چه کسی شبکه ارز دیجیتال بیت کوین را کنترل می کند؟

چه کسی شبکه ارز دیجیتال بیت کوین را کنترل می کند؟
0
بازدید : 3877

مقدمه

کنترل اکوسیستم بیت کوین به دست کیست؟ تولد بیت کوین وعده‌ی دیرین پول غیرمتمرکز را عملی کرد. پولی که هیچ نهاد مرکزی به دلخواه خود سیستم را کنترل یا دستکاری نکرده باشد. تولد نوع جدیدی از پول بود که ما را از شر زنجیره های کنترلی که پول می تواند به شدت بر جامعه تحمیل کند، رها کرد. و تا حدودی همه اینها درست است. بیت کوین آزادی مالی را به ارمغان آورد.

با این حال، این اکوسیستم از زمان تاسیس تاکنون تغییرات زیادی داشته است. در ابتدا ، عده ای جزئی از آن بودند و در آن زمان، روح سرکشی در جامعه حاکم بود. اما اکنون، واقعیت بسیار متفاوت است. اکنون شرکت های بزرگی وجود دارند که با توجه به منافع اقتصادی خود وزن سهام بیشتری در اکوسیستم ایجاد می کنند. سپس وال‌ها ، ماینرها، صرافی‌ها، توسعه دهندگان و انواع مختلفی از شرکت های اقتصادی و مالی حضور دارند. و حتی خود جامعه به دنبال تعادل و ایجاد توازن در این اکوسیستم به نفع خود شد.

چه کسی بیت کوین را کنترل می کند
چه کسی بیت کوین را کنترل می کند

به همین دلیل در این مرحله بسیار منطقی است که بپرسیم چه کسی بیت کوین را کنترل می کند؟ بزرگترین حضوری که توسعه و آینده بیت کوین را تعیین می کند چیست؟ این مقاله از فکت کوینز به شما کمک می کند بفهمید چه اتفاقی در اکوسیستم بیت کوین می افتد که آن را از دیگر رمز ارزها مجزا می‌کند.

بیت کوین، هشتمینِ عجایب جهان

بیت کوین یک سیستم غیرمتمرکز است، که برخی می خواهند آن را متمرکز کنند. اگر چیزی گونه های انسانی را متمایز کرده باشد، آن نیاز به داشتن کنترل است. داشتن احساس قدرت برای کنترل چیزهای اطرافمان به ما آرامش می بخشد. این یکی از تمایلات اساسی است و همه ما آن را تجربه کرده ایم. اما این طبیعت در بیت کوین شکسته شده، زیرا این یک سیستم غیرمتمرکز است. سیستمی که نظم ریاضی دارد اما کنترلی بی قانون و غیر متمرکز.

این بدان معناست که کسی به عنوان کنترل کننده بیت کوین وجود ندارد. زیرا آنچه واقعاً کنترل آن را تعیین می کند یک کد کاملاً دیجیتالی، نرم افزاری و غیر قابل دیدن است. این حداقل در عملکرد آن است و چیزی است که ما به سختی می توانیم آن را تغییر دهیم. یعنی بیت کوین یک ارز دیجیتال است. و به همین ترتیب، دیجیتالی و غیرمتمرکز بودن باعث می شود از کنترل مطلقی که ممکن است یک فرد یا گروهی از افراد بخواهند اعمال کنند، فرار کند.

بیت کوین، هشتمینِ عجایب جهان
بیت کوین، هشتمینِ عجایب جهان

فهمیدن آن کمی دشوار است؟ اما ساده است اگر بدانیم که توسعه بیت کوین، هر خط کدی که از ابتدا تا به امروز آن را تشکیل می دهد ، توسط شخصی یا گروه خاصی از افراد نوشته نشده. در مورد آن ها تصمیم گرفته نشده و تحمیل نشده اند. در عوض، چیزی بود که توسط جامعه ساخته شده است. صدها و حتی هزاران نفر در سراسر جهان در این توسعه شرکت کرده اند. بعضی از آنها چهره های شناخته شده ای هستند. یا حتی چهره های مشهور اما ناشناس مانند ساتوشی ناکاموتو از آغازگران این رمز ارز هستند.

با این وجود ، علی رغم توسعه غیرمتمرکز ، بیت کوین از تلاش افراد یا گروه های بسیار خاصی از افراد برای کنترل آن در امان نمی ماند. از این گذشته ، چه کسی به ارز رمزپایه شماره یک جهان و سرمایه بازار آن به اندازه تولید ناخالص داخلی سالانه بسیاری از کشورهای جهان اهمیت می دهد؟ مطمئناً پاسخ شما و ما یکسان است: «بسیاری از افراد علاقه مند به سرمایه گذاری در بیت کوین هستند. بی شک آن ها آن می خواهند سرمایه‌شان را چند برابر کنند.»

نرم افزار رایگان بیت کوین

آیا این بدان معناست که بیت کوین به عنوان پول غیرمتمرکز شکست خورده است؟ در واقع ، ساتوشی ناکاموتو این محدودیت را پیش بینی کرده بود. بنابراین بیت کوین را به عنوان نرم افزار رایگان توسعه داد. به این ترتیب ، اگر کسی بخواهد سیستم را به نفع خود کنترل کند ، بقیه افراد جامعه می توانند این عمل را نادیده بگیرند. فقط و با استفاده از کد مشخص، مسیر دیگری را طی کنند. هوشمندانه است، اینطور نیست؟ بزرگترین محافظت در برابر کنترل مطلق در بیت کوین، مجوز نرم افزار ساده و رایگان است. به ذهن چه کسی می ‌رسد؟

با این وجود، بسیاری تصور می کنند که یک سری نیروها و منافع در بیت کوین جمع می شوند که بر سر کنترل آن می جنگند. اینجا چیزی برای پنهان کردن نیست ، این طبیعت انسان در بهترین حالت است. همه می خواهند اوضاع را کنترل کنند ، خواه این وضعیت مغایر منافع آنها باشد یا به نفع آنها باشد. به همین دلیل است که می توانیم آن نیروها را شناسایی کرده و تأثیر واقعی آنها در کنترل بیت کوین را بسنجیم.

نیروهایی که اکوسیستم بیت کوین را کنترل می کنند

ما در ادامه‌ی این مقاله این نیروها را نام برده و شرح می دهیم که چه تاثیری بر اکوسیستم بیت کوین دارند.

توسعه دهندگان ، سازندگان بیت کوین

یکی از نیروهایی که بیشترین کنترل بیت کوین را در دست دارد توسعه دهندگان هستند.در واقع توسعه دهندگان، برنامه‌نویسانی هستند که به هر نحوه سعی در بهبود اکوسیستم بیت کوین دارند. این گروه با کدهای مشخص که مستقیم با شبکه بیت کوین مرتبط است به توسعه هر چه بیشتر شبکه کمک می‌کنند و با ایجاد خدمات جانبی (مثل وب‌سایت‌ها و برنامه‌های خدماتی یا خبری) باعث شناخت بیشتر مردم و بیشتر شدن کاربردهای بیت کوین می‌شوند.

به هر حال ، آنها کسانی هستند که کدی را که باعث فعالیت بیت کوین می شود را می نویسند. آنها کسانی هستند که می پذیرند چه تغییراتی قرار است ایجاد شود و چه تغییراتی ایجاد نمی شود. در مورد چگونگی و چرایی و زمان و تغییرات نیز برنامه ریزی می‌کنند.

اساساً می توانیم بگوییم که توسعه دهندگان بیت کوین خدایان این شبکه هستند. به این معنا که آنها کنترل کاملی بر آنچه که نرم افزار بیت کوین می تواند انجام دهد را دارند.

ماینرها، ضربان قلب شبکه

یکی دیگر از بازیگران مهم اکوسیستم بیت کوین ماینرها هستند و ناگفته نماند که موقعیت شما برای عملکرد شبکه بسیار حیاتی است. به عنوان مثال ، اگر یک استخر بزرگ استخراج از بین برود ، به دلیل کاهش میزان هش ، امنیت شبکه در معرض خطر است.

این مثال می تواند بدتر باشد. اگر به دلایلی ، ماینرها برای حمله به شبکه همکاری کنند، می توانند در عرض چند ساعت به دلیل وجود هارد فورک آن را به پایان برسانند. این بدترین سناریویی است که می توان تصور کرد. اما یک سناریوی احتمالی است. بسیاری از ارزهای رمزپایه پس از حمله 51٪ عملاً مرده اند.

در این مرحله ، ماینرها قدرت عظیمی دارند. نه تنها به این دلیل که آنها شبکه را فعال نگه می دارند، بلکه اگر بخواهند اقدامات آنها می تواند آن را از بین ببرد.

با این حال ، در اینجا تئوری بازی ها و تعادل نش ظاهر می شود. گرچه درست است که این امکان وجود دارد. اما در واقع ماینرها سرمایه گذاری های کلانی برای استخراج بیت کوین انجام داده‌اند. بنابراین از بین بردن شبکه ای که آنها را تغذیه می کند خیلی هوشمندانه نیست. اگر جامعه‌ی خارج از ماینرها بخواهند تغییری ایجاد کنند و این تغییر منافع ماینرها را تحت تأثیر قرار دهد، آنها با اتفاق آرا (همانطور که قبلاً اتفاق افتاده است) می توانند با تغییر مذکور مخالفت می کنند.

نکته آخر اینکه ، به یاد داشته باشید که آنها توانایی تصمیم گیری در مورد اضافه کردن تراکنش به بلاک را دارند. و با این کار می توانند کاربران را مجبور به پرداخت هزینه بیشتر کنند.

اگرچه این جمع‌بندی از میزان قدرت ماینرها صحیح است، اما برای ماینرها هماهنگی عادی به منظور ایجاد فشار دشوار است. اما غیرممکن نیست. در واقع آنها به ندرت می‌توانند هماهنگ شوند. به همین دلیل تمرکززدایی از استخراج بیشتر می‌شود. چالشی که بیت کوین از عملاً از اولین روز تولد خود در تلاش برای حل آن است.

اهالی جامعه رمزنگاری؛ تریدر ها

سرانجام ما جامعه رمزنگاری را در اطراف بیت کوین پیدا می کنیم و اگر بتوانیم در مورد آن چیزی بگوییم ، این است که بخش مهمی از آن در دنیای رمزنگاری شکل می گیرد. قابل درک است ، بیت کوین قدیمی ترین پروژه و جامعه آن بالغ ترین پروژه است. بنابراین بسیاری از آنها درک خوبی از مفهوم پروژه و فلسفه آن دارند.

مسئله این است که گاهی اوقات آنچه افراد پروژه در واقع هستند تفاوت زیادی با فهم مردم از آنها داشته باشد (که البته امری طبیعی است) و گاهی اوقات کاملاً مغایر اصول و منافع جامعه و خود پروژه است.

تریدر ها اجتماعاتی از مردم هستند که همیشه به دنبال محافظت از پروژه ای هستند که به آن اعتقاد دارند. اما همانطور که از آنها محافظت می کند می توانند آن را از بین ببرند.

نهنگ های بیت کوین

بیشتر نهنگ های بازار بیت کوین، قیمت قدرتمند 23،409 دلار را به عنوان سطح پشتیبانی اصلی روند صعودی بیت کوین معرفی کرده‌اند. خوشه های نهنگ بیت کوین نشان می دهد که سطح 23،409 دلار به کانون توجه معامله گران بزرگ تبدیل شده است. این موضوع نشان می دهد که نهنگ ها به انباشتن بیت کوین بالای 23000 دلار ادامه میدهند. و اینگونه از روند افزایش قیمت بیت کوین حمایت می کنند.

زمانی که نهنگ ها، بیت کوین را با قیمت خاصی خریداری میکنند و بعد دارایی های خود را از آن قیمت انتقال نمی دهند، خوشه های نهنگ بیت کوین تشکیل میشود.

این خوشه ها برای تعیین سطوح پشتیبانی مختلف به کار می روند. به ویژه زمانی که بازار به سرعت در حال تغییر است، مفید واقع می شوند.

از میان نهنگ‌های مشهور بیت کوین میتوان از بری سیلبرت، تیم دراپر، مایکل نووگراتز، تایلر و کامرون وینکلووس، بلاک چین کپیتال، بروک پیرس، متیو روژاک، چانگ پنگ ژائو، راجرور، برایان آرمسترانگ اشاره کرد.

جمع‌بندی

از دیگر مولفه های موثر بر اکوسیستم بیکوین می توان به بیتکوینرها و فول نودها، محققان و نویسندگان، شرکت‌ها و کسب‌ و کارها، استخرهای استخراج بیت کوین، تولیدکنندگان دستگاه استخراج بیت کوین، صرافی‌های بیت کوین، ارائه دهندگان درگاه پرداخت بیت کوین، ارائه دهندگان کیف پول و رسانه‌های اطلاع رسانی اخبار بیت کوین نیز اشاره کرد.

در پایان باید بدانیم که حتی ساتوشی ناکاموتو با قرار دادن بیت کوین تحت مجوز نرم افزار آزاد بازتاب اولیه‌ای از تعادل کنترل‌گری است. مجوز MIT به بیت کوین اجازه می دهد تا همیشه یک نرم افزار رایگان باشد. این مولفه برای این هدف است که یک توسعه عمومی یا خصوصی باشد. توسعه ای که همه می توانند از آن بهره مند شوند. از آنجا که هدف ساده است: جهان را به یک دوره غیرمتمرکز سوق می دهد. دورانی که نیروهای کنترل کننده (دولت ها ، بانک ها ، سازمان های بین المللی) با ساختن همتای خود تعادل برقرار می کنند.

اکنون می توانید درک کنید که بیت کوین توسط کسی کنترل نمی شود. اما همیشه به دنبال تعادل بین همه بازیگران است. در حال حاضر، این حقیقت بیت کوین است و شما می توانید روزانه آن را در هرجای جامعه کریپتو مشاهده کنید.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x