Yearn Finance چیست؟
0

Yearn Finance چیست؟

بازدید : 165

یکی از مهمترین پروتکل های حوزه دیفای ، Yearn Finance (YFI) است . پروژه ای که هدف آن تسهیل دسترسی به استراتژی های yield farming و liquidity mining به طور گسترده است.و دارای اهمیت اقتصادی از نظر پروژه های مالی غیرمتمرکز است. Yearn Finance مجموعه ای از محصولات در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که تجمیع وام و بیمه در بلاک چین Ethereum را فراهم می کند. این پروتکل توسط توسعه دهندگان مختلف ، به صورت مستقل نگهداری می شود و توسط دارندگان YFI اداره می شود.

Defi
پروژه دیفای

تاریخچه Yearn Finance

Yearn.finance توسط آندره کرونژ در اوایل سال 2020 راه اندازی شد و یک پروتکل مبتنی بر Ethereum است که با هدف دسترسی کاربران به بالاترین بازده در سپرده های اتر ، کوین های استیبل و آلتکوین ها متمرکز است. آندره کرونژ یک توسعه دهنده فناوری مالی آفریقای جنوبی است که انگیزه ساخت Yearn.finance را پیدا کرد .

در ژانویه 2020 ، آندره اولین نسخه از این پلتفرم را ارائه داد. از آن زمان ، Yearn Finance و توکن YFI آن به یکی از 10 سیستم عامل بزرگ DeFi در جهان تبدیل شده اند. یرن فایننس ، فرآیند yield farming را آسان می کند.

توکن YFI : توکنی با ارزش صفر!!

YFI ارز بومی پروتکل Yearn.finance است. YFI یک توکن است که به کاربران امکان می دهد در مورد اینکه پروتکل به کدام سمت هدایت می شود رای دهند.از زمان راه اندازی آن در ماه جولای ، YFI به یکی از بزرگترین توکن های مبتنی بر Ethereum تبدیل شده است .زیرا پروتکل بر استراتژی های تولید خودکار بازده تمرکز دارد. از برخی جهات ، می توانید Yearn.finance را به عنوان یک ربات تصور کنید که همیشه سعی می کند بهترین بازده را در Ethereum DeFi بیابد.

YFI
توکن YFI

به گفته آندره ، توکن YFI “دارای ارزش مالی 0 است”. با این حال ، واقعیت این است که ارزش فعلی آن بیشتر از اینهاست.ارزش فعلی توکن YFI را می توان با دلایل زیر توضیح داد:

 • دارای 30 هزار توکن منحصر به فرد است و از قبل استخراج نشده است.
 • استفاده از محصولات ارائه شده توسط پلت فرم ساده است.
 • این پروژه چه از نظر فنی و چه در جامعه کاربران به طور مداوم در حال رشد و پیشرفت است.
 • از تمرکززدایی خوبی برخوردار است (حتی با در نظر گرفتن میزان انتشار کم آن).

اما فراتر از ارزش خارق العاده آن ، رمز YFI همانطور که توضیح دادیم فقط به شما قدرت رای دادن در سیستم عامل را می دهد و نه چیز دیگری.هم اکنون YFI فورکی به نام DFI.money یا YFII دارد.

[irp posts=”6596″ name=”تفاوت کوین و توکن در چیست؟”]

Yearn Finance چگونه کار می کند؟

همانطور که در ابتدا بحث کردیم ، هدف Yearn Finance تسهیل و تقویت عملکرد yield farming است. برای این منظور ، Yearn Finance مبتنی بر یک سری قراردادهای هوشمند است که به شما امکان می دهد بهترین استراتژی سرمایه گذاری را در استخرهای مختلف مرتبط با پروتکل Yearn Finance تنظیم کنید.

از این لحاظ ، می توانید ببینید Yearn Finance خود را به عنوان “ربات غیرمتمرکز برای yield farming ” پیشنهاد می دهد. به عبارت دیگر ، می توانید فضایی که در آن پول سرمایه گذاری کردید ، را برای مدتی ترک کنید و هنگام بازگشت ، بدون نگرانی سود زیادی کسب کنید. از همه بهتر ، سیستم بدون دخالت انسان کار می کند و کاملاً غیرمتمرکز است ، دلایلی که باعث شده Yearn Finance در جامعه از اهمیت بالایی برخوردار شود.

[irp posts=”10926″ name=”ییلد فارمینگ یا استخراج نقدینگی چیست؟”]

عملکرد Yearn Finance براساس شبکه عظیم Ethereum ، EVM و قراردادهای هوشمند این بلاکچین استوار است. بنابراین همه چیز بر اساس قراردادهای هوشمند ساخته شده است . همه چیز غیرمتمرکز است و مرجع مرکزی متمرکز در آن وجود ندارد. بعلاوه ، باید بگوییم که هر یک از توابع Yearn Finance در یک قرارداد هوشمند نوشته شده است. در GitHub ، می توان دریافت که از طریق اوراکل ها ، تمام کنترل فعالیت های آن به عهده قراردادهای هوشمند است. کل عملکرد Yearn Finance ساده است. به عنوان مثال ، اگر به وب سایت آن برویم ، می توانیم رابط کاربری ساده آن را مشاهده کنیم:

Yearn Finance
پلتفرم یرن فایننس

پلت فرم yearn.finance از چندین محصول مستقل تشکیل شده است.

Vaults

اگر سربرگ ” Vault” را انتخاب کنید ، گزینه های مختلفی دارد . ویژگی اصلی این پروتکل ، Vaults است. به کاربران امکان می دهد ارز رمزنگاری شده را سپرده گذاری کرده و سود کسب کنند. وجوه سپرده شده توسط استراتژی ای اداره می شود که سعی در به حداکثر رساندن بازده و به حداقل رساندن ریسک دارد.

Vault ها مهم است .زیرا آنها هزینه بالای تراکنش در Ethereum را کاهش می دهند. با جمع کردن سرمایه ، فقط یک حساب (کنترل کننده هر Vault) مجبور است هزینه های معامله (گاز) را برای ییلد فارمینگ پرداخت کند. Vault ها از استراتژی هایی استفاده می کنند تا بهترین فرصت های سرمایه گذاری را به صورت خودکار فراهم کنند.

vault
vault به کاربران امکان کسب سود می دهد

استراتژی در این مورد توسط قراردادهای هوشمند Vault ای که شما انتخاب می کنید و با اطلاعاتی که از اوراکل خارجی پروتکل می آیند و پروتکل های مختلفی را که یارن فاینانس برای کار خود استفاده می کند ، تأمین می کند.

این استراتژی بسیار شبیه به آربیتراژ است . اما در این حالت ، پلتفرم Yearn همه کارها را برای شما انجام می دهد . به طور شفاف این یک استراتژی اثبات شده است .

Earn

با انتخاب گزینه “Earn” ، می توانید از استخرهای Curves برای سرمایه گذاری استفاده کنید. سود پرداخت شده توسط Yearn در این مورد از درآمد وام های پرداخت شده توسط پلتفرم از طریق سیستم عامل های مختلف مانند dYdX ، AAVE و Compound است .

اولین محصول Yearn یک جمع کننده وام بود. با تغییر نرخ بهره بین این پروتکل ها ، وجوه به طور خودکار بین dYdX ، AAVE و Compound جابجا می شوند. کاربران می توانند از طریق گزینه Earn به این قراردادهای هوشمند جمع کننده وام ، پول واریز کنند. این محصول فرآیند سوددهی را برای کاربران نهایی کاملاً بهینه می کند تا اطمینان حاصل کند که آنها در هر زمان بالاترین نرخ بهره را در بین سیستم عامل های مشخص شده دارند.بنابراین Earn بالاترین نرخ بهره را شناسایی می کند که کاربران می توانند برای وام دادن یک دارایی ، سود کسب کنند.

Zap

سربرگ “Zap” ، یک تبادل ساده کوین در پلتفرم است. ارزی را که قرار است مبادله کنید ، مقدار و ارزی را که می خواهید در ازای آن دریافت کنید و در سیستم عامل موجود است ، انتخاب می کنید. این گزینه ابزاری است که کاربران را قادر می سازد تا چندین استخر نقدینگی موجود در Curve.Finance را به داخل و خارج (معروف به “Zapping”) تبدیل کنند. این مجموعه ها از جمع کننده های وام که در بالا بحث شد ، و همچنین با مشارکت به عنوان تأمین کنندگان نقدینگی (LPs) در Curve.Fi ، هزینه های معاملات کاربران را به دست می آورند. در حال حاضر کاربران می توانند از پنج پول پایدار (BUSD ، DAI ، USDC ، USDT ، TUSD) و “Zap” در یکی از دو استخر (y.curve.fi یا busd.curve.f) در Curve استفاده کنند.

APR

گزینه “APR” یک محاسبه گر بهره ساده است که برای دانستن میزان سود شما در سیستم عامل مفید خواهد بود.

Cover

این ویژگی به شما امکان می دهد سرمایه خود را با استفاده از زیرساخت Nexus mutual ، که از یک سیستم بیمه زنجیره ای برای ایمن نگه داشتن پول در برابر حوادث هک و غیره استفاده می کند ، ایمن کنید.

امنیت در Yearn Finance

در مقالات قبلی ، بحث کردیم که اگرچه فناوری بلاکچین بسیار ایمن است ، اما 100٪ امنیت وجود ندارد. نکته مهمی که باید بدانید مربوط به امنیتی است که Yearn Finance می تواند ارائه دهد.

در واقع ، امنیت چیزی است که خالق آن ، آندره کرونژ ، در ارائه خود از Yearn بیان کرده ودر حساب توییتر او می توانید موارد زیر را بخوانید:

سلب مسئولیت: تولید این نرم افزار را من انجام می دهم. اگر اصرار به تعامل با آن دارید ، مراقب باشید ، اشتباهاتی رخ خواهد داد. رابط ها برای سهولت طراحی شده اند. من اشتباه خواهم کرد. اگر آن را نمی فهمید ، از آن استفاده نکنید.

این مطلب یک نکته را روشن می کند ، Yearn Finance به دنبال این است که یک محصول مطمئن باشد ، اما امنیت در DeFi 100٪ تضمین نشده است. در مورد Yearn ، چندین حسابرسی وجود دارد که گواهی بر کیفیت اجرای آن است ، اما باز هم این بیمه ای در برابر همه چیز نیست. ما در مورد نرم افزار صحبت می کنیم و به همین ترتیب ، خطاها می توانند در چشم یک بازیگر مخرب ظاهر شوند که به دنبال سود دهی دیگران است.توصیه می شود

در سیستم عامل هایی که منطق آنرا نمی فهمید و توسعه دهندگان آن وعده های غیرممکن می دهند ، که توسط جامعه آزمایش و شناسایی نشده اند ، سرمایه گذاری نکنید. تحقیق کنید ، یاد بگیرید ، نقاط قوت و ضعف را بشناسید. Yearn Finance در تمام مدت ثابت کرده است که یک محصول با کیفیت است . اما محتاط بودن و توجه به اخبار امنیتی مربوط به این پروتکل ، ضروری است.

مزایا و خطرات Yearn Finance

همانند سایر پلتفرم های سرمایه گذاری ، Yearn Finance ما را در میانه یک سری مزایا و ریسک قرار می دهد.  اگر می خواهیم از ابزارهای آن استفاده کنیم باید آنها را در نظر بگیریم.

مزایا

 • استفاده از آن بسیار اسان است. DeFi همیشه یک فضای بسیار پیچیده بوده است . اما Yearn Finance همه این موارد را برای سهولت کار در نظر گرفته است. هر کسی با دانش ابتدایی مالی می تواند بدون مشکلات اساسی از Yearn استفاده کند.
 • این پروتکل دائما در حال بهبود و تکامل است. در کمتر از 8 ماه ، پروتکل جهش های کیفی عظیمی را انجام داد ، نه تنها گزینه ها و مزایای آن ، بلکه همچنین اطلاعات و کیفیت عملیات خود را بهبود بخشید.
 • این پروژه شفافیت بالایی دارد . تمام قراردادهای هوشمند در GitHub آن است. علاوه بر این ، این پروژه به سایر پروژه های معروف برای تولید داده های با کیفیت خوب (مانند اوراکل های Compound و dYdX که در Yearn استفاده می شود) متکی است.

ریسک ها

 • استراتژی های ییلد فارمینگ در Yearn Finance باعث می شود که Vault ها بدهی داشته باشند. که اگر این بدهی از حد مشخصی فراتر رود ، باعث می شود که Vault مذکور دارایی های موجود در آن را مسدود کند. به این معنا که اگر بدهی یک Vault از حد معینی فراتر رود ، تا زمانی که سطح بدهی زیر آن نباشد ، نمی توانید از این Vault پول برداشت کنید . این به استراتژی سرمایه گذاری و به دنبال آن Vault مورد نظر بستگی خواهد داشت.
 • صندوق های مالی Yearn هیچ وقت حسابرسی نشده اند. تنها چیزی که حسابرسی رسمی دریافت کرده است قرارداد هوشمند توکن YFI ، اوراق قرضه APR (TAE) و موارد دیگر است. اگر شما یکی از کسانی هستید که به پروژه های حسابرسی شده اعتماد دارید ، پس Yearn Finance مناسب شما نیست.
 • بسیاری از متخصصان رشد ارزش توکن YFI را “ناسالم” می دانند و آن را “بزرگترین حباب DeFi ” می نامند.
 • این پروتکل به شدت به سیستم عامل های دیگری وابسته است . که ممکن است دارای مشکلات جدی امنیتی یا نقدینگی باشند. یعنی اگر یک سیستم عامل خراب شود (به عنوان مثال کامپاند) و Yearn دارایی هایی در آنجا داشته باشد ، کاربران Yearn که دارایی وابسته به آن سیستم عامل را دارند نیز ضرر می کنند.

سخن پایانی

yearn.finance گروهی از پروتکل ها است که بر روی بلاک چین Ethereum اجرا می شود . و به کاربران امکان می دهد درآمد خود را از طریق دارایی های رمزنگاری شده از طریق خدمات وام و تجارت بهینه کنند.

کاربران با قفل کردن ارزهای رمزپایه در قراردادهای yearn.finance که با سیستم عامل های تجارت Balancer و Curve DeFi در حال اجرا هستند ، با استفاده از پلتفرم yearn.finance ، رمزهای YFI را بدست می آورند.

به این ترتیب ، yearn.finance از عملی به نام “ییلد فارمینگ” بهره می برد. که در آن کاربران دارایی های رمزنگاری شده را در پروتکل DeFi قفل می کنند تا ارز رمزپایه بیشتری کسب کنند. هرچه تعداد بیشتری دارایی های کاربران در یک سیستم عامل قفل شود ، پروتکل های بیشتری به آنها تعلق می گیرد. اکثر سرویس های yearn.finance ، به دنبال این هستند که کاربران بتوانند ارز رمزنگاری شده خود را وام دهند یا معامله کنند.

پلتفرم yearn.finance در ماه اول فعالیت خود نزدیک به 800 میلیون دلار دارایی را به خود جلب کرده است . که آن را به یکی از سریع ترین پروژه های DeFi تا به امروز تبدیل کرده است.

1
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x