هاوینگ بیت کوین (halving) چیست؟

هاوینگ بیت کوین (halving) چیست؟
0
بازدید : 3911

هاوینگ بیت کوین چیست و چه تأثیری بر قیمت بیت کوین می‌گذارد؟ هاوینگ چه پیامدهایی برای ماینرها و آینده بیت کوین در پی خواهد داشت؟ در این مقاله از فکت کوینز به توضیح هر آنچه در این باب نیاز دارید، خواهیم پرداخت.

هاوینگ در  زبان انگلیسی به معنی نصف شدن است و منظور از اصطلاح هاوینگ در بلاک چین بیت کوین نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین است. آخرین هاوینگ بیت کوین در تاریخ 11 مه سال 2020 انجام شد. هاوینگ بعدی نیز احتمالاً در سال 2024 صورت می‌گیرد.

هاوینگ هر 4 سال یکبار انجام می‌شود. در ماه مه سال 2020، تعداد بیت کوین هایی که هر 10 دقیقه به عنوان پاداش به ماینرهای شبکه اعطا می‌شد از 12.5 به 6.25 BTC کاهش پیدا کرد. این رویداد مهمی بود که باید اتفاق می‌افتاد. همانطور که پیش از این هم 2 بار رخ داده بود.

جذابیت یک ارز دیجیتال زمانی زیاد می‌شود که توجه همه کاربران به رویدادی که قرار است در آینده حول آن اتفاق بیفتد جلب شود. در شبکه بیت کوین این رویداد مهم همان هاوینگ است.

وقتی میزان عرضه یک ارز دیجیتال به بازار به طور ناگهانی کاهش پیدا کند، در صورتی که تقاضا هنوز بالا باشد، افزایش قیمت را در پی خواهد داشت. به همین ترتیب، این رویداد منجر به بحث پرشوری در مورد پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین و نحوه واکنش بازار به این رویداد شده است.

به گفته مایکل دوبرووسکی (Michael Dubrovsky)، بنیانگذار بنیاد غیرانتفاعی POWX: «اگر ماینرها بیت کوین کمتری بفروشند، پس تعداد بیت کوینی که برای خرید در دسترس خواهد بود هم کم می‌شود.»

کاهش دوره‌ای تعداد بیت کوین‌هایی که استخراج می‌شود، تأثیر عمیقی بر عملکرد این ارز دیجیتال دارد. پاداش بلاک از مهمترین مؤلفه‌هایی است که امنیت این سیستم خودگردان را تضمین می‌کند. هر چقدر این پاداش در سال‌های پیش رو کمتر شود، می‌تواند انگیزه ماینرها برای استخراج و تامین امنیت شبکه را افزایش دهد.

هاوینگ بیت کوین چیست؟ (Halving)

قبل از اینکه با مفهوم هاوینگ آشنا شوید بهتر است اطلاعاتی درباره مفاهیمی مثل ماینینگ کسب کنید. ماینرها با استفاده از تجهیزات کامپیوتری گران قیمت بیت کوین استخراج می‌کنند. و از این طریق بیت کوین‌های جدیدی را به گردش در می آورند. هر 210،000 بلاک یا بهتر است بگوییم هر چهار سال یکبار تعداد کل بیت کوین قابل استخراج توسط ماینرها کاهش می یابد.

ساتوشی ناکاموتو در هنگام توسعه نرم افزار بیت کوین دو ویژگی منحصر به فرد برای این پروتکل در نظر گرفت:

 • تعداد کل بیت کوین ها محدود به 21 میلیون واحد است.
 • به ازای هر 210،000 بلاک، پاداش ماینرها یا همان بیت کوین استخراج شده کاهش می‌یابد.
هاوینگ بیت کوین
                                         عرضه و یارانه بیت کوین. منبع: CoinDesk Research

در سال 2009، شبکه بیت کوین با استخراج 50 BTC در هر 10 دقیقه شروع به فعالیت کرد. بعد از رخ دادن دو رویداد هاوینگ بیت کوین ، این عدد به 12.5 BTC رسید. و این روند احتمالاً تا سال 2140 به پایان خواهد رسید.

چه کسی برنامه توزیع بیت کوین را ابداع کرده است؟ چرا؟

ساتوشی ناکاماتو خالق بیت کوین، درست یکسال بعد از انتشار این نرم افزار به جهانیان ناپدید شد. اما ایمیل‌هایی که ناکاموتو در روزهای اول بیت کوین ارسال کرد ذهنیت پشت پرده او را برملا کرده است. اندکی پس از انتشار وایت پیپر بیت کوین، ناکاموتو خلاصه ای از سیاست پولی برگزیده‌اش (برنامه‌ پاداش بلاک با استفاده از هاوینگ بیت کوین )، ارائه داد. در آن زمان، ناکاموتو نمی‌دانست که چند نفر از  این پول آنلاین جدید استفاده می‌کنند یا اصلاً این پول طرفدار پیدا می‌کند یا خیر.

آنها در مورد علت انتخاب این فرمول خیلی توضیحات کاملی ارائه نداده‌اند. BTCها در ابتدا باید طبق یک فرمول خاص منتشر می‌شدند که گویا این نرخ ثابت بهترین فرمول است.

در بیشتر ارزهای منتشر شده توسط دولت، یک بانک مرکزی، مثل فدرال رزرو امریکا، میتواند دلار را از گردش خارج یا وارد گردش کند.

به عنوان مثال اگر اقتصاد در حال نوسان باشد، بانک فدرال می‌تواند با تشویق مردم به گرفتن وام از طریق خرید اوراق بهادار از بانک‌ها باعث افزایش گردش مالی شود. متناوباً، اگر بانک فدرال بخواهد دلار را از چرخه حذف کند، می‌تواند اوراق بهادار را از حساب خودش به مردم بفروشد. و از این طریق مقدار پول در گردش را کاهش دهد.

خوب یا بد سیستم هاوینگ بیت کوین کمی متفاوت تر است. یعنی همه چیز از ابتدا برنامه ریزی شده و غیر قابل تغییر می‌باشد.

سیاست پولی

برخلاف سیاست پولی ارزهای فیات که براساس فرایندهای سیاسی و نهادهای انسانی تعیین می‌شود، سیاست پولی بیت کوین در کدهای برنامه نویسی  این شبکه اعمال می‌شود. در صورت اعمال هر تغییری در این کد، ایجاد هماهنگی و توافق بین اعضا و کاربران جامعه بیت کوین ضروری است.

برخلاف اکثر ارزهای ملی مانند دلار یا یورو، بیت کوین طبق یک عرضه ثابت و برنامه تورم قابل پیش بینی طراحی شده است. تعداد کل بیت کوین ها 21 میلیون است.اینکه تعداد آنها از پیش تعیین شده ،آنها را کمیاب و ارزشمند کرده است.

کیف پول Blockchain.com، درست پیش از هاوینگ بیت کوین سال 2016 طی بیانیه‌ای اعلام کرد:

محدود بودن تعداد بیت کوین ها و البته سودمند بودنشان تا حد زیادی بر ارزش بازار آنها تأثیر می‌گذارد.

ویژگی خاص دیگر بیت کوین، طراحی برنامه پاداش ماینرهاست که در طول زمان کاهش پیدا می‌کند. و این خصوصیت دیگری است که شبکه بیت کوین را از سیستم های مالی مدرن متمایز می‌کند. چرا که در سیستم های مدرن این بانک‌های مرکزی هستند که عرضه پول را کنترل می‌کنند. درست برخلاف هاوینگ، عرضه دلار از سال 2000 تقریباً سه برابر شده است.

از گفته های ناکاموتو چنین برداشت میشود که بیت کوین در پی مسائل سیاسی ساخته شده است. تیتر روزنامه Times در تاریخ 3 ژوئن سال 2009 تحت این عنوان بود: «صدراعظم در آستانه دومین کمک مالی به بانک ها».

بسیاری از افراد این تیتر از روزنامه را نشانه ای بر اهداف و باورهای سیاسی ناکاموتو می‌دانند. اگر بیت کوین مورد قبول همگان واقع شود، می‌تواند قدرت سیاست‌های پولی بانک ها و مؤسسات از جمله کمک های مالی نهادهای مبارز را کم کند. همانطور که گفتیم توزیع پاداش بلاک طبق هاوینگ بیت کوین باعث شده هیچ کس نتواند خارج از برنامه اصلی بیت کوینی تولید کند.

تأثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

هاوینگ بیت کوین توجه بسیاری از افراد را به خود جلب می‌کند. چرا که آنها معتقدند این امر باعث افزایش قیمت هرچه بیشتر این کوین شده است. اما حقیقت این است که هیچ کس از پشت پرده و اتفاقات پیش رو خبر ندارد.

تا به امروز سه هاوینگ در شبکه بیت کوین صورت گرفته است که می‌توانیم به عنوان نمونه به آنها اشاره کنیم.

هاوینگ بیت کوین

هاوینگ سال 2012 اولین نمایش از واکنش بازار به برنامه عرضه غیر معمول ناکاموتو بود. تا آن زمان جامعه بیت کوین نمی‌دانست کاهش ناگهانی پاداش‌ها تا چه حد می‌تواند در شبکه تأثیر گذار باشد. همان طور که میبینیم درست بعد از هاوینگ قیمت اندک اندک رو به بالا حرکت کرد.از آن طرف هاوینگ سال 2016 رویدادی پیش بینی شده بود، تا جایی که Coindesk.com و Blockchain.com در سایتشان برای این رویداد شمارش معکوس گذاشتند.

16 جولای سال 2016 ، که با دومین هاوینگ بیت کوین مصادف شد، قیمت بیت کوین 10 درصد کاهش یافت و به 610 دلار رسید. اما پس از آن دوباره به همان قیمت بازگشت. شواهد حاکی از این است که این کاهش ناگهانی در بلند مدت تأثیر چشمگیری بر قیمت داشته است.

هاوینگ چیست؟

 هاوینگ در زبان انگلیسی به معنی نصف شدن است و منظور از اصطلاح هاوینگ در بلاک چین بیت کوین نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین است.

هاوینگ چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

شواهد تاریخی حاکی از آن است که کاهش پاداش بلاک در نتیجه هاوینگ، تأثیر صعودی چشمگیری بر قیمت بیت کوین در بلند مدت دارد.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x