هولدر کیست و چه هدفی در بازار ارزهای دیجیتال دارد؟
0

هولدر کیست و چه هدفی در بازار ارزهای دیجیتال دارد؟

بازدید : 3476

هولد به استراتژی «خرید و نگهداریِ بلندمدت» در بین سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال اشاره دارد. استراتژی «هودل» یا «هولد» به سرمایه گذاران کمک می‌کند از ضرر ناشی از نوسانات کوتاه مدت ارزهای دیجیتال جلوگیری کرده و از افزایش قیمت در بلند مدت، سود کسب کنند. هولدر کیست ؟ هولدر دقیقا شخصی‌ست که طبق گفته‌های بالا عمل کرده و سرمایه‌اش را برای دراز مدت نگه می‌دارد. اگرچه «هودل» از نظر تئوری کمتر از روش‌های کوتاه مدت مدیریت سرمایه ریسک دارد، اما سرمایه‌گذاران بلندمدت باید ریسک تغییر قوانین و دیدگاه مردم را در نظر بگیرند. در این مقاله از مجموعه مقالا فکت کوینز پاسخ مطلوبی به سوال متداول و پایه‌ای « هولدر کیست ؟» می‌دهیم.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

هولدر کیست ؟ هودل یا HODL چیست؟

هودل یا به انگلیسی HODL، اصطلاحیست که اغلب توسط سرمایه گذاران بیت کوین استفاده می‌شود. “Hodl” شکل غلطی از واژه‌ی “Hold” است و داستان جالبی در پشت آن وجود دارد. این واژه نه تنها یک اصطلاح محبوب، بلکه یک استراتژی سرمایه‌گذاری نیز محسوب می‌شود. استراتژی «هودلینگ» به سرمایه گذاران کمک می‌کند از ضرر ناشی از نوسانات کوتاه مدت ارز دیجیتال جلوگیری کرده و از افزایش قیمت آن ارز در بلند مدت، سود کسب کنند.

هولدر کیست

هولدر کیست ؟ هولدر سرمایه‌گذاری است که  ارزهای دیجیتال خود را برای طولانی نگه‌داری می‌کند.

مطلب مفید: بهترین روش برای کسب سود از ارزهای دیجیتال

داستان هودل (HODL) چیست؟

کلمه “HODL” از یک پست در انجمن بیت کوین گرفته شده است، وبسایتی که در آن سرمایه گذاران می‌توانند نظرات خود را در مورد بیت کوین و اقتصاد به اشتراک بگذارند. در دسامبر ۲۰۱۳، یک عضو تالار گفتمان بیت کوین تاک (Bitcointalk) با نام کاربری GameKyuubi متنی را منتشر کرد و گفت که تصمیم دارد از این پس تنها بیت‌کوین‌های خود را نگهدارد و به فروش آن‌ها نیندیشد. اما او به اشتباه به جای جمله «I AM HOLDING»، نوشت «I AM HODLING». این اشتباه تایپی سریعاً در میان کاربران اینترنتی به یک میم تبدیل شد و به مرور تبدیل به جمله‌ای شعاری برای متحد نگهداشتن افراد، در زمان نوسانات بیت‌کوین، شده‌است. سال 2013 سال بسیار مهمی برای بیت کوین بود. قیمت بیت کوین از 15 دلار در ژانویه همان سال به بیش از 1100 دلار در ابتدای دسامبر رسید که بازده 7،230 را به همراه داشت. این کوین، با ماهیت نوسان بالا، از قیمت 716 دلار به 438 دلار در اواسط دسامبر کاهش یافت.

این سقوط احتمالاً ناشی از ممنوعیت همکاری شرکت‌های پرداختِ شخص ثالث با بانک مرکزی چین (بانک خلق چین) بود. پست “I AM HODLING” واکنشی برای این کاهش قیمت بود. نویسنده این پست را با غلط املایی و حروف بزرگ آپلود کرد تا قاطعیت خود را در استراتژی ساده‌ هولد بیان کند. عبارت اشتباه نگارش شده‌ “HODL” به سرعت در انجمن پخش شد و به سایر ارزهای دیجیتال نیز سرایت کرد. سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال از این واژه برای اشاره به خرید و نگهداری دارایی‌ها در افق زمانی طولانی‌تر استفاده می‌کنند و نه اینکه تراکنش مکرر انجام دهند.

ثابت شده است که نویسنده‌ی پست تصمیم درستی گرفته است. قیمت بیت کوین در اواسط سال 2017 شروع به افزایش کرد و در پایان سال به بالاترین حد تاریخی 19،167 دلار رسید. با این حال، قیمت دوباره پس از افزایش 2017 کاهش یافت. در طول همه‌‌گیری کووید 19 دوباره افزایش یافت و در اوایل سال 2021 به بالاترین سطح خود یعنی بیش از 58000 دلار رسید.

مطلب مفید: بررسی عملکرد ماینرهای BTC

هولدر کیست و چه هدفی دارد؟

بیایید در ابتدا با هم مروری بر مفهوم ارز دیجیتال داشته باشیم. ارز دیجیتال نوعی پول دیجیتال است که با فناوری بلاک چین پشتیبانی می‌شود و به عنوان یک وسیله مبادله عمل می‌کند و همچنین می‌تواند به عنوان یک دارایی یا سرمایه گذاری، در دراز مدت هم نگهداری شود. نمونه‌هایی از ارزهای دیجیتال عبارتند از بیت کوین، اتریوم، ریپل و غیره. تمرکززدایی ویژگی اصلی و مزیت ارزهای دیجیتال است، زیرا توسط یک مقام مرکزی مانند بانک مرکزی یک کشور صادر نشده است.

ارزهای دیجیتال به دلیل اتفاقات چشمگیر در سال‌های 2017 و 2020 همچنان به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرند. احتمال سود کلان توسط یک هولدر همیشه یک اتفاق قابل پیش بینی است. هولدر برای فروش عجله‌ای ندارد و تجربه ثابت کرده کسی در بازارهای مالی، طی دراز مدت‌ ضرر نمی‌کند. روند تمرکززدایی مالی و دیجیتالی شدن ارز، زمینه رشد ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند. با همه‌گیری کووید 19، سرمایه گذاران همچنان ارزهای رمزنگاری شده برای ذخیره ارزش دارند.

هولدینگ چیست و هولدر کیست ؟

واژه‌ی «هودلینگ» به استراتژی خرید و نگهداری دراز مدت ارز دیجیتال و یا هر نوع دارایی دیگر در بازار سرمایه اشاره دارد. هولدر تمایل دارد دارایی‌های خود را برای مدت طولانی در اختیار داشته باشد تا از افزایش قیمت بلند مدت سود ببرد. در مقابل، تریدرها بیشتر در تراکنش‌ها فعالیت می‌کنند و با خرید با قیمت پایین و فروش با قیمت بالا به دنبال سودهایِ آنی و کوتاه مدت هستند.

هولدینگ چیست و هولدر کیست ؟

ارزهای دیجیتال به دلیل ماهیت بسیار ناپایدار خود، فرصت‌های خوبی را برای تریدرها ایجاد می‌کنند تا به طور مکرر موقعیت‌های کوتاه مدت و بلند مدت ایجاد کنند. منظور ما از موقعیت‌های کوتاه مدت و بلند مدت این است که تریدر فرصت مناسبی برای فروش پیدا کند و سود قانع کننده‌ای کسب کند. با این حال، «هودل کردن» می تواند امنیت بیشتری را برای هولدر به ارمغان بیاورد. زیرا یک هولدر در معرض نوسان کوتاه مدت نیست و می‌توانند از خطر خرید با قیمت بالا و فروش با قیمت پایین جلوگیری کند.

مطلب مفید: استاندارد BEP-20 چیست و چه تفاوتی با دیگر استانداردها دارد؟

چه خطراتی یک هولدر ارز دیجیتال را تهدید می‌کند؟

با وجود نرخ بالای بازدهی اخیر و دلایل بسیار برای انتخاب نقش هولدر، همانطور که در بالا ذکر شد، یک هولدر محتاط نیز باید خطرات نگهداری ارزهای دیجیتال برای طولانی مدت را در نظر بگیرد. قیمت ارزهای دیجیتال بسیار بی‌ثبات است. اصلا بازار ارزهای دیجیتال ماهیتی نوسانی دارد و شما در این بازار هر لحظه باید منتظر وقوع اتفاقی خلاف انتظارتان باشید. یک هولدر ممکن است مجبور شود ارزش دارایی خود را با فراز و نشیب شدید مواجه کند، یعنی باید گاهی فقط کنار بایستد و نظاره‌گر افت شدید قیمت دارایی خود باشد و دست از پا خطا نکند. گاهی هم رشد کوتاه مدت را نادید بگیرد تا زمانی در آینده سود بیشتری نصیبش شود. هولدر ارز دیجیتال باید ریسک بسیار بیشتری نسبت به سرمایه گذاران ابزارهای سرمایه گذاری معمولی داشته باشد. هولدر ارز دیجیتال باید از سرمایه‌ی کافی برای اجتناب از فروش اجباری یا برآوردن نیازهای نقدینگی غیرمنتظره برخوردار باشد. شاید این قسمت جواب ما به سوال هولدر کیست را به طرز مطلوبی تکمیل کرد.

ارزهای دیجیتال با سابقه نسبتاً کوتاه خود در مقایسه با سایر دارایی‌ها و ارزهای فیات، آینده‌ای ناشناخته دارند. سیاستی در مورد ارزهای دیجیتال به خوبی تثبیت نشده است. بدون نظارت یک مقام مرکزی، ارزهای دیجیتال می‌توانند برای فعالیت‌های کلاهبرداری مانند معاملات غیرقانونی و پولشویی استفاده شوند. کشورها و احزاب مختلف نگرش‌های متفاوتی نسبت به استفاده از ارزهای دیجیتال دارند. این ویژگی می‌تواند نقش آنها در حمایت از معاملات بین المللی را تحت تأثیر قرار دهد و بر قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد. یک هولدر باید بداند که سیاستگذاری نامطلوب و چشم انداز عمومی ممکن است قیمت دارایی را در بلند مدت کاهش دهد.

مطلب مفید: آینده ارز دیجیتال SLP یا Smooth Love Potion چیست؟

کلام آخر

در این مقاله به شرح و بسط پاسخِ سوال «هولدر کیست ؟» پرداختیم. نقش شما در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟ شما یک هولدر هستید یا یک تریدر؟ آیا از موقعیتتان در این نقش ها رضایت دارید؟ نظرات و تجارب خود را در این زمینه با ما و دیگر مخاطبین فکت کوینز به اشتراک بگدارید.

هولد در بازار ارز دیجیتال به چه معناست ؟

هودل یا هولد در بازار ارز دیجیتال یک استراتژی معاملاتی است که در ان فرد دارایی‌های دیجیجتال خود را برای مدت طولانی و بعضا تا چند سال نگه داری می‌کند.

آیا هولد کردن بیت کوین استراتژی خوبی است؟

روندهای تاریخی نشان داده که هولد کردن بیت کوین استراتژی خوبی بوده و سود خوبی برای افرادی که بیت کوین‌های خود را برای چند سال نگه داشتند عاید کرده است.

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x