مزایا و محدودیت های بلاکچین
0

مزایا و محدودیت های بلاکچین

بازدید : 1525

مزایا و محدودیت های بلاکچین در بسیاری از صنایع،  مورد بحث قرار گرفته و توسط رهبران سازمانهای بزرگ در سراسر جهان که در فضای بلاکچین شرکت می کنند ، ارائه شده است.

مزایا و محدودیت های بلاکچین به شرح زیر است:

تمرکززدایی (Decentralization):

غیرمتمرکز بودن یک ویژگی اصلی و مفید در بلاکچین است. برای تأیید تراکنش ها نیازی به شخص ثالث یا واسطه معتمد نیست. در عوض ، از سازوكار اجماع برای توافق در مورد اعتبار تراکنش ها استفاده می شود.

شفافیت و اعتماد (Transparency and trust):

از آنجا که بلاکچین به اشتراک گذاشته می شوند و همه می توانند آنچه در بلاکچین وجود دارد را ببینند ، این امر باعث می شود سیستم شفاف باشد. در نتیجه ، اعتماد ایجاد می شود.

تغییرناپذیری (Immutability):

هنگامی که داده ها در بلاکچین نوشته شد ، تغییر مجدد آن بسیار دشوار است. این امر به عنوان یک مزیت برای حفظ یک دفتر کل تغییرناپذیر است.

در دسترس بودن بالا(High availability):

از آنجا که سیستم بر اساس هزاران گره در یک شبکه نظیر به نظیر بنا شده و داده ها در هر گره تکثیر و به روز می شوند ، سیستم دسترس پذیری بالایی دارد. حتی اگر بعضی از گره ها از شبکه خارج شوند یا غیرقابل دسترس شوند ، شبکه به طور کلی به کار خود ادامه میدهد.

بسیار امن(Highly secure):

تمام تراکنش ها در بلاکچین از نظر رمزنگاری ایمن هستند و بنابراین یکپارچگی شبکه را فراهم می کنند.

ساده سازی مدل های موجود :

در بسیاری از مدل های داده فعلی ، سازمانها پایگاه داده های قبلی خود را حفظ می کنند و به دلیل متفاوت بودن سیستم ها ، به اشتراک گذاری داده ها بسیار دشوار می شود. با این حال ، بلاکچین می تواند به عنوان یک دفتر مشترک بین نهادهای مختلف عمل کند .همچنین می تواند با کاهش پیچیدگی مدیریت سیستم هایی که توسط هر نهاد جداگانه نگهداری می شوند، ، به ساده سازی مدل منجر شود.

سرعت بالا در معاملات :

در صنعت مالی ، به ویژه در عملکردهای تسویه حساب ، بلاکچین با امکان تسویه سریع معاملات می تواند نقشی حیاتی داشته باشد. Blockchain به فرآیند طولانی تأیید ، سازگاری و تسویه نیاز ندارد ، زیرا یک نسخه واحد از داده های توافق شده از قبل در یک دفتر مشترک بین سازمان های مالی موجود است.

صرفه جویی در هزینه:

از آنجا که در مدل بلاکچین به شخص ثالث قابل اعتماد نیاز نیست ، می توان هزینه های سربار مثل هزینه هایی که به اشخاص واسط پرداخت می شود را به طور گسترده از بین ببرد.

محدودیت های بلاکچین:

مانند هر فناوری دیگری، برخی از چالش ها باید مورد توجه قرار گیرند تا سیستم قوی تر ، مفیدتر و در دسترس باشد. فناوری بلاکچین نیز از این قاعده مستثنی نیست. در حقیقت ، هم در دانشگاه و هم در صنعت تلاش زیادی برای غلبه بر چالش های ناشی از فناوری بلاکچین انجام شده است. حساس ترین مشکلات بلاکچین به شرح زیر است:

مقیاس پذیری یا توسعه پذیر بودن (Scalability ):

مقیاس پذیری توانایی سیستم در مدیریت کردن درخواستهای زیاد و افزودن منابع بیشتر به سیستم است. به عبارتی سیستم در پاسخگویی به درخواست ها سریع باشد.اما مقیاس پذیری با سایر ویژگی های سیستم های توزیع شده در تناقض است.

هنگامی که تعداد کاربران سیستم های بلاکچین به طرز گسترده ای افزایش می یابد ، مشکلات مقیاس پذیری بلاکچین های عمومی (مانند بیت کوین و اتریوم) ،به وجود آمده و بر توسعه بلاکچین بسیار تأثیر می گذارد. توان  عملیاتی تراکنشها و تأخیر در فرآیند تأیید تراکنش دو معیار مورد بحث در بلاکچین هستند. با این وجود ، در مقایسه با سیستم پرداخت متمرکز مانند بانک ها ، این دو متغیرها را نمی توان به راحتی در بلاکچین ، تنظیم کرد. چرا که برای حفظ تمرکززدایی به ملاحظات بیشتری نیاز دارد.

سه راهی مقیاس پذیری در بلاکچین

پس از مطالعات بیشمار در مورد خصوصیات بلاکچین ، برخی از محققان ویژگی سه راهی Blockchain را مطرح می کنند. مشابه تئوری CAP در حوزه سنتی سیستم توزیع شده ،  سه راهی بلاکچین به سه ویژگی مهم شامل تمرکززدایی(decentralization) ، امنیت(security) و قابلیت توسعه یا مقیاس پذیری(scalability) اشاره می کند .

این سه ویژگی با هم نمی توانند در بلاکچین وجود داشته باشند.

به منظور بهبود مقیاس پذیری بلاکچین ، بسیاری از شرکت ها و تیم های تحقیقاتی تعداد زیادی از راه حل های مختلف را پیشنهاد داده اند.

برخی از راه حل ها برای مساله مقیاس پذیری عبارتند از:

افزایش سایز بلاک

فشرده سازی بلاک

تکنیک های شاردینگ

و استفاده از الگوریتمهای اجماع بهبود یافته

که در این راه حل ها توان عملیاتی تراکنش ها افزایش و تاخیر در تایید تراکنش ها کاهش می یابد.

حریم خصوصی و امنیت(security):

گرچه در سالهای اخیر بلاکچین ها در دانشگاه و صنعت مورد علاقه روزافزون قرار گرفته اند ، اما امنیت و حریم خصوصی همچنان مورد بحث استفاده از بلاکچین در برنامه های مختلف هستند.

بیشتر مطالعات تحقیقاتی درباره امنیت و حفظ حریم خصوصی در مورد بلاکچین در دو موضوع متمرکز شده است:

  1. کشف برخی از حملات سیستم های مبتنی بر بلاکچین
  2. ارائه پیشنهادات خاص برای استفاده از برخی از پیشرفته ترین اقدامات در برابر این حملات

برای مطالعه مطالب بیشتر به مقاله حریم خصوصی در بلاکچین مراجعه کنید.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
coinex
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x