ارز دیجیتال چینی (Yuan Chain Coin) چیست؟ یوان دیجیتال
0

ارز دیجیتال چینی (Yuan Chain Coin) چیست؟ یوان دیجیتال

بازدید : 4084

چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان، یکی از جنجالی‌ترین مولفه‌های تاثیرگذار بر بازار رمزنگاری است. ممنوعیت انجام تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در این کشور اتفاقی چالش برانگیز برای بازار کریپتو بود. اکنون این کشور قصد دارد یوان دیجیتال در اختیار شهروندان چینی قرار دهد. طی این اتفاق 40 میلیون یوان دیجیتال بین شهروندان توزیع می‌شود.

ارز دیجیتال چینی (Yuan Chain Coin) یوان دیجیتال
ارز دیجیتال چینی (Yuan Chain Coin) یوان دیجیتال

مطلب مفید: ماشین حساب سود استخراج

مزایای ارز دیجیتال چین

دولت چین از سال ۲۰۱۴ مشغول پژوهش در مورد توسعه ارزهای دیجیتال اختصاصی در کشور خود است. اما هنوز یوان دیجیتال چین به شکل فراگیر در دسترس عموم شهروندان قرار نگرفته است.

در اینجا دو نکته بسیار مهم است:

  1. ارز دیجیتال چینی به عنوان مهمترین و قوی‌ترین پروژه ارز دیجیتال ملی در جهان، قرار نیست جایگزین پول نقد یوان شود و در واقع نقش ارز مکمل پول نقد را بازی خواهد کرد.
  2. یوان دیجیتال قرار است برای مصارف داخلی کشور استفاده شود و پروژه‌ای برای به چالش کشیدن قدرت دلار آمریکا نیست.

حفاظت از حریم خصوصی کاربران

سیستم یوان دیجیتال e-CNY نام دارد. e-CNY که اساس امنیت پروژه یوهان دیجیتال است اطلاعت زیادی از تراکنش‌ها ذخیره نمی‌کند. اطلاعات به سازمان‌های دیگر ارائه خواهد مگر در موارد خاص. این ارز دیجیتال Firewall خواهد داشت و استفاده کاملاً ناشناس از آن غیر ممکن خواهد بود.

ارز دیجیتال چینی به ارزهای غیرمتمرکز شبیه نیست. ارز دیجیتال چینی، به ادعای بانک مرکزی چین، برخلاف ارزهای غیرمتمرکز دارای ارزش ذاتی است و دچار نوسان قیمت نخواهد شد.

یوان چین و قراردادهای هوشمند

طبق ادعای رئیس بانک مرکزی چین، یوان چین قابلیت استفاده از قرادادهای هوشمند را خواهد داشت. اهداف بهرمندی این پروژه از قراردادهای هوشمند ایجاد امنیت و سازگاری است. بدین ترتیب قراردادهای هوشمند اجازه استفاده از ارز دیجیتال یوان برای پرداخت‌‌های اتوماتیک را می‌دهند.

عملکرد e-CNY

سیستم  e-CNY، در دو فاز مجزای توزیع و کاربری، به بازار وارد خواهد شد. در فاز توزیع، ارز دیجیتال چینی توسط بانک مرکزی، بین بانک‌های سراسر چین توزیع می‌شود. در فاز کاربری بانک‌ها، یوان دیجیتال را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. کاربران قادر خواند بود ارز فیات را با این ارز دیجیتال مبادله کنند.

چین توزیع آزمایشی ارز یوان را شروع کرده است. دولت چین میلیون‌ها دلاراز این ارز  را در تعداد زیادی از شهرهای چین توزیع کرده است. ارز دیجیتال چینی به واسطه یک نرم افزار به فاز کاربری رسیده و به دست مصرف کنندگان رسیده است. شهروندان چینی برای استفاده از این ارز باید نرم افزار را دانلود و نصب کنند. سپس می‌توانند e-CNY دریافت کنند.

آیا یوان دیجیتال به معنای واقعی یک رمز ارز است؟

خیر! هنگامی که به بحث در مورد رویدادی به نام رمز ارز می‌پردازیم، عموماً منظورمان چیزی مثل بیت‌ کوین یا اتریوم است که غیر متمرکز است و از بلاک چین استفاده می‌کند. و بدین صورت قادر به ثبت و ذخیره تراکنش‌هاست. بیت‌ کوین و ارزی مانند اتریوم بر ناشناس بودن تاکید دارند و به دنبال حذف واسطه‌ها هستند. و به خاطر نوسانات بسیار گزینه مناسبی برای استفاده گسترده نیستند.

ارز دیجیتال یوان، رمز ارز نیست! بلکه یک ارز دیجیتال ملی است. 

هنوز در مورد این تصمیم ابهام‌هایی وجود دارد که آیا ارز دیجیتال چینی از بلاک چین استفاده خواهد کرد یا نه. سیستم این ارز توسط بانک مردم چین مدیریت می‌شود و همین نشان دهنده‌ی متمرکز بودن این پروژه است.

جمع‌بندی

به وجود آمدن شرایط درگیری مناطق مختلف جهان از جمله چین با ویروس کووید-19 باعث شد تا دولت چین برای شروع استفاده از ارز دیجیتال یوان عجله کند. اما هنوز هیچ تاریخ دقیقی از زمان استفاده گسترده از این ارز اعلام نشده است. ارز دیجیتال یوهان نوعی همگام شدن با شرایط مدرن جهان است و صرفا همان ارز فیات منتهی با قابلیت استفاده دیجیتال است. پس ارزش یوهان دیجیتال مانند یوان کاغذی ثابت خواهد ماند.

 

6
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x