تفاوت میان سرمایه در گردش، حجم کل و حداکثر عرضه یک کوین چیست؟
0

تفاوت میان سرمایه در گردش، حجم کل و حداکثر عرضه یک کوین چیست؟

بازدید : 845

برای افرادی که به تازگی به حوزه رمزارز وارد شده اند درک معنای ارزش بازار (Market cap ) بسیار سخت است.به همین علت در این پست قصد داریم به شرح تفاوت ارزش بازار کریپتو، عرضه و حجم بپردازیم. عرضه و تقاضای بازار مهمترین عاملیست که ارزش یک کوین را مشخص میکند.

هرچه قدر عرضه یک کوین کمتر باشد و در مقابل تقاضای مردم برای خرید آن بیشتر باشد، ارزش آن رمزارز بیشتر میشود.بنابراین، قبل از اینکه استخراج یک کوین را آغاز کنید یا تصمیم به خرید آن بگیرید، بهتر است کاملاً درباره آن تحقیق کنید و از حجم عرضه آن با خبر شوید.

معمولاً تعداد اکثر کوین های موجود در بازار محدود است. تنها تعداد کمی از کوین ها از این قائده مستثنی هستند و تعدادشان نامحدود است. از طرف دیگر کوین هایی هم هستند که تحت مدیریت و اداره یک شخص یا کمپانی خاص قرار دارند. این رمزارزها توسط شخص یا شرکتی قفل و سپس به بازار عرضه میشوند.(ICO) از این میان میتوان به XRP رمز ارز شرکت ریپل اشاره کرد. کل عرضه یک کوین از مهمترین عوامل مؤثر بر ارزش بازارش است و البته معیاریست که بسیاری از تازه واردان آن را اشتباه میگیرند.

به عنوان مثال هم اکنون ارزش بازار لایتکوین 12,044,207,170 دلار است که از این حجم تنها 66,245,618 لایتکوین در گردش است. در مقابل ،ارزش بازار بیتکوین 758,527,954,545 دلار و مقدار در گردش آن 18,596,062 بیتکوین است. حجم عرضه بیتکوین هیچگاه به مقدار حجم در گردش لایتکوین حتی نزدیک هم نمیشود. چرا که حداکثر عرضه بیتکوین محدود و تنها 21،000،000 واحد است. 21 میلیون بیتکوین بیشترین مقدار بیتکوینی است که تا ابد وجود خواهد داشت. در ادامه مقاله به تفاوت حجم در گردش و حداکثر عرضه یک رمزارز خواهیم پرداخت.

از کجا می توان اطلاعات عرضه و حجم یک رمزارز را پیدا کرد؟

قبل از اینکه به سراغ توضیح سیستم عرضه یک ارز برویم، بهتر است ابتدا بدانیم که این اطلاعات را از کجا پیدا کنیم. برای یافتن اطلاعات مزبور 3 منبع وجود دارد.

از کجا می توان اطلاعات عرضه و حجم یک رمزارز را پیدا کرد؟
اطلاعات موجود در سایت coinmarketcap

 

  1. coinmarketcap.com : در این سایت اطلاعات مربوط به عرضه همه کوین ها فراهم شده است. کاربران میتوانند در قسمتهای متفاوت این سایت اطلاعاتی همچون ارزش بازار، حجم معاملات، حداکثر عرضه و البته تعداد کوین های در گردش را بیابند.
  2. Bitcoin Forum Announcement board : هر آلتکوین جدید قبل از عرضه در انجمن بیتکوین معرفی میشود. در صفحه اطلاعیه هر آلتکوین ،اطلاعات و خصوصیات آن رمزارز و همچنین تعداد کل عرضه آنها ارائه شده است.
  3. وبسایت رسمی کوین ها: هر کوینی که راه اندازی میشود، قطعاً یک وبسایت دارد، که مدارکی مثل وایت پیپر، منابع و اطلاعات مربوط به تعداد عرضه آن در آنجا موجود میباشد.

سرمایه در گردش Circulating supply

تفاوت میان سرمایه در گردش، حجم کل و حداکثر عرضه یک کوین چیست؟
سرمایه در گردش Circulating supply

حجم در گردش به مقداری از رمزارز که تا کنون استخراج یا تولید شده است، گفته میشود.این رقم به حجم تقریبی از یک کوین که در دست کاربران است یا در بازار در حال گردش است، اشاره دارد.

 

حجم کل  Total Supply

به مقدار کوین هایی که هم اکنون در حال گردش در بازار است به اضافه کوین هایی که استخراج شده اند اما در گردش نیستند، حجم کل یا عرضه کل گفته میشود. عرضه کل تعداد سکه هایی است که در حال حاضر وجود دارند اما همه آنها در گردش نیستند. اینکه برخی از کوین ها استخراج شده اند اما در گردش نیستند به این علت است که احتمالاً به دلایلی در جریان نیستند. مثلاً قفل یا ذخیره شده اند. چنین کوین هایی در بازار هم معامله نمیشوند. معمولاً عرضه کل با حجم در گردش برابر یا کمی بیشتر از آن است.

حداکثر عرضه Max Supply

این رقم حداکثر تعدادیست که برای یک کوین وجود خواهد داشت. و اگر کل این رقم تولید یا استخراج شود بعد از آن دیگر کوین جدیدی عرضه نخواهد شد. Max Supply حداکثر تعدادیست که از این کوین تولید یا استخراج میشود.

عرضه بینهایت  Infinite Supply

بله درست فهمیدید. رمزارزهایی هم هستند که تعداد آنها محدود نیست. برای مثال اتریوم. در حال حاضر 114,190,234 اتر در بازار در جریان است و در حساب کاربران میچرخد. در وایت پیپر اتریوم هیچ رقمی مبنی بر حداکثر تعداد این کوین ذکر نشده است. حال ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا این نامحدود بودن تعداد اتر  قیمت آن را محدود میکند؟

درست است که کمیاب بودن یک رمزارز بر قیمت آن تأثیر گذار است، اما در حوزه اقتصاد مفهوم دیگری به نام ترجیح زمانی هم وجود دارد. چه کسی میداند، شاید مقدار اتریوم در آینده کاهش پیدا کند و محدود اعلام شود. پس اگر با گذشت زمان مقدار انتشار یک کوین کاهش پیدا کند،بر ارزش آن افزوده خواهد شد.

آیا ممکن است که یک کوین به حداکثر عرضه خود برسد؟

همه کوین ها طوری طراحی شده اند که هیچگاه تعداد آنها به بیشتر از حداکثر حجم اعلام شده در وایت پیپرشان نمیرسد.حال سؤال اینجاست که چه زمان یک رمزارز به حداکثر تعداد عرضه خود میرسد؟ آیا اصلاً این اتفاق شدنیست؟ بیایید برای مثال بیتکوین را در نظر بگیریم. طبق داده های موجود ، همه بیتکوینها تا سال 2140 استخراج میشوند و بد از آن دیگر هیچ بیتکوین جدیدی تولید نخواهد شد. جریان عرضه این رمزارز تحت کنترل شبکه بیتکوین است. به طوری که هر 4 سال از تعداد پاداش ارائه شده به ماینر ها هم کم میشود.انتظار میرود تا سال 2032 ، تقریباً 99 درصد از 21 میلیون بیتکوین استخراج شده باشد. و استخراج آن 1 درصد باقی مانده 100 سال طول بکشد.

عملاً به نظر نمیرسد که بیت کوین به حداکثر میزان عرضه خود یعنی 21 میلیون برسد. یکی از دلایل آن هم این است که تعداد زیادی بیت کوین در شبکه ازبین رفته که هیچ فایده ای هم ندارند. به علاوه، اگر پاداش اهدایی به ماینرها روز به روز کمتر شود، بعید است که آنها به فعالیتشان ادامه دهند.

خوب حالا اگر بیتکوین به این تعداد برسد چه اتفاقی می افتد؟ جواب بسیار ساده است.دیگر تورمی در کار نخواهد بود. اگر تقاضای خرید برای این سکه افزایش یابد ، ارزش آن هم به طور قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. اما آیا در آینده به طرفدارن بیتکوین افزوده میشود؟ هیچ کس از آینده باخبر نیست.

1
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x