3 معیار کلیدی که نشان می‌دهد حمایت 1600 دلاری اتر قدرت چندانی ندارد
0

3 معیار کلیدی که نشان می‌دهد حمایت 1600 دلاری اتر قدرت چندانی ندارد

بازدید : 288

داده‌ها نشان می‌دهد که احساسات نزولی تریدرهای آپشن اتر (ETH) نسبت به قبل بهبود یافته است، اما کاهش کارمزد گس و سپرده‌های قرارداد هوشمند اتریوم باعث شده تریدرها نسبت به افزایش قیمت تردید پیدا کنند.

قیمت اتر (ETH) از 3 مه (13 اردیبهشت) تاکنون 60 درصد افزایش پیدا کرده و در این بازه زمانی 32 درصد بهتر از بیت‌کوین (BTC) عمل کرده است. با این حال، شواهد حاکی از آن است که حمایت 1600 دلاری اتر در حال حاضر فاقد قدرت لازم است، چراکه میزان فعالیت در شبکه و سپرده‌های قرارداد هوشمند کاهش پیدا کرده است. علاوه بر این، بازار مشتقات اتر نشان از افزایش فشار فروش تریدرهای حرفه‌ای دارد.

حرکت صعودی اخیر اتریوم در درجه اول ناشی از افزایش اطمینان از راه‌اندازی آپدیت مرج (Merge) است که باعث انتقال اتریوم به مدل اجماع اثبات سهام (PoS) خواهد شد. در طول کنفرانس توسعه دهندگان اتریوم در 14 جولای (23 تیر)، یکی از برنامه نویسان این تیم به نام تیم بیکو (Tim Beiko)، تاریخ 19 سپتامبر را به عنوان تاریخ احتمالی راه‌اندازی آپدیت مرج اعلام کرد. علاوه بر این، تحلیلگران انتظار دارند که عرضه ETH پس از تغییر سیاست پولی این شبکه تا 90 درصد کاهش یابد و در نتیجه به صعود قیمت آن کمک کند.

ارزش کل قفل شده در اتریوم (TVL) بعد از فروپاشی اکوسیستم ترا (Terra) در اواسط ماه مه شاهد افزایش شدیدی بوده است. سرمایه گذاران پس از این حادثه، سپرده‌های خود در دیفای (DeFi) را به لطف امنیت بالای اتریوم و اپلیکیشن‌های قدرتمند آن از جمله میکر(MakerDAO) ، به شبکه اتریوم منتقل کردند.

3 معیار کلیدی که نشان می‌دهد حمایت 1600 دلاری اتر زیاد قدرت ندارد
ارزش کل قفل شده (TVL) در بلاکچین‌های مختلف دیفای. منبع: Defi Llama

طبق داده‌های دیفای لاما (Defi Llama)، در حال حاضر، شبکه اتریوم 59 درصد از سهم بازار TVL را در اختیار دارد که نسبت به 3 مه، هشت درصد افزایش داشته است. با این وجود، سپرده‌های 40 میلیارد دلاری فعلی اتریوم در قراردادهای هوشمند در مقایسه با 100 میلیارد دلار دسامبر 2021، ناچیز به نظر می‌رسد.

با توجه به کارمزد پایین گس که در حال حاضر به طور متوسط 0.90 دلار است، به نظر می‌رسد تقاضا برای استفاده از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApp) روی اتریوم کاهش پیدا کرده است. باید گفت که این عدد نسبت به کارمزد متوسط 7.5 دلاری 3 مه بسیار پایین‌تر است. با این حال، می‌توان این‌طور هم استدلال کرد که استفاده بیشتر از پروتکل‌های لایه دو مانند پالیگان (Matic) و آربیتروم (Arbitrum) باعث کاهش کارمزدهای گس اتریوم شده است.

احساسات معامله گران آپشن اتر خنثی است

برای پی بردن به موضع‌ نهنگ‌ها و بازارسازها، معامله گران می‌بایست داده‌های بازار مشتقات اتر را بررسی کنند. برای مثال، شاخص انحراف دلتای 25 درصدی (25% Delta skew) به ما نشان می‌دهد که تریدرهای حرفه‌ای برای محافظت از موقعیت‌های معاملاتی خود در برابر صعود یا سقوط قیمت، چه مقدار حاضرند هزینه کنند.

اگر سرمایه گذاران انتظار داشته باشند که قیمت اتر افزایش یابد، این شاخص به 12- درصد یا پایین‌تر کاهش پیدا می‌کند که منعکس کننده هیجان عمومی بازار است. از سوی دیگر، انحراف بالای 12 درصد نشان می‌دهد که تریدرهای حرفه‌ای تمایلی به اتخاذ استراتژی‌های صعودی ندارند، که این در بازارهای نزولی امری متداول است.

3 معیار کلیدی که نشان می‌دهد حمایت 1600 دلاری اتر زیاد قدرت ندارد
                                      انحراف دلتای 25 درصد قراردادهای آپشن یک ماهه اتر: منبع: Laevitas.ch

به عنوان یک مرجع، هرچه این شاخص بالاتر باشد، معامله گران تمایل کمتری به ریسک روی کاهش قیمت دارند. همان‌طور که در نمودار بالا نشان داده شده، شاخص دلتا در 16 ژوئیه (25 تیر) یعنی زمانی که ETH از مقاومت 1300 دلاری خود عبور کرد، از حالت «ترس» خارج شد.

تریدرهای مارجین ریسک خود روی صعود اتر را کاهش داده‌اند

برای تأیید اینکه آیا این وضعیت محدود به بازار آپشن است یا خیر، باید بازارهای مارجین را نیز تحلیل کنیم. تریدرها در این بازار می‌توانند از اهرم استفاده کنند و اندازه پوزشن‌های خود را افزایش دهند تا سود بیشتری به دست بیاورند. وقتی تریدرهای حرفه‌ای، پوزشن لانگ (margin longs) باز می‌کنند، سود (و ضررهای احتمالی) آنها به افزایش قیمت اتر بستگی دارد.

تریدرهای مارجین صرافی بیت فینکس (Bitfinex) به باز کردن قراردادهایی با صد هزار ETH یا بیشتر در مدت زمان بسیار کوتاه معروف هستند، امری که بیانگر مشارکت نهنگ‌ها و سیستم‌های آربیتراژ بزرگ است.

اتر
                                        حجم پوزشن‌های لانگ صرافی بیت فینکس. منبع: Coinglass

حجم معاملات مارجین اتر در تاریخ 2 ژوئیه (11 تیر) به 500 هزار ETH رسید که بالاترین سطح از نوامبر 2021 به شمار می‌رفت. با این حال، داده‌ها نشان می‌دهد که معامله گران حرفه‌ای بعد از افزایش قیمت اتریوم، ریسک خود روی صعود قیمت را کاهش داده‌اند. بنابراین حمایت 1600 دلاری اتر آنچنان قدرتی ندارد.همچنین داده‌ها شواهدی از پیش‌بینی تریدرهای مارجین بیت فینکس از افت 65 درصدی اتریوم از ماه مه به زیر 1000 دلار در اواسط ژوئن را نشان نمی‌دهد.

شاخص‌های بازار آپشن نشان می‌دهد که تریدرهای حرفه‌ای از سقوط احتمالی قیمت کمتر هراس دارند، اما تریدرهای بازار مارجین هم‌زمان با تلاش اتر برای ایجاد حمایت در 1600 دلار، معاملات صعودی خود را کاهش داده‌اند.

ظاهراً، سرمایه‌گذاران قبل از باز کردن پوزشن‌های صعودی اضافی، به رصد TVL و تقاضای قراردادهای هوشمند و تأثیر آن‌ها بر کارمزدهای گس ادامه خواهند داد.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x