آیا فاز صعودی در بازار رمزارزها شروع شده؟ تحلیل آنچین بیت کوین هفته سی و یکم (13 مرداد)
0

آیا فاز صعودی در بازار رمزارزها شروع شده؟ تحلیل آنچین بیت کوین هفته سی و یکم (13 مرداد)

بازدید : 295

چند ماهی است که بازارهای مربوط به رمزارزها در سرازیری کاهش قیمت‌ حرکت می‌کنند. در این بازه زمانی رمزارزهای محبوبی مثل بیت کوین و اتریوم با کاهش قیمت رو به رو شدند و سرمایه گذاران در انتظار جلسه فدرال رزرو بخش زیادی از سرمایه خود را از بازار بیرون کشیدند. با پایان جلسه فدرال رزرو، شرایط در حال تغییر است! سرمایه گذران جان تازه‌ای گرفته‌اند و بازار جهشی مثبت را تجربه می‌کند؛ جهشی که شاید خبر صعود رمزارزها را به همراه داشته باشد. در این مقاله همراه فکت کوینز باشید تا با مطالعه عناصر مختلف منتشر شده توسط گلسنود ، آینده بازار رمزارزها را بررسی کنیم.

وضعیت فعلی بازار رمزارزها

صعود رمزارزها

بعد از اعلام افزایش 0.75% نرخ بهره توسط فدرال رزرو ، فازی صعودی در بازار به چشم می‌خورد. در همین مدت کوتاه، بیت کوین با 5.7 درصد و اتریوم با 7.6 درصد افزایش رو به رو شده‌اند. البته این تصمیم فدرال رزرو به بازار رمزارزها محدود نمی‌شود! رئیس فدرال رزرو با اعلام افزایش نرخ بهره و تاثیر آن بر تورم، بازارهای جهانی را نیز صعودی کرده است.

با وجود افزایش اطمینان سرمایه گذاران نسبت به بازار و صعود رمزارزها مخصوصا بیت کوین و اتریوم، ذهن همگی درگیر پیدا کردن جواب برای یک سوال است. آیا این روند صعودی ماندگار است یا سال 2022 تا انتها سعی می‌کند رمزارزها را به پایین بکشد؟ برای پاسخ به این سوال تنها یک راه وجود دارد و آن هم بررسی رفتار سرمایه گذاران است.

در بازار بیت کوین چه می‌گذرد؟

یکی از روش‌هایی که می‌توانیم با کمک آن وضعیت بازار رمزارزها را مشخص کنیم، بررسی فعالیت کاربران است. همانطور که می‌دانید ورود کاربران جدید به یک شبکه کاربرد آن شبکه را افزایش خواهد داد؛ در نتیجه با بررسی کارکرد شبکه می‌توان وضعیت بازار را مشخص کرد. به زبان ساده، فعالیت بالای شبکه به معنای فاز صعودی (Bullish) و فعالیت پایین شبکه به معنای فاز نزولی (Bearish) در بازار خواهد بود.

صعود رمزارزها
تعداد کاربرهای فعال در شبکه بیت کوین

به نمودار بالا نگاه کنید! همانطور که می‌بینید، هنوز هم تعداد آدرس‌های فعال شبکه در فاز نزولی قرار دارد. اگر کمی بیشتر دقت کنید متوجه می‌شوید که با وجود افزایش قیمت به بالاترین سطح خود (ATH)، تعداد آدرس‌های فعال در شبکه نسبت به بالاترین سطح قبلی با کاهش همراه بوده است. در واقع میزان تقاضا در شبکه به اندازه‌ای افزایش نداشته است که بتوان بازار را صعودی در نظر گرفت. البته همین مقدار صعود رمزارزها هم نشانه بهبود وضعیت بازار است.

تعداد تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین

صعود رمزارزها
تعداد تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین

مورد دیگر که می‌تواند راهنمای خوبی برای تحلیل شرایط بازار باشد، بررسی تعداد تراکنش‌های شبکه است. نمودار بالا تعداد تراکنش‌های بیت کوین در هر ثانیه را نشان می‌دهد. اگر به این نمودار نگاه کنید، متوجه می‌شوید که با کاهش تقاضا میزان تراکنش‌ها در شبکه وارد فاز نزولی شده است.

صعود رمزارزها
کارمزدها در شبکه بیت کوین

همانطور که می‌دانید تعداد تراکنش‌ها با میزان کارمزد دریافتی در شبکه رابطه مستقیم دارد. نمودار بالا به خوبی این مسئله را نشان می‌دهد. 13.4 بیت کوین پایین‌ترین مقداری است که در این بازه به ثبت رسیده است. در فاز صعودی، تعداد تراکنش‌ها بالا می‌رود و به طبع آن مقدار کارمزد دریافتی شبکه افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه هنوز نمی‌توان به صعودی شدن بازار مطمئن بود.

حجم بلوک‌ها در شبکه بیت کوین

صعود رمزارزها
حجم بلوک‌های شبکه بیت کوین

بررسی حجم بلوک‌های شبکه، راهکار دیگری برای پیش بینی وضع بازار است. پر شدن کامل بلاک‌ها (رنگ قرمز) به این معنا است که تقاضا در شبکه با افزایش همراه بوده و ماینرها برای کسب درآمد فعال شده‌اند. از آن طرف، خالی ماندن بخشی از بلاک‌ها (قرمز رنگ) نشان دهنده کمبود تقاضا و فعالیت کم ماینرها در شبکه است. آمار بالا نشان می‌دهد هولدرها بازار را در دست دارند و معاملات افزایش آنچنانی نداشته است.

شبکه لایتنینگ و بازار بیت کوین

صعود رمزارزها
شبکه لایتنینگ و بازار بیت کوین

آمار شبکه لایتنینگ امیدوار کننده‌تر است! بررسی آمار شبکه لایتنینگ نشان می‌دهد که حجم بیت کوین در این شبکه به بالاترین حد خود افزایش پیدا کرده است. 19 درصد افزایش که یعنی 4,405 بیت کوین در شبکه لایتنینگ وجود دارند. این آمار را می‌توان به عنوان معیار نقدینگی بیت کوین در نظر گرفت. خبر امیدوار کننده‌تر اینکه نمودار بالا آمار کانال‌های خصوصی شبکه لایتنینگ را لحاظ نکرده است.

وضعیت اتریوم در بازار رمزارزها

بعد از بیت کوین، نوبت به دومین رمزارز محبوب بازار رمزارزها یعنی اتریوم می‌رسد. چند ماه اخیر برای اتریوم هم جالب نبوده است. البته وضعیت اتریوم در چند هفته اخیر بهبود پیدا کرده و این رمزارز رشد قیمتی قدرتمندی به نمایش گذاشته است. میزان تقاضا و تعداد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم افزایش داشته و می‌توان به آینده آن امیدوار بود.

صعود رمزارزها
تعداد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم

نمودار تراکنش‌های اتریوم به خوبی وضعیت این رمزارز را نشان می‌دهد. همانطور که می‌دانید افزایش تعداد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم باعث افزایش کارمزدها می‌شود. در نتیجه می‌توان با بررسی نمودارهای مربوط به تعداد تراکنش‌ها و بیشترین مقدار پرداختی به عنوان کارمزد تراکنش، شرایط شبکه اتریوم در بازار رمزارزها را بررسی کرد.

صعود رمزارزها
میانگین گس در شبکه اتریوم

نمودار بالا، سه معیار اصلی کارمزدها در شبکه اتریوم را نشان می‌دهد. معیار اول یعنی Average Gas Limit، مقدار گسی است که ماینرها می‌توانند در یک بلوک شبکه اتریوم جای دهند. معیار دوم Average Gas Consumption per block است که مقدار استفاده کارمزد گس به ازای هر بلوک را نشان می‌دهد. نهایتا معیار سوم یعنی Median Gas Fee، میانه مقدار کارمزدی است که به صورت Gwei پرداخت می‌شود. این مقدار با افزایش تقاضا زیاد و با کاهش آن کم می‌شود.

در حال حاضر میانگین قیمت گس اتریوم در 7 روز به چیزی حدود 17.5 GWI کاهش پیدا کرده است. مقداری که از می 2020 تا به امروز پایین‌ترین تعرفه گس در شبکه اتریوم است. زمانی می‌توان به ورود اتریوم به فاز صعودی و عملکرد مثبت بازار رمزارزها مطمئن بود که MGP شبکه به بیش از 30 GWI برسد.

مقدار اتریوم سوزانده شده

صعود رمزارزها
مقدار اتریوم سوزانده شده

نمودار بالا نشان دهنده نسبت سوختن اتریوم‌ها است. همانطور که مشاهده می‌کنید، نسبت سوخت با EIP1559 به پایین‌ترین میزان خود رسیده است. در واقع تنها 11 درصد از اتریوم‌های تولیدی در این بازه سوخته‌اند. اتریوم تا به این لحظه سه بار در شرایط مشابه بوده که هر سه بار نسبت سوزاندن اتریوم از تولید آن پیشی گرفته است.

میزان جذب سود در بازار رمزارزها

برای اینکه بتوانیم به یک جمع بندی مناسب برسیم، مقاله را با بررسی میزان جذب سود تمام می‌کنیم. معیار ما در این بررسی SPOR خواهد بود. هر گاه این معیار عدد 1 یا بالاتر را نشان دهد یعنی تقاضا افزایش پیدا کرده و بازار در حال صعودی شدن است. در مقابل، هر گاه این معیار عددی پایین‌تر از یک نشان دهد یعنی تقاضا کاهش پیدا کرده و بازار در حال نزولی شدن است.

صعود رمزارزها
میزان جذب سود در بازار رمزارزها

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، معیار SPOR بیت کوین از اوائل ژوئن تا به حال، دو بار عدد 1 را رد کرده است. در حالت عادی قبل از صعودی شدن بازار رمزارزها این عدد چند بار به این سطح می‌رسد. البته سناریوی بهتر چیزی است که می‌توان در نمودار اتریوم مشاهده کرد. SPOR اتریوم از عدد یک عبور کرده و یک بار هم در ناحیه حمایتی قرار گرفت است. البته باز هم ممکن است سودآوری شبکه اتریوم کاهش پیدا کند و این عدد به پایین‌تر از 1 برسد. در این مطلب به بررسی صعود رمزارزها پرداختیم. نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید بازار رمزارزها فاز صعودی می‌گیرد یا این جهش‌ها کوتاه مدت هستند؟

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x