Collection.xyz چیست؟ آشنایی با صرافی غیرمتمرکز NFT

Collection.xyz چیست؟ آشنایی با صرافی غیرمتمرکز NFT
0
بازدید : 826

شاید نام این مقاله کمی پیچیده به نظر برسد اما Collection.xyz چیست ؟ این نام متعلق به یک صرافی غیرمتمرکز NFT با یک بازارساز خودکار (AMM) نوآورانه است که امکان خریدوفروش و کسب سود از NFT ها را به طور خودکار ارائه می‌دهد. این پلتفرم به دنبال آن است که معامله NFT را به دلیل مکانیزم بازارساز خودکار ابتکاری خود به تجربه‌ای روان‌تر تبدیل کند. با فکت کوینز همراه باشید.

Collection.xyz استخرهای نقدینگی و قابلیت بازارساز خودکار (AMM) را درست مانند پروتکل‌های دیفایی چون Uniswap یا Curve ارائه می‌کند. کاربران NFT یا ETH را به این استخرها واریز می‌کنند و در ازای ان توکن‌هایی را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند. این مکانیسم به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا خرید و فروش NFT را به صورت خودکار و بدون واسطه انجام دهند.

Collection.xyx چیست و چه امکاناتی ارائه می‌دهد؟

Collection.xyz گزینه‌های معاملاتی سفارشی را ارائه می‌دهد که این امکان را به معامله‌گران می‌دهند که مشخص کنند کدام NFT را می‌خواهند قبول کنند (به‌عنوان‌مثال، فقط NFT‌هایی با ویژگی‌های منحصربه‌فرد، یا NFT‌های بسیار کمیاب، یا NFT‌هایی که بالاتر از کف قیمت معامله می‌شوند). کاربران همچنین می‌توانند شماره شناسه‌های (Token ID) خاصی را در مجموعه NFT هدف قرار دهند.

اسپنسر یانگ (Spencer Yang)، یکی از بنیانگذاران Collection.xyz، گفت: «ما Collection.xyz را به عنوان یک سنگ بنا برای صنعت NFTFi توسعه دادیم. با فعال کردن قابلیت همکاری بین Collection.xyz و سایر پروتکل‌ها، کاربران می‌توانند امکانات جدیدی مانند وثیقه گذاری موقعیت استخر نقدینگی خود برای استقراض، خرید NFT و پرداخت یا سپرده‌گذاری توکن‌های LP خود در پروتکل‌های دیگر را ایجاد کنند.»

Collection.xyz چیست ؟

علاوه بر این، Collection.xyz در نظر دارد تا «جامعه محور بودن» را در اولویت قرار دهد، به این معنی که پروتکل به دنبال مشارکت اعضای کامیونیتی NFT در فعالیت‌های بازارسازی است. این صرافی غیرمتمرکز همچنین مدعی است با پیوند دادن پرداخت حق امتیاز به نقدینگی موجود در استخرهای کلکسیون سازنده NFT، راه‌حلی برای بحث حق امتیاز NFT ارائه می‌دهد.

همانطور که گفتیم، در Collection.xyz، کاربران می‌توانند با NFT و ETH استخرهای نقدینگی ایجاد کنند تا خریدوفروش بدون واسطه NFT را به صورت خودکار بر روی بلاک چین اتریوم انجام دهند. هرکسی می‌تواند در یک رابط کاربری ساده NFT‌ها را به صورت فوری از استخرها خریداری کرده و بفروشد.

بیشتر بخوانید: کمیابی NFT چیست؟ چطور با ماشین حساب کمیابی توکن را اندازه‌گیری کنیم؟

امکانات صرافی Collection

در ادامه به امکانات این صرافی جدید می‌پردازیم:

حق انتخاب: کاربران می‌توانند استخرهای تریدی ایجاد کنند که فقط شناسه‌های توکن (Token ID) خاصی را در یک کلکسیون NFT قبول می‌کنند. این پروتکل از گواهی‌های مرکل (Merkle) برای مشخص کردن و هدف قرار دادن NFT های خاص توسط شناسه‌های توکن استفاده می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد توکن‌های انفرادی، توکن‌های گروهی تعریف‌شده توسط کاربر یا کل کلکسیون را هدف قرار دهند. این NFT ها را می‌توان به میل کاربر بر اساس ویژگی‌هایی از قبیل نادر بودن یا حتی ممنوع بودن آنها در Opensea دسته‌بندی کرد.

 • ترکیب‌پذیری: موقعیت های استخر نقدینگی با توکن‌های مالکیت LP (Liquidity Prrovder) نشان داده می‌شود که با پروتکل های دیگر قابل ترکیب است.
 • کارمزدها و حق امتیاز: کارمزد پروتکل پلتفرم Collection 0٪ است. صاحبان استخرهای نقدینگی کارمزد استخر و درصد حق امتیاز را برای استخرهایی که ایجاد می‌کنند تعیین می‌کنند. ما سازندگان استخر نقدینگی را تشویق می‌کنیم که حق امتیاز را رعایت کنند.
 • پاداش: هرکسی می‌تواند از طریق سیستم قرعه‌کشی، به تامین کنندگان نقدینگی با توکن‌های ERC-20 یا ERC-721 بر اساس معیارهای مورد نظر پاداش دهد. این امر امکان ایجاد برنامه‌های استخراج نقدینگی سفارشی NFT را فراهم می‌کند.

ویژگی‌های Collection.xyz چیست ؟

 ویژگی‌های Collection.xyz

Collection.xyz در هنگام راه اندازی دارای ویژگی‌های زیر خواهد بود:

 • خریدوفروش فوری NFT بر روی پلتفرم.
 • ایجاد استخر و تامین نقدینگی برای هر مجموعه (collection).
 • عدم دریافت کارمزد پروتکل
 • مالکیت توکنیزه استخرها (LP Token)؛ کاربران می‌توانند توکن LP را به هر آدرسی که انتخاب می‌کنند وثیقه کرده و انتقال دهند.
 • ادغام با تجمیع کننده‌های بازار NFT برای اینکه کاربران بتوانند از طریق برنامه‌های خود ترید کنند.
 • سفارشی‌سازی حق امتیاز سازندگان NFT هنگامی که تامین کنندگان نقدینگی استخرها را راه‌اندازی می‌کنند.
 • پشتیبانی از توکن‌های ERC20: اتریوم (ETH)، اتریوم پیچیده (WETH)، دای (DAI)، USDC، تتر (USDT)، ایپ کوین (APE).
 • صندوق‌های تشویقی با قابلیت قرعه‌کشی برای اعطای پاداش به تامین کنندگان نقدینگی در قالب NFT یا توکن. سازندگان NFT می‌توانند کلکسیون‌های جدیدی را بر اساس نقدینگی تزریق شده به استخرهای NFT راه‌اندازی کنند. توکن‌های ERC-20 نیز می‌توانند به عنوان مشوق توزیع شوند و به‌عنوان شکلی از صدور توکن استفاده شوند.

حالا که می‌دانیم Collection.xyz چیست گفتنی است، Collection.xyz با موفقیت مورد بازرسی قرار گرفته و Uniswap، GMX، ZKSpace، CitaDAO و Sudoswap را به عنوان برخی از مشتریان خود به حساب می‌آورد.

سوالات متداول

Collection.xyz‌ چیست؟

Collection.xyz یک صرافی غیرمتمرکز NFT با یک بازارساز خودکار (AMM) نوآورانه است که امکان خریدوفروش و کسب سود از NFT ها را به طور خودکار ارائه می‌دهد.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x