ارز دیجیتال مرده (Dead Coin) چیست؟

ارز دیجیتال مرده (Dead Coin) چیست؟
0
بازدید : 693

تا به امروز تقریباً 23 هزار ارز دیجیتال ساخته شده است. بسیاری از آن‌ها دیگر فعال نیستند یا ارزش قابل توجهی ندارند. در واقع زمانی که این ارزهای دیجیتال از معادلات بازار حذف شوند، کمتر از 8 هزار و 900 ارز دیجیتال فعال و قابل اعتماد برای سرمایه‌گذاری یا معامله باقی می‌مانند. همانطور که ارزهای دیجیتال بیشتری وارد صحنه می‌شوند، تعدادی از ارزها نیز به ارز دیجیتال مرده تبدیل می‌شوند. اگر شما نیز یکی از میلیون‌ها نفری هستید که روی یک ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند، باید بدانید که ارزهای دیجیتال مرده چیست و چگونه می‌توان آن‌ها را شناسایی کرد. با فکت کوینز همراه باشید.

کوین مرده چیست؟

هنگامی که برای اولین بار اصطلاح «ارز دیجیتال مرده» را می‌شنوید، ممکن است برایتان سوال شود که آیا دنیای ارزهای دیجیتال به پایان می‌رسد یا خیر. در حالی که بسیاری از رمز ارزها دیگر در گردش نیستند یا به اندازه کافی ارزشی ندارند که بتوان آن‌ها را معامله کرد، هزاران کوین دیگر کاربردهای گسترده‌ای دارند و آماده‌ی رشد هستند.

صنعت رمز ارزها علیرغم رویدادهای اخیر در مراحل ابتدایی خود است. بسیاری از پلتفرم‌های جدید هنوز فناوری‌ها، کاربردها و ویژگی‌های جدید خود را به این دنیا معرفی نکرده‌اند. حقیقت این است که برخی از این پروژه‌های ارز دیجیتال مانند آربیتروم فعالیت خود را قوی شروع کرده‌اند. برخی دیگر بدون پایه و اساس محکم، با معرفی پلتفرم‌های ضعیف‌تر و یا به دلیل عدم کارایی از بین خواهند رفت. با در نظر گرفتن این موضوع، کلیت دنیای ارزهای دیجیتال به جای مرگ، دائما در حال تکامل هستند.

بیشتر بخوانید: بیمه ارز دیجیتال چیست؟ آیا باید ارزهای دیجیتال خود را بیمه کنم؟

ارز دیجیتال مرده چیست؟

برخی از ارزهای دیجیتال مرده به پایان مسیر خود رسیده‌اند. برخی دیگر ممکن است بودجه کافی نداشته باشند یا از صرافی‌های پیشرو حذف شده باشند. تیم‌های توسعه آن‌ها ممکن است در نهایت مجبور شوند این پروژه‌ها  را کنار بگذارند. سپس این پروژه‌ها در نهایت به عنوان نوعی «ارز دیجیتال مرده» یا کوین‌های رها شده نام گذاری می‌شوند.

ارزهای دیجیتال مرده ممکن است زمانی چشم انداز خوبی برای آینده داشته باشند اما به دلایل مختلف ارزش خود را از دست داده باشند. به عنوان مثال، رمز ارزهای مرده که در دسته‌ی اِسکَم‌ها قرار می‌گیرند، به‌طور خاص برای دستکاری قیمت‌ها در جهت به دست آوردن سود طراحی شده‌اند.

یکی از انواع طرح‌های کلاهبرداری ارز دیجیتال مرده به عنوان پامپ اند دامپ (pump and dump) شناخته می‌شوند. اغلب تیم توسعه پروژه اکثریت کوین‌ها را در اختیار دارد و تنها کسی است که از این کلاهبرداری سود می‌برد. علاوه بر این نوع از ارزهای دیجیتال مرده، برخی از پروژه‌ها میم کوین هستند. به عنوان مثال جیسزس کوین (Jesus Coin) را در نظر بگیرید. ممکن است یک ارز به سرعت مورد توجه قرار گرفته و محبوب شده باشد، اما بدون کاربرد واقعی محکوم به شکست است.

بیشتر بخوانید: حساب دمو ارز دیجیتال چیست؟ بهترین پلتفرم های شبیه‌ سازی معاملات

علائم ارز دیجیتال مرده چیست؟

سرمایه گذاران با سرمایه گذاری در یک ارز دیجیتال مرده و یا کوین‌هایی که در نهایت تبدیل به ارز دیجیتال مرده می‌شوند، مقدار قابل توجهی از دارایی‌های خود را از دست خواهند داد. در سال 2017، تقریباً 80 درصد از عرضه‌های اولیه کلاهبرداری بود. در نتیجه کسانی که وارد سرمایه‌گذاری در آنها شدند پول‌های خود را از دست دادند. برای جلوگیری از افتادن در این دام، باید به چند عامل توجه کرد. یکی از این عوامل توزیع توکن است.

پروژه‌های قانونی به جای ارائه مقدار زیادی از توکن‌های خود به تیم توسعه دهنده، توزیع عادلانه کوین یا توکن را در دستور کار قرار می‌دهند. همچنین باید به حجم معاملات یک کوین نگاه کنید. آن‌ دسته از کوین‌هایی که حجم معاملات پایینی دارند ممکن است کمترین میزان علاقه‌ی کاربران یا کاربردی ضعیف داشته باشند. این‌ موارد، علامت‌هایی هستند که نشان می‌دهد پروژه توسط توسعه دهندگان آن رها شده است یا با مشکلات مالی مواجه شده است.

ارز دیجیتال مرده چیست؟

حجم معاملات پایین

به یاد داشته باشید که یک ارز دیجیتال با حجم معاملات کم‌تر از 1000 دلار در 90 روز اخیر مرده تلقی می‌شود. بنابراین زمانی که حجم معاملات به این سطح نزدیک می‌شود باید با شک و تردید به آن کوین نگاه کرد. علاوه بر این، بسیاری از انواع ارز دیجیتال مرده معمولاً هیچ مکانیزمی بازی ندارند و هیچ راهی برای استیک کردن توکن‌های خود ندارند. آن‌ها ممکن است با یک پلتفرم وام مرتبط نباشند یا برای ایجاد NFT استفاده شوند.

وقتی یک کوین کاربردی ندارد، یک میم کوین است. حتی ارزهای دیجیتال با کارایی و حجم معاملات معقول ممکن است بدون بودجه کافی در معرض خطر ورشکسته شدن قرار بگیرند. هنگامی که یک پروژه ارز دیجیتال جدید راه اندازی می‌شود، معمولاً این اتفاق رخ می‌دهد.

کاربران جدید ممکن است بلافاصله روی این کوین سرمایه‌گذاری کنند و اغلب نیز این کار را انجام می دهند. فرض آن‌ها این است که پلتفرم به توسعه خود ادامه می‌دهد و ابزارهای کاربردی بیش‌تری اضافه می‌کند. با این حال، زمانی که بودجه به پایان برسد، توسعه نیز به پایان می‌رسد. این اتفاق می‌تواند در نهایت منجر به یک ارز دیجیتال مرده شود.

بیشتر بخوانید: روانشناسی بازار ارز دیجیتال چیست و چرا مهم است؟

نمونه هایی از ارزهای دیجیتال مرده

هزاران ارز دیجیتال مرده وجود دارد. اما برخی از آن‌ها میزان قابل توجهی از محبوبیت را نزد کاربران به خود جلب کرده و نمونه‌های مهمی هستند. برای مثال:

 • بیت کانکت (BitConnect – BCC)
 • اسکوئید گیم (Squid Game – SQUID)
 • اِیرون (Aeron – ARNX)
 • OxBTC

چگونه از پروژه هایی که ممکن است به یک ارز دیجیتال مرده تبدیل شوند اجتناب کنیم؟

پیش‌بینی اینکه کدام کوین‌ها تبدیل به ارز دیجیتال مرده می‌شوند فرایندی بسیار چالشی است. دقیقا همانطور که در مورد سرمایه‌گذاران اولیه در توکن ARNX اتفاق افتاد. با این حال برخی از علائم هشدار دهنده وجود دارد که باید قبل از سرمایه گذاری به آن‌ها توجه کنید. انجام این کار ممکن است به شما کمک کند از زیان‌های مالی قابل توجه جلوگیری کنید.

به عنوان مثال، می‌توانید در مورد توزیع توکن‌های یک پروژه تحقیق کنید. توزیع تعداد زیادی توکن برای تیم توسعه دهندگان باید مورد توجه واقع شود. زیرا ممکن است نشان دهنده یک کلاهبرداری پامپ اند دامپ باشد.

حجم معاملات نیز یکی دیگر از عوامل مهم است. پروژه های فهرست شده در صرافی‌های محبوب ممکن است نقدینگی بالاتر و ریسک کم‌تری به همراه داشته باشند. به وب سایت پلتفرم و حساب‌های شبکه‌های اجتماعی آن نگاه کنید تا مطمئن شوید که پروژه فعال و پر رونق است. همچنین مطمئن شوید که به طور دقیق در مورد کارایی یک کوین و برنامه‎‌های تیم پروژه برای توسعه آن در آینده تحقیق کنید.

آیا هنوز هم باید در رمز ارزها سرمایه گذاری کرد؟

قبل از سرمایه گذاری در هر ارز دیجیتال، حتما در مورد پروژه اطلاعات بیشتری کسب کنید. انجام این کار ممکن است به شما کمک کند از زیان‌های احتمالی جلوگیری کنید. با این حال حتی پروژه‌های قوی‌تر نیز می‌توانند به دلیل پویایی بازار، از دست دادن بودجه و سایر مسائل تسلیم شوند. به همین دلیل، هنگام سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال همیشه خطر زیان وجود دارد. البته که احتمال سود بالا نیز وجود دارد.

علاوه بر انجام تحقیق، می‌توانید به جای قرار دادن تمام تخم مرغ‌های خود در یک سبد، با داشتن یک سبد متنوع، ریسک خود را محدود کنید. به دقت پروژه‌هایی را که در آن‌ها سرمایه گذاری می‌کنید را بررسی کنید. درست مانند معاملاتتان که به آن‌ها توجه می‌کنید‌.

سخن پایانی

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال پتانسیل ریسک و پاداش را با خود به همراه دارد؛ درست مثل سرمایه گذاری در سهام. بسیاری از ارزهای دیجیتال در طول سال‌ها به وضعیت ارز دیجیتال مرده رسیده‌اند. اما همانطور که دیدید، اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش ریسک خود انجام دهید.

سوالات متداول

کوین مرده چیست؟

برخی از ارزهای دیجیتال مرده به پایان مسیر خود رسیده‌اند. برخی دیگر ممکن است بودجه کافی نداشته باشند یا از صرافی‌های پیشرو حذف شده باشند. تیم‌های توسعه آن‌ها ممکن است در نهایت مجبور شوند این پروژه‌ها  را کنار بگذارند. سپس این پروژه‌ها در نهایت به عنوان نوعی «ارز دیجیتال مرده» یا کوین‌های رها شده نام گذاری می‌شوند.

نمونه‌های ارز دیجیتال مرده کدام‌اند؟

بیت کانکت (BitConnect – BCC)
اسکوئید گیم (Squid Game – SQUID)
اِیرون (Aeron – ARNX)
OxBTC

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x