قراردادهای فیوچرز یا آتی چیست؟ همراه با ویدئو

بازدید : 552

قبل از اینکه وارد جزئیات شویم بهتر است بدانید که فیوچرز یا قراردادهای آتی گونه ای از قراردادهای مالی هستند. این قرارداد طرفین را ملزم میکند که یک دارایی را در تاریخی از قبل تعیین شده و البته به قیمتی مشخص معامله کنند. خریدار و فروشنده این دارایی را به قیمتی که توافق کرده اند و بدون توجه به قیمت آن کالا یا دارایی در زمان سررسید قراردادشان، معامله میکنند.

موارد کاربرد قراردادهای فیوچرز 

دارایی های قابل معامله طی این قراردادها شامل کالاهای فیزیکی یا سایر ابزارهای مالی میشوند. این نوع قراردادها با ارائه جزئیاتی مثل تعداد دارایی تحت معامله و استاندارد سازی شرایط معامله در یک صرافی آتی، فرآیند را بسیار آسان میکنند. یک قرارداد فیوچرز خوب دارای استاندارد کیفیت و کمیت است . و از همه مهمتر زمان تحویل و محل تحویل آن نیز مشخص است.

این نوع قراردادها برای پوشش ریسک و معاملات مخاطره آمیز استفاده میشوند. در واقع منظور از معاملات آتی پوشاندن ریسک سرمایه گذاری است. آتی و قراردادهای آتی هر دو به یک مورد اشاره دارند. برای مثال ، ممکن است شنیده باشید که افرادی نفت آتی خریده اند. این دقیقاً به این معناست که آنها یک قرارداد آتی نفت را خریداری کرده اند.

زمانی که کسی لفظ قرارداد آتی را به کار میبرد، معمولاً منظورش نوعی از قرارداد آتی از جمله نفت، طلا، اوراق قرضه یا معاملات آتی شاخص بازار S&P 500 است. چنین قراردادهایی مستقیم ترین راه برای سرمایه گذاری در نفت هستند. از آنجایی که این لفظ بسیار کلی است در بیشتر موارد یا بهتر است بگوییم اغلب موارد به کل بازار اشاره دارد. برای مثال میگوییم” آنها تریدرهای بازار فیوچرز هستند.”

قراردادهای فیوچرز بر خلاف قراردادهای فوروارد (Forward) استاندارد شده هستند. در این نوع از قراردادها هم مثل قراردادهای آتی قیمت آینده کالا یا دارایی مورد معامله در زمان فعلی قید میشود. اما قراردادهای فوروارد خارج از بازار بورس معامله میشوند. البته طرفین معامله شرایط قرارداد را بین خودشان تنظیم میکنند. از طرف دیگر، در قراردادهای آتی شرایط همیشه یکسان است. و بدون در نظر گرفتن شرایط خاص هر کدام از طرفین تنظیم میشود.

مثالهایی از قراردادهای آتی

دو گروه از شرکت کنندگان در این بازار طرفدار این نوع قراردادها هستند. محافظه کاران و دلالان(به اصلاح هجینگ یا سفته­‌بازی تجاری).  تهیه کننده یا خریدار باید به قیمت از پیش تعیین شده ای این دارایی را بخرد. و البته فروشنده هم باید دارایی خودش را با همین قیمت بفروشد. البته تریدرها و سبدگردان ها هم با استفاده از قراردادهای فیوچرز بر روی روند قیمت این دارایی ها شرط بندی میکنند.

تولید کننده نفت هم میتواند با استفاده از این قراردادهای فیوچرز نفت خود را به فروش برساند. فرآیند این معامله به این صورت است که دو طرف قرارداد بر قیمت مشخصی توافق میکنند و آن قیمت برای تاریخی از پیش تعیین شده قفل میشود. تولید کننده موظف است در تاریخ سررسید نفت معامله شده را به خریدار تحویل دهد.

مثالهایی از قراردادهای فیوچرز
کاربرد قرارداد فیوچرز برای خرید و فروش نفت

کارخانه داران سازنده ابزار آلات هم از چنین روندی برای خرید نفت مورد نیاز خود استفاده میکنند. چرا که آنها مایلند برنامه کارخانه از پیش مشخص باشد و هر ماه مقداری نفت در راه داشته باشند. از این طریق آنها از قبل از هزینه ای که برای مقدار نفت مصرفی خود میپردازند و همچنین تاریخ تحویل محموله، با خبرند.

قراردادهای فیوچرز برای بسیاری از دارایی ها کاربرد دارد. به عنوان مثال قراردادهای آتی در شاخص های بورس ، کالا و ارز .

شرایطی را در نظر بگیرید که یک تولید کننده نفت در نظر دارد در یکسال آینده 1 میلیون بشکه نفت تولید کند. نفت تولید شده در 12 ماه آماده تحویل خواهد بود.قیمت فعلی هر بشکه از نفت هم 75 دلار است.تولید کننده قادر است نفت مورد نظر را تولید و از هم اکنون به مدت یکسال آنها را به قیمت فعلی 75 دلار به فروش برساند.

تعیین قیمت

اگر نوسانات قیمتی را در نظر بگیریم، قطعاً قیمت نفت در پایان سال بسیار متفاوت از قیمت فعلی آن خواهد بود. در صورتی که تولید کننده حدس بزند که قیمت نفت تا پایان سال بسیار بیشتر خواهد شد میتواند قیمت فعلی را قطعی نکند. اما اگر به این نتیجه برسد که 75 دلار قیمت معقولی است، او میتواند با استفاده از قراردادهای فیوچرز قیمت از پیش تعیین شده را قطعی (یا به اصطلاح قفل) کند.

قرارداد فیوچرز
تعیین قیمت فیوچرز

در مدل تعریف شده برای تعیین قیمت فیوچرز مواردی در نظر گرفته میشود که عبارتند از:

 • قیمت فعلی دارایی
 • نرخ بازگشت بدون ریسک
 • زمان سررسید
 • هزینه های ذخیره سازی
 • سود سهام
 • بازده سود سهام و بازده نگهداری از دارایی .

اگر قرارداد فیوچرز بین طرفین 75 دلار بابت هر بشکه نفت تنظیم شده باشد، تولید کننده موظف است در تاریخ سررسید ( یکسال) 1 میلیون بشکه را به خریدار تحویل دهد. در زمان تحویل قیمت فعلی نفت در بازار هیچ تأثیری در تصمیم از پیش تعیین شده طرفین قرارداد نخواهد داشت.

قراردادهای فیوچرز استاندارد

قراردادهای فیوچرز استاندارد هستند. استاندارد سازی چارچوبی تعریف شده در موافقت نامه ها است. طبق این چهارچوب کلیه طرف های ذیربط در یک صنعت یا سازمان باید از قوانین آن پیروی کنند. بدین ترتیب از اجرای کلیه فرایندهای مربوط به ایجاد کالا یا عملکرد یک سرویس در دستورالعمل های تعیین شده اطمینان حاصل میشود. به عنوان مثال ، یک قرارداد نفتی در بورس کالای شیکاگو (CME) برای 1000 بشکه نفت تنظیم شده. بنابراین اگر شخصی قصد خرید 100،000 بشکه نفت را داشته باشد، باید 100 قرارداد آتی ( خرید/ فروش ) تنظیم کند.

* فرآیند نظارت بر بازارهای آتی توسط کمسیون معاملات آتی کالاها (CFTC) انجام میشود. این آژانس در سال 1974 توسط مجلس سنا به منظور اطمینان از یکپارچگی قیمتگذاری در بازار آتی ،جلوگیری از سوء استفاده در معاملات ، کلاهبرداری و دخالت بروکرها در معاملات فیوچرز ایجاد شد.

تریدرهای کوچک و سبدگردان ها علاقه ای به تحویل و دریافت دارایی های مورد معامله ندارند. یک تریدر کوچک نیاز چندانی به دریافت 1000 بشکه نفت ندارد . اما احتمالاً بدش نمی آید از نوسانات و روند قیمت نفت کسب سود کند.

قراردادهای آتی میتوانند تنها به منظور کسب سود معامله شوند. اما به شرط اینکه معامله قبل از تاریخ سر رسید بسته شود. بسیاری از قراردادهای فیوچرز در سومین جمعه ماه منقضی میشوند.البته توجه داشته باشید که این قراردادها متنوع و نتیجتاً جزئیات آنها هم متفاوت است. پس قبل از معامله به آنها توجه کنید و همه موارد را در نظر بگیرید.

کاربرد قرارداد فیوچرز

برای مثال هم اکنون در ماه ژانویه هستیم و قراردادهای ماه آوریل به قیمت 55 دلار معامله میشوند. اگر تریدری بر این باور باشد که قیمت نفت تا قبل از تاریخ سرسید که ماه آوریل است بیشتر میشود، میتواند قرارداد 55 دلاری را بخرد. از این طریق تریدر 1000 بشکه نفت را از آن خود میکند و کنترل آنها را به دست میگیرد. نه تنها این تریدرها ملزم به پرداخت 55،000 دلار( $55 x 1,000 بشکه) برای این بشکه ها نیستند، بلکه به بروکر هم بابت هر قرارداد، مارجین اولیه که تنها کسری از ارزش کل قرارداد است را پرداخت میکنند.

فیوچرز
کاربرد قراردادهای فیوچرز

از آنجایی که قیمت قراردادهای فیوچرز ثابت نمیماند،سود و زیان تریدر هم بالا پایین میشود. اگر ضرر و زیان خیلی زیاد شود ، کارگزار از تریدر می خواهد پول بیشتری برای جبران خسارت به حسابش واریز کند. که به این مقدار پول حاشیه نگهداری میگویند.

سود و ضرر نهایی تریدر با بسته شدن معاملع معلوم خواهد شد. مثلاً در این مورد اگر خریدار ارد ا به60 لار بفروشد، 5 دلار سود خواهد کرد.  [($60-$55) x 1000) متعاقباً اگر قیمت ریزش کند و به 50 دلار بفروشد 5 دلار ضرر خواهد کرد.

 کاربرد قراردادهای آتی در دنیای ارز دیجیتال

تا اینجا با نحوه کاربرد قراردادهای فیوچرز برای کالاهای فیزیکی آشنا شدیم. اما جالب است بدانید که در حال حاضر معاملات آتی پایشان به دنیای ارز دیجیتال هم بازشده است.  معاملات آینده بیت کوین، نمونه ای از قراردادهای آتی این حوزه است. طی این قراردادها  معامله گران قادرند حتی بدون آنکه بیت کوینی در دست داشته باشند، مستند بر پیش‌بینی خود از قیمت آینده این ارز، برای خرید یا فروش آن اقدام می­کنند. در حقیقت قراردادهای آتی بیت کوین با تکیه بر معاملات پر خطر مالی (Speculation ) انجام پذیر است.

به عنوان مثال شرایطی را در نظر بگیرید که قیمت جاری هر بیت کوین 15،000 دلار باشد و خریدار رشد قیمت بیت کوین در ماه‌های پیش رو را پیش بینی کند. او یک قرارداد آتی برای خرید 5 بیت کوین و با قیمت 750،000 دلار امضا می‌کند.البته به شرط آنکه سه ماه بعد آنها را دریافت کند. تریدر در تاریخ بستن قرارداد، بهای پنج بیت کوین را پرداخت می­نماید ولی در تاریخ سررسید قرارداد، بیت کوین‌های خود را دریافت می‌کند. اگر پیش بینی خریدار درست باشد و به طور مثال قیمت بیت کوین به 16000 دلار برسد، در سه ماه آینده او 5000 دلار سود خواهد کرد.

قراردادهای فیوچرز
کاربرد قراردادهای آتی در دنیای ارز دیجیتال

عکس این مسئله هم عملی خواهد بود. یعنی تریدر میتواند بر سر کاهش قیمت بیتکوین ریسک کند. قراردادهای آتی قابلیت دیگری به نام وام گرفتن را نیز به کاربران ارائه میدهند.  بدین گونه که اگر معامله گر برای یک دارایی روندی نزولی را پیش بینی کند، می‌تواند مقدار مشخصی  از صرافی یا کارگزار وام بگیرد. و آن را به قیمت فعلی بفروشد. پس از آن وقتی روند قیمت، مطابق با پیش‎بینی معامله گر نزولی شد، آن دارایی را با قیمت کم ‌تر، خریده و وام خود به صرافی را پس دهد. تریدر در این معامله به میزان اختلاف بهای خرید و فروش خود، سود خواهد کرد.

صرافی های ارائه دهنده خدمات فیوچرز عبارتند از:

 • صرافی بایننس Binance
 • شیکاگو مرکانتایل یا  CME
 • صرافی بیت مِکس یا  BitMEX
 • بورس معاملات شیگاکو یا CBOE
 • صرافی بکت یا  Bakkt
در این ویدئو روش های کار با صرافی بایننس و همچنین کاربرد قراردادهای فیوچرز به تفصیل توضیح داده شده. پیشنهاد میکنیم برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با صرافی بایننس ویدئو های آموزشی ما را دنبال کنید.
 
                                                                                                                     

جمع بندی مطالب

در بازار مالی به معاملات فیوچرز معاملات آتی یا  Trading Futures  می­گویند. این نوع قراردادها موافقت نامۀ قانونی هستند که به معامله گران اجازه میدهند  مقدار مشخصی از یک محصولِ تولیدی یا آیتم مالی را با قیمتی توافقی بخرند یا بفروشند. طرفین قرارداد موظفند در تاریخ مشخصی در آینده یا قبل از آن معامله خود را تسویه کنند. از میان ویژگی های معاملات آتی میتوان به آیتم هایی از جمله مدیریت ریسک، به کاربردن اهرم برای بالا بردن سوددهی معاملات، جذب نقدینگی و پوزیشن های خرید و فروش اشاره کرد.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
کوینکس
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x