آشنایی با IEO، ICO ، IFO و IAO از دیدگاه چانگ پنگ ژائو
0

آشنایی با IEO، ICO ، IFO و IAO از دیدگاه چانگ پنگ ژائو

بازدید : 2917

بروزرسانی :فوریه 22, 2021 @ 1:37 ب.ظ

IEO (عرضه اولیه صرافی)

IEO یا عرضه اولیه صرافی، به پروژه ای گفته میشود که بدون گذشتن از مرحله ICO در یک صرافی لیست شود. ما بیشتر در کشورهایی که ICO در آنها محدود شده، شاهد انتشار توکن ها از این طریق هستیم .

آشنایی با IEO، ICO ، IFO و IAO از دیدگاه چانگ پنگ ژائو
عرضه اولیه صرافی

البته IEO ها یک مشکل اساسی دارند. و آن این است که درصد زیادی از کوین ها نزد تعداد کمی از افراد نگهداری میشود.

  1. بعد از اینکه توکنی در یک صرافی لیست میشود، اگر قیمت بالا برود تنها درصدی کم سود چشمگیری کسب میکنند. اگر قیمت کاهش پیدا کند، نشانگر این است که تعداد اندکی از سرمایه گذاران به شدت در حال فروش هستند. و همه سرمایه گذاران جدید ( خریداران) ضرر خواهند کرد.در هر دوی این شرایط تنها درصد اندکی از افراد از این جریان سود خواهند برد.
  2. این مسئله که مقادیر زیادی کوین تنها در دستان تعداد اندکی سرمایه گذار باشد،کنترل و دستکاری قیمت آنها را بسیار آسان میکند. و این هم به خودی خود مشکل بزرگیست.

در موارد غیر متعارف تر که پروژه ها حتی فروش خصوصی نداشته اند ، تمام سکه ها توسط تیم پروژه نگهداری می شوند. IEO راهیست که یک پروژه می تواند سکه های خود را با قیمت های متغیری به فروش برساند. پس به دلایل ذکر شده در بالا تیم صرافی بایننس در رابطه با لیست کردن کوین های IEO  بسیار تردید دارد. به نظر می رسد هیچ راه حل دیگری برای حل این مشکل وجود ندارد. جز اینکه تعداد زیادی سکه را زودتر از موعدبا قیمت ثابتی به صرافی بفروشید. که اساساً این فرآیند IEO تبدیل به ICO می شود.

افسوس که اکثر تیم های اجرا کننده IEO طوری نشان میدهند که گویی چاره ای جز این امر نداشته اند. IEO برای موقعیت هایی که محدودیت های نظارتی ICO لزوماً از سرمایه گذاران خرد محافظت نمی کند، بسیار مناسب است. اما در عوض ، فقط اوضاع را برای آنها بدتر می کند.

IFO (عرضه اولیه فورک ها)

اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم، به جز تعداد محدودی از فورک ها که واقعاً سعی در بهبود پروتکل بیتکوین دارند، مابقی فورک ها یا بهتر است بگوییم اکثر آنها کلاهبرداری هستند. آنها از حرص و طمع انسانها برای دریافت کوین مجانی سوء استفاده میکنند.

ژائو در این باره معتقد است:

” آنها به صورت رایگان چیزی را به شما میدهند که در اصل ارزشی ندارد . و اگر تعداد کافی از انسانها آن را دریافت کنند و به ترید آن مشغول شوند، برای مدت کوتاهی ،ناگهان قیمت آن افزایش پیدا میکند.”

در این میان صرافی ها مجبور به حمایت از آنها میشوند. و یا کاربران، توکن ها را به صرافی هایی که از آنها حمایت میکنند، انتقال میدهند. از زمانی که صرافی ها حمایت از این توکن ها را آغاز میکنند، نقدینگی آنها افزایش پیدا میکند. پس همین امر میتواند باعث ترغیب آنها برای لیست کردن توکن های شما بشود. البته به نظر تیم بایننس این روند مثبت و صعودی تنها برای مدت کوتاهی ادامه دارد و نهایتاً تمام میشود.

به جایی خواهیم رسید که آنقدر تعداد فورک ها زیاد میشود که نه اشخاص و نه صرافی ها دیگر قادر به نصب کیف پول های آنها نیستند. پس نتیجتاً قیمت آنها به صفر یا نزدیک به صفر میرسد. و افراد هم متوجه میشوند که دیگر نباید به سراغ فورک ها بروند.

IAO (عرضه اولیه ایردراپ)

IAO یا عرضه اولیه ایردراپ از برخی جهات به IFO  شبیه است. اما در نحوه توزیع سکه های اولیه انعطاف پذیرتر است. از نظر تاریخی این مسئله برای کاربرانی که کوین های خود را در صرافی نگهداری میکنند مشکلاتی را به وجود می آورد. و آنها ایردراپ ها را از دست میدهند. اما بایننس همه چیز را تغییر داده . چرا که این صرافی قادر است با تیم های ایرداراپ های مختلف همکاری کند. و با این اقدام ایردراپ ها را به کاربران خود در بایننس هم اهدا کند. در واقع ، این شرایط برای کاربران بسیار راحت تر خواهد بود .چرا که دیگر نیازی ندارند برای دریافت این ایردراپ ها کیف پول های متفاوت را بر روی سیستم خود نصب کنند.

اگر شما هم جزء آن دسته افرادی هستید که تمایل به انجام IAO دارند، حتماً به سراغ صرافی های بزرگ و معتبر بروید.

عرضه اولیه ایردراپ

ICO (عرضه اولیه سکه)

من معتقدم ICO یا عرضه اولیه سکه هنوز هم بهترین روش برای جمع آوری سرمایه است. در واقع ، آنقدر خوب است که نمی توانم تصور کنم چرا پروژه های معتبر هنوز به دنبالروش جمع آوری سرمایه سنتی( VC )هستند. تمام VC های با هوش در حال حاضر در ICO سرمایه گذاری می کنند ، حتی برترین نام های تجاری.

البته در رابطه با ICO ها هم مشکلاتی وجود دارد:

در برخی کشور ها اجرای ICO ممنوع است و محدودیت هایی دارد.که اگر در یکی از این کشورها زندگی کنید مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد. اما اگر قصد انجام ICO و دریافت حجم زیادی از پول سرمایه گذاران را دارید، پروژه شما باید به حد کافی مهم و برجسته باشد تا بتوانید از موارد کم اهمیت تری در زندگیتان چشم پوشی کنید. که از میان این موارد میتوان به محل زندگی یا حتی تابعیت شما اشاره کرد. اگر آماده انجام چنین معامله ای نیستید ، ICO انجام ندهید.

کسانی که به دنبال اجرای ICO هستند باید به موارد مهم دیگری هم توجه کنند. برا ی مثال شما که نمیخواهید توکن خود را به عنوان اوراق بهادار عرضه کنید.بنابراین اولاً هر گونه لفظ سهام یا سهم را از وایت پیپر توکن خود حذف کنید. و کاربرد پذیری توکن خود را تا حد ممکن ارتقاء دهید. قبل از اجرای ICO حتماً از یک وکیل خبره در این زمینه مشاوره حقوقی بگیرید. و از او بخواهید برای شما تست Howey  انجام دهد.

از نظر چانگ پنک ژائو ،مدیر عامل صرافی بایننس ، بهتر است بین 30 تا 70 درصد از توکن های خود را به عموم بفروشید.اگر کمتر از 30 درصد را بفروشید به احتکار و و دستکاری در قیمت محکوم میشوید . و در صورتی که بیش از 70 درصد از آن توکن را به فروش برسانید مردم از اینکه تیم توسعه دهنده این توکن درحال فروش آن هستند نگران میشوند. و دیگر تمایلی به خرید آن توکن نخواهند داشت.

جمع بندی

امیدواریم این مقاله در درک مسائلی که پیش از این به آنها فکر نکرده بودید مفید واقع شده باشد.در آخر به این نکته توجه داشته باشید که تیم صرافی بایننس کوین هایی که از طریق ICO عرضه میشوند را بیشتر ترجیح میدهند. به ویژه آن قبیل توکن هایی که در طول ICO توکن صرافی بایننس(BNB) را قبول میکنند.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x