بررسی تله گاوی (Bull Trap) ؛ روش های تشخیص الگو تله
0

بررسی تله گاوی (Bull Trap) ؛ روش های تشخیص الگو تله

بازدید : 2575

در بازار ارزهای دیجیتال مثل هر بازار دیگری، ممکن است درگیر تله‌های بازار شوید. بسیار حیاتی است که برای فعالیت در بازارهای مالی، این تله‌ها را بشناسید و بتوانید با آن‌ها مقابله کنید. در این مقاله قصد داریم به معرفی تله گاوی بپردازیم. با فکت کوینز همراه باشید.

تله گاوی چیست؟

در ترید، تله گاوی به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن معامله‌گر دارایی‌‌ مد نظر را با این باور که قیمت آن همچنان در حال افزایش است، می‌خرد. اما پس از رسیدن به حدی، قیمت آن به شدت کاهش پیدا می‌کند.

تله بازار گاوی در دوره‌هایی از عدم اطمینان بازار یا زمانی که اطلاعات نادرست در مورد یک دارایی خاص پخش می‌شود رخ می‌دهد. به آن تله گاوی (Bull Trap) می‌گویند، زیرا معامله‌گران کم تجربه، اشتباها فکر می‌کنند که قیمت یک دارایی در حال افزایش است. این احساس امنیت کاذب می‌تواند منجر به خسارات سنگین شود.

هنگامی که به همچین شرایطی مشکوک می‌شوید، باید فوراً از معامله خارج شوید یا وارد یک پوزیشن فروش شوید. سفارشات stop-loss می‌توانند در این سناریوها مفید باشند، به خصوص اگر بازار به سرعت در حال حرکت باشد. شناسایی تله گاوی می‌تواند دشوار باشد. با این حال، بهترین راه برای جلوگیری از آن‌ها، توجه به علائم هشداردهنده‌ای مانند حجم کم معاملات است. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

تله گاوی چگونه کار می‌کند؟

تله بازار گاوی می‌تواند منجر به عواقب شدیدی برای افرادی شود که در طی یک تغییر محسوس خرید می‌کنند.

فرض کنید به نمودار یک دارایی در روند نزولی نگاه می‌کنید. پس از مدتی، قیمت به نقطه‌ای می‌رسد که شروع به تثبیت می‌کند. به این شرایط اصطلاحا range یا رِنج می‌گویند. در طول این مدت، خریدارن و فروشندگان در نبرد باهم قرار می‌گیرند و سعی می‌کنند قیمت را در جهت مخالف به حرکت درآورند.

در برخی مواقع، با برنده شدن خرس‌ها، یک شکست اتفاق می‌افتد و قیمت به کف قیمتی جدید سقوط می‌کند. با این حال، درست زمانی که به نظر می رسد روند نزولی در شرف شروع مجدد است، گاوها باز می‌گردند و قیمت را به محدوده قبلی خود می‌برند.

بسیاری از معامله گران این را به عنوان یک معکوس شدن صعودی روند می‌دانند و با تصور اینکه روند نزولی به پایان رسیده است، شروع به خرید می‌کنند. متأسفانه، این معمولاً فقط یک حرکت موقتی است و قیمت به زودی روند نزولی خود را از سر می‌گیرد. این اتفاق منجر به ضررهای سنگین برای کسانی می‌شود که در سقف قیمت یا نزدیک به آن خرید خود را انجام داده‌اند.

بیشتر بخوانید: بازار گاوی و خرسی به چه معناست؟

تله بازار گاوی در بازار ارز دیجیتال به چه معناست؟

تله بازار گاوی که به آن “جهش گربه مرده” نیز گفته می‌شود، اغلب در بازار ارزهای دیجیتال دیده می‌شود.

به عنوان مثال، اگر قیمت یک آلتکوین در چند روز گذشته به طور پیوسته در حال افزایش بوده باشد، ممکن است این باور به وجود بیاید که به افزایش قیمت خود ادامه خواهد داد. معامله‌گر مقداری از دارایی را می‌خرد و منتظر می‌ماند تا قیمت آن بالاتر برود تا بتواند آن را با سود بفروشد.

با این حال، برعکس این اتفاق می‌افتد و او خود را در یک موقعیت نامناسب گرفتار می‌کند. ما شاهد روند نزولی هستیم. معامله‌گر سپس منتظر یک حرکت صعودی است. فکر می‌کند که دارایی را با قیمت خوبی خریداری می‌کند. تله خود را به این صورت نشان می‌دهد که قیمت عقب نشینی می‌کند و به روند نزولی باز می‌گردد.

نقش روانشناسی در تله گاوی

هنگامی که معامله‌گران در یک بازار ظاهرا صعودی هستند، می‌توانند در یک تله گرفتار شوند. این اتفاق به دلیل یک ذهنیت یک طرفه می‌افتد. سرمایه‌گذارانی که به معامله در یک بازار صعودی عادت دارند، ممکن است در دام خرید در قیمت بالا و فروش در قیمت پایین بیافتند. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که برای موفقیت در بازارهای صعودی و نزولی، ذهنیتی دو طرفه داشته باشید، زیرا این امر باعث می‌شود در طول روندهای بلندمدت، سود بیشتری کسب کنید.

تله بازار گاوی برای چه استفاده می‌شود؟

تله گاوی هم توسط معامله گران روزانه و هم سرمایه‌گذاران بلندمدت استفاده می‌شود تا از افراد ناآگاه بازار سواستفاده کنند. برای معامله گران روزانه، این تله می‌تواند فرصتی برای ایجاد معاملات شورت یا فروش (short) باشد. سپس قیمت روند نزولی خود را از سر می‌گیرد که منجر به سود می‌شود. برای سرمایه گذاران بلندمدت، این تله می‌تواند فرصتی برای خرید دارایی‌ها با قیمت پایین‌تر باشد. زیرا قیمت پس از صعود دوباره سقوط می‌کند.

چه چیزی باعث ایجاد Bull Trap می‌شود؟

عوامل زیادی باعث ایجاد تله بازار گاوی می‌شوند. یکی از رایج ترین آنها عدم وجود حجم مناسب خرید در رالی صعودی است. حجم خرید کم نشان می‌دهد که علاقه زیادی به امنیت در یک قیمت خاص وجود ندارد و خریداران به اندازه کافی قوی نیستند که قیمت را به سطوح بالاتر ببرند.

یکی دیگر از دلایل رایج وقوع تله گاوی، خروج نادرست از الگوی تثبیت است. قیمت از یک محدوده به سمت بالا خارج می‌شود، اما سپس به سرعت کاهش می‌یابد و روند نزولی خود را از سر می‌گیرد.

نحوه تشخیص تله گاوی

در این قسمت نحوه تشخیص Bull Trap را با برخی از شاخص‌های مهم آن بررسی می‌کنیم.

واگرایی RSI

RSI بالا ممکن است نشانه‌ای از تله بازار گاوی باشد. محاسبه شاخص قدرت نسبی (RSI) ممکن است برای شناسایی تله گاوی احتمالی استفاده شود. RSI یک شاخص تکنیکال است که می‌تواند به تشخیص اینکه یک دارایی در محدوده خرید یا فروش بیش از حد است کمک می‌کند. این شاخص عموماً 14 روز را پوشش می‌دهد. اگرچه ممکن است برای سایر بازه‌های زمانی نیز اعمال شود.

در تله گاوی احتمالی، RSI بالا و شرایط خرید بیش‌ازحد نشان می‌دهد که فشار فروش در حال افزایش است. معامله گران مشتاق هستند تا سود خود را به جیب بزنند و به احتمال زیاد هر لحظه از پوزیشن خود خارج خواهند شد. در نتیجه، اولین شکست روند صعودی ممکن است نشانه‌ای از پوشالی بودن روند باشد.

حجم پایین معاملات

زمانی که بازار واقعاً صعودی است، باید افزایش محسوسی در حجم وجود داشته باشد. اگر حجم خریدها به اندازه کافی نباشد، نشانه آن است که در این روند امنیت وجود ندارد و ممکن است این رالی پایدار نباشد. افزایش قیمت بدون افزایش قابل توجه حجم همچنین ممکن است به دلیل تلاش ربات‌ها و معامله گران خرده فروش باشد.

عدم وجود حرکت

هنگامی که یک دارایی با کندل‌های قرمز متعدد کاهش شدید قیمت را تجربه می‌کند اما قیمت پس از آن به آرامی باز می‌گردد، این نشانه‌ای از تله بازار گاوی است. گرایش طبیعی بازار این است که در یک چرخه حرکت کند. هنگامی که یک چرخه به اوج می‌رسد، معمولاً یک دوره تثبیت است که گاوها برای کنترل قیمت مبارزه می‌کنند. این فقدان حرکت را می‌توان به عنوان یک هشدار اولیه در نظر گرفت که بازار در شرف بازگشت است.

عدم شکست روند

روند نزولی با دنباله‌ای از سقف‌ها و کف‌های پایین‌تر شکل می‌گیرد. عدم گرفتن تاییدیه روند صعودی، یکی از رایج‌ترین اشتباهات کسانی است که در تله بازار گاوی گرفتار شده‌اند. آنها باید حواسشان به این باشد که اگر اوج فعلی از اوج قبلی فراتر نرود، در یک روند نزولی یا رنج قرار دارد. محدوده رنج یکی از بدترین مکان‌ها برای شروع خرید است مگر اینکه دلیل خوبی برای این کار داشته باشید.

آزمایش مجدد سطح مقاومت

یکی دیگر از نشانه‌های نزدیک شدن تله گاوی ، یک حرکت صعودی قدرتمند است که برای مدت طولانی حفظ می‌شود، اما به سرعت به یک منطقه مقاومت خاص واکنش نشان می‌دهد. هنگامی که دارایی روند خود را به عنوان یک روند صعودی قوی با فشار نزولی کم تثبیت کرد، به این معنی است که روند کاذب نیست و می‌شود به آن اطمینان کرد.

با این حال، هنگامی که آنها به سطح مقاومت می‌رسند ، قیمت معمولاً قبل از اینکه حتی بالاتر رود معکوس می شود.

کندل سبز بزرگ مشکوک

در آخرین مرحله تله، یک کندل بزرگ صعودی معمولاً بیشتر کندل‌های سمت چپ خود را اشغال می‌کند. این به طور کلی آخرین تلاش خریداران برای در دست گرفتن کنترل بازار قبل از معکوس شدن قیمت است. این اتفاق ممکن است به دلایل دیگری نیز رخ دهد:

  1. بازیکنان بزرگ عمداً قیمت را بالاتر می‌برند تا خریداران کم تجربه را جذب کنند.
  2. سرمایه‌گذاران جدید مطمئن هستند که یک شکست روند رخ داده است و دوباره شروع به خرید می‌کنند.
  3. فروشندگان عمداً به خریداران اجازه می‌دهند برای مدت کوتاهی بر بازار تسلط پیدا کنند تا سفارشات فروش بالاتر از ناحیه مقاومت پذیرفته شوند.

تشکیل یک دامنه رنج

ویژگی نهایی تله گاوی این است که یک الگوی رنج در سطح مقاومت ایجاد می‌کند. در این صورت شروع تله بازار گاوی قابل تشخیص است.

جمع بندی

تله گاوی در بازار ارز دیجیتال که ارزش بازار آن نسبتا کوچک است معمولا زیاد اتفاق می‌افتد. بهترین راه جلوگیری از افتادن در دام تله گاوی، انتظار برای تایید برگشت روند به تحلیل تکنیکال است. همیشه باید تله گاوی را به عنوان یک احتمال به خصوص در بازارهای صعودی در نظر داشته باشید.

تله گاوی چیست؟

در ترید، تله گاوی به وضعیتی گفته می‌شود که در آن تریدر ارز دیجیتال مدنظر خود را با این باور که قیمت آن همچنان در حال افزایش است، می‌خرد. اما پس از رسیدن به حدی، قیمت به شدت کاهش پیدا می‌کند.

چه افرادی بیشتر در دام تله گاوی میفتند؟

سرمایه‌گذارانی که به معامله در یک بازار صعودی عادت دارند، ممکن است در دام تله گاوی بیافتند. به همین دلیل کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که برای موفقیت در بازار ارز دیجیتال، ذهنیتی دو طرفه داشته باشید.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x