polkadot

قیمت پولکادات Polkadot

Polkadot (dot) 14

پولکادات

قیمت لحظه ای پولکادات Polkadot

5.06$ -5.44%
262,513 تومان معادل تومانی با تتر 51,880 تومانی

آمار لحظه‌ای ارز

تغییر روزانه
-5.44%
هفته اخیر
-7.37%
یک ماه اخیر
-10.43%
یک سال اخیر
-46.41%
مارکت کپ
$6,273,333,701
حجم روزانه
$-378,819,414 -5.69%
کمترین قیمت
$4.98
بیشترین قیمت
$5.36

درباره ی پولکادات

پولکادات با نام اختصاری dot در حال حاضر در رتبه 14 بازار قرار گرفته است . این ارز در حال حاضر در قیمت 5.06 دلار که با نرخ تتر 51,880 تومان معادل 262,513 تومان است در حال معامله می باشد . قیمت این ارز در طی 24 ساعت اخیر -5.44 درصد کاهش داشته است . بیشترین قیمت این ارز معادل 54.98 دلار بوده است که نسبت به قیمت کنونی 90.8 درصد کاهش داشته است


پولکادات (DOT) چیست؟

پولکادات یک پروتکل چند زنجیره ی شاردینگ با منبع باز است. به وسیله ی این پروتکل، انتقال هر نوع داده یا دارایی، نه فقط توکِن ها، میان زنجیره ها تسهیل میشود. بدین ترتیب چندین زنجیره ی بلوکی قادرند با یکدیگر همکاری کنند. این قابلیتِ همکاری در صدد است تا شبکه ای کاملاً غیرمتمرکز و خصوصی با کنترل کاربرانش ایجاد کند، و ساختِ برنامه ها، نهادها، و خدمات را آسان سازد. زنجیره های عمومی و خصوصی، شبکه های بدون مجوز، و اوراکل ها (oracle: انتقال دهنده ی پیام به زنجیره ی بلوکی)، و فناوری های آینده از طریق پروتکل پولکادات به هم وصل می شوند. این امر باعث میشود تا بلاکچین های مستقل از طریق زنجیره موازی پولکادات بدون اطلاع از منبع مقصد به انتشار اطلاعات و تراکنش های خود بپردازند (که در پایین با ذکر مثالی توضیح داده شده است). فرض کنید که تخلفی رانندگی مرتکب شوید. در آنصورت، انتقال دهنده ی پیامی از طریق دوربین های خیابانی این تخلف را ثبت کرده و آن را به زنجیره ی بلوکی ارسال می کند. در ادامه بستر اطلاعاتی راهنمایی و رانندگی این تخلف را تخمین زده و آن را محاسبه می کند. هر دوی این زنجیره های بلوکی، به زنجیره ی بلوکی شرکت بیمه ی شما اطلاعات را گزارش می دهند. بدین ترتیب، پرداختِ جریمه براساس قرارداد هوشمند صورت می پذیرد. همه ی این فرآیند و ارتباط بین این زنجیره های بلوکی نیازمند حضور شبکه ی پولکادات برای مراوده ی بهتر بین آنهاست.

پولکادات چهار بخش اصلی دارد:

زنجیره ی ریلِی (Relay: تقویتی): "قلب" پولکادات، که به ایجاد توافق عام، تعامل پذیری، و امنیت مشترک در شبکه ی زنجیره های مختلف کمک می کند؛ زنجیره های موازی: زنجیره های مستقلی که می توانند توکن های خود را داشته باشند و در موارد خاص استفاده شوند؛ رشته های موازی: مشابه با زنجیره های موازی اما با ارتباط مناسب براساس مدل اقتصادی "پرداخت به اندازه ی مصرف" (pay-as-you-go model) پل ها (Bridges): اجازه می دهد تا زنجیره ها و رشته های موازی به زنجیره های خارجی همچون اتریوم وصل شده و با آنان ارتباط برقرار کنند.

چه کسانی مؤسسان پولکادات هستند؟

پولکادات توسط بنیاد Web3 تأسیس شد، که نهادی سوئیسی است. هدف آن تسهیل شبکه ی غیرمتمرکزی کاملاً کاربردی و کاربرپسند، به عنوان پروژه ای با منبع باز تأسیس شده است. مؤسسان آن عبارتند از دکتر گاوین وود (Dr. Gavin Wood)، رابرت هابِرمایر (Robert Habermeier)، و پیتر چابان (Peter Czaban). مشهورترینِ آنان وود، مدیر بنیاد Web3، است که به واسطه ی تأثیرش در تأسیس مشترک اتریوم، تأسیس ساختار شرکت پاریتی تکنالِجیز (Parity Technologies)، و خلق زبان کُدنویسی قرارداد هوشمند سالیدیتی (Solidity) مشهور شده است. هابرمایر محقق و توسعه دهنده ی بنیاد کمک های مالی تیِل فِلوشیپ (Thiel Fellow) و نگارنده ی ارزنده ی زنجیره های بلوکی و ارزهای رمزنگاری شده است. چابان مدیر فناوری بنیاد Web3 است. با استفاده از تجارب موجود در صنایع مالی-فناوری فوق تخصصی، او اکنون درحال کمک به توسعه ی نسل جدیدی از فناوری توزیع شده است.

 ارز دیجیتال DOT چه ویژگی های  خاصی دارد؟

پولکادات یک شبکه ی چند زنجیره ای به صورت بخش بخش است. این شبکه می تواند چندین تراکنش را بر چند زنجیره به صورت موازی به انجام رساند (پاراچین (parachain)). این قدرت پردازش موازی باعث می شود تا مقیاس پذیری این شبکه بهتر شود. منظور از مقیاس پذیری این است که سیستم قادر است تا حجم و ظرفیت خود را در زمان افزایش تراکنش ها و پردازش ها افزایش دهد. درواقع، می توان از شبکه ی پولکادات به عنوان راه حلی برای مشکلات درونی زنجیره ای بلوکی نام برد. توسعه ی بلاکچین های معمولی به سادگی و به سرعت از طریق چهارچوب زیرلایه ای "سابسترِیت" (Substrate) انجام می پذیرد. آن ها می توانند ظرف چند دقیقه به شبکه ی پولکادات وصل شوند. این شبکه همچنین بسیار انعطاف و انطباق پذیر است. انتشار اطلاعات و کارکردها در بین اعضا آسان صورت می پذیرد. پولکادات همچنین می تواند بدون نیاز به فورک (fork) به روز رسانی شود تا ویژگی های جدید را پیاده سازی کند یا اختلال های سیستم را حذف کند. این شبکه دارای سیستم نظارت کاربر-محور بسیار پیشرفته ایست که اجازه ی تأمین امنیت شبکه را نیز می دهد. افراد و جوامع مختلف در این بستر میتوانند نظارت زنجیره ی بلوکی خود را براساس نیازهایشان و شرایط موجود تغییر دهند. همگی واحدهای گزینش، اعتبارسنج، رابط، و ناظر وظایف مختلف را برای تأمین امنیت و پیشبرد شبکه و از بین بردنِ رفتار غلط برآورده می سازند.

تعداد توکن های در گردش

پولکادات مجموع 1 میلیارد توکِن DOT در اختیار دارد. این تعداد در زمان اصلاحات ارزی (redenomination) شبکه از حداکثر عرضه ی اولیه ی 10 میلیون توکِن در آگوست 2020 شروع شد. ادامه ی اصلاحات ارزی تنها به دلیل اجتناب از اعداد اعشاری و تسهیل محاسبات انجام پذیرفت. در حالیکه تمامی تراکنش ها با ضریب 100 افزایش یافتند، این امر بر توزیع DOT یا سهم متناسب سهامدار تأثیر نداشت. با اینکه دات (DOT) ارز دیجیتال اصلی پولکادات می باشد، هر کسی می تواند در این بستر یک زنجیره ی بلوکی یا یک رمز ارزِ منفرد بسازد. و بدین ترتیب از امنیت اشتراکی این شبکه برخوردار شود.

امنیت شبکه ی پولکادات

قابلیت تعامل پولکادات از طریق مجموعه ای از اعتبارسنج های مرسوم به امنیت زنجیره های بلوکی چندگانه ی آن می افزاید. و به آن ها اجازه می دهد تا برای تراکنش های خود با گسترش داده هایشان در پاراچین های مختلف به مقیاس گذاری بپردازند. شبکه ی آن ها از مکانیزم NPoS (Nominated Proof-of-Stake : اثبات سهم منتخب) برای انتخاب اعتبارسنج ها و سنجش گران، و حداکثرسازی امنیت استفاده می کند. در این مکانیزم، عواملِ (نودهای) اعتبارسنج و گزینش گر در امنیت شبکه تأثیر ویژه ای دارند. بدین ترتیب که عوامل گزینش گر، اعتبارسنج دلخواه خود را انتخاب می کنند. این طرح کلی اعتباری باعث می شود تا زنجیره ها تحت قوانین یکسان به صورت امن با یکدیگر تعامل داشته باشند. با اینحال آنان به صورت مستقل تنظیم و کنترل شوند.

از کجا DOT بخریم؟

برترین صرافی ها برای خرید و فروش پولکادات (DOT) اکنون عبارتند از Binance ، Huobi Global ، HBTC ، OKEx ، و Binance.KR . افراد کافیست برای اثبات سهام از کیف پول ها یا صرافی های منطبق بر پولکادات، اقدام به خرید و فروش DOT نمایند. و اینگونه سرمایه ی خود را برای سودرسانی نزد این شبکه قرار دهند. علاقه مندان به خرید این رمزارز و اطلاع از قیمت آن در ایران نیز می توانند از برخی صرافی های معتبر ایرانی با پرداخت ریالی کمک بگیرند.
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند

از آخرین اخبار و تحلیل های فکت کوین زودتر از همه باخبر شوید

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

محل تبلیغ
ramzarzy