استیکینگ رمز ارزها (Staking) ؛ کسب درآمد غیر فعال از رمز ارزها

استیکینگ رمز ارزها (Staking) ؛ کسب درآمد غیر فعال از رمز ارزها
0
بازدید : 4128

شبکه‌های PoS (الگوریتم اثبات سهام یا گواهی سپرده) مانند اتریوم 2.0 و پولکادات در ازای استیکینگ رمز ارزها به شما پاداش می‌دهند. اگرچه رمز ارز هایی همچون بیت کوین با مکانیزم استخراج تولید می‌شوند، ولی بسیاری از رمز ارزهای جدید به‌وسیله مکانیزم دیگری به نام الگوریتم گواهی سپرده یا همان اثبات سهام (PoS) ایجاد می‌شوند.

در این مکانیزم کاربران باید ارز دیجیتال خود را استیک (سپرده‌گذاری) کنند؛ بدین معنا که دارایی ارزی خود را در شبکه گرو می‌‍گذارند و از این طریق به پروسه اعتبارسنجی تراکنش‌های بلاک چین کمک می‌کنند. ولی این تنها شبکه نیست که از این اقدام سود می‌برد، بلکه با سپرده‌گذاری رمز ارزها اغلب به شما نیز پاداش‌هایی داده می‌شود. ما به شما خواهیم گفت که به عنوان استیکر (فرد سپرده گذار) چگونه باید کار خود را شروع کنید، پس با فکت کوینز همراه باشید.

قبل از هر چیز باید بدانیم استیکینگ رمز ارزها به چه معناست

بلاک چین‌ها اساسا پایگاه اطلاعات تراکنش‌ها هستند که منبعی امن و قابل اعتماد برای حفظ و نگهداری از آن داده‌ها محسوب می‌شوند. بلاک چین‌های PoW (الگوریتم اثبات کار) مانند بیت کوین برای حل مشکل امنیت و اعتبارسنجی تراکنش‌ها، از مکانیزم استخراج کمک می‌گیرند؛ بدین صورت که کامپیوترهای قدرتمندی برای حل مسائل ریاضی بکار گرفته می‌شوند؛ اما استخراج ارز دیجیتال میزان قابل توجهی برق مصرف می‌کند و مستلزم استفاده از سخت‌افزارهای گران قیمتی است و از این جهت برای بسیاری از مردم قابل استفاده نیست.

استیکینگ رمز ارز

از این‌رو برخی شبکه‌های بلاک چین مانند اتریوم 2.0 و پولکادات از مکانیزم دیگری برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده می‌کنند که استیکینگ نام دارد. در الگوریتم اثبات سهام PoS یا همان استیکینگ رمز ارزها ، اعتبارسنج ها بر اساس اینکه چقدر رمز ارز در سیستم سپرده گذاری می‌کنند، انتخاب می‌شوند.

مطالب مفید: بلاک چین کاردانو با پلتفرم Taurus ادغام شد، قابلیت استیکینگ نیز ارائه خواهد شد

در مورد استیکینگ ارزها بیشتر بدانید

این ارز یا توسط خود اعتبارسنج‌ها استیک (سپرده گذاری) می‌شود و یا اینکه کاربران دیگر هم می‌توانند در پروسه سپرده گذاری در این نود سهیم باشند. درست مانند افراد ماینر که در ازای کاری که انجام می‌دهند کارمزد می‌گیرند، اعتبارسنج‌ها هم در ازای ارزی که سپرده گذاری می‌کنند کارمزد خودشان را به صورت رمزارز دریافت میکنند. شخصی هم که ارز را به اعتبارسنج‌ محول می‌کند، بر اساس مقدار ارزی که استیک کرده، بخشی از این کارمزد را دریافت می‌کند که البته مقدار این کارمزد از کارمزد اعتبارسنج‌ها کمتر است.

پس استیکینگ رمز ارزها می‌تواند از لحاظ مالی آپشن جذابی برای سرمایه گذاران رمز ارز که دارایی خود را قفل و نگهداری می‌کنند، باشد. خبر خوب در مورد استیکینگ رمز ارزها این است که گرچه گاهی پیچیدگی‌هایی دارد، اما در کل نیازمند به تحلیل تکنیکال زیادی نیست.

چه رمز ارزهایی را می‌توان استیک کرد؟

از اواسط سال ۲۰۲۱ تا کنون اعتبار ارزی قفل شده در استیکینگ از طریق PoS حدود ۱۷۱ میلیارد دلار ارزیابی شده است. ۵ شبکه برتری که میزان اعتبار ارزی قابل توجهی دارند به همراه میانگین اعتباری‌شان در زیر لیست شده‌اند:

 • اتریوم 2.0: ۶.۸٪
 • کاردانو: ۴.۶٪
 • پولکادات: ۱۴%
 • سولانا: ۷.۴٪
 • پلی گان: ۱۴.۹٪

این نرخ در پلتفرم‌های مختلف متغیر است و بر اساس تعداد اعتبارسنج‌های فعال داخل شبکه‌ ممکن است تغییر یابد.

روش‌های استیکینگ و استیکینگ رمز ارز ها به عنوان یک سرویس (SaaS)

1.روش ولیدیتور (Validator)

اولین روش، روش ولیدیتور (اعتبارسنج) است که شما سیستم کامپیوتری خود را راه‌اندازی می‌کنید. در این روش باید به امور مربوط به کامپیوتر و راه‌اندازی سیستم و برنامه‌های کامپیوتری مسلط باشید. باید زیرساخت‌های ایمن و ثابت در اختیار داشته و همچنین برای راه‌اندازی یک کامپیوتر به عنوان ولیدیتور (اعتبارسنج) و مدیریت آن توسط خودتان باید تخصص کافی داشته باشید. حداقل مقدار ارزی که باید استیک شود نسبتاً زیاد است. برای تبدیل شدن به ولیدیتور در شبکه اتریوم، شما باید حداقل ۳۲ اتریوم در دست داشته باشید.

اما اغلب استیکینگ رمز ارزها به‌ وسیله واگذاری، یعنی محول کردن این کار به یک ولیدیتور انجام می‌شود. بدین صورت که ارز خود را به یک ولیدیتور که تجهیزات مناسبی در اختیار دارد می‌سپارید. ولیدیتور مسئول نگهداری از ارز شما در سیستم است و در عوض از شما کمیسیون یا کارمزد دریافت می‌کند. اکنون این صنعت به طور کلی (SaaS) نامیده می‌شود.

برخی کمپانی‌های معروف

برخی کمپانی‌های معروف SaaS عبارتند از:

 • Staked
 • Figment Network
 • MyContainer
 • Stake Capital
 • Stake.Fish

ضروری است بدانید که سپردن ارز به ولیدیتور به این معنا نیست که شما مالکیت ارز خود را به او سپرده‌اید و آن ارز از تصرف شما خارج شده است، بلکه آن ارز همواره از آن شماست و شخص شما مالک دارایی‌تان هستید، نه هیچ کس دیگری. معمولاً نیازی نیست که شما در مورد پاداش‌هایی که دریافت می‌کنید، اقدام خاصی انجام دهید چرا که به طور خودکار مجدداً برایتان سرمایه‌گذاری می‌شوند.

2.استیکینگ رمز ارزها از طریق صرافی‌ها

بیشتر صرافی‌ ارز دیجیتال خدمات مربوط به ولیدیتور را ارائه می‌کنند و به مشتریان این امکان را می‌دهند تا با آن‌ها از طریق یک کامپیوتر رابط استیک کنند.

این صرافی‌ها عبارتند از: Okcoin، KuCoin، Coinbase، Kraken، OKEx، Binance

شرایط استیکینگ رمز ارزها در صرافی‌ها

فرآیند استیکینگ رمز ارزها در صرافی‌ها اغلب یکسان است، اما پاداش‌ها و شرایط سپرده گذاری آن‌ها، نوع ارزها، میزان کارمزد و مدت زمانی که ارز قفل و نگهداری می‌شود، متفاوت است.

صرافی‌ کراکن (Kraken)

برخی صرافی‌ها مانند صرافی کراکن (Kraken) استیکینگ را در منوی اصلی سایت خودقرار میدهند و به همین خاطر پیدا کردن آن راحت است.

اما برخی دیگر نظیر صرافی بایننس این آپشن را به عنوان زیر مجموعه گزینه “کسب درآمد” قرار می‌دهند که این گزینه غیر از استیکینگ شامل روش‌های درآمدزایی غیرفعال دیگری مانند وام‌دهی نیز می‌شود. تنها برخی از صرافی‌های مهم و بنام به شما اجازه استیکینگ رمز ارزها را می‌دهند و برخی از آن‌ها همانند Gemini به شما اجازه می‌دهند تا فقط از طریق ارزهایی که بر پایه الگوریتم اثبات کار (PoW) سوددهی دارند (همانند Dogecoin) کسب درآمد کنید و ارزهایی که سوددهی آن‌ها بر اساس الگوریتم اثبات سهام (PoS) است را پشتیبانی نمی‌کنند.

اپلیکیشن رابین هود (Robinhood)

رابین هود به عنوان یک اپلیکیشن پرطرفدار مبادلات ارزی، اعلام کرده که احتمالاً استیکینگ را وارد چرخه کاری خود خواهد کرد. در برخی مناطق نیز به دلایل آیین‌نامه‌های قانونی ممکن است صرافی‌ها به شما اجازه استیکینگ رمز ارزها را ندهند.

نحوه استیک کردن رمز ارز

این کار بسیار ساده است و تنها با کلیک بر روی چند گزینه انجام می‌شود. در اغلب صرافی‌ها مراحل استیک کردن یکسان است. در اینجا به‌عنوان مثال نحوه استیکینگ پروتکل پولکادات در سایت OKcoin را به شما نشان می‌دهیم.

ابتدا باید وارد صفحه کسب درآمد شوید و سپس بر روی گزینه “Deposit” که روبروی ارز DOT قرار دارد کلیک کنید تا این ارز انتخاب شود.

کسب درآمد از رمز ارز
نحوه استیک کردن رمز ارز

سپس مقدار ارزی که می‌خواهید استیک کنید را وارد کنید یا اگر می‌خواهید همه ارز خود را استیک کنید، بر روی گزینه ” max” کلیک کنید.

استیک
مقدار ارز مورد نظر برای استیک

سایت قبل از نهایی کردن کار، فرصت بازبینی به شما می‌دهد؛ اگر همه چیز درست بود، آن وقت بر روی گزینه “Deposit” کلیک کنید و این پایان عملیات است.

 نهایی کردن استیک
در این مرحله استیک رمز ارز آغاز میشود

اقدامات بعد از استیک کردن رمز ارز

اکنون که DOT استیک شد، تنها کاری که باید بکنید این است که صبر کنید. سود حاصل از DOT به طور روزانه به حسابتان واریز می‌شود و در آنجا می‌ماند مگر اینکه بخواهید آن را از حساب خارج کنید. در بیشتر موارد می‌توانید هر موقع که مایل باشید روند استیکینگ رمز ارز خود را متوقف کنید.

اتریوم

آیا میدانستید که ازین پس میتوانید اتر را هم استیک (سپرده گذاری) کنید؟ از آنجایی که بلاک چین اتریوم در حال انتقال از PoW به PoS است، امکان استیک اتر هم فراهم شده است. اما ETH استیک شده تا زمانی که انتقال در یک تاریخ نامشخص در آینده نزدیک به پایان برسددر شبکه قفل می شود.

مطالب مفید: آموزش استیکینگ BNB در زنجیره هوشمند بایننس (BSC)

استیکینگ و مالیات

از آنجا که استیک یک مفهوم نسبتاً جدید است، هنوز تدابیری دال بر اینکه چقدر و چگونه مالیات به آن تعلق بگیرد، اتخاذ نشده است. در مارس ۲۰۲۱ سازمان مالیاتی انگلیس آیین‌نامه مالیاتی جدید خود را ارائه کرد که در آن مالیات تعلق گرفته به استیکینگ رمز ارزها همانند مالیات الگوریتم استخراج ارز در نظر گرفته شده بود؛ اما سرویس مالیاتی آمریکا در سال ۲۰۱۴ دستورالعمل مالیاتی مربوط به استخراج ارز را تعیین کرد و با اعلام اینکه استخراج ارز جزء درآمدهای ناخالص مشمول مالیات است، اظهار داشت که استخراج ارز یک بیزینس در نظر گرفته می‌شود و مالیات ارز استخراج شده نیز باید دقیقا همانند هر درآمد دیگری پرداخت شود. ولی این دستورالعمل تنها مربوط به استخراج ارز است نه استیکینگ رمز ارزها و بحث ها و اختلاف نظرهای زیادی بر سر این موضوع وجود دارد که آیا برای استیکینگ نیز قابل اجرا هست یا خیر.

نظرات در مورد پاداش‌های حاصل از استیکینگ

سود‌های استیکینگ

برخی معتقدند که پاداش‌های حاصل از استیکینگ باید به عنوان دارایی درنظر گرفته شوند و تنها زمانی مالیات به آن‌ها تعلق می‌گیرد که فروخته یا مبادله شوند. برخی نیز معتقدند که چون درآمد حاصل از استیک از همان لحظه‌ای که ایجاد می‌شود، دارای ارزش بازاری مشخصی هستند پس باید مانند هر درآمدی از همان ابتدا مشمول مالیات شوند؛ اما بعضی از توکن ها در یک دقیقه یا حتی یک لحظه ایجاد می‌شوند و این ایجاد لحظه‌ای می‌تواند منجر به صدها و حتی هزاران رویداد مالیاتی شود.

بلاک چین Cosmos

برای مثال بلاک چین Cosmos در هر ۶ یا ۷ ثانیه یک‌بار تعدادی بلاک جدید ایجاد می‌کند که پاداش استیکینگ آن‌ها می‌تواند در طول یک سال به ۵ میلیون رویداد مالیاتی ختم شود. به‌هرحال بحث و جدال بر سر این موضوع همچنان ادامه دارد و بهترین کار برای استیکرها این است که از یک مشاور مالیاتی مسلط به امور رمز ارز کمک بگیرند.

کلام آخر؛ آینده استیکینگ رمز ارزها

 آینده استیکینگ رمز ارزها
آینده استیکینگ رمز ارزها

راحتی و سادگی کار با استیکینگ در میان کاربرانی که آگاهی چندانی در زمینه رمز ارز ندارند و یا کسانی که موجودی قابل توجهی دارند سبب شده تا این روش کسب درآمد در میان آن‌ها بسیار محبوب شود. امسال کل سود‌های کسب شده از طریق استیکینگ رمز ارزها ۱۲.۵ میلیارد دلار برآورد شده است و پیش‌بینی می‌شود این عدد تا سال ۲۰۲۵ به ۴۰ میلیارد دلار برسد.

یکی از دلایل این امر جذب کاربران به الگوریتم اثبات سهام است، به این دلیل که الگوریتم اثبات کار به دلیل تأثیراتی که بر روی محیط‌زیست دارد، مورد انتقادات شدیدی قرار گرفته است و افراد کمتری جذب آن می‌شوند. در آینده‌ نزدیک به احتمال زیاد استیکینگ رمز ارزها سهم بیشتری را در این بازار از آن خود میکند و این امکان برای رمز ارزهایی همچون اتریوم که نسل دوم شبکه رمز ارزهای جهانی است، فراهم خواهد شد.

اکنون فعلا ۵٪ از اتریوم از طریق نسخه ارتقاء یافته شبکه اتریوم به نام ETH 2.0 استیک می‌شود، ولی بعد از ادغام شبکه‌های ETH1.0 و ETH 2.0 شاهد استیک اتریوم بیشتری خواهیم بود. بعد از اجرای این تحول عظیم در شبکه اتریوم، کاربران خواهند توانست تا اتریوم استیک شده خود را برداشت کنند، اقدامی که فعلا امکان‌پذیر نیست و شاید همین موضوع دلیل استیکینگ بسیار کم اتریوم در حال حاضر باشد.

آیا تا به حال تجربه‌ای در زمینه استیکینگ رمز ارزها داشته اید؟ لطفا با فکت کوینز به اشتراک بگذارید.

معایب استیکینگ رمز ارزها چیست؟

یکی  از معایب مهم سپرده گذاری ارز دیجیتال این است که ممکن است ناعادلانه شود. با توجه به این که افرادی که سرمایه بیشتری دارند، شانس بیشتری برای بدست آوردن پاداش تولید یک بلاک معتبر دارند، سرمایه گذاران کوچک ممکن است فرصت‌های زیادی را از دست بدهند.

استیکینگ به چه معناست؟

استیکینگ یا سپرده گذاری فرآیند مشارکت فعال در تأیید تراکنش (مشابه استخراج) در یک بلاک چین گواهی سپرده (PoS) است.
در این بلاک چین ها، هرکسی که حداقل موجودی یک ارز دیجیتال را داشته باشد ، می تواند تراکنش‌هارا تأیید کرده و سود سپرده دریافت کند.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x