آیا زمان صعود آلت کوین‌ها فرا رسیده است؟ بررسی ۵ دلیل احتمالی
0

آیا زمان صعود آلت کوین‌ها فرا رسیده است؟ بررسی ۵ دلیل احتمالی

بازدید : 564

در حالی که سال 2022 با وضعیت بدی به پایان رسید و موانع اقتصاد کلان امید سرمایه‌گذاران برای روند بازگشتی در سال جاری را از بین برد، اما آغاز سال جدید با روند افزایشی قیمت بیت کوین، اتریوم و اکثر آلت کوین‌ها همراه شد تا فروشندگان در شوک فرو روند. دوره نوسانات کم در بازار به نظر در حال از بین رفتن است و همه‌چیز برای روند صعودی آلت کوین‌ها در حال آماده شدن است.

به نقل از کوین تلگراف، روند صعودی و افزایش قیمت‌ها برای برخی از آلت کوین‌ها مانند لیدو، سولانا و کاردانو قابل‌توجه‌تر از سایر ارزها بوده است. گفتنی است که از مهم‌ترین دلایل برای رشد قیمت این ارزها می‌توان به شانگهای اتریوم در ماه مارس و فاندینگ ریت منفی در بازار آتی به‌خصوص برای سولانا اشاره کرد. فاندینگ ریت منفی به معنای آن است که اکثر تریدرها موقعیت‌های فروش بازکرده‌اند که فرصتی مناسب برای خرید نهنگ‌ها ایجاد کرده است.

علاوه بر آن، سال جدید شاهد ظهور دوباره قماربازی و رشدهای عجیب در بازار نیز بود که از زمان فروپاشی صرافی FTX در ماه نوامبر دیگر شاهد چنین چیزی نبودیم. افزایش قیمت عجیب میم کوین مدرکی است که نشان دهنده بازگشت این نوع سرمایه‌گذاری عجولانه و قمار گونه به بازار است. لازم به ذکر است که با افزایش نشانه‌های روند صعودی آلت کوین‌ها، ارزش بازار این کوین‌ها نیز به‌تازگی سطح مقاومتی خود را پشت سر گذاشته است.

در حالی که ثبات و پایداری این روند صعودی به دلیل فاکتورهایی کلان مشخص نیست اما روند فعل می‌تواند همچنان فروشندگان را آزار دهد. در ادامه به بررسی 5 فاکتور تاثیرگذار بر قیمت آلت کوین‌ها خواهیم پرداخت.

داده‌های بازار کار امیدهای رشد آهسته اقتصاد را زنده نگه‌داشته است

هم‌زمان با نادیده گرفتن داوجونز برای 200 هزار حقوق و دستمزد در بخش غیر کشاورزی اضافه شده در ماه دسامبر و انتظار برای کاهش سرعت رشد اقتصاد، گزارش بازار کار نشان داد که 230 هزار حقوق در بخش غیر کشاورزی اضافه شده که رشد 0.2 درصدی در استخدام را نشان داد.

افزایش شغل در بازار در نقطه مقابل ادعای رکود اقتصادی است و می‌تواند به‌عنوان کاتالیزوری برای روند صعودی آلت کوین‌ها عمل کند. شاخص قیمت مصرف‌کننده در 12 ژانویه اعلام می‌شود و این داده بسیار مهم نیز می‌تواند تعین کننده روند نزولی یا صعودی در کل بازار باشد.

اگر تورم روند نزولی خود را ادامه دهد و داده قیمت مصرف‌کننده کمتر از 7.7% اعلام شود، اعتماد در بازار افزایش خواهد یافت و رشد آهسته اقتصادی را نیز شاهد خواهیم بود. هرچند، اگر تورم در دسامبر افزایش یابد، احتمال بیشتر شدن نرخ بهره نیز افزایش خواهد یافت و چنین چیزی برای بازار و آلت کوین‌ها خوب نخواهد بود.

معامله‌گران به دنبال معاملات پرپچوال با فاندینگ ریت منفی هستند

با کاهش حجم معاملات اسپات و نقدینگی در صرافی‌های ارزهای دیجیتال در پایان سال، بازارهای آتی قدرت و نفوذ بیشتری برای تعیین جهت قیمت‌ها به دست آوردند. حرکت آخر قیمتی سولانا مدرک مشخصی از فروش انقباضی در بازار است که منجر به افزایش قیمت‌ها شده است. در ابتدای هفته، 200 میلیون دلار معاملات فروش سولانا لیکوئید شد و قیمت این ارز با رشد 27 درصدی همراه شد.

فاندینگ ریت سولانا

الکس کروگر، تحلیلگر مطرح اقتصادی به‌تازگی گفته است که سولانا هنوز جای رشد بیشتری دارد اما بیشتر فاز عملکرد خارق‌العاده آن تمام شده است.

در حالی که پامپ سولانا ممکن است تمام شده باشد اما اکثر تریدرها هنوز برای اکثر آلت کوین‌ها معاملات فروش بازکرده‌اند. چنین چیزی می‌تواند فرصت را برای خریداران فراهم کند تا روند صعودی آلت کوین‌هایی مانند ایپ کوین، گالا و … را با لیکوئید کردن معاملات فروش این ارزها آغاز کنند.

فاندینگ ریت منفی آلت کوین‌ها

پامپ میم کوین‌ها و سپس دامپ آن‌ها در جهت روند صعودی آلت کوین‌ها

در هفته اول ژانویه، بانک (BONK) میم کوین مبتنی بر سولانا با رشد فوق‌العاده 25 برابری همراه شد. این حرکت صعودی روحیه‌ای را دوباره در بازار به وجود آورد که در بازار صعودی سال 2021 و 2022 شاهد آن بودیم. این در حال است که بازار نزولی معمولاً احتیاط را در میان تریدرها به وجود می‌آورد.

نمودار بانک

علیرغم سقوط قیمت بانک، پامپ و دامپ موفقیت‌آمیز این ارز نشان داد که سرمایه‌گذاران حوزه ارزهای دیجیتال همچنان در موقعیت‌های ریسکی ورود می‌کنند. چنین چیزی در جهت روند صعودی آلت کوین‌ها بسیار مؤثر است.

مطلب مفید: مینت ارز دیجیتال (Mint) چیست؟ چه تفاوتی با استخراج یا ماین (Mine) دارد؟

عبور ارزش کل بازار آلت کوین‌ها از مقاومت کلیدی

ارزش کل بازار آلت کوین‌ها میانگین 50 روزه خود را در 465 میلیارد دلار شکست. اکنون خریداران میانگین 100 روزه در 563 میلیارد دلاری را هدف خود قرار داده‌اند. برای رخ دادن چنین سناریویی باید شاهد رشد 20 درصدی در میان اکثر کوین‌های بازار باشیم. تریدرهای تکنیکال قبل از آغاز روند بازگشتی و اصلاحی سعی خواهند کرد به این سطوح کلیدی برسند.

نمودار ارزش کل بازار آلت کوین‌ها

RSI نمودار ارزش کل بازار آلت کوین‌ها نیز وارد ناحیه صعودی شده و تا مقاومت محدوده 60 رشد داشته است. همچنین اگر خریداران در بالای میانگین 50 روزه بتوانند حمایتی را ایجاد کنند، روند صعودی آلت کوین‌ها در کوتاه‌مدت در سه ماه ابتدایی سال 2023 ادامه خواهد یافت.

روندهای تاریخی و بهبود احساسات برای آلت کوین‌ها

ثبات روند صعودی آلت کوین‌ها مورد بحث است و یکی از مهم‌ترین دلایل آن نیز نزولی بودن روند کلی است. کار آسانی نیست که کاتالیزور اصلی و حامی این حرکت صعودی را مشخص کرد و قیمت بیت کوین نیز هنوز موفق نشده از مقاومت 18200 دلاری تا 19000 دلاری عبور کند. درنتیجه روند صعودی آلت کوین‌ها احتمالاً هم‌زمان با خسته شدن تریدرها از وضعیت به اتمام خواهد رسید.

اگر به چرخه‌ها قبلی نگاه کنیم، در بازارهای صعودی، آلت کوین‌ها معمولاً عملکرد بهتری از بیت کوین داشته‌اند. از سویی دیگر اما روندهای اصلاحی در بیت کوین بسیار آرام تر و معقول‌تر از آلت کوین‌ها بوده و پس از آن روند بازگشتی با عملکرد بهتر بیت کوین همراه بوده است.

مقایسه بیت کوین و آلت کوین‌ها

حرکت صعودی بازار در سال 2021 نیز مشابه توضیحات اشاره شده صورت گرفت و روند صعودی آلت کوین‌ها بسیار قدرتمندتر از بیت کوین بود. با این حال روند نزولی پس از آن با اصلاح معقول بیت کوین و نابودی بازار آلت کوین‌ها همراه شد. ارزش کل بازار آلت کوین‌ها و بیت کوین هر دو سقوط 75 درصدی را تجربه کردند و قیمت آلت کوین‌ها بسیار سنگین‌تر سقوط کردند.

دامیننس بیت کوین و اتریوم

یک استثنا برای قانون بالا می‌تواند افزایش دامیننس اتریوم در بازار باشد. اتریوم موفق شده علیرغم روند نزول در بازار با کمک پیشرفت‌هایی مانند به‌روزرسانی مرج و کاهش تورم توکن خود جایگاه و دامیننس 20 درصدی خود را حفظ کند. علیرغم این موضوع همچنان احتمال یک اصلاح گسترده در بازار وجود دارد.

بهبود احساسات در فضای مجازی

در چند وقت اخیر، وضعت احساسات در فضای مجازی نسبت به روند صعودی آلت کوین‌ها بهبود قابل‌توجهی داشته است. داده‌های سنتیمنت نشان می‌دهند که جستجوی عباراتی مانند خرید در کف و کف قیمتی به شدت در توییتر، ردیت و تلگرام افزایش داشته است. معمولاً احساسات مثبت می‌تواند نشانه‌ای برای تغییر روند نزولی باشد.

یکی از سخت‌ترین موانع برای آلت کوین‌ها حمایت از قیمت افزایش یافته در پی از بین رفتن سفارش‌های فروش است. دو توکن کاردانو و سولانا که این روند را آغاز کردند می‌توانند اولین نشانه‌ها از پایان حرکت صعودی را نشان دهند. اگر قیمت سولانا به زیر 14.3 دلار و کاردانو به 0.3 دلار سقوط کنند، احتمالاً روند صعودی به پایان خواهد رسید.

از سویی، آلت کوین‌هایی مانند لیدو که از وضعیت رشد لیکوئید استیکینگ بهره‌مند هستند، ممکن است به رشد خود ادامه دهند. همچنین داده‌های تورم و قیمت بیت کوین می‌توانند نقش بسیار کلیدی در روند صعودی آلت کوین‌ها ایفا کنند.

برای اطلاع از آخرین اخبار ارز دیجیتال با فکت کوینز همراه باشید.

8
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x