چرا از زمانی که بیتکوین ATH خود را شکست، طرفدارنش بیشتر شدند؟

چرا از زمانی که بیتکوین ATH خود را شکست، طرفدارنش بیشتر شدند؟
0
بازدید : 3660

 .با توجه به رسیدن قیمت بیتکوین به بالاترین سطح خود  ، آیا زمان پیوستن سرمایه گذاران خرد به بازار بیتکوین فرا نرسیده؟

درست است که سال 2020 قیمت بیتکوین مدت کوتاهی بخاطر بحران نقدینگی در اواسط ماه مارس به زیر ۴۰۰۰ دلار سقوط کرد. اما در ادامه سال به موفقیت های زیادی دست پیدا کرد. سه ماهه آخر سال برای این ارز رمزپایه بسیار موفقیت آمیز بود. زیرا ارزش آن بیش از دو برابر شد. سطح ۲۰ هزار دلاری را شکست و به بالاترین سطح قیمت خود ( بیشتر از ۲۴۰۰۰ دلار) رسید.

پس از اینکه این رمزرز پیشرو از سوی مؤسسات ، سرمایه گذاران مشهور مورد استقبال قرار گرفت و توسط رسانه های جمعی نیز به عنوان جایگزین طلا شناخته شد، اکنون به یکی از بهترین دارایی ها در این سال پر چالش تبدیل شده است.

با این حال ، اگرچه این روند صعودی به روند سال ۲۰۱۷ شباهت زیادی دارد ، اما تفاوت اساسی که به چشم میخورد غیاب سرمایه گذاران کوچک تا همین اواخر است. با این وجود ، داده ها نشان می دهد که اخیراً به خاطر دستاورد های عجیب بیت کوین علاقه سرمایه گذاران به این رمزارز افزایش یافته.

البته این امر سؤالاتی را در ذهن کاربران به وجود آورده:

چرا از وقتی که قیمت بیتکوین سر به فلک کشیده برای مردم جذاب تر شده؟ آیا بار دیگر با انبوهی از سرمایه گذاران کوچک که ترس جا ماندن از بازار را دارند ، مواجه خواهیم شد؟

 • انتظارات در مقایسه با واقعیات سال ۲۰۲۰

در آغاز قرن جدید، تمرکز اصلی کاربران جامعه رمزارزها بر روی فرایند هاوینگ بیتکوین بود. این رویداد در اواسط سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد . از هاوینگ به عنوان عامل تاثیر گذار در کاهش روند تولید سکه های جدید، یاد میشود. با توجه به آنچه در گذشته اتفاق افتاده ، در آن زمان اکثریت سرمایه‌گذاران منتظر افزایش قیمت قابل توجهی بودند.

اگرچه هاوینگ سال 2020 هم به شبکه اعمال شد و پاداش ماینرها به ازای حل بلوک ها هم نصف شد، اما کاربران این سال را بیشتر به خاطر وقوع کرونا به یاد خواهند آورد تا هاوینگ.

این همه گیری در عرض چند ماه همه کشورها را آلوده کرد . به عناصر مهمی چون سلامت مردم ، آزادی ، روابط ، مشاغل ، فعالیتهای روزمره ، و مهمتر از همه به “اقتصاد جهانی” ضرر رساند.

اکثر دولت ها به جهت کاهش سرعت انتشار این ویروس کشورهای خود را قرنطینه کردند. البته هنوز مشخص نیست که این اقدامات شدید به مردم کمک کرده یا روند همه گیری را طولانی تر کرده است. اما چیزی که مشهود است تحت تاثیر قرار گرفتن شرایط مالی انبوهی از مردم است. دولت ها برای کاهش این فشار، مقادیر زیادی ارزهای فیات برای توزیع بین شهروندان خود چاپ کردند.

اینکه چه کسی از تریلیون ارز فیات وارد شده به اقتصادهای جهان سود می برد هنوز مشخص نیست. با این حال ، این تحولات منجر به تبلیغ غیرعمدی بیت کوین شد.

 • چگونه بیتکوین توانست منابع “پول هوشمند” را جذب کند؟

همانطور که در بالا ذکر شد ، مؤسسات ، سرمایه گذاران برجسته و افراد با قدرت سرمایه گذاری بالا از این فرصت استفاده کرده. و شروع به جمع آوری بیت کوین کردند. پل تودور جونز سوم (Paul Tudor Jones III) نمونه ای از این افراد بود. مدیر معروف صندوق های پوشش ریسک، بیت کوین خریداری کرد و اظهار داشت که بیت کوین به عنوان مانعی در برابر افزایش نرخ تورم عمل خواهد کرد.

*صندوق پوشش ریسک :به زبان ساده، صندوق‌های پوششی را می‌توان نوعی شرکت‌ خصوصی دانست که سرمایه‌گذاران بزرگ پول‌شان را در اختیار آن قرار می‌دهند.

پس از او مایکل سایلور از طریق شرکت خود یعنی MicroStrategy، میلیون ها دلار بیت کوین خریداری کرد.

صندوق های پوششی بزرگ مانند One River Asset Management و Ruffer Investment نیز همین کار را کردند. در این بین غول وال استریت Guggenheim Partners هم درخواستی را برای تخصیص حداکثر 500 میلیون دلار برای خرید بیت کوین به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ارائه داد.

اصطلاح “پول هوشمند” به مؤسسات ، سرمایه‌گذاران حرفه ای، بانک های مرکزی ، صندوق های مالی و سایر متخصصان مالی که سرمایه قابل توجهی را کنترل می کنند، گفته میشود .آنها تصمیمات خود مبنی بر خرید بیتکوین را با بیان عرضه محدود این رمزارز، کمیاب بودن و پتانسیل ارزش ذخیره بودن آن، توجیه میکنند.

بنابراین ، خواه در اثر هاوینگ، یا مبالغ قابل توجهی که از طرف سرمایه گذاران بزرگ به بیت کوین اختصاص داده شد و یا شاید هر دو ، بیت کوین در چند ماه گذشته افزایش قیمت چشمگیری را تجربه کرد. ارزش این دارایی از اوایل ماه اکتبر بیش از دو برابر شده. و اخیراً بالاترین سطح قیمتی خود را به بیشتر از ۲۴۰۰۰ دلار رسانده است.

 • سرانجام سرمایه گذاران خرد به بیتکوین علاقمند میشوند یا خیر؟

در حالی که “ پول هوشمند” در جریان اولین موج همه گیری ویروس کرونا وارد فضای بیت کوین شد ، اما جای سرمایه گذاران خرد در میان آنها خالی بود.

سرمایه‌گذاران خرد (کوچک): افرادی هستند که وقت ، مهارت یا ابزار لازم برای انجام تحلیل دقیق بازار را ندارند. از این رو ، این سرمایه گذاران متوسط ​​معمولاً با تکیه بر گزارش رسانه های جمعی ، هوش خودشان و یا دنبال کردن اقدامات سایر افراد، تصمیم گیری میکنند.

بیت کوین می تواند یک نمونه عالی از این مورد باشد و داده های گوگل میتواند به خوبی نشان دهنده رفتار این دسته از سرمایه‌گذاران باشد. در چند هفته گذشته زمانی که ارزش این دارایی بیشتر از ۲۰۰۰۰دلار بود میزان جستجوهای جهانی عبارات “بیت کوین” و “خرید بیت کوین” به اوج سالانه رسید.

 

سرانجام سرمایه گذاران خرد به بیتکوین علاقمند میشوند یا خیر؟
جستجوهای جهانی 1 ساله ‘خرید Bitcoin’ . منبع: Google Trends

رمزارزها دارایی های نسبتاً جدیدی هستند، که برای درک ویژگی ها و مزایای آن نیاز به تحقیق و درک دقیق فناوری آن داریم. با این حال ، از آنجا که بیشتر این سرمایه گذاران وقت و دانش کافی ندارند به بدترین مشاوران مالی تاریخ یعنی رسانه های جمعی یا دوستان مراجعه میکنند.

این امر باعث می شود تا افراد در تصمیم گیری های خود عجله کنند. و یک دارایی را در بدترین زمان خریداری کنند .(زمانی که آن دارایی گران است)

این عامل اصلی افزایش قیمت سهموی بیت کوین در سال ۲۰۱۷ بود. که تقریبا دو سال باعث کسادی بازار رمزارز ها شد.

سرانجام سرمایه گذاران خرد به بیتکوین علاقمند میشوند یا خیر؟
جستجوهای جهانی 5 ساله کلمه Bitcoinدر سراسر جهان. منبع: Google Trends

توییتی که اخیراً از مدیر عامل بایننس چانگ پنگ ژائو منتشر شد، این موقعیت را به بهترین نحو توضیح می دهد :

یکی از دوستان او نحوه خرید بیت کوین را از ژائو پرسیده بود. این کاربر به خبر کاهش ۳ هزار دلاری بیتکوین و رسیدن به قیمت 22 هزار دلار اعتماد کرده بود. از نظر او آن زمان بهترین موقعیت برای ورد به بازار بود.

بیشتر سرمایه‌گذاران چنین دوستی دارند. اغلب طرفدارهای جدید بیتکوین بیت کوین و رمزنگاری در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی ظاهر می شوند. در حالی که رسانه های سنتی برای پوشش حرکت بعدی بزرگ BTC در تلاش است.

جمع بندی مطالب

به طور خلاصه ، دلیل اینكه سرمایه گذاران خرد، در زمان گرانی تمایل به خرید دارند ،این است که در زمان گرانی، این دارایی ها از طریق طیف وسیعی از رسانه ها مورد توجه قرار میگیرند. وقتی بزرگترین شرکت ها و اینفلوئنسرها دائما چیزی را که قیمت آن روز به روز در حال افزایش است را معرفی میکنند، نادیده گرفتن آن بسیار دشوار میشود. این جا زمانی است که افراد باید سیاست به خرج دهند. نباید اجازه دهند تبلیغات رسانه ها آنها را وادار به خرید کند.

بنابراین ، سرمایه گذاران جدید و حتی قدیمی های این حوزه هم باید مراقب خطرات احتمالی باشند. و برخی از استراتژی های اساسی سرمایه گذاری را دنبال کنند:

 • به صورت کامل تحقیق کنید و به آن پایبند باشید احساسی عمل نکنید. به کارشناسان شبکه های اجتماعی یا “دوستانی” که اخیراً از طریق این دارایی درآمد زیادی کسب کرده اند ، اعتماد نکنید.
 • از شبکه های اجتماعی و ترس از دست دادن یک فرصت سودآور(FOMO ) دوری کنید.
 • به اندازه ای سرمایه گذاری کنید که توانایی از دست دادن آن را داشته باشید. اگر وضعیت بازار بیتکوین خواب را از شما گرفته. و مدام در فکر این هستید که قیمت به کجا میرسد ، یعنی زیاده روی کرده اید.
 • و در آخر به دارایی های خود  تنوع ببخشید: همیشه این ضرب المثل قدیمی را در ذهن داشته باشید که:

همه تخم مرغ هایتان را در یک سبد نگذارید.

با همه این اوصاف اگر هنوز هم شک دارید که توانایی وارد شدن به این حوزه را دارید یا خیر، پیشنهاد میکنیم مقاله های نکات ترید موجود در سایت ما را دنبال کنید. البته سرمایه گذاری طولانی مدت در این حوزه هم گزینه خوبی است. حتماً به آن فکر کنید.

 

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x