راهنمای گام‌به‌گام نصب استارلینک (Starlink)
8

راهنمای گام‌به‌گام نصب استارلینک (Starlink)

بازدید : 4925

احتمالاً نام استارلینک (Starlink) را شنیده‌اید! اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس اکس (SpaceX) که در حال دگرگون کردن صنعت اینترنت جهانی است. اطلاعات زیادی راجع به این فناوری در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی وجود دارد اما هیچ کدام نمی‌توانند به سوالات ایرانی‌هایی که دوست دارند از این تکنولوژی استفاده کنند، جواب دهند. امروز با راهنمای گام به گام نصب استارلینک همراه شما هستیم تا به تمامی این سوالات پاسخ دهیم.

استارلینک چیست و چقدر هزینه دارد؟

شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) متعلق به ایلان ماسک در سال 2015 راه‌اندازی شد. این شرکت از آن زمان در حال ساخت یک «سرویس پهنای باند در مدار نزدیک به زمین» برای دسترسی همگان به سرویس اینترنت ماهواره‌ای بوده است. پیش‌خرید این سرویس که استارلینک (Starlink) نام دارد در اوایل سال 2021 برای عموم مردم امکان‌پذیر شد. اسپیس ایکس تا اواخر سال 2022 توانست بیش از 3 هزار ماهواره را به مدار زمین بفرستد و استقرار حداقل 9 هزار ماهواره دیگر را در برنامه دارد.

ماهواره‌های استارلینک در مدار

سرویس Starlink در ابتدا برای رساندن اینترنت به خانه‌هایی طراحی شده بود که از سایر گزینه‌های خدمات پهنای باند بی‌بهره هستند. اما در حال حاضر می‌تواند در هر مکانی که دارای دید واضح از آسمان است کار کند. این سرویس از دیش‌های نسبتا کوچک و بسیار فشرده استفاده می‌کند که هرکدام بدون احتساب مالیات و هزینه حمل‌ونقل 599 دلار قیمت دارند.

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که کاربران ایرانی جواب آن را در اینترنت پیدا نمی‌کنند این است که می‌توان از استارلینک در ایران استفاده کرد یا نه؟ پاسخ به این سوال کار آسانی نیست چرا که عناصر زیادی در نتیجه آن دخیل‌اند. واکنش مسئولین، تحریم‌ها و سیاست‌های استارلینک می‌توانند مسیر این تکنولوژی را از ایران دور یا به آن نزدیک کنند.

نصب استارلینک در ایران ممکن است؟
استارلینک در ایران

البته جای ناامیدی نیست! همین چند وقت پیش بود که یکی از کاربران ایرانی توییتر از ایلان ماسک پرسید برنامه‌ای برای راه‌اندازی استارلینک در ایران دارد یا نه؟ ماسک در پاسخ به این توییت گفت: استارلینک برای معافیت از تحریم‌های ایران درخواست خواهد داد.

چند روز بعد از این توییت، وزارت خزانه داری آمریکا بخشی از تحریم‌های ایران که مربوط به حوزه ارتباطات بود را لغو کرد. ایلان ماسک هم خیلی سریع در واکنش به این معافیت‌ها نوشت که در حال راه اندازی استارلینک در ایران است.

نصب استارلینک در ایران
نصب استارلینک

به فاصله دو هفته، یکی دیگر از کاربران توییتر از ماسک پرسید وضعیت اینترنت استارلینک در ایران به کجا رسید؟ ایلان در پاسخ به این سوال گفت چندین ترمینال در ایران فعال‌اند! این بدان معنا است که نصب استارلینک در ایران نیز آغاز شده است.

بیشتر بخوانید: اینترنت استارلینک چیست؟

تجهیزات نصب استارلینک را از کجا تهیه کنیم؟

دریافت تجهیزات استارلینک برای افرادی که خارج از ایران زندگی می‌کنند کار سختی نیست. برای این کار باید سایت Starlink.com را باز کنند، آدرس خود را وارد کنند و مطمئن شوند محل زندگی‌شان تحت پوشش شبکه Starlink است. بعد از تایید پوشش شبکه، ثبت نام برای سرویس آغاز می‌شود. در این مرحله باید آدرس دقیق خود را مشخص، و هزینه تجهیزات که 460 دلار است را پرداخت کنید.

تجهیزات نصب استارلینک را از کجا تهیه کنیم؟
نصب تجهیزات استارلینک

در حالت عادی دو هفته طول می‌کشد تا این تجهیزات به دست شما برسد اما اگر منطقه پوشش ضعیفی داشته باشد یا کاربران زیادی درخواست دریافت تجهیزات ثبت کرده باشند، این بازه زمانی طولانی‌تر نیز خواهد شد. صورتحساب اینترنت هم که ماهیانه 80 دلار است و هر زمان بخواهید می‌توانید آن را لغو کنید.

در رابطه با ایرانی‌ها مسئله کمی متفاوت است. دولت فعلی سیاستی دوگانه در قبال اینترنت ماهواره‌ای پیش گرفته است. از طرفی ورود اینترنت ماهواره‌ای به ایران را مستلزم درخواست قانونی شرکت SpaceX می‌داند و از طرف دیگر هیچ واکنشی برای ممنوعیت قانونی آن انجام نداده است. این دوگانگی که به احتمال زیاد به غیر قانونی اعلام شدن استارلینک ختم می‌شود، باعث ورود تجهیزات این فناوری به بازار سیاه شده است. زمانی که ما در حال نگارش/تهیه این مقاله/ویدیو بودیم تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای در ایران با قیمتی بین 30 تا 60 میلیون تومان در حال فروش بود. با این حال ممکن است این قیمت‌ها بعد از کاهش تقاضا و آرام شدن شرایط بازار کاهش پیدا کند.

آیا می‌توان با گوشی تلفن همراه به ماهواره‌های استارلینک متصل شد؟

یکی از مواردی که خیلی سریع از یک شایع بامزه به ترفندی برای کلاهبرداری تبدیل شد، امکان استفاده از گوشی‌های هوشمند برای ماهواره‌های استارلینک بود. در حال حاضر چنین چیزی ممکن نیست و هر آموزش و دستورالعملی در این رابطه دروغ محض است. از این دروغ‌های بی شاخ و دم بدتر، افرادی بودند که با سو استفاده از بی اطلاعی مردم، نرم افزار استارلینک را که تنها برای تنظیم تجهیزات این شرکت استفاده می‌شود به مردم فروختند.

می‌توان با گوشی تلفن همراه به ماهواره‌های استارلینک متصل شد؟
اتصال تلفن همراه به استارلینک

اتصال به اینترنت استارلیک با گیرنده ماهواره

از دیگر شایعات عجیب و غریب و این روزها، امکان اتصال به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک با رسیور ماهواره است. در حال حاضر، چنین چیزی به هیچ وجه ممکن نیست و نمی‌توان با استفاده از دیش و رسیور ماهواره به اینترنت استارلینک متصل شد.

چه تعداد کاربر می‌توانند از تجهیزات استارلینک استفاده کنند؟

حداکثر 128 کاربر می‌توانند به صورت همزمان به یک مودم استارلینک متصل شوند. این بدان معناست که ساکنین ساختمان‌های چند طبقه می‌توانند به صورت شریکی به سراغ نصب استارلینک بروند و از آن استفاده کنند.

سرعت اینترنت استارلینک چقدر است؟

سرعت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک بسته به شرایط می‌تواند از Mbps 50 تا 300Mbps  نوسان داشته باشد. در واقع سرعت شبکه به تعداد ماهواره‌های فعال در منطقه، تعداد کاربران و میزان استفاده آنها از شبکه بستگی دارد. نکته دیگری که خیلی مواقع به آن پرداخته نمی‌شود، این است که چیزی حدود 12 ساعت طول می‌کشد تا تجهیزات شما در بهترین حالت ممکن تنظیم شود.

چه تجهیزاتی در بسته‌بندی استارلینک وجود دارد؟
سرعت اینترنت استارلینک

در این بازه زمانی 12 ساعته، سیستم آخرین درایورها را دانلود، و با اسکن حرکت ماهواره‌ها بهترین مسیر حرکتی را انتخاب می‌کند. علاوه بر این باید به این مسئله توجه کنید که تمامی تنظیمات مربوط به ماهواره‌ها به صورت خودکار انجام می‌شود و شما نباید دائم دیش خود را جا به جا کنید.

چه تجهیزاتی در بسته‌بندی استارلینک وجود دارد؟

بسته‌ای که به دست شما می‌رسد همه آنچه برای راه اندازی دیش خود نیاز دارد را در خود جای داده است. دیش استارلینک، پایه دیش، روتر Wifi و یک کابل برق 29 متری از تجهیزاتی هستند که در بسته بندی قرار دارند. اگر به تجهیزات بیشتری مثل کابل بلندتر، دیش یا مودم اضافی و یا آداپتورهای مختلف نیاز دارید می‌توانید از سایت استارلینک سفارش دهید.

یک دستورالعمل تصویری ساده نیز در بسته بندی تجهیزات قرار دارد که کلیات نصب را برای شما توضیح می‌دهد. با این حال باید به این نکته توجه کنید که جزئیات در این دستورالعمل تصویری جایی ندارند. البته جای نگرانی وجود ندارد چرا که در ادامه به سراغ آموزش قدم به قدم نصب استارلینک خواهیم رفت.

خوشبختانه تمام تجهیزات استارلینک با کیفیت هستند و با موادی تولید شده‌اند که در برابر باران و گرد و خاک مقاوم است. البته برای نتیجه بهتر و بالا بردن طول عمر دستگاه بهتر است آن را به جایی پیچ کنید و هر از چند گاهی تمام دستگاه را تمیز کنید.

آموزش نصب تجهیزات اینترنت استارلینک

نصب تجهیزات اینترنت ماهواره‌‌ای استارلینک 4 قدم دارد که در ادامه به ترتیب آنها را بررسی خواهیم کرد.

آموزش نصب تجهیزات اینترنت استارلینک
تجهیزات مودم استارلینک

قدم اول: در ابتدا باید گیرنده و پایه را به یکدیگر متصل کنید. دقت کنید که قبل از اتصال گیرنده به پایه باید کابل را از دیش جدا کنید. این کابل به صورت پیش فرض به دیش متصل است!

قدم دوم: کابل را از پایه رد و به دیش متصل کنید. به هیچ وجه نباید از زور استفاده کنید. کابل به راحتی به دیش متصل می‌شود.

قدم سوم: پایه را به گیرنده متصل کنید. دقت کنید که شیار پایه و گیرنده با یکدیگر منطبق باشند. در غیر این صورت ممکن است به سیم آسیب بزنید.

قدم چهارم: گیرنده را به محلی که قرار است در آنجا قرار بگیرد منتقل کنید. نصب استارلینک تقریبا تمام است.

پیدا کردن محل مناسب گیرنده و راه‌اندازی نرم‌افزار

پیدا کردن یک محل مناسب برای نصب دیش استارلینک کار سختی نیست! کافی است نرم افزار Starlink را نصب، و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید. خوشبختانه کار با نرم افزار پیچیدگی ندارد و همه می‌توانند خیلی راحت از آن استفاده کنند. برای استفاده از نرم افزار باید در فضای باز باشید؛ به شکلی که بدون هیچ مانعی آسمان را ببینید.

پیدا کردن محل مناسب دیش و راه اندازی نرم افزار
نصب گیرنده استارلینک

پشت بام، تیرها و نرده‌های بلند مکان‌های خوبی برای نصب دیش استارلینک هستند. برنامه استارلینک را باز کنید و اجازه بدهید از دوربین گوشی شما استفاده کند. حالا گوشی را به سمت آسمان بگیرید؛ به شکلی که آسمان تمام کادر را پر کند. سعی کنید دوربین را در شرایطی نگه دارید که قصد دارید دیش را نصب کنید.

نقاط سبزی در گوشی شما به نمایش در می‌آیند و نرم افزار شما را راهنمایی می‌کند تا بخش‌های دیگر آسمان را نیز اسکن کنید. با توجه به ماهواره‌های فعال در منطقه طول خواهد کشید اما به محض ذخیره داده‌های مورد نیاز به شما اعلام می‌کند که در اسکن موفق بوده است یا خیر.

راه‌اندازی مودم استارلینک (Starlink Modem) و اتصال به اینترنت

مودم را راه‌اندازی کنید و به اینترنت متصل شوید
نصب مودم استارلینک

بعد از قرار دادن دیش در یک نقطه مناسب، باید به سراغ سیم کشی برویم. برای این کار کافی است کابل را از دیش به مودم که در خانه است متصل کنید. دقت کنید که انرژی دیش از طریق مودم تامین می‌شود. در نتیجه تا زمانی که دو شاخه مودم به پریز متصل نباشد، دیش هم روشن نخواهد شد.

بعد از اتصال روتر به دیش و منبع تغذیه، به برنامه Starlink بازگردید. حالا می‌توانید وضعیت شبکه را بررسی کنید و خطاهای احتمالی را برطرف کنید. چند لحظه منتظر بمانید تا دیش به ماهواره متصل شود. با برقراری اتصال از شما خواسته می‌شود به Wi-Fi متصل شوید. در مرحله نهایی باید نام Wi-Fi و رمز عبور خود را انتخاب کنید. تبریک می‌گوییم! نصب استارلینک به پایان رسید.

سوالات متداول

آیا استارلینک در ایران قابل استفاده است؟

بله، هم اکنون طبق گفته این شرکت، تعدادی از ترمینال‌های استارلینک در ایران فعال شده است. اما باید دید در آینده دولت چه تصمیمی در خصوص تجهیزات استارلینک خواهد گرفت، قطعا این مسیر پر پیچ و خم خواهد بود.

چه تعداد کاربر می‌توانند به صورت همزمان یه یک مودم استارلینک وصل شوند؟

حداکثر 128 کاربر می‌توانند به صورت همزمان به یک مودم استارلینک متصل شوند. این بدان معناست که ساکنین ساختمان‌های چند طبقه می‌توانند به صورت شریکی به سراغ نصب استارلینک بروند و از آن استفاده کنند.

هزینه تجهیزات اینترنت ماهواره ای استارلینک چقدر است؟

در حال حاضر تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران با قیمتی بین 30 تا 60 میلیون تومان در بازار سیاه در حال فروش است.

79
8
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

8 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
Assad
5 ماه ago

مشکل دسترسی به تجهیزات استارلینک نیست بلکه مجازات سنگین استفاده ازابزارهای ارتباطی و جاسوسی مانند بیسیم بدون داشتن مجوز گواهینامه رسمی و قانونی میباشد
فقط جهت اطلاع از لحاظ قانونی موضوع اسنفاده از استارلینک در کشور ایران به این سادگی که در رسانه‌ها تبلیغ میشود و یکعده دارند بازارگرمی خرید و فروش قاچاق آن را راه می‌اندازند نیست
از لحاظ قانونی توجه شود که قضیه خرید و فروش و استفاده و مالکیت استارلینک با ماهواره و ویدوی که صرفا یک وسیله گیرنده بود کاملا مجزا هست و چون استارلینک مانند بیسیم یک وسیله گیرنده و فرستنده محسوب میشود همانند قوانین مصوب قدیمی در این زمینه در بحث کاربرد بیسیم و امور امنیتی کشور ایران و اکثر کشورها در زمینه بیسیم‌ها(و حتی تلفنهای بدون مجوز و ثبت رسمی ) که می‌تواند برای استفاده‌های نظامی و جاسوسی مورد استفاده دشمن قرار گیرد قانونگذار برخورد قاطع می‌کند و قطعا حمل و نقل و قاچاق و مالکیت آنها طبق قوانین مصوبه سابق و احتمالا الحاق تبصره‌های جدید بر اساس شرایط مقتضی بدون اخذ و داشتن گواهینامه و مجوز رسمی و قانونی مراجع ذی‌الصلاح کشور جرم امنیتی و بزرگی تلقی شده و برخوردهای شدید و احتمالا مجازاتهای سنگین از جمله جرایم نقدی، حبس و زندان و شاید حتی در مواردی بر حسب مورد و تشخیص قانونگذار(از جمله جاسوسی و ارسال اطلاعات امنیتی و عملیات نظامی) اعدام را نیز شامل گردد.

صفر زن آخوند
پاسخ به  Assad
4 ماه ago

حاجی هنوز تجهیزات نیومده…..

پشتیبانی
پاسخ به  Assad
5 ماه ago

سلام دوست عزیز.
در این رابطه هنوز قانون خاصی به تصویب نرسیده است.
ممنون از همراهیتون.

ناشناس
5 ماه ago

بگیرید برای مجتمع ها اشتراکی ارزون در میاد. هیچ قططی نمیتونن بکنن

حسین
3 ماه ago

سلام تشکر از مطالب صحیح شما
به روتر استارلینک از فاصله چند کیلومتری میتونیم متصل بشیم ؟

پشتیبانی
پاسخ به  حسین
3 ماه ago

سلام دوست عزیز.
بیشتر از ۱۸۵ متر مربع رو پوشش می‌دهد، یعنی ساکنین یک آپارتمان می‌توانند به طور همزمان متصل شوند.
ممنون از همراهیتون.

علی
3 ماه ago

سلام استارلینک تا چه متراژی برد دارد؟

پشتیبانی
پاسخ به  علی
3 ماه ago

سلام دوست عزیز.
بیشتر از ۱۸۵ متر مربع رو پوشش می‌دهد، یعنی ساکنین یک آپارتمان می‌توانند به طور همزمان متصل شوند.
ممنون از همراهیتون.

بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

8
0
نظر خود را بنویسید !x