلفن، بیتکوین‌های شما هم از بین خواهند رفت. همیشه برای اطمینان، نسخه‌ای از کلیدها و عبارات رمزی خود را  در دستگاه دیگری هم داشته باشید.

کیف پول‌ ارز دیجیتال سخت افزاری

دستگاه‌های کوچکی هستند که فقط برای انجام معاملات بیت کوین به وب متصل می‌شوند. از آنجایی که عموماً آفلاین هستند امن ترند و قابل هک نیستند. با این وجود اگر دزیده شوند بیت کوین‌هایتان هم با آنها دزدیده می‌شود.

کیف پول
لدجر بیت کوین

پس همانطور که قبلاً گفتیم توصیه می‌شود از کلیدهای خود، نسخه پشتیبان تهیه کنید. برخی از سرمایه گذاران بزرگ، والتهای سخت افزاری خود را در مکان‌های امنی مانند خزانه‌های بانکی نگه داری می‌کنند. کیف پول لجر نانو ، تروزو Trezor، کیپ کی (keep key) و کول والت (cool wallet) نمونه‌های شناخته شده‌ای از، کیف پول‌های سخت افزاری هستند.

کیف پول‌های کاغذی

ساده‌ترین نوع والت سخت افزاری هستند که مشخصات کلید خصوصی و کلید عمومی شما به همراه کد QR روی آنها نوشته شده است. اگرچه به راحتی گم می‌شوند اما با توجه به اینکه به اینترنت وصل نمی‌شوند بسیار امن وایده آل برای ذخیره طولانی مدت یا هدیه می‌باشند (البته به شرط اینکه دور از آب و آتش نگهداری شوند).

به کمک سرویس‌هایی مانند WalletGenerator به راحتی می‌توانید آدرس جدیدی درست کرده و والت کاغذیتان را چاپ کنید. هنگامی که می‌خواهید کیف پول کاغذی خود را شارژ کنید کافی است مقداری بیت کوین به آن آدرس ارسال کرده و سپس با خیال راحت آن را ذخیره کنید.

برای برداشت وجه و یا خرج کردن پول خود کافیست ارز مورد نظر کیف خود را از والت کاغذی به کیف پول نرم افزاری خود منتقل کنید. این عملیات به اصطلاح (SweePing) نامیده می‌شود. هر کاری می‌کنید فقط مطمئن شوید که از همه چیز بک آپ گرفته‌اید. بهتر است جای نسخه پشتیبان را به یکی از نزدیکانتان بگویید.

این روزها تقریباً همانطور که بیت کوین می‌خرید می‌توانید آن را بفروشید. به استثنای دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین که فقط برخی از آنها بیت کوین را نقدی مبادله می‌کنند. برنامه Coinatmradar شما را به سمت نزدیک‌ترین دستگاه خودپرداز بیت کوین راهنمایی می‌کند.

کیف پول کاغذی بیتکوین
paper wallet

همه صرافی‌ها هم خرید و هم فروش انجام می‌دهند. اینکه کدام صرافی را انتخاب می‌کنید بستگی به خود شما دارد، آیا شما سرمایه گذار کوچک، نهاد سرمایه گذاری یا معامله‌گر هستید؟

صرافی ها

خرده فروش‌ها می‌توانند در صرافی‌هایی مانند  Coinbase، Kraken، Bitstamp، Poloniex  و غیره، فعالیت کنند. هر صرافی رابط کاربری خودش را دارد، برخی از آنها خدمات مرتبطی مانند ذخیره سازی مطمئن (Secure storage)هم ارائه می‌دهند. در بعضی از صرافی‌ها کاربران برای انجام هر فعالیتی باید احراز هویت کنند در حالی که در برخی دیگر اگر معامله اندک باشد، این امر ضروری نیست.

در صورت تمایل می‌توانید بیتکوین خود را به جای پول نقد به رمز ارزهای دیگر تبدیل کنید. برخی صرافی‌ها مانند ShapeShift سرویس ویژه‌ای برای تبدیل ارزها به یکدیگر در اختیار کاربران قرار داده است. راهکار دیگر، فروش مستقیم است، به گونه‌ای که شما به عنوان فروشنده در پلتفورم هایی مانند  LocalBitcoins، BitQuick، Bittylicious و BitBargain  ثبت نام می‌کنید و افراد در صورت قبول قیمت پیشنهادی‌تان با شما تماس خواهند گرفت.

معاملات معمولاً بعد از اینکه خریدار وجه مورد نظر را به حساب بانکی شما واریز کرد. یا از طریق پرداخت الکترونیکی، پول را برایتان فرستاد انجام می‌شود.سپس شما باید مبلغ توافق شده بیتکوین را به آدرس خریدار ارسال کنید. همچنین به محض راه اندازی والت می‌توانید مستقیماً به دوستان و خانواده خود بیت کوین بفروشید. کافی است مقدار  بیت کوین مورد نظر را برای آنها بفرستید و آنها در مقابل با پول نقد یا الکترونیکی هزینه را پرداخت کنند.

wallet یا کیف پول ارز دیجیتال چیست ؟

انواع کیف پول های دیجیتالی برای حفظ و نگهداری ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند.

کیف پول های ارز دیجیتال به غیر از مکانی برای ذخیره ارز چه قابلیت های دیگری ارائه می‌دهند؟

از والت ها جدا از ذخیره ارز میتوان کسب درآمد هم داشت. استیکینگ ، سواپ ، ییلد فارمینگ و…. از نمونه راه‌های کسب درآمد از طریق والت ها هستند.

امنترین نوع کیف پول کدام است؟

در حال حاضر کیف پول های سخت افزاری از امنترین والت ها هستند.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x