هاوینگ بیت کوین  (halving)
0

هاوینگ بیت کوین (halving)

بازدید : 179

هاوینگ چیست ، چه تأثیری بر قیمت بیت کوین میگذارد؟ و چه پیامدهایی برای استخراج کنندگان و آینده رمزارز در پی خواهد داشت؟ در این پست که برگرفته از مقاله سایت coindesk است به توضیح هر آنچه در این باب نیاز دارید، خواهیم پرداخت.

خلاصه هاوینگ 

وقتی کلمه هاوینگ یا همان نصف شدن به گوشمان میخورد قاتلی را تجسم میکنیم که یک تبر در دست دارد . اما در واقع این طور نیست و این فقط یک لقب است. لقبی که به یکی از مهمترین اتفاقات در تاریخچه بیتکوین نسبت داده شده است.

آخرین هاوینگ بیت کوین در تاریخ 11 مه سال 2020 انجام شد. هاوینگ بعدی احتمالاً در سال 2024 صورت میگیرد.

هاوینگ هر 4 سال یکبار انجام میشود.در ماه مه سال 2020،تعداد بیت کوین هایی که هر 10 دقیقه به عنوان پاداش به ماینرهای شبکه داده میشد از 12.5 به 6.25 کاهش پیدا کرد. این رویداد مهمی بود که باید اتفاق می افتاد. چرا که پیش از این هم 2 بار انجام شده بود.

جذابیت یک دارایی زمانی زیاد میشود که توجه همه کاربران به رویدادی که قرار است در آینده اتفاق بیفتد جلب شود. در شبکه بیت کوین این رویداد مهم همان هاوینگ است.

وقتی میزان ارز دیجیتال وارد شده به سیستم به طور ناگهانی کاهش پیدا کند، در صورتی که تقاضا هنوز همانقدر زیاد باشد ،افزایش قیمت آن رمزارز را در پی خواهد داشت . به همین ترتیب ، این رویداد منجر به بحث پرشوری در مورد پیش بینی قیمت بیت کوین و نحوه واکنش بازار به این رویداد شده است.

به گفته مایکل دوبرووسکی (Michael Dubrovsky)، بنیانگذار بنیاد غیرانتفاعی PoWx :

” اگر ماینرها بیت کوین کمتری بفروشند، پس تعداد بیت کوینی که برای خرید در دسترس خواهد بود هم کم میشود.”

کاهش دوره ای تعداد بیت کوینی که ضرب میشود، تأثیر عمیقتری نسبت به هر حرکت قیمتی کوتاه مدت بر عملکرد رمزارز خواهد داشت. پاداش بلاک از مهمترین مؤلفه هایی است که امنیت این سیستم خودگردان را تضمین میکند. هر چقدر این پاداش در دهه های پیش رو کمتر شود، می تواند انگیزه های اقتصادی زمینه ساز امنیت بیت کوین را بی ثبات تر کند.

[irp posts=”4512″ name=”تأثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین”]

هاوینگ چیست؟ (Halving )

قبل از اینکه با مفهوم هاوینگ بیت کوین آشنا شوید بهتر است اطلاعاتی درباره ی مفاهیمی مثل استخراج یا ماینینگ کسب کنید. ماینرها با استفاده از تجهیزات الکترونیکی گران قیمت بیت کوین استخراج میکنند. و از این طریق بیت کوین های جدیدی را به گردش در می آورند. هر 210،000 بلاک یا بهتر است بگوییم هر چهارسال یکبار تعداد کل بیت کوین قابل استخراج توسط ماینرها کاهش می یابد.

ساتوشی ناکاموتو در هنگام توسعه نرم افزار بیت کوین دو ویژگی منحصر به فردی برای این پروتکل در نظر گرفت:

  • تعداد کل بیت کوین ها محدود به 21 میلیون واحد است.
  • به ازای هر 210،000 بلاک ، پاداش ماینرها یا همان بیت کوین استخراج شده کاهش می یابد.
هاوینگ بیت کوین
عرضه و یارانه بیت کوین. منبع: CoinDesk Research

در سال 2009، شبکه بیتکوین با استخراج 50 بیت کوین در هر 10 دقیقه شروع به فعالیت کرد. بعد از انجام دو عملیات هاوینگ، این مقدار به 12.5 بیتکوین رسید. و این روند احتمالاً تا سال 2140 به پایان میرسد.

چه کسی برنامه توزیع بیت کوین را انتخاب کرده است؟ چرا؟

ساتوشی ناکاماتو خالق بیت کوین، درست یکسال بعد از انتشار این نرم افزار به جهانیان ناپدید شد. پس او یا آنها، ( از این پس در این مقاله آنها خطاب میشوند) دیگر نیستند تا علت انتخاب چنین فرمولی را برای اضافه کردن بیت کوین های جدید به چرخه توضیح دهند.

اما ایمیلهایی که ناکاموتو روزهای اول ارسال کرده ،ذهنیت پشت پرده او را برملا کرده است. اندکی پس از انتشار وایت پیپر بیت کوین، ناکاموتو خلاصه ای از سیاست پولی برگزیده اش (برنامه ای که طبق آن ماینر ها پاداش های حل بلاک را دریافت میکنند)، ارائه داد. در آن زمان ، ناکاموتو نمی دانست که چند نفر از پول آنلاین جدید استفاده می کنند. یا اصلاً این پول طرفدار پیدا میکند یا نه.

آنها در مورد علت انتخاب این فرمول خیلی توضیحات کاملی ارائه نداده اند. کوین ها در ابتدا باید طبق یک فرمول خاص منتشر میشدند که گویا این نرخ ثابت بهترین فرمول است.

در بیشتر ارزهای منتشر شده توسط دولت ، یک بانک مرکزی ، مثل بانک فدرال، میتواند دلار را از گردش خار ج یا به گردش اضافه کند.

به عنوان مثال اگر اقتصاد در حال نوسان باشد، بانک فدرال میتواند با تشویق مردم به گرفتن وام از طریق خرید اوراق بهادار از بانک ها باعث افزایش گردش مالی شود. متناوباً ، اگر بانک فدرال بخواهد دلار را از چرخه حذف کند ، می تواند اوراق بهادار را از حساب خودش به مردم بفروشد. و از این طریق مقدار پول در گردش را کاهش دهد.

خوب یا بد سیستم شبکه بیت کوین کمی متفاوت تر است. یعنی همه چیز از ابتدا برنامه ریزی شده و غیر قابل تغییر میباشد.

[irp posts=”4090″ name=”شمارش معکوس هاوینگ زی کش( Zcash )”]

سیاست پولی

برخلاف سیاست پولی ارزهای فیات که براساس فرایندهای سیاسی و نهادهای انسانی ،تعیین میشود، سیاست پولی بیت کوین در کدی که در سراسر شبکه به اشتراک گذاشته شده است نوشته می شود. در صورت اعمال هر تغییری در این کد، ایجاد هماهنگی و توافقی عظیم بین اعضا و کاربران جامعه بیت کوین ضروری است.

برخلاف اکثر ارزهای ملی مانند دلار یا یورو ، بیت کوین طبق یک عرضه ثابت و برنامه تورم قابل پیش بینی طراحی شده است. تعداد کل بیت کوین ها 21 میلیون است.اینکه تعداد آنها از پیش تعیین شده ،آنها را کمیاب و ارزشمند کرده است.

کیف پول Blockchain.com ، درست پیش از هاوینگ سال 2016 طی بیانیه ای اعلام کرد:

“محدود بودن تعداد بیت کوین ها و البته سودمند بودنشان تا حد زیادی بر ارزش بازار آنها تأثیر میگذارد.”

ویژگی خاص دیگر بیت کوین، طراحی برنامه پاداش ماینرهاست که در طول زمان کاهش پیدا میکند. و این خصوصیت دیگری است که شبکه بیت کوین را از سیستم های مالی مدرن مستثنی میکند.چرا که در سیستم های مدرن این بانک های مرکزی هستند که عرضه پول را کنترل میکنند. درست برخلاف هاوینگ، عرضه دلار از سال 2000 تقریباً سه برابر شده است.

از گفته های ناکاموتو چنین برداشت میشود که بیت کوین در پی مسائل سیاسی ساخته شده است. تیتر روزنامه Times در تاریخ 3 ژوئن سال 2009 تحت این عنوان بود: ” صدراعظم در آستانه دومین کمک مالی به بانک ها“.

بسیاری از افراد این تیتر از روزنامه را نشانه ای بر اهداف و باورهای سیاسی ناکاموتو میدانند. اگر بیت کوین مورد قبول همگان واقع شود، میتواند قدرت سیاست های پولی بانک ها و مؤسسات از جمله کمک های مالی نهادهای مبارز را کم کند. همانطور که گفتیم این پاداش بلاک ها باعث شده هیچ کس نتواند خارج از برنامه اصلی بیت کوینی تولید کند.

تأثیر هاوینگ (halving) بر قیمت بیت کوین

هاوینگ بیت کوین توجه بسیاری از افراد را به خود جلب میکند. چرا که آنها معتقدند این امر باعث افزایش قیمت هرچه بیشتر این کوین شده است. اما حقیقت این است که هیچ کس از پشت پرده و اتفاقات پیش رو خبر ندارد.

تا به امروز 3 هاوینگ در شبکه بیت کوین صورت گرفته است. که ما میتوانیم به عنوان نمونه به آنها اشاره کنیم.

هاوینگ بیت کوین
جدول زمانبندی هاوینگ بیت کوین. منبع: CoinDesk Research

هاوینگ سال 2012 اولین بازنمایی از واکنش بازار به برنامه عرضه غیر معمول ناکاموتو بود. تا آن زمان جامعه بیت کوین نمیدانست کاهش ناگهانی پاداش ها تا چه حد میتواند در شبکه تأثیر گذار باشد. همان طور که میبینیم درست بعد از هاوینگ قیمت اندک اندک رو به بالا حرکت کرد.از آن طرف هاوینگ سال 2016رویدادی پیش بینی شده بود، تا جایی که سایت کوین دسک بلاگی زنده راه انداخته بود و Blockchain.com در سایتش شمارش معکوس گذاشته بود.

16 جولای سال 2016 ، که با دومین هاوینگ مصادف شد، قیمت بیت کوین 10 درصد کاهش یافت و به 610 دلار رسید. اما پس از آن دوباره به همان قیمت بازگشت. شواهد حاکی از این است که این کاهش ناگهانی در بلند مدت تأثیر چشمگیری بر قیمت داشته است.

 

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x