ارز دیجیتال زیلیکا (Zilliqa) چیست؟
0

ارز دیجیتال زیلیکا (Zilliqa) چیست؟

بازدید : 281

ارز دیجیتال زیلیکا در سال 2017 و در کشور سنگاپور فعالیت خود را آغاز کرد. این ارز دیجیتال که سیستمی بر پایه بلاک چین عمومی محسوب می شد، به سبب اجرای شاردینگ مشهور شد. بهتر است مفهوم شاردینگ را با هم مرور کنیم. یکی از مهمترین مشکلات بلاک چین این است که افزایش تعداد گره ها مقیاس پذیری آن را کاهش می دهد. ممکن است برخی از افراد تصور کنند. گره های بیشتر یعنی قدرت بیشتر. بنابراین سرعت افزایش می یابد. اما این تصور صحیح نیست. شاردینگ در حقیقت یک نوع تقسیم وظیفه است؛ به جای اینکه یک نفر مسئولیت همه کارها را بر عهده بگیرد، وظایف بین چند نفر تقسیم می شود تا داده ها به قطعات کوچکتر، قابل کنترل و مقیاس پذیر تبدیل شود. به بیانی تخصصی تر، شاردینگ روشی مقیاس پذیر است که در آن نود های اعتبار سنجی تراکنش ها در بلاک چین به بخش های کوچک تر یا همان شارد تقسیم می شوند که این شارد ها موجب اعتبار سنجی میکرو بلاک ها می شوند و سرانجام این میکرو بلاک ها برای ایجاد یک بلاک جدید در شبکه بلاک چین با یکدیگر ادغام می شوند که نتیجه این کار بهبود سرعت پردازش تراکنش های بلاک چین است. در این مقاله از مجموعه مقالات فکت کوینز به بررسی ارز دیجیتال زیلیکا می پردازیم.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

ارز دیجیتال زیلیکا چیست؟

ارز دیجیتال زیلیکا طی ICO یا عرضه اولیه خود که در آغاز سال 2018 انجام شد، توانست مبلغی معادل 22 میلیون دلار اتریوم را جذب کند این در حالیست که همه عرضه ارز زیلیکا 22 میلیارد بود، در آغاز روی شبکه اتریوم و توکن هایی با استاندارد ERC-20 ایجاد شدند و پس از ایجاد شبکه اصلی در اوایل سال 2019، به توکن های ارز دیجیتال زیلیکا مبدل شدند. در حقیقت زیلیکا حدودا طی 3 ماه اول سال 2019 و پس از شروع به کار شبکه اصلی خود، تراکنش ها را فعال کرد و طی 3 ماه دوم سال به منظور ایجاد قرارداد های هوشمند بر روی خود اقدام کرد که توسعه دهندگان می توانستند قرارداد هایی را بنویسند و آن ها را به مرحله اجرا برسانند.

ارز دیجیتال زیلیکا (Zilliqa)
ارز دیجیتال زیلیکا (Zilliqa)

ارز دیجیتال زیلیکا مدعیست که با استفاده از شاردینگ، نیروی اجرای بلاک چین خود به میزان افزایش عدد نود های موجود در شبکه پیشرفت داشته است. با این حال این مساله را هم باید مد نظر گرفت که Ziliqa پس از انتقال به شبکه اصلی و منحصر به فرد خود، ورژن های قدیمی را منسوخ کرده و اشخاصی که در حال تلاش برای ذخیره زیلیکای خود به روش آفلاین هستند باید به واسطه کیف پول مختص به خود این کار را انجام دهند و می بایست اطمینان حاصل کنند که کیف پول ارز دیجیتال آن ها، توکن های بلاک چین مختص به زیلیکا را پشتیبانی می کند.

مطلب مفید: شاردینگ در اتریوم 2

تاریخ نگار ارز دیجیتال Ziliqa

مدیر ارشد پروژه ارز دیجیتال زیلیکا شخصی به نام آمریت کومار (Amrit Kumar) است. او یکی از پژوهشگران و متخصصان دانشگاه سنگاپور بود. این پروژه توسعه دهندگان دیگری مانند مکس کانتلیا و یوغی جیا دارد. ارز دیجیتال Ziliqa در سال 2017 به شکل رسمی وارد بازار رمز ارز شد و سپس در دسترس عموم قرار گرفت. ایده‌ی زیلیکا، نخستین بار توسط پراتیک ساکسینا (Prateek Saxena) استادیار دانشکده حسابداری دانشگاه ملی سنگاپور (National University of Singapore) پرداخته شد. ساکسینا و تعدادی از دانشجوهای دیگر در دانشکده حسابداری مقاله ای را در سال 2016 منتشر کردند. در آن تبیین شده است که چگونه یک بلاک چین با تمرکز بر خُردکردن داده ها یا شاردینگ می تواند کارایی و سرعت شبکه را بهبود دهد. تقریباً در همان زمان، ساکسینا به همراه کارافرین باسابقه، مکس کانتلیا (Max Kantelia)، و ژوزار موتیوالا (Juzar Motiwalla) رئیس سابق انجمن رایانه سنگاپور (Singapore Computer Society)، شرکتی را با نام آنکوان کاپیتال (Anquan Capital) را تأسیس کرد. این شرکت یک شرکت تحقیقاتی در زمینه ی فناوری های کامپیوتری است.

ارز دیجیتال زیلیکا (Zilliqa)
ارز دیجیتال زیلیکا (Zilliqa)

در ژوئن 2017 با هدف توسعه شبکه، این شرکت با شرکت تحقیقاتی زیلیکا ریسرچ (Ziliqa Research) ادغام شد. دونگ شینشو (Dong Xinshu) به عنوان مدیرعامل، یائوگی ژیا (Yaoqi Jia) به عنوان سرپرست فناوری، و آمریت کومار (Amrit Kumar) به عنوان مدیر ارشد علمی آن معرفی شدند. هر سه قبلاً به عنوان همکار تحقیقاتی در دانشکده حسابداری دانشگاه سنگاپور کار می‌کردند. ارز دیجیتال زیلیکا به واسطه بهترین اساتید از برترین دانشگاه های سنگاپور و کالیفرنیا خلق شد. ICO این کوین در سال 2017 تا 4 ژانویه 2018 به حالت خصوصی برگزار شد. در سال 2019 این رمز ارز بلاک چین مختص خود را ایجاد کرد و با نماد Zil وارد بلاک چین انحصاری اش شد. در ابتدا زمانی که زیلیکا وارد بازار شد، بر روی بلاک چین اتریوم، فعالیتش را شروع کرد.

مطلب مفید: هلیوم (Helium) چیست و چگونه آن را استخراج کنیم؟

لیست کیف پول های ارز دیجیتال زیلیکا

برای هر ارز دیجیتال مهمترین نکته نگهداری از آن است. ارز زیلیکا توسط کدام کیف پول ها پشتیبانی می شود؟ کیف پول هایی وجود دارند که شما به آسانی می توانید این ارز را در آن ها نگهداری کنید. در زیر لیست کیف پول هایی را برای شما مشخص کرده ایم که بتوانید زیلیکای خود را در آن نگهداری کنید. خوشبختانه در این لیست نام کیف پول های مشهوری هم وجود دارد.

 1. کیف پول لجر نانو اس. Ledger Nano S
 2. کیف پول تراست یا تراست ولت
 3. کیف پول ZilPay
 4. کیف پول اتمیک
 5. کیف پول Infinito

مطلب مفید: توکن عرضه پرکشش (Elastic supply token) چیست؟

استخراج زیلیکا

به این منظور استخراج ارز دیجیتال زیلیکا، ابتدا بایستی لوازم مورد نیاز برای این کار را تهیه کنید. برای تهیه لوازم ماینینگ اول از همه باید بررسی کنید که استخراج زیلیکا به چه تجهیزاتی نیاز دارد. میدانیم که این تجهیزات شامل دستگاه های ماینر و ریگ های استخراج است. دیگر مثل سال های گذشته استخراج آنقدرها هم آسان نیست. به دلیل رشد بازار رمز ارزها این روزها استخراج ارز های دیجیتال هم به سرمایه زیادی نیاز دارد، چرا که تجهیزات استخراج گران است. به همین علت است که عده زیادی از افراد تمایل بشتری به ترید و خرید و فروش نشان می دهند تا استخراج.

خرید ZIL صرافی های ارائه دهنده زیلیکا

توکن ZIL، توکن ارز دیجیتال زیلیکا به شمار می رود. این توکن را میتوان از بسیاری صرافی های معتبر همچون صرافی بایننس خریداری کرد. رمزارز ZIL قابلیت مبادله با دیگر توکن ها، استیبل کوین ها، و ارزهای رایج کشورها را دارد. همچنین در ایران نیز میتوانید با پرداخت ریالی در صرافی های دیجیتال معتبر به این توکن دست پیدا کنید. همانطور که می دانید، برای اینکه زیلیکا را بتوانید خرید و فروش کنید، باید از صرافی های دیجیتال اقدام کنید.

اروزه فقط 10 صرافی وجود دارد که از ارز دیجیتال زیلیکا پشتیبانی می کنند و شما نیز می توانید از طریق این 6 صرافی زیلیکا را خرید و فروش کنید. در انتخاب صرافی دقت کنید تا بتوانید بهترین خرید و فروش را داشته باشید. اکنون در بین صرافی های موجود که زیلیکا را لیست کرده اند، صرافی بایننس به عنوان برترین صرافی یاد می شود. همانطور که می دانید، قبل از شروع کار با صرافی های دیجیتال باید از یک IP جز IP ایران استفاده کنید. در ادامه لیستی از صرافی هایی که ارز دیجیتال زیلیکا را ارائه می دهند برا شما تهیه کرده ایم.

 • صرافی بایننس
 • صرافی Okex
 • صرافی HitBTC
 • صرافی هیوبی
 • صرافی Bithumb
 • صرافی آپ بیت

مطلب مفید: آشنایی با کاربرد و مفهوم دامیننس بیت کوین

امنیت شبکه ارز دیجیتال زیلیکا (Zil)

شبکه زیلیکا از طریق پروتکل عملی تحمل خطای بیزانس (Byzantine Fault Tolerance) ایمن می گردد. به این معنی که برای اضافه شدن یک گزارش به زنجیره، دست‌کم دو سوم از تمام نود‌ها (اعضای فعال بلاکچین) باید صحت آن را تأیید کنند. هر بخش کوچک در این بلاکچین برای تأیید تعدادی از تراکنش ها، به گروهی از نودها نیاز دارد. هنگامی که هر بخش از داده های خُرد به اجماع رسید، گروه دومی از نودها نتایج جمعی آن را تأیید می نمایند. آنگاه بلاک جدیدی به زنجیره بلوکی اضافه میشود. این شبکه از رمزنگاری بیضوی برای تضمین پروتکل اجماع خود و امکان علامت گذاری چندگانه استفاده می کند. علاوه بر پروتکل تحمل خطای بیزانیس که گزارش تراکنشها را ایمن می سازد، زیلیکا از الگوریتم اثبات کار (proof-of-work) نیز برای تعیین هویت نودها و تولید بخش های کوچک اطلاعات استفاده می کند. زیلیکا زبان جدیدی به نام “Scilla” را برای قرارداد‌های هوشمند خود توسعه داد. زبان امنیتی “Scilla”، در واقع اختصار عبارت “قرارداد‌های هوشمند سطح متوسط” (Smart Contract Intermediate-Level Language) است. هدف آن شناسایی خودکار و از بین بردن آسیب های امنیتی در سطح زبان است. هدف دیگر آن، تسهیل تأیید رسمی قرارداد‌های هوشمند از طریق اثبات ریاضی است.

ملب مفید: استراتژی خروج چیست ؟ چه زمانی باید از بازار خارج شد؟

کلام آخر

زیلیکا ارز دیجیتالی چالش برانگیز است که البته در رتبه‌ های بالای لیست رمز ارزهای محبوب و ارزشمند میان کاربران قرار گرفته است. مزیت زیلیکا در این نکته نهفته است که زیلیکا از تکنولوژی شاردینگ برخوردار است و می‌تواند راه‌حلی برای مساله مقیاس‌پذیری بلاک چین باشد. تیم توسعه‌ دهنده آن سعی دارند که به یک الگوریتم اجماع دوگانه دست پیدا کنند. بررسی‌ های مکرر نشان داده است که آینده ارز دیجیتال زیلیکا احتمالا روشن است، زیرا توکن Zil سبب می شود که بلاک چین اختصاصی زیلیکا نیز ایجاد شود، تیم توسعه دهنده این ارز هم سعی دارند که سرعت تراکنش‌ ها را بهبود بخشند و روند اخیر قیمت زیلیکا نشان داده است که احتمال جهش در مسیر حرکت این ارز وجود دارد. شما این ارز را در پرتفولیوی خود دارید؟ نظرات و تجربیات خود را درباره ارز دیجیتال زیلیکا ما به اشتراک بگذارید.

 

6
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x