نایب رئیس مجلس: از فرصت برنامه هفتم برای قانون گذاری رمزارزها استفاده کنید
0

نایب رئیس مجلس: از فرصت برنامه هفتم برای قانون گذاری رمزارزها استفاده کنید

بازدید : 461

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرصت تدوین برنامه هفتم توسعه، از فعالان حوزه رمز ارز کشور خواست که از این فرصت برای برای تنظیم‌گری و قانون‌گذاری در حوزه رمز ارز استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، جلسه هم‌اندیشی فعالان کسب‌وکارهای حوزه تبادل رمز ارز با کمیته دانش‌بنیان و اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی، با حضور عبدالرضا مصری نایب رییس مجلس و مجتبی توانگر رییس این کمیته برگزار شد. در این جلسه کارآفرینان و فعالان اکوسیستم رمز ارز و بلاکچین کشور، نمایندگان انجمن فین‌تک، انجمن بلاکچین، کمیسیون فین‌تک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و مرکز پژوهش‌ها حضور داشتند.

در این جلسه درخصوص آخرین الزامات حوزه تنظیم‌گری این فضا بحث و گفت‌وگو صورت گرفت که از جمله موارد آن الزاماتی است که اخیرا پلیس فتا تدوین کرده است.

همچنین مدیران کسب‌وکارهای مختلف از جمله سکوهای تبادل رمز ارز و کسب‌وکارهای پرداخت‌یاری مهم‌ترین چالش‌های الزاماتی را برشمردند که اخیرا توسط پلیس فتا برای صرافی‌های رمز ارز تدوین شده است. آن‌ها تاکید کردند قانون‌گذاری‌هایی از این دست به مرگ کسب‌وکارهای نوآور و دانش‌بنیان این حوزه منجر خواهد شد. موضوعی که به گفته آن‌ها نتیجه‌اش سوق دادن کاربران ایرانی به سوی صرافی‌های خارجی و از دست رفتن فرصت‌های کارآفرینی و اشتغال‌زایی شرکت‌های داخلی خواهد بود.

در همین رابطه بخوانید: الزامات قانونی فعالیت صرافی‌های رمز ارزی از سوی پلیس فتا منتشر شد

در ادامه جلسه، عبدالرضا مصری نایب ‌رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حمایت نمایندگان از کسب‌وکارهای حوزه نوآوری و فناوری، توجه همزمان به توسعه و رشد کسب‌وکارهای نوآور، حقوق مردم و کاربران و دغدغه‌ها و مسئولیت حاکمیت را رویکردی مناسب برای مواجهه با حوزه‌های جدید کسب‌وکاری دانست و از فعالان کسب‌وکارهای رمز ارز خواست با چنین رویکردی مطالبات تنظیم‌گری در حوزه فعالیتشان را دنبال کنند.

مصری تاکید کرد که نباید فرصت‌ پیشتازی در فناوری‌ها و حوزه‌های جدید کسب‌وکاری را با قانون‌گذاری سخت‌گیرانه یا مقررات‌گذاری سهل‌انگارانه که منافع مردم را به خطر می‌اندازد، از دست داد.

وی توجه به حقوق مردم و آگاهی‌بخشی درباره خسارت‌ها و تهدیدهای احتمالی را پیش‌نیاز تنظیم‌گری در این حوزه‌ها دانست که در حوزه‌های مالی هم به اعتماد عمومی آسیب می‌رساند و هم منابع بیت‌المال را دچار چالش می‌کند.

مصری همچنین به کارآفرینان و فعالان این حوزه گفت که قانون‌گذاران را با در نظر گرفتن این دغدغه‌ها همراهی کنند.

نایب رییس مجلس بعد از شنیدن مهم‌ترین دغدغه‌ها و موانع فعلی تنظیم‌گری حوزه رمز ارز و بلاکچین، به کمیته دانش‌بنیان و اقتصاد دیجیتال مجلس توصیه کرد که با همراهی اکوسیستم کسب‌وکاری این حوزه و سایر مراجع تصمیم‌گیر، از فرصت تدوین برنامه هفتم توسعه برای تنظیم‌گری حوزه رمز ارز استفاده شده و پیشنهادهایی را در این رابطه آماده کنند.

همچنین مجتبی توانگر رییس کمیته دانش‌بنیان و اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی گفت:

کمیسیون اقتصادی و کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس پیگیری لازم را در این زمینه انجام خواهند داد. این کمیسیون به این منظور جلساتی را با همکاری فعالان و نهادهای صنفی حوزه فین‌تک و بلاکچین، بانک مرکزی، وزارت صمت، وزارت اقتصاد، ستاد رمز ارزش‌ها و… ترتیب خواهد داد.

وی افزود:

اصلی‌ترین پیشران توسعه در ایران آینده، فن‌آوری اطلاعات، اقتصاد دیجیتال و صنعت بلاک‌چین و رمز ارز است که اکنون این مزیت‌ها به صورت سرریز در کشورهای همسایه عملیاتی شده است. متاسفانه رویکرد برخی نهادها و تصمیم‌گیران در سال‌های اخیر به گونه‌ای بوده که به جای تسهیل توسعه فناوری‌های مالی، با وارد کردن فشار محدودیت ایجاد کردند یا اینکه خودشان وارد رقابت با فعالان این حوزه شدند که نتیجه این امر را می‌توان در لطمه به رشد کشور در این عرصه دید.

برای اطلاع از آخرین اخبار ارز دیجیتال با فکت کوینز همراه باشید.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x