دلیل نوسان قیمت تتا چیست؟

دلیل نوسان قیمت تتا چیست؟
0
بازدید : 3288

گزیده خبر:

به دنبال تاخیر ایجاد شده در راه اندازی نسخه3.0 شبکه اصلی Theta ، این توکن 25% کاهش یافت. اما چه چیز باعث عملکرد پرجنب و جوش تتا میشود؟

این واقعیت که تتا یکی از بحث برانگیزترین پروژه‌های ارز دیجیتال در سال 2021 است، غیرقابل انکار مییاشد. عملکرد این شبکه به حدی شگفت انگیز بود که به سرعت توانست از نظر حجم کلی بازار جای خود را در لیست 10 رمزارز پایه باز کند.

به زبان ساده، تتا را می‌توان یک پلتفرم غیرمتمرکز برای پخش ویدئو در نظر گرفت. که در چارچوب بلاکچین طراحی شده است. این پلتفرم تلاش می‌کند تا بسیاری از مشکلات مرسوم در پخش ویدئو را کاهش داده. و امکان پخش محتوایی با کیفیت بالا، البته با هزینه کم را فراهم ‌کند.

اگر بخواهیم نگاهی فنی‌تر داشته باشیم، مکانیسم ویدئو استریم تتا به یک شبکه گسترده از کاربران بستگی دارد. که به صورت داوطلبانه منابع محاسباتی خود را جهت اطمینان از عملکرد روان پلتفرم به اشتراک می‌گذارند.و شبکه در قبال فعالیتشان به آنها توکن Theta Fuel (TFuel) جایزه میدهد.

به علاوه، شبکه به کاربرانی که در فرآیند اشتراک‌گذاری آنلاین محتوای خود از طریق برنامه غیرمتمرکز رونویسی و توزیع محتوای بومی EdgeCast، شرکت میکنند، توکن‌ تتا جایزه میدهد. در نتیجه تتا برنامه فنی کاربر محوری را ارائه داده که بدون نیاز به وجود مرجعی مرکزی به کاربرانش خدمات ایده آلی در حوزه سرگرمی ارائه میدهد.

اما آیا این قضیه به تنهایی میتواند باعث ورود او به لیست 10 ارز برتر بازار شود؟

نگاهی دقیق‌تر به عملکرد شبکه تتا

رشد تتا از ابتدای سال تاکنون چشمگیر بوده. و ارزش آن از 1.82 دلار به 14 دلار در آن بازه زمانی رسیده. همچنین پیش بینی می‌شود که صنعت استریم ویدئو طی 6 سال آینده رشد سالیانه 20.4% رشد را تجربه کند. به نظر می‌رسد تیم تتا دقیقا روی همین موضوع حساب کرده. و راه‌های مختلفی طراحی کرده تا به کاربران خود سود برساند.

عملکرد شبکه تتا
عملکرد تتا

کادان استادلمن، مدیر ارشد فنی Komodo ،یک سرویس بلاک‌چین پیوسته که برای ارائه راه حل‌هایی در زمینه تکنولوژی استفاده می‌شود، با ارائه افکار خود درباره علت موفقیت تتا در این بازه زمانی گفت :

“مدل توکن تتا در حالی که واسطه‌ها را از معادله حذف می‌کند، از فناوری بلاک‌چین برای پاداش دادن به تولیدکنندگان محتوا استفاده می‌کند.”

او  در ادامه افزود:

“بازار تتاهم مثل طرح‌های مشابه پتانسیل بالایی دارد. امروزه محبوب‌ترین پلتفرم‌های ویدئو متمرکز هستند و می‌توانند خودسرانه تصمیم بگیرند که ویدئوی شما را پایین آورده یا جلوی کسب درآمد سازندگان محتوا را بگیرند.”

علاوه بر همه مواردی که بیان شد، استادلمن معتقد است که این اتفاق بهرحال می‌افتاد. و یک پلتفرم محتوای غیرمتمرکز مثل تتا از درون سیستم رمز ارزها ظهور می‌کرد. از نظر او، رشدی که اکنون مشاهده می‌کنیم عمدتاً به علت پذیرفته شدن توکن‌ بومی این پروژه از طرف تعداد در حال افزایش کاربران است.

تتا چگونه به لیست 10 رمزارز برتر بازار وارد شد؟

ماری تاتیبوت، مدیر ارشد بازاریابی رمزارزها Gate.io، دیدگاه خود را برای کوین‌تلگراف به این صورت تشریح کرد که ایده ایجاد یک پلتفرم غیر متمرکز برای استریم ویدئو برای او بسیار جذاب است. مخصوصاً که تتا توانسته بنیان‌گذاران دو پلتفرم استریم ویدئو،یوتیوب و توئیتر، را وارد هیات مشاوران خود کند.

درباره اینکه تتا چگونه توانسته وارد لیست 10 رتبه برتر بین رمزارزها شود، Tatibouet معتقد است بخش عمده‌ای از عواملی که باعث رشد رمزارزها می‌شود، محبوبیت روز افزون آن در کره جنوبی است. صرافی Bithumb با تقریبا 10 میلیون دلار فروش در این کشور در ارتباط با جفت ارز THERA/KRW آن را تبدیل به پنجمین جفت ارز پرکاربرد در بازار تتا کرد. او اضافه کرد:

” آیا تتا واقعا ارزش این هیاهو را داشت؟ مطمئن نیستم زیرا هنوز برای اظهار نظر در این باره زود است. می‌خواهم ببینم که شبکه اصلی آنها چقدر خوب عمل می‌کند. با این حال، آنها یک تیم مشاوره‌ای قوی در اختیار دارند و مشکلات مهمی را برطرف کرده اند. در نتیجه این قضیه کمک بزرگی به آنها خواهد کرد.”

همه از این پروژه حمایت نمی‌کنند.

اگرچه با گذشت زمان موفقیت تتا بیشتر می‌شود، اما هر چه می‌گذرد تعداد افرادی که موافق این پروژه نیستند نیز بیشتر می‌شود. برای مثال اسکات کانینگهام، میزبان پادکست Crypto and Things، به کوین‌تلگرافت گفت که صعود اخیر تتا تا حد زیادی مربوط به رونق توکن های غیرقابل تعویض است. افزود:

” از آنجایی که نمی‌توان وجهی برداشت کرد، تتا برای گرفتن پول مردم طراحی شده. بیشتر افرادی که از تتا بهره‌مند می‌شوند، کسانی هستند که تورم را اجرا کرده. و در بزرگنمایی توکن‌های غیرقابل تعویض آن‌ها سهیم هستند. Theta.tv اساسا ً کاربران TFuel را دور می‌زند و این برای اعتبار شبکه مضر است. سال گذشته اشاره کردم که 94% صاحبان TFuel از ایردراپ‌های اصلی تتا در مارس 2019 بودند.” (ایردراپ به معنای اهدای رایگان توکن بین دارندگان یک ارزدیجیتال به عنوان پاداش است.)

او اضافه کرد که حتی اگر در نگاه اول پیشنهاد پروژه، حداقل روی کاغذ، گیرا باشد ،اینکه هرچه شخصی پنهای باند بیشتری هنگام استفاده از محتوای دیجیتال تتا در دسترس داشته باشد، توکن‌های بیشتری بدست‌ می‌آورد، مردم به محض اینکه شالوده آن را درک کنند متوجه می‌شوند که توکن‌های آن‌ها تنها در پلتفرم اصلی و آن هم در موارد خاصی قابل استفاده است.

او اشاره کرد که تمام سپرده‌های این پلتفرم کاملاً قابل استرداد نیست. در حقیقت کانینگهام معتقد است که تتا اساساً از اینترنت همه به صورت رایگان بهره‌مند می‌شود. درحالی که مقدار کمی از آنچه که میگیرد را به افراد باز می‌گرداند. که این نیز طبق قوانین خاصی است.

راه اندازی شبکه اصلی تتا تا ژوئن به تاخیر افتاد.

با وجود انتظارات، آزمایشگاه‌ تتا در 24 مارس با انتشار بیانیه‌ای اطلاع داد که راه‌اندازی شبکه اصلی تتا تا آخر ژوئن به تاخیر افتاده است. گویا تیم توسعه در تلاش برای ” آمیختن واحدهای ساختاری” است تا بازارهای ارز غیرقابل تعویض را وارد نسخه Mainnet 3.0 تتا کند.

به محض انتشار عمومی خبر تاخیر، ارزش تتا به سرعت سقوط کرد. و در کمتر از 24 ساعت منتهی به 25 مارس، سهام آن 25% افت کرد. با این حال، به دنبال افت قیمت، به نظر می‌رسد که ارز در مسیر بهبود قرار گرفته. و در حال افزایش است و تقریباً نیمی از ارزش از دست رفته آن بازگشته.

هنگامی که درباره قیمت و تاخیر ایجاد شده در راه‌اندازی شبکه اصلی سوال شد، تتا از ارائه هرگونه توضیح خودداری کرد. راه اندازی Theta Mainnet 3.0 قرار است پایه و اساس یک بازار ارزهای غیرقابل تعویض را بنا نهد. وبیش از 100000 گره Elite Edge را به پلتفرم اضافه کند. بعلاوه اینکار پاداش دادن به کاربران را کارآمدتر کرده و امکان سرمایه‌گذاری توکن‌های TFuel را فراهم می‌کند.

از نظر استدلمن، ایجاد یک شبکه مقیاس‌پذیر برای پاداش‌های دریافتی کاربران کار بسیار پیچیده‌ای است. مخصوصا در پلتفرم‌های محتوا محور که افزایش تقاضا می‌تواند باعث ایجاد چالش‌های بالقوه در تولید شود. در نهایت افزود:

” قبل از Theta Mainnet 3.0 ،صرف دو ماه اضافی برای رسیدن به یک کد امن مهمتر است. و پروژه‌های بیشتری باید اینکار را بکنند. شاید در کوتاه مدت باعث افت قیمت برای تتا و TFuel شود، اما در بلند مدت چشم‌انداز و توانایی ایجاد محصول ایمن همان چیزی است که باعث ارزیابی پایدار میشود.”

 

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x