پاراسواپ چیست؟ صفر تا صد آشنایی با صرافی ParaSwap
0

پاراسواپ چیست؟ صفر تا صد آشنایی با صرافی ParaSwap

بازدید : 90

پاراسواپ (ParaSwap) یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) مبتنی بر بلاک چین اتریوم است. این صرافی یک لایه میانی است که هدف آن ایجاد تجربه کاربری بهتر در هنگام برخورد با پروتکل‌های مختلف دیفای بوده و در نهایت سعی دارد با هدف تسهیل جریان نقدینگی در بازارهای غیرمتمرکز کار خود را ادامه دهد.

این راهنما به بررسی این موضوع می‌پردازد که چرا سرمایه‌گذاران ممکن است ترجیح دهند از ParaSwap به عنوان رابط ترجیحی خود با دنیای مالی غیرمتمرکز استفاده کنند. تا پایان همراه این مقاله از فکت کوینز باشید تا با این صرافی بیشتر آشنا شوید.

پارا سواپ چیست؟

اساساً، پاراسواپ تمام فیدهای قیمت و داده‌ها را برای صرافی‌های غیرمتمرکز بزرگ جمع‌آوری می‌کند تا بهترین قیمت ممکن را برای مبادله دارایی‌های ارزهای دیجیتال به کاربران ارائه دهد. این سیستم تا حد زیادی بر روی توکن‌های ERC-20 متمرکز است.

هدف اصلی پشت این صرافی این بوده که معاملات را با بهترین قیمت تسریع بخشیده و همینطور به عنوان بهترین صرافی در بلاک چین اتریوم شناخته شود. پارا سواپ از توکن بومی خود یعنی PSP برای تسهیل انواع عملیات‌ خود استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال در سال 2022 کدام است؟

ویژگی‌ها و امکانات پاراسواپ

به طور معمول، دایرکتوری‌های DEX معمولاً نقدینگی لازم برای مبادلات توکن‌ها را به تنهایی فراهم نمی‌کنند؛ بلکه آنها به سادگی کاربران را به پروتکل‌های دیفای متصل می‌کنند.

با این حال، کاربران از طریق استخرهای پارا سواپ، به یک استخر مالی ایمن به عنوان منبع نقدینگی غیرمتمرکز خود دسترسی دارند. ParaSwap Pool، یک استخر نقدینگی یکپارچه است که توسط سرمایه گذاران خصوصی با هدف ارائه رقابتی‌ترین نرخ‌ها از نظر مالی تامین می‌شود. به جای اینکه پروتکل دیفای نقدینگی مورد نظر را دریافت کند، Paraswap آن را با استخر خاص خود اجرا می‌کند.

پاراسواپ همچنین از ویژگی به نام MultiPath، که یک مکانیزم چندجانبه برای ردیابی تراکنش‌ها در صرافی‌های مختلف است، استفاده می‌کند. ردیابی چندین مسیر در فروش توکن‌های مرتبط، توکن‌های واسطه و موارد دیگر نقش مهمی دارند.

هر زمان که تراکنشی در بلاک چین اتریوم اتفاق بیفتد، برای پردازش درخواست، سهم خاصی از تراکنش به عنوان کارمزد (کارمزد گس) لازم است. هزینه‌های گس معمولاً با توجه به فعالیت شبکه و مقدار تراکنش متفاوت است. سیستم ParaSwap برای تعویض توکن از کاربران هزینه اضافه‌ای دریافت نمی‌کند، اما کاربران همچنان باید هزینه‌های مربوط به اتریوم را بپردازند. با این حال، پاراسواپ برای هر مبادله‌ای که تسهیل می‌شود، حق کمیسیون درخواست می‌کند. برنامه‌های غیرمتمرکز ادغام شده با ParaSwap نیز از طریق قرارداد اشتراک درآمد، کمیسیون جزئی دریافت می‌کنند.

هنگامی که رقم گس پایین است، پارا سواپ قیمت گس را در عملیات توکن سازی به عنوان توکن‌های GST2 Gas انجام می‌دهد. در هنگام وجود ترافیک شدید در شبکه، از توکن‌های GST2 Gas می‌توان برای کاهش هزینه‌های بسیار بالاتر گس استفاده کرد.

توکن PSP، توکن اصلی ParaSwap، برای تسهیل عملیات‌های پروتکل‌های غیر متمرکز استفاده می‌شود. از مجموع 2 میلیون توکن PSP، حدود 7.5 درصد آن ایردراپ شده است. حدود 150 میلیون توکن عرضه اولیه همچنان در گردش هستند.

صرافی پاراسواپ
صرافی ParaSwap

تاثیر قیمت و ParaSwap

تاثیر قیمت همان نوسان مشاهده شده بین توکن‌های اولیه مبادله شده در هنگام ورود و کل توکن های دریافت شده در مقصد است. زمانی که معامله با توکن‌هایی با نقدینگی بالا و توکن‌هایی با نقدینگی کمتر انجام می‌شود، اندازه‌گیری تاثیر قیمت بسیار آسان‌تر است. تاثیر قیمت با مقدار معاملات افزایش می‌یابد و این صرافی قصد دارد آن را تحت کنترل نگه دارد.

از آنجایی که ارزهای دیجیتال در بازار آزاد که قیمت‌ها در آن نوسانات قابل توجهی دارد، کار می‌کنند، اسلیپیج (slippage) رخ می‌دهد. اصطلاح اسلیپیج  یا “لغزش” به معنای تفاوت بین مقدار پیش بینی شده و مقدار بدست آمده است. اسلیپیج زمانی اتفاق می‌افتد که پس از ارسال اولین درخواست تراکنش، ارزش آن تراکنش از مقداری که باید می‌بود پایین‌تر می‌آید.

بیشتر بخوانید: اسلیپیج (slippage) چیست؟

معامله در Paraswap

با توجه به مطالب و توضیحات گفته شده در بالا، مکانیسم معاملات در ParaSwap به شرح زیر است:

 • مرحله 1: کاربر تعداد توکن‌هایی را که می‌خواهد معامله کند، انتخاب می‌کند.
 • مرحله 2: پارا سواپ بهترین قیمت معاملاتی را در هر صرافی غیرمتمرکز شناسایی می‌کند.
 • مرحله 3: پارا سواپ اطلاعات دقیق و واضحی را در مورد هر نوع معامله ممکن به کاربران ارائه می‌دهد.
 • مرحله 4: کاربر می‌تواند مناسب‌ترین معامله را انتخاب کرده و تراکنش را شروع کند.
 • مرحله 5: پس از انجام معامله، مبادله انجام می‌شود و معامله‌گران توکن‌های مربوطه را دریافت می‌کنند.

از میان اپلیکیشن ها، پلتفرم ها و ابزاری که از این پروتکل پشتیبانی کرده اند میتوان به کیف پول های لجر،متامسک، ارجنت، پرروتکل آوه و دپ Zerion اشاره کرد.

پاراسواپ

و البته اشاره به این نکته حائز اهمیت که بیش از 30 پروژه بسیار قدرتمند در حوزه دیفای از ParaSwap پشتیبانی و در آن سرمایه گذاری کرده اند، خالی از لطف نیست. در تصویر زیر میتوانید مهمترین این سرمایه گذاران را مشاهده کنید.

پاراسواپ

کاربرد پاراسواپ در لجر

همانطور که گفتیم پاراسواپ یک پلتفرم کاملا غیرمتمرز است که شما کاربران عزیز میتوانید بدون هیچگونه نگرانی نرم افزار کیف پول غیر حضانتی خود را به آن متصل نمایید.با استفاده از این کیف پول های غیر حضانتی نه تنها میتوانید به صورت کاملا حرفه ای دارایی های خود را مدیریت کنید بلکه کوین هایتان از حملات سایبری در امان هستند. چرا که کیف پول های نرم افزاری یا به اصطلاح گرم به اینترنت متصل هستند و نتیجتا در معرض حملات سایبری و هکرها قرار میگیرند.
حال این پلتفرم به تازگی اعلام کرده است که با کیف پول لجر ادغام شده و رابط کاربری صرافی خودش را مستقیما بر روی اپلیکیشن لجر لایو فعال کرده است.بنابراین کاربران کیف پول لجر به راحتی میتوانند کوین های ذخیره شده در لجر خود را از طریق این صرافی مبادله نمایند. مزیت این فرآیند هم این است که کلیدهای خصوصی شما همچنان بر روی کیف پول لجرتان که هیچگاه به اینترنت وصل نمیشود ذخیره شده است.

برای انجام این فرآیند کافیست گام های زیر ر به ترتیب انجام دهید:

 • کیف پول لجر خود را به رایانه شخصی خود وصل کرده و اپلیکیشن لجر لایو را باز کنید.
 • به قسمت “Discover” رفته و بر روی ParaSwap کلیک کنید.
 • دارایی هایی که قصد سواپ یا معامله آن ها را دارید به ParaSwap در اپلیکیشن لجر لایو وارد کنید.
 • جزئیات تراکنش مد نظرتان را دوباره چک کنید و در نهایت برای تایید تراکنش دکمه های موجود بر روی کیف پول لجر خود را فشار دهید.

توکن PSP

در تاریخ ۱۵ نوامبر سال ۲۰۲۱، بنیاد پاراسواپ به‌منظور افزایش عدم تمرکز و کارایی پروتکل خود، توکن پلتفرم خود را با نام PSP عرضه کرد. توکن این پروژه مبتنی بر شبکه‌های بایننس اسمارت چین، اتریوم و پالیگان قرار دارد و ازهمان ابتدا هم اعلام کردند که قرار است بر بستر آوالانچ هم ارائه شود.

توکن پاراسواپ در حال حاضر دو کاربرد دارد:

 • حاکمیتی: هولدرهای PSP میتوانند در تصمیمگیری های پلتفرم برای امور خاص دخیل باشند.
 • استیکینگ: هولدرهای این توکن میتوانند با شرکت در فرآیند استیکینگ نه تنها در پروسه تولید بلاک شرکت داشته باشند بلکه سود مرکب هم کسب کنند.

بیشتر بخوانید: توکن حاکمیتی (Governance Token) چیست؟

به نقل از سایت کوین مارکت کپ عرضه کل این رمز‌ارز ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد است، که از این مقدار حدود 72,891,000 واحد PSP در گردش است. در زمان انتشار این مقاله، قیمت توکن PSP برابر با 0.05247 دلار است. توکن پلتفرم پاراسواپ از نظر ارزش بازار، رتبه 1070 را در میان همه ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار PSP حدود 3,824,618 دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، 155,727 دلار بوده است.

سخن پایانی: ParaSwap و نقش آن در دیفای

از طریق مکانیسم‌های چندجانبه ردیابی، ParaSwap می‌تواند انتخاب خوبی برای کاربران دیفای باشد که هدفشان پیدا کردن بهترین قیمت ممکن در هنگام مبادله توکن‌ها است.

تجربه کنونی که از دیفای وجود دارد موارد مطلوب زیادی را برای گفتن باقی می‌گذارد، اما از میان نرم افزارها و محصولات واسطه‌ای، این مجموعه در حال بررسی راه حل‌هایی برای ایجاد نوآوری‌های مختلف در جهت منفعت مشتری است. با ورود محصولات میان‌افزاری مانند پاراسواپ به بازار، وضعیت دیفای و میزان پذیرش کاربران جدید نسبتاً خوش‌بینانه است.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x