تحلیل درون زنجیره‌ای (On-chain analysis) چیست؟
0

تحلیل درون زنجیره‌ای (On-chain analysis) چیست؟

بازدید : 3280

در این مقاله توضیح میدهیم که چگونه تحلیل درون زنجیره ای یا آنالیز بلاک چین عمومی میتواند به تریدرها و سرمایه گذاران حوزه ارزهای دیجیتال کمک کند. تا آنها بتوانند با اعمال این اطلاعات به استراتژیشان ،تصمیم بهتری در رابطه با سرمایه گذاری  و معاملات خود اتخاذ نمایند.

آشنایی با تحلیل درون زنجیره‌ای

توسعه و استفاده از تحلیل درون زنجیره ای برای تریدرهایی که می‌خواهند از اطلاعات بلاکچین عمومی استفاده کنند، امیدوار کننده است. و این امکان را دارد که استراتژی‌های معاملاتی و مدیریت موقعیت خود را تقویت کنند. شاید غالب‌ترین شکل تجزیه و تحلیل در معاملات ارزهای رمزنگاری، مطالعه عملکرد قیمت، یعنی آنالیز فنی باشد. اما استفاده از انبوه اطلاعات ارائه شده توسط بلاکچین‌های عمومی مانند بیت‌کوین و اتریوم می‌تواند چشم انداز منحصر به فردی را فراهم کند که برای دارایی‌های سنتی غیرممکن است و می‌تواند تحلیل‌های دیگر را تکمیل کند.

کریپتوکارنسی اولین گروه داراییست که می‌تواند فعالیت سرمایه‌گذاران را به صورت عمومی از مجموعه داده‌های عظیم استخراج کند. یعنی هر اقدام زنجیره‌ای در تاریخ را به صورت ثبت شده دارد.

از آنجا که بلاکچین ها گنجینه‌ای از داده‌های مالی باز و فساد ناپذیر هستند، می‌توانیم اقدامات اقتصادی را در این شبکه‌ها مشخص کنیم. از طریق جمع‌آوری و مطالعه این داده‌ها ، می‌توانیم احساسات و رفتار سرمایه‌گذاران را اندازه‌گیری کنیم.

تحلیل درون زنجیره ای
ز

تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای یک روش اساسی است و نه مبتنی بر هرج‌و‌مرج، احساسات یا تجزیه و تحلیل فنی. این نوع تجزیه و تحلیل را می‌توان منحصراً بر روی یک دارایی دیجیتال متمرکز کرد و به بررسی روندهای تاریخی پرداخت. و یا می‌توان برای مقایسه دارایی‌های دیجیتال مختلف، برای شناسایی سکه‌های کم ارزش یا ارزشمند استفاده کرد.

ما می‌توانیم به ارزش واقعی ارز رمزنگاری شده‌ای مانند بیت‌کوین فکر کنیم که از دو قسمت تشکیل شده است: ارزش نظری و ارزش کاربردی. تحلیل روی زنجیره ابزاری حیاتی است که به شما کمک می‌کند ارزش احتمالی ارز رمزنگاری شده را از ارزش کاربردی آن جدا کنید. برای مثال با بررسی پذیرش کاربر و فعالیت ماینر با استفاده از داده‌های بلاکچین، می‌توان فهمید که آیا قیمت فعلی توسط اصول اساسی توجیه می شود یا خیر.

تاریخچه کوتاه تحلیل درون زنجیره‌ای

تاریخچه‌ تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای به سال 2011 بر میگردد. زمانی که روزهای تخریب سکه بود، این تحلیل به عنوان معیار ارزیابی بیت‌کوین ایجاد شد و اولین شاخصی بود که از سن آدرس‌های بیت‌کوین استفاده می‌کرد.

یکی از اولین معیارها‌ی گسترده ای که برای ارزهای رمزپایه ایجاد شد، نسبت ارزش به تراکنش (NVT) بود که توسط CoinMetrics،  Chris Burniske و Jack Tatar محبوب شد. نسبت NVT در تابستان سال 2017 ایجاد شد تا ارزش سود یک ارز رمزپایه مشخص شود. به ویژه اینکه بازار مایل به پرداخت هزینه معامله بلاکچین بود.

با مقایسه ارزش شبکه با حجم تراکنش‌های ثبت شده در بلاکچین، می‌توان تشخیص داد که چه زمانی یک ارز دیجیتال بیش از حد ارزش‌گذاری شده‌ است. وقتی ارزش شبکه با حجم معاملات توجیه نشود، نسبت NVT نسبتاً زیاد است. هنگام در نظر گرفتن حجم معامله، اگر مقدار ارزش شبکه به طور غیرمعمولی کم باشد، ممکن است پیشنهاد کند که ارزیابی بالاتری توجیه شده است. نسبت NVT غالباً با نسبت price-earnings مقایسه می‌شود و به روشی مشابه برای یافتن سکه، خرید، نگهداری یا فروش اعمال می شود.

طولی نکشید که نسبت NVT متداولتر شد. پس محققان بهبودهایی را در معیار اعمال کردند، بنابراین ارزیابی دقیق‌تری از این که آیا ارزش شبکه توسط فعالیت اقتصادی روی بلاکچین توجیه می‌شود، بود.

به عنوان مثال، سیگنال نسبت ارزش به تراکنش شبکه (یا NVTS) با در نظر گرفتن میانگین متحرک 90 روزه حجم معاملات ایجاد شد. اخیراً ، CoinMetrics با استفاده از عرضه شناور رایگان در محاسبات خود، نسبت را بیشتر اصلاح کرده است. این پیشرفت‌های تدریجی نشان می‌دهد که چگونه روش‌های ارزیابی اساسی ارز رمزنگاری شده به طور مداوم در حال پیشرفت هستند.

به دلیل ضعف در بازار سرمایه و مشکلات استفاده از معیارهای سنتی، مجموعه جدیدی از ابزارها ایجاد شده است که می‌تواند به تریدرها کمک کند تا صحت شبکه‌های بلاکچین را با دقت ارزیابی کنند.

تحلیل درون زنجیره‌ای (On-chain analysis) چیست؟
تاریخچه کوتاه تحلیل درون زنجیره‌ای

UTXO

بسیاری از این معیارها به مفهوم UTXOs (خروجی معامله هزینه نشده) در بیت کوین متکی هستند. آن‌ها می توانند آخرین باری که سکه‌های کیف پول جا‌به‌جا شده‌اند را ردیابی کنند. یا اینکه مشخص کنند آدرس برای چه مدت سکه نگه‌داشته است. سن، اندازه و تعداد UTXO های منتقل شده در یک بلاکچین خاص می تواند سیگنال‌های قابل اعتمادی را فراهم کند.

سرمایه تحقق یافته به عنوان روشی بی‌نقص به جای سرمایه بازار و برای تجزیه و تحلیل بنیادی سکه‌ها با استفاده از داده‌های بلاکچین استفاده می‌شود، ظهور کرد. این تناسب اولین بار توسط نیک کارتر Nic Carter و آنتوان لو کالوز Antoine Le Calvez محاسبه شد. و بر اساس آن به هر UTXO براساس آخرین باری که جابه‌جا شده است قیمتی اختصاص داده می‌شود.

تحلیل درون زنجیره‌ای (On-chain analysis) چیست؟
UTXO

کارهای بعدی که بر اساس معیار سرمایه تحقق یافته ساخته شده اند‌، مانند نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی (MVRV) که در اکتبر 2018 توسط محمود ماروف(Mahmud Marov) و دیوید پوئل(David Puell) ساخته‌شد.

MVRV

نسبت MVRV را می‌توان به عنوان یک نوسان‌ساز تصور کرد که در طول تاریخ آستانه‌های خاصی را که نشان می دهد بیت کوین بیش از حد یا کم ارزش است ، رعایت کرده است. این معیار با تغییراتی از قبیل نمره z MVRV ، نسبت MVRV برای تریدر بلند مدت و کوتاه مدت کاربرد دارد. و به بلاکچین‌های مبتنی بر حساب مانند اتریوم نیز اعمال شده است.

اتریوم به عنوان دومین شبکه بزرگ بلاکچین، از بیت کوین و برخی از altcoins متفاوت است. زیرا بیشتر بر اساس یک مدل حساب کاربری است نه یک مدل UTXO. در مدل UTXO ، یک UTXO جمعی را در طول مسیر هر سکه به یک آدرس نهایی محاسبه می‌کند.  آدرس‌ها می‌توانند چندین UTXO داشته باشند.

MVRV

در مقابل، از آنجا که سکه‌های ورودی و خروجی در مانده حساب مخلوط می‌شوند، سکه‌های شخصی به راحتی قابل ردیابی نیستند. بنابراین به دست آوردن برخی معیارها مانند سن سکه برای ارزهای Ethereum و ERC-20 کمی دشوارتر است. برخی از معیارهای اعمال شده در بیت کوین (و سایر ارزهای رمزپایه مبتنی بر UTXO مانند Bitcoin Cash و Litecoin) به طور مستقیم در Ethereum یا سایر بلاکچین‌های مشابه قابل استفاده نیستند و برای رساندن این مدل‌ها، به ارزهای رمزپایه مبتنی بر حساب کار بیشتری لازم است.

به دست آوردن داده‌های زنجیره‌ای

روش Do-It-Yourself بهترین روش برای جمع آوری داده های زنجیره ای برای ارز رمزپایه است که به این معنی است که شما باید یک گره را اجرا کنید. با اجرای یک گره، شما یک کپی از دفتر را خود ذخیره و نگهداری می کنید. همچنین از پخش تراکنش های خود اطمینان حاصل می کنید. تراکنش های ورودی که توسط سایر گره ها پخش می شوند را بررسی کرده و قوانین اجماع را دنبال می کنید. این بدان معناست که شما می توانید داده های بلاکچین را سریعتر از شخص ثالث از کنسول پرس و جو کنید.

وب سایت های تحلیلی گزینه ای برای به دست آوردن تجزیه و تحلیل های زنجیره ای هستند. با بالغ شدن صنعت ، مجموعه ای از سیستم عامل های داده و تجزیه و تحلیل برای خدمت به معامله گران و سرمایه گذاران ارز رمزپایه شده اند. غالباً ، از یادگیری ماشینی برای شناسایی نهادهای مختلف ، مانند استخراج کنندگان یا صرافی ها نیز استفاده می شود.

وبسایت‌های ارائه دهنده داده‌های بلاکچینی

شرکت تحلیلی بلاکچین کوین‌متریکس (CoinMetrics)

کوین‌متریکس(CoinMetrics) برای داده‌های مربوط به 37 دارایی رمزنگاری، از جمله معیارهای متغیر و همبستگی‌ها، داده‌های آزاد و در دسترس را فراهم می‌کند.

LookintoBitcoin

LookintoBitcoin یک منبع رایگان برای تجسم مدل‌ها برای سیکل‌های بازار بیت‌کوین و معیارهای زنجیره ای است.

گلسنود (Glassnode)

در Glassnode می‌توانید به معیارهای اصلی مبتنی بر زنجیره دسترسی داشته باشید. البته برخی از شاخص‌ها در عضویت رایگان تأخیر دارند. شما باید هزینه شاخص‌های پیشرفته با سرعت بالا را بپردازید.

تحلیل درون زنجیره‌ای (On-chain analysis) چیست؟
گلسنود

وب‌سایت IntoTheBlock

در IntoTheBlock طیف گسترده‌ای از ابزارهای تحلیلی، از جمله تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای برای انواع دارایی های رمزنگاری شده. و همچنین داده‌های کتاب سفارش(order book) و تجزیه و تحلیل sentiment ارائه می‌شود.

سانتیمنت(Santiment) / سانباس(Sanbase)

در Santiment مجموعه‌ای چشمگیر از معیارهای زنجیره‌ای به‌ همراه توضیحات ارائه می‌شود. همچنین کارهای زیادی با توسعه معیارهای جدید زنجیره‌ای و بهینه‌سازی معیارهای موجود در santiment در حال انجام است.

مانند دیگر ارائه دهندگان داده، هر دو گزینه‌ی عضویت رایگان و پولی وجود دارد. افزونه صفحه گسترده Sanbase به شما امکان می‌دهد داده‌های زنجیره‌ای را با استفاده از Google Sheets دریافت کنید.

سی. کیو. لایو (CQ.Live)

سی. کیو. لایو (CQ.Live) باید در زرادخانه هر تریدر باشد. زیرا ابزاری مفید برای تجزیه و تحلیل جریان به صرافی‌ها، جریان ماینر و جریان بین نهادی است.

این وب سایت داده‌های مربوط به سایر معیارهای زنجیره‌ای برای بیت کوین، اتریوم و استیبل کوین‌ها را فراهم می‌کند.

معیارهای زنجیره‌ای چگونه به تریدرها کمک می کنند؟

مزیت عمده معیارهای زنجیره‌ای این است که رفتار سرمایه‌گذار و سلامت شبکه را در زمان واقعی شفاف‌سازی می‌کنند.

دو معیار مهم زنجیره‌ای عبارتند از: تعداد آدرس‌های فعال و تعداد معاملات که دو پروکسی برای تقاضای شبکه بلاکچین هستند. وقتی که تعداد آدرس‌ها و معاملات فعال به شدت افزایش می‌یابد، این شرایط معمولاً با افزایش قیمت مرتبط می‌شود. رشد سریع تعداد آدرس‌های فعال اقدام قیمتی صعودی را برای LINK پشتیبانی کرده است.

گونه های زنجیره
گونه معیارهای زنجیره‌ای می‌توانند به تریدرها کمک کنند؟

در حالی که پروکسی های ساده با استفاده از داده های موجود در دسترس قرار می گیرند. بسیاری از معیارها نسبت های خاصی را برای ارائه اطلاعات در مورد بازار و رفتار سرمایه گذاران تخمین می زنند. به عنوان مثال، می توانیم سرمایه بازار را مشارکت همه معامله گران بدانیم. در حالی که سرمایه تحقق یافته را می توان مشارکت سرمایه گذاران بلند مدت دانست.

هنگامی که این دو شاخص به طور قابل توجهی واگرایی می کنند. آنگاه می تواند نشانگر بازار بیش از حد گرم و وابستگی شدید به حدس و گمان های کوتاه مدت باشد. به صورت دوره ای، اختلاف بین این دو معیار کاهش می یابد و به معامله گران کمک می کند مناطق بهینه برای خرید و فروش پیدا کنند.

به همین ترتیب می توانیم با بررسی مدت زمانی که آدرس با استفاده از مجموعه UTXO بیت کوین را جابجا نکرده است. رفتار سرمایه گذار را بدست آوریم و اینها را جمع کنیم تا ببینیم چه تعداد سرمایه گذار HODLing هستند. اگر تعداد فزاینده ای از سرمایه گذاران HODLing هستند. می توانیم فرض کنیم که عرضه در گردش کمتر است. که اگر تقاضا ثابت باشد باید قیمت را افزایش دهد و همچنین به اطمینان از عملکرد آینده دارایی اشاره دارد.

به طور خلاصه ، معیارهای موجود در زنجیره دید جذابی از وضعیت زمان واقعی شبکه بلاکچین ارائه می دهند. با آگاهی از این معیارها ، معامله گران می توانند از فرصت های ارائه شده این ابزار استفاده کرده. و تجزیه و تحلیل خود را از بازار افزایش دهند.

محدودیت‌ های تحلیل درون زنجیره‌ای چیست؟

علی‌رغم وعده تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای که هنوز در مراحل شکل گیری خود است. و با توجه به محدود بودن سابقه اطلاعات، استفاده از معیارها ممکن است فقط با گذر زمان تکامل یابد. یا روندهای جدید برجسته شود که منجر به ایجاد معیارهای جدید شود و بالغ شدن صنعت می شود.

مقایسه معیارهای زنجیره‌ای در دارایی‌های رمزنگاری شده متعدد نیاز به تفسیر دقیق دارد. همه بلاکچین‌ها مساوی نیستند. به عنوان مثا‌ل بیت کوین بر هدف طلای دیجیتال متمرکز است. در حالی که بلاکچین اتریوم برای طیف وسیع‌تری از برنامه‌ها استفاده می شود. اما به طور کلی اگر معیارهای زنجیره‌ای در حال رشد باشند یک نشانه مثبت است.

تحلیل درون زنجیره‌ای (On-chain analysis) چیست؟
محدودیت‌ های تحلیل درون زنجیره‌ای چیست؟

برخی از محدودیت‌های تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای در زیر ذکر شده است:

زیر یک دهه داده برای پشتیبانی از تجزیه و تحلیل تاریخی بیت‌کوین (و حتی داده‌های کمتر برای دارایی های رمزنگاری اخیراً راه اندازی شده) وجود دارد. برخی از معیارها ممکن است با گذشت زمان از قابلیت اطمینان کمتری برخوردار شوند. یا تفسیر آنها با توجه به داده‌های متناقض تغییر کند.

راه حل های مقیاس گذاری لایه 2 (مانند شبکه لایتنینگ و زنجیره های جانبی BTC ، Plasma و zkRollups برای Ethereum) امکان تغییر شکل حجم معامله را دارند. تفسیر این معیارها ممکن است با گذشت زمان بالانس شود و تغییرات فعالیت درون زنجیره‌ای را نیز در نظر بگیرد.

تجزیه و تحلیل زنجیره ای ممکن است برای اسکالپرها / تریدرها‌ی کوتاه مدت، ارزش زیادی نداشته باشد. زیرا این معیارها معمولاً سیگنال‌هایی برای دوره‌های طولانی مدت بازار تولید می‌کنند. با این وجود، تریدرهای کوتاه مدت، ممکن است از داده‌های جزئی بیشتری بهره‌مند شوند. که هنگام اجرای گره کامل خود یا با ترکیب بینش‌ خو‌ با داده های دفتر سفارش(order book) و تجزیه و تحلیل فنی در دسترس باشد. به عنوان مثال، موقعیت‌های زنجیره‌ای را می‌توان با داده‌های دفتر سفارش مقایسه کرد. تا مناطق مهم پشتیبانی و مقاومت شناسایی شوند. براساس تجزیه و تحلیل بلاکچین، می‌توان از سیگنال‌های فنی برای ورود به تجارت استفاده کرد.

جمع بندی 

تاریخچه‌ تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای به سال 2011 بر میگردد. زمانی که روزهای تخریب سکه بود، این تحلیل به عنوان معیار ارزیابی بیت‌کوین ایجاد شد و اولین شاخصی بود که از سن آدرس‌های بیت‌کوین استفاده می‌کرد.تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای یک روش اساسی است و نه مبتنی بر هرج‌و‌مرج، احساسات یا تجزیه و تحلیل فنی. این نوع تجزیه و تحلیل را می‌توان منحصراً بر روی یک دارایی دیجیتال متمرکز کرد و به بررسی روندهای تاریخی پرداخت. و یا می‌توان برای مقایسه دارایی‌های دیجیتال مختلف، برای شناسایی سکه‌های کم ارزش یا ارزشمند استفاده کرد.

CQ.Live،  IntoTheBlock،  ،CoinMetrics، LookintoBitcoin،Glassnode، Santiment از جمله وبسایت‌های ارائه دهنده داده‌های بلاکچینی هستند.

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x