litecoin

قیمت لایت کوین Litecoin

Litecoin (ltc) 23

لایت کوین

قیمت لحظه ای لایت کوین Litecoin

62$ 4.08%
1,931,672 تومان معادل تومانی با تتر 31,156 تومانی

آمار لحظه‌ای ارز

تغییر روزانه
4.08%
هفته اخیر
6.22%
یک ماه اخیر
18.86%
یک سال اخیر
-62.73%
مارکت کپ
$4,392,440,311
حجم روزانه
$165,965,480 3.93%
کمترین قیمت
$58.08
بیشترین قیمت
$62.23

درباره ی لایت کوین

لایت کوین با نام اختصاری ltc در حال حاضر در رتبه 23 بازار قرار گرفته است . این ارز در حال حاضر در قیمت 62 دلار که با نرخ تتر 31,156 تومان معادل 1,931,672 تومان است در حال معامله می باشد . قیمت این ارز در طی 24 ساعت اخیر 4.08 درصد افزایش داشته است . بیشترین قیمت این ارز معادل 410.26 دلار بوده است که نسبت به قیمت کنونی 84.9 درصد کاهش داشته است


لایت کوین (LTC) چیست؟

لایت کوین یک ارز رمزنگاری شده است که برای ایجاد پرداخت های سریع، امن و کم هزینه با گسترش ویژگی های خاص فناوری بلاک چِین طراحی شد. این رمزارز براساس پروتکل بیتکوین (BTC) ایجاد شد. اما از لحاظ الگوریتم هَشِ (چکیده ساز: hashing algorithm) مورد استفاده، هارد کَپ (hard cap: حداکثر تعداد رمز ارزهای قابل فروش)، دفعات تراکنش بلوکی، و چند عامل دیگر با بیتکوین متفاوت می باشد. این ارز تلاش دارد تا بتواند بیشتر در دسترسِ عموم مردم باشد. لایت کوین دارای زمان بلوک سازی 2.5 دقیقه و هزینه های بسیار پایین است. بدین ترتیب این ارز برای تراکنش های کوچک و پرداخت های در محل (point-of-sale payment) مناسب می گردد. لایت کوین به صورت اشتراکی با منبع باز بر روی گیت هاب (Git Hub : سرویس میزبان وب) در 7 اکتبر 2011 وارد بازار شد. شبکه ی آن پنج روز بعد آنلاین شد. از آن زمان، این ارز دیجیتال رمزنگاری شده از لحاظ استفاده و مقبولیت نزد تاجران محبوبیت پیدا کرده و در اکثر دوران حیات خود در بین ده رمزارزِ صدر در فهرست سرمایه ی بازار بوده است. این ارز دیجیتال توسط چارلی لی (Charlie Lee)، کارمند سابق گوگل، ایجاد شد تا "نسخه ی سبک بیتکوین" باشد. این از آن جهت بود که لایت کوین از بسیاری ویژگی های مشابه با بیتکوین برخوردار است- اما از لحاظ وزنی سبک تر است.  

مؤسسان ارز رمز LTC چه کسانی هستند؟

چارلی لی، که از او به نام "چوکوبو" نیز یاد می شود، کارشناس کامپیوتر و از اولین استخراج کنندگان بیتکوین است. وی پیش از این مهندس نرم افزار شرکت گوگل بود. او همچنین نقش سرپرست مهندسی را در کوین بِیس (Coinbase) بین سال های 2015 تا 2017 بر عهده گرفت. اما در نهایت پس از آن به بسترهای سرمایه گذاری دیگر کوچ کرد. امروزه چارلی لی از حامیان سرسخت ارزهای رمزنگاری شده و مدیر بنیاد لایت کوین است. این نهاد، مؤسسه ای غیرانتفاعی است که در کنار تیم اصلی  برای پیشبرد این ارز رمزنگاری شده فعالیت می کند. در کنار لی، بنیاد لایت کوین همچنین شامل سه نفر در هیئت مدیران است: ژینژی ونگ (Xinxi Wang)، آلان آستِن (Alan Austin)، و زینگ یانگ (Zing Yang). هر کدام به نوبه ی خود شهره هستند.  

آینده برای این بستر چه خواهد داشت؟

بعد از بیتکوین، لایت کوین دومین ارز دیجیتال خالص است. این موفقیت تا حد زیادی مرهون سادگی و فواید واضح کاربردی آن است. از ژانویه ی 2021، لایت کوین یکی از تأیید شده ترین ارزهای رمزنگاری شده بوده است. حدود 2000 تاجر و مغازه هم اکنون ارز LTC را در سرتاسر جهان قبول دارند. سود اصلی این شرکت حاصل سرعت بالا و هزینه ی کم است. تراکنش های LTC معمولاً تنها در چند دقیقه تأیید می شوند. همچنین کارمزد آن ها نیز تقریباً قابل چشم پوشی است. همین امر باعث می شود که این رمز ارز تبدیل به جانشین خوبی برای بیتکوین در کشورهای درحال توسعه شود. کشورهایی که در آن ها هزینه ی تراکنش ها عامل مهمی در حمایت از یک ارز است. در اواخر 2020، این ارز دیجیتال همچنین موفق به انتشار شبکه ی آزمایشی میمبِل ویمبِل (MimbleWimble : MW ؛ پروتکلی امنیتی برای حفظ اطلاعات به صورت محرمانه) شد. آن شبکه برای محک زدن تراکنش های محرمانه بر پایه ی میمبل ویمبل در بستر این رمزارز استفاده می شود. هرگاه این ویژگی بر شبکه ی اصلی در دسترس شود، کاربران این بستر از حریم شخصی و قابلیت انعطاف پذیری بهتر نیز بهره خواهند برد.  

چند لایت کوین در گردش وجود دارد؟

همچون بسیاری رمزارزهای گواه انجام کار (POW)، مقدار LTC در گردش با استخراج هر بلوک جدید به تدریج افزایش می یابد. کاربران با استفاده از قدرت پردازش رایانه های خود و کمک به انجام محاسبات ریاضی، به استخراج می پردازند. بدین ترتیب تراکنش ها تأیید شده و به بقای رمزارز کمک میکند. با توجه به آنکه الگوریتم مورد استفاده ی لایت کوین (اسکریپت: Scrypt) نسبت به الگوریتم مورد استفاده ی بیتکوین (SHA-256) بهتر است فرآیند تأیید تراکنش ها سریعتر پیش خواهد رفت. تا ژانویه ی 2021، 66.245 میلیون LTC از مجموع حداکثر موجودی 84 میلیونی استخراج شده است. بنیاد لایت کوین اخیراً برآورد کرد که بالای صدسال طول خواهد کشید تا این بستر کاملاً تحلیل یابد (حدود سال 2140). این بدان جهت است که تعداد کوین استخراج شده به ازای هر بلوک به واسطه ی "برنامه ی نصف کردن پاداش بلاک ها"، هر چهار سال کاهش می یابد. در روز اول پس از استخراجِ بلوک "پیدایش" (genesis block: نام سنتی اولین بلوک در زنحیره ی بلوکی)، حدود 500 هزار LTC عرضه ی مستقیم شد (بدون استخراج)، و چارلی لی و احتمالاً سایر توسعه دهندگان اولیه ی لایت کوین در میان اولین استخراج کنندگان آن بودند. با این وجود، توسعه دهندگان لایت کوین یا چارلی لی، از فعالیت لایت کوین به عنوان یه رمزارزِ تقریباً توزیعی، هیچ سود مستقیمی نمی برند. البته این شامل آنچه که در فرآیند معمول استخراج ممکن است به دست بیاورند، نمی شود.  

آیا لایت کوین امنیت دارد؟

به عنوان رمز ارزی مبتنی بر بلاک چِین، لایت کوین از ابزار دفاعی بسیار قدرتمندی بهره می برد. این ابزار دفاعی، نفوذ به این رمزارز را غیرممکن می سازد. مانند بیتکوین و چندی دیگر از ارزهای دیجیتال، این بستر نیز از الگوریتم توافق عام با ساختار گواه انجام کار (pow) استفاده می کند تا به سرعت و بدون اشتباه تضمین کند که تراکنش ها تأیید شده اند. قدرت کلی شبکه ی استخراج لایت کوین از پرداخت ثانویه و چندین خطای دیگر جلوگیری می کند. آن همزمان اطمینان حاصل می کند که شبکه 100% در حال پردازش و کار است.  

لایت کوین (LTC) را از کجا می توان خرید؟

لایت کوین یکی از معدود رمز ارزهای همتا به همتا است. ارزهایی که قابل معاوضه با بسیاری پول های محلی همچون دلار آمریکا، ووآن کره، یورو و غیره است. کاربران می توانند با داشتن کارت های اعتباری پرداخت بین المللی اقدام به خرید همتاهای ارزی مختلف نمایند. برخی صرافی های معروف خارجی برای این منظور عبارتند از Huobi Global ، بایننس، Coinbase Pro ، OKEx ، و Kraken . کاربران ایرانی نیز می توانند در صورت تمایل این ارز را از صرافی های معتبر با پرداخت ریالی خریداری نمایند.    
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند

از آخرین اخبار و تحلیل های فکت کوین زودتر از همه باخبر شوید

  محل تبلیغ
  کوینکس
  محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
  ارز معادل
  تومان

  محاسبه با مبلغ تتر : تومان