ذخیره سازی در بلاک چین
0

ذخیره سازی در بلاک چین

بازدید : 3010

ذخیره سازی در بلاک چین چگونه انجام می شود؟ داده ها می توانند مستقیماً در زنجیره بلوکی ذخیره شوند. اما ، بلاک چین برای ذخیره سازی مقادیر زیادی داده نمی تواند از این روش استفاده کند. با این روش می توان تراکنش های ساده و برخی داده های دلخواه را ذخیره کرد . اما برای ذخیره تصاویر یا داده های بزرگ مناسب نیست. همانطور که در  پایگاه داده های سنتی هم استفاده از این روش مناسب نیست.

نحوه ذخیره سازی بلاک چین چگونه است؟

بلاک چین مبتنی بر فناوری دفترکل توزیع شده (DLT) است که به عنوان یک پایگاه داده غیرمتمرکز از اطلاعات مربوط به تراکنش ها بین چند طرف عمل می کند.

تراکنش ها به ترتیب زمانی DLT را پر می کنند. آنها به عنوان یک سری بلاک دردفتر ذخیره می شوند ، به صورتی که هر بلاک به موارد قبلی اشاره دارد و یک زنجیره بهم پیوسته را تشکیل می دهد.

فناوری Blockchain دفترکل را در چندین گره توزیع می کند. هر گره کپی کاملی از داده ها را نگهداری می کند . همه شرکت کنندگان در بلاکچین می توانند دفتر را ببینند و تأیید کنند. بنابراین نیازی به هیچ مرجع مرکزی یا سرویس تأیید نیست.

یک سیستم ذخیره سازی مبتنی بر بلاک چین با ایجاد shard یاsegment  های داده، رمزنگاری shard ها، ایجاد یک هش منحصر به فرد برای هر  shard و ایجاد کپی های اضافی از هر shard، داده ها را برای ذخیره سازی آماده می کند. سپس shard  های تکثیر شده، در گره های بلاکچین توزیع می شوند. تراکنشها در دفتر بلاک چین ثبت می شوند و سیستم، تراکنش های بین گره های بلاکچین را تأیید می کند.

اجاره ذخیره سازی سرویس های بلاک چین

لیزینگ یا اجاره فضای ذخیره سازی از طریق شبکه ذخیره سازی مبتنی بر بلاک چین مزایای زیادی دارد. فضای ذخیره سازی توزیع شده از طریق سرویس بلاک چین ارزان تر از فضای ذخیره سازی داخلی یامبتنی بر ابر (cloud) است. شرکتهایی که از بلاکچین برای ذخیره سازی استفاده می کنند نیازی به خرید و نگهداری تجهیزات یا نرم افزار ندارند. همچنین ممکن است لازم نباشد به اندازه منابع ذخیره سازی سنتی ، منابع زیرساخت برای ذخیره سازی را داشته باشند.

ذخیره سازی داده های Blockchain شفافیت بیشتری نسبت به یک سرویس ابری سنتی ارائه می دهد. با توزیع داده ها در چندین گره ، بلاک چین می تواند سطح بالاتری از قابلیت دسترسی و تحمل خطا را فراهم کند.

همچنین تصور می شود که ذخیره سازی بلاک چین از ذخیره سازی متمرکز ایمن تر است زیرا داده ها در بسیاری از نقاط داده پخش می شوند. فضای ذخیره سازی توزیع شده کمتر تحت تأثیر بدافزارهای تهاجمی قرار می گیرد.

ذخیره سازی در ابر یا ذخیره در بلاکچین

مشکلات احتمالی ذخیره سازی بلاک چین چیست؟

  1. برای ذخیره سازی موثر بلاک چین ،کاربران باید دید کافی از فضای ذخیره سازی داشته باشند. آن ها باید مطمئن باشند که چندین همتا از نظر فیزیکی و منطقی وجود دارند. تا در دسترس بودن و قابلیت اطمینان بالا را تضمین کنند.

به عنوان مثال ، اگر تمام نودهای یک شبکه در یک محدوده باشنددر صورت بروز مشکل در آن محدوده، سیستم می تواند آسیب پذیر باشد.

  1. ترافیک عملیاتی بر شبکه وقتی که سازمان ها، داده های مختلف را از گره های مختلف بازیابی می کنند، می تواند یک مشکل باشد .
  2. امنیت داده ها یکی مولفه دیگر است. این مولفه در هنگام جستجوی مهاجمان و یافتن راه های جدید برای  بهره برداری از این فناوری ممکن است مسائل به وجود آید.

نقاط مشترک بین ذخیره سازی ابر و بلاک چین

این دو فناوری بر اساس مفاهیم یکسانی ساخته شده اند و مزایای مشابهی را به همراه دارند.

ارائه دهندگان ابر عمومی(Public cloud) از محاسبات توزیع شده ای استفاده می کنند که از ملزومات اصلی شبکه بلاکچین است. آنها همچنین مزایایی مانند مقیاس پذیری و دسترسی محاسباتی بر اساس تقاضا را دارند که از مزایای بلاک چین هستند.

انتقال بلاک چین به فضای ابر عمومی می تواند در مقایسه با محیط خصوصی، کارایی و انعطاف پذیری بیشتری ایجاد کند.

استفاده از جدول هش توزیع شده(Distributed Hash Tables )

یک گزینه بهتر برای ذخیره داده ها، استفاده از جداول هش توزیع شده(DHT) است.

DHTها ابتدا در نرم افزارهای  اشتراک گذاری فایل های p2p مثل BitTorrent  Napster ، Kazaa و Gnutella مورد استفاده قرار گرفتند.

BitTorrent مقیاس پذیرترین و سریعترین شبکه است، اما مشکل BitTorrent و شبکه های دیگر این است که هیچ انگیزه ای به کاربران برای نگه داشتن فایلها به طور نامحدود نمی دهد.

کاربران معمولاً فایلها را به طور دائمی نگه نمی دارند . اگر گره هایی که حاوی داده های مورد نیاز برای شبکه هستند از شبکه خارج شوند ، راهی برای بازیابی آن وجود ندارد.

مگر اینکه دوباره گره های مورد نیاز به شبکه بپیوندند تا فایل ها بار دیگر در دسترس قرار گیرند.

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x