نحوه استیکینگ رمز ارزها | کسب درآمد غیر فعال با استفاده از رمز ارزها
0

نحوه استیکینگ رمز ارزها | کسب درآمد غیر فعال با استفاده از رمز ارزها

بازدید : 210

شبکه‌های PoS (الگوریتم اثبات سهام) مانند اتریوم 2.0 و پولکادات در ازای استیکینگ رمز ارزها به شما پاداش می‌دهند. اگرچه رمز ارز هایی همچون بیت کوین با مکانیزم استخراج ارز حاصل می‌شوند، ولی بسیاری از رمز ارزهای جدید به‌وسیله مکانیزم دیگری به نام الگوریتم اثبات سهام یا همان PoS به دست می‌آیند.

در این مکانیزم کاربران باید ارز دیجیتال خود را استیک کنند؛ بدین معنا که دارایی ارزی خود را در شبکه گرو می‌‍گذارند و از این طریق به پروسه اعتبارسنجی تراکنش‌های بلاک چین کمک می‌کنند. ولی این تنها شبکه نیست که از این اقدام پاداش می‌برد، بلکه با استیکینگ رمز ارزها اغلب به شما نیز پاداش‌هایی داده می‌شود. ما به شما خواهیم گفت که به عنوان استیکر (به افراد شرکت کننده در فرآیند استیکینگ استیکر گفته می‌شود) چگونه باید کار خود را شروع کنید، پس با فکت کوینز همراه باشید.

قبل از هر چیز باید بدانیم استیکینگ رمز ارزها به چه معناست

بلاک چین‌ها اساسا پایگاه داده‌ای تراکنش‌ها هستند که منبعی امن و قابل اعتماد برای حفظ و نگهداری از آن داده‌ها محسوب نمی‌شوند. بلاک چین‌های PoW (الگوریتم اثبات کار) مانند بیت کوین برای حل مشکل امنیت و اعتباربخشی به تراکنش‌ها، از مکانیزم استخراج ارز کمک می‌گیرند؛ بدین صورت که کامپیوترهای قدرتمندی برای حل مسائل ریاضی مربوط به رمز ارز بکار گرفته می‌شوند؛ اما استخراج ارز میزان قابل توجهی برق مصرف می‌کند و مستلزم استفاده از سخت‌افزارهای گران قیمتی است و از این جهت برای بسیاری از مردم قابل استفاده نیست.

استیکینگ رمز ارز

 

 

از این‌رو برخی شبکه‌های بلاک چین مانند اتریوم 2.0 و پولکادات از مکانیزم دیگری برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده می‌کنند که استیکینگ نام دارد. در الگوریتم اثبات سهام PoS یا همان استیکینگ رمز ارزها ، اعتبارسنج ها را بر اساس اینکه چقدر رمز ارز در سیستم خود حفظ و نگهداری می‌کنند، انتخاب می شوند.

مطالب مفید: بلاک چین کاردانو با پلتفرم Taurus ادغام شد، قابلیت استیکینگ نیز ارائه خواهد شد

در مورد استیکینگ ارزها بیشتر بدانید

این ارز یا توسط خود ولیدیتورها استیک می‌شود و یا اینکه کاربران دیگر هم می‌توانند در پروسه سهام گذاری در این نود سهیم باشند. درست مانند افراد ماینر که در ازای کاری که انجام می‌دهند کارمزد می‌گیرند، ولیدیتورها هم در ازای ارزی که استیک می‌کنند کارمزد خودشان را به صورت رمزارز دریافت میکنند. شخصی هم که ارز را به ولیدیتور محول می‌کند، بر اساس مقدار ارزی که استیک کرده، بخشی از این کارمزد را دریافت می‌کند که البته مقدار این کارمزد از کارمزد ولیدیتور کمتر است.

پس استیکینگ رمز ارزها می‌تواند از لحاظ مالی آپشن جذابی برای سرمایه گذاران رمز ارز که دارایی خود را قفل و نگهداری می‌کنند، باشد. خبر خوب در مورد استیکینگ رمز ارزها این است که گرچه گاهی پیچیدگی‌هایی دارد، اما در کل نیازمند به تحلیل تکنیکال زیادی نیست.

چه رمز ارزهایی را می‌توان استیک کرد؟

از اواسط سال ۲۰۲۱ تا کنون اعتبار ارزی قفل شده در استیکینگ از طریق PoS حدود ۱۷۱ میلیارد دلار ارزیابی شده است. ۵ شبکه برتری که میزان اعتبار ارزی قابل توجهی دارند به همراه میانگین اعتباری‌شان در زیر لیست شده‌اند:

·         اتریوم 2.0: ۶.۸٪

·         کاردانو: ۴.۶٪

·         پولکادات: ۱۴٪

·         سولانا: ۷.۴٪

·       پلی گان: ۱۴.۹٪

این میزان در بسترهای مختلف متغیر است و بر اساس تعداد ولیدیتورهای فعال درون شبکه‌ای ممکن است تغییر یابد.

روش‌های استیکینگ و استیکینگ رمز ارز ها به عنوان یک سرویس (SaaS)

1.روش ولیدیتور

اولین روش، روش ولیدیتور است که شما سیستم کامپیوتری خود را راه‌اندازی می‌کنید. در این روش باید به امور مربوط به کامپیوتر و راه‌اندازی سیستم و برنامه‌های کامپیوتری مسلط باشید. باید زیرساخت‌های ایمن و ثابت در اختیار داشته و همچنین برای راه‌اندازی یک کامپیوتر به عنوان ولیدیتور و مدیریت آن توسط خودتان باید تخصص کافی داشته باشید. حداقل مقدار ارزی که باید استیک شود نسبتاً زیاد است. برای تبدیل شدن به ولیدیتور در شبکه اتریوم، شما باید حداقل ۳۲ اتریوم در دست داشته باشید.

اما اغلب استیکینگ رمز ارزها به‌ وسیله واگذاری، یعنی محول کردن این کار به یک ولیدیتور انجام می‌شود. بدین صورت که ارز خود را به یک ولیدیتور که تجهیزات مناسبی در اختیار دارد می‌سپارید. ولیدیتور مسئول نگهداری از ارز شما در سیستم است و در عوض از شما کمیسیون یا کارمزد دریافت می‌کند. اکنون این صنعت به طور کلی (SaaS) نامیده می‌شود.

برخی کمپانی‌های معروف

برخی کمپانی‌های معروف SaaS عبارتند از:

·         Staked

·         Figment Network

·         MyContainer

·         Stake Capital

·         Stake.Fish

ضروری است بدانید که سپردن ارز به ولیدیتور به این معنا نیست که شما مالکیت ارز خود را به او سپرده‌اید و آن ارز از تصرف شما خارج شده است، بلکه آن ارز همواره از آن شماست و شخص شما مالک دارایی‌تان هستید، نه هیچ کس دیگری. معمولاً نیازی نیست که شما در مورد پاداش‌هایی که دریافت می‌کنید، اقدام خاصی انجام دهید چرا که به طور خودکار مجدداً برایتان سرمایه‌گذاری می‌شوند.

2.استیکینگ رمز ارزها از طریق صرافی‌ها

بیشتر صرافی‌ ارز دیجیتال خدمات مربوط به ولیدیتور را ارائه می‌کنند و به مشتریان این امکان را می‌دهند تا با آن‌ها از طریق یک کامپیوتر رابط استیک کنند.

این صرافی‌ها عبارتند از: Okcoin، KuCoin، Coinbase، Kraken، OKEx، Binance

شرایط استیکینگ رمز ارزها در صرافی‌ها

فرآیند استیکینگ رمز ارزها در صرافی‌ها اغلب یکسان است، اما پاداش‌ها و شرایط استیکیگ آن‌ها، نوع ارزها، میزان کارمزد و مدت زمانی که ارز قفل و نگهداری می‌شود، متفاوت است.

صرافی‌ Kraken

برخی صرافی‌ها مانند صرافی Kraken استیکینگ را در منوی اصلی سایت خودقرار میدهند و به همین خاطر پیدا کردن آن راحت است.

اما برخی دیگر نظیر صرافی بایننس این آپشن را به عنوان زیر مجموعه گزینه “کسب درآمد” قرار می‌دهند که این گزینه غیر از استیکینگ شامل روش‌های درآمدزایی غیرفعال دیگری مانند وام‌دهی نیز می‌شود. تنها برخی از صرافی‌های مهم و بنام به شما اجازه استیکینگ رمز ارزها را می‌دهند و برخی از آن‌ها همانند Gemini به شما اجازه می‌دهند تا فقط از طریق ارزهایی که بر پایه الگوریتم اثبات کار (PoW) سوددهی دارند (همانند Dogecoin) کسب درآمد کنید و ارزهایی که سوددهی آن‌ها بر اساس الگوریتم اثبات سهام (PoS) است را پشتیبانی نمی‌کنند.

اپلیکیشن  Robinhood رابین هود

رابین هود به عنوان یک اپلیکیشن پرطرفدار مبادلات ارزی، اعلام کرده که احتمالاً استیکینگ را وارد چرخه کاری خود خواهد کرد. در برخی مناطق نیز به دلایل آیین‌نامه‌های قانونی ممکن است صرافی‌ها به شما اجازه استیکینگ رمز ارزها را ندهند.

نحوه استیک کردن رمز ارز

این کار بسیار ساده است و تنها با کلیک بر روی چند گزینه انجام می‌شود. در اغلب صرافی‌ها مراحل استیک کردن یکسان است. در اینجا به‌عنوان مثال نحوه استیکینگ پروتکل پولکادات در سایت OKcoin را به شما نشان می‌دهیم.

 

ابتدا باید وارد صفحه کسب درآمد شوید و سپس بر روی گزینه “سپرده” که روبروی ارز DOT قرار دارد کلیک کنید تا این ارز انتخاب شود.

کسب درآمد از رمز ارز
نحوه استیک کردن رمز ارز

سپس مقدار ارزی که می‌خواهید استیک کنید را وارد کنید یا اگر می‌خواهید همه ارز خود را استیک کنید، بر روی گزینه ” max” کلیک کنید.

استیک
مقدار ارز مورد نظر برای استیک

سایت قبل از نهایی کردن کار، فرصت بازبینی به شما می‌دهد؛ اگر همه چیز درست بود، آن وقت بر روی گزینه “سپرده” کلیک کنید و این پایان عملیات است.

 نهایی کردن استیک
در این مرحله استیک رمز ارز آغاز میشود

اقدامات بعد از استیک کردن رمز ارز

اکنون که DOT استیک شد، تنها کاری که باید بکنید این است که تا روز بعد صبر کنید و پس از آن شاهد درآمد خود باشید. سود حاصل از DOT به طور روزانه به حسابتان واریز می‌شود و در آنجا می‌ماند مگر اینکه بخواهید آن را از حساب خارج کنید. در بیشتر موارد می‌توانید هر موقع که مایل باشید روند استیکینگ رمز ارز خود را متوقف کنید.

 

اتریوم

آیا میدانستید که زین پس میتوانید اتر را هم استیک کنید؟ از آنجایی که بلاک چین اتریوم در حال انتقال از PoW به PoS  اتریوم 2.0  (Ethereum 2.0)است، امکان استیک اتر هم فراهم شده است. اما ETH استیک شده تا زمانی که انتقال در یک تاریخ نامشخص در آینده نزدیک به پایان برسددر شبکه قفل می شود.

مطالب مفید: آموزش استیکینگ BNB در زنجیره هوشمند بایننس (BSC)

استیکینگ و مالیات

از آنجا که استیک یک مفهوم نسبتاً جدید است، هنوز تدابیری دال بر اینکه چقدر و چگونه مالیات به آن تعلق بگیرد، اتخاذ نشده است. در مارس ۲۰۲۱ سازمان مالیاتی انگلیس آیین‌نامه مالیاتی جدید خود را ارائه کرد که در آن مالیات تعلق گرفته به استیکینگ رمز ارزها همانند مالیات الگوریتم استخراج ارز در نظر گرفته شده بود؛ اما سرویس مالیاتی آمریکا در سال ۲۰۱۴ دستورالعمل مالیاتی مربوط به استخراج ارز را تعیین کرد و با اعلام اینکه استخراج ارز جزء درآمدهای ناخالص مشمول مالیات است، اظهار داشت که استخراج ارز یک بیزینس در نظر گرفته می‌شود و مالیات ارز استخراج شده نیز باید دقیقا همانند هر درآمد دیگری پرداخت شود. ولی این دستورالعمل تنها مربوط به استخراج ارز است نه استیکینگ رمز ارزها و بحث ها و اختلاف نظرهای زیادی بر سر این موضوع وجود دارد که آیا برای استیکینگ نیز قابل اجرا هست یا خیر.

نظرات در مورد پاداش‌های حاصل از استیکینگ

 

سود‌های استیکینگ

برخی معتقدند که پاداش‌های حاصل از استیکینگ باید به عنوان دارایی درنظر گرفته شوند و تنها زمانی مالیات به آن‌ها تعلق می‌گیرد که فروخته یا مبادله شوند. برخی نیز معتقدند که چون درآمد حاصل از استیک از همان لحظه‌ای که ایجاد می‌شود، دارای ارزش بازاری مشخصی هستند پس باید مانند هر درآمدی از همان ابتدا مشمول مالیات شوند؛ اما بعضی از توکن ها در یک دقیقه یا حتی یک لحظه ایجاد می‌شوند و این ایجاد لحظه‌ای می‌تواند منجر به صدها و حتی هزاران رویداد مالیاتی شود.

بلاک چین Cosmos

برای مثال بلاک چین Cosmos در هر ۶ یا ۷ ثانیه یک‌بار تعدادی بلاک جدید ایجاد می‌کند که پاداش استیکینگ آن‌ها می‌تواند در طول یک سال به ۵ میلیون رویداد مالیاتی ختم شود. به‌هرحال بحث و جدال بر سر این موضوع همچنان ادامه دارد و بهترین کار برای استیکرها این است که از یک مشاور مالیاتی مسلط به امور رمز ارز کمک بگیرند.

 آینده استیکینگ رمز ارزها

 آینده استیکینگ رمز ارزها
آینده استیکینگ رمز ارزها

راحتی و سادگی کار با استیکینگ در میان کاربرانی که آگاهی چندانی در زمینه رمز ارز ندارند و یا کسانی که موجودی قابل توجهی دارند سبب شده تا این روش کسب درآمد در میان آن‌ها بسیار محبوب شود. امسال کل سود‌های کسب شده از طریق استیکینگ رمز ارزها ۱۲.۵ میلیارد دلار برآورد شده است و پیش‌بینی می‌شود این عدد تا سال ۲۰۲۵ به ۴۰ میلیارد دلار برسد.

یکی از دلایل این امر جذب کاربران به الگوریتم اثبات سهام است، به این دلیل که الگوریتم اثبات کار به دلیل تأثیراتی که بر روی محیط‌زیست دارد، مورد انتقادات شدیدی قرار گرفته است و افراد کمتری جذب آن می‌شوند. در آینده‌ نزدیک به احتمال زیاد استیکینگ رمز ارزها سهم بیشتری را در این بازار از آن خود میکند و این امکان برای رمز ارزهایی همچون اتریوم که نسل دوم شبکه رمز ارزهای جهانی است، فراهم خواهد شد.

اکنون فعلا ۵٪ از اتریوم از طریق نسخه ارتقاء یافته شبکه اتریوم به نام ETH 2.0 استیک می‌شود، ولی بعد از ادغام شبکه‌های ETH1.0 و ETH 2.0 شاهد استیک اتریوم بیشتری خواهیم بود. بعد از اجرای این تحول عظیم در شبکه اتریوم، کاربران خواهند توانست تا اتریوم استیک شده خود را برداشت کنند، اقدامی که فعلا امکان‌پذیر نیست و شاید همین موضوع دلیل استیکینگ بسیار کم اتریوم در حال حاضر باشد.

 

آیا تا به حال تجربه‌ای در زمینه استیکینگ رمز ارزها داشته اید؟ لطفا با فکت کوینز به اشتراک بگذارید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x