معرفی صرافی CoinSwap – قسمت اول

معرفی صرافی CoinSwap – قسمت اول
0
بازدید : 3892

کوین سواپ (CoinSwap) چیست؟

کوین سواپ پروتکل غیر متمرکزیست که کاربران در آنجا میتوانند شخصاً و بدون وجود هیچ واسطه ای به معامله ارزهای دیجیتال بپردازند. یعنی هیچ گونه واسطه یا مرجع متمرکزی به جز کاربران این صرافی در این میان وجود ندارد. همانطور  که در مقاله های قبلی هم به این نکات اشاره کردیم، حوزه رمزارز هم در پی هدفی جز این نیست. بازار ارز دیجیتال ا ارائه امکانات مرتبط به دنبال حفظ حریم خصوصی هر چه بیشتر کاربران است. یکی از دغدغه های صرافی کوین سواپ هم کسب چنین دستاوردیست.

کوین سواپ، پروتکلی برای انجام معاملات غیر متمرکز

این صرافی در تلاش است تا امکان اجرای مبادلات غیر متمرکز را فراهم کند. ایده راه اندازی این صرافی هم درست شبیه به پلتفرم  atomic swap است.هر دوی این پلتفرم ها به کاربران اجازه میدهند مبادلات درون زنجیره ای را بسیار سریع و بدون واسطه انجام دهند. البته رابط کاربری کوین سواپ بسیار ساده تر و منعطف تر از سواپ اتمیک است. بنابراین کاربران بیشتر تمایل دارند که در این صرافی فعالیت کنند تا اتمیک.

ایده اولیه طراحی این صرافی در سال 2013 ،از زمانینشأت میگیرد که اولین بار گرک مکس ول در فروم بیت کوین تاک در رابطه با کوین سواپ صحبت کرد. در آن زمان، در نظر داشت پروتکلی برای ارزهای دیجیتال بسازد ،تا بتواند آن را به بیت کوین اعمال کند و پروتکل فعلی آن را تغییر بدهد.

CoinSwap: Transaction graph disjoint trustless trading (CoinSwap: disjoint transaction graph for trustless trading)

او برای ساخت پروتکلی امن و بدون واسطه و از همه مهمتر یک سیستم مبادلاتی خصوصی از Sergio Dan Larimer  ایده گرفت. نتیجه زحمات او ساخت پروتکلی به نام کوین سواپ شد، که معامله ارزهای دیجتال در ازای یکدیگر و همتا به همتا در آنجا امکانپذیر شد. این امر بدین معناست که در این پلتفرم میتوان بیت کوین را بدون هیچ واسطه ای و بدون استفاده از صرافی غیر متمرکز تنها با استفاده از کیف پول هایی که کوین سواپ از آنها پشتیبانی میکند با کوین های دیگر مثلاً بیت کوین کش مبادله کرد .

علی رغم اینکه این اقدامات چیزی جز مزایا و جوانب مثبت در بر ندارد ، هنوز در کوین سواپ عملی نشده اند. در حقیقت تنها در سال 2020 کریس بچلر اولین اجرای کامل و فنی این سیستم را به همگان معرفی کرد.

چگونگی فعالیت صرافی کوین سواپ

در اصل پلتفرم کوین سواپ، تنها برای دو نفری که به دنبال معامله ارز های دیجیتال و انجام عملیات ،درون بلاک چین های مربوطه هستند، مناسب است. CoinSwap برای تحقق بخشیدن به این تبادل ، از طرح های چند امضایی از نوع 2 از 2 استفاده می کند. این بدان معنی است که طرفین معامله برای اجرای عملیات باید تراکنش را امضا کنند. و پس از انجام این کار ، هیچ یک از طرفین نمی تواند معامله را به تنهایی دستکاری کند.

علاوه بر این ، در طی فرآیند معامله ، CoinSwap به دو کاربر این امکان را می دهد تا ارز رمزنگاری شده خود را مبادله کنند. این عملیات بدون واسطه گری هیچ شخص ثالثی(حتی صرافی) انجام میشود. از همه بهتر اینکه ، این عملیات بدون هیچ گونه تغییری در پروتکل بیت کوین انجام میپذیرد.

برای مثال: ماریا و لوئیس قصد دارند در صرافی کوین سواپ ارزهای دیجیتال خود را مبادله کنند. آنها قصد دارند 10 بیت کوین یرای یکدیگر ارسال کنند. برای این منظور هر دوی آنها باید یک آدرس چند امضایی 2 از 2 بسازند، تا وجوه مورد نظر در آنجا تبادل بشود.

به منظور بهبود قابلیت ناشناس ماندن ، صرافی CoinSwap عملیات را در چندین مرحله انجام می دهد. که به شرح زیر میباشد:

چگونگی فعالیت صرافی کوین سواپ
فرآیند انتقال در صرافی کوین سواپ

همانطور که مشاهده میکنید عملیات مبادله 10 بیت کوین بین دو طرف معامله در 6 مرحله انجام میشود. ماریا 10 بیت کوین را به یک آدرسی ارسال میکند و از آنجا 10 بیت کوین به لوئیس میرسد.از طرف دیگر، 10 بیت کوین لوئیس طی 5 عملیات متفاوت که به 10 بیت کوین صرافی اضافه میشود، به ماریا میرسد. و از آنجایی که آدرس صرافی کوین سواپ در این میان وجود دارد،همین امر عملیات مبادله را بسیار پیچیده میکند.

خوب چه امکاناتی در این میان عملیات را ممکن میسازد؟ برای درک بهتر این موضوع بهتر است با جزئیات اصلی صرافی آشنا شویم.

الگوریتم امضا با حفظ حریم خصوصی (ECDSA)

در حال حاضر ، از امضاهای Elliptic Curve Digital Signature Algorithm (ECDSA) برای امضای تراکنش هاي بلاکچین بیت کوین استفاده می شود. که معمولاً حدود 72 بایت هستند.در حالی که امضای Schnorr بیش از 64 بایت نیست.نکته ی مهمی که در عملکرد صرافی کوین سواپ میتوان به آن اشاره کرد،آدرس های چند امضایی ایجاد شده در صرافی توسط طرفین معامله است. 2 عامل مهم در این امضاها:

 1. فرآیند امن و غیر متمرکز: که از انجام هر اقدام متعرضانه به سرمایه کاربران جلوگیری میکند.
 2. حفظ حریم خصوصی روند : با نشان دادن اینکه آدرس مورد نظر میتواند هر آدرسی باشد.

این جاست که نقش  ECDSA-2P یا همان ECDSA  دو بخشی مشخص میشود. این الگوریتم امضا برای ساخت آدرس های چند امضایی 2 از 2 که شبیه به همان آدرس های تک امضایی هستند، به کار میرود. در واقع ، ECDSA-2P اجازه می دهد تا آدرس های musig حتی آدرس های قدیمی یا P2PKH  باشند. (آدرس هایی که با 1 شروع می شوند). این امر تأثیر به سزایی بر روی حریم خصوصی دارد .چرا که تعداد بسیاری از آدرس های بیت کوین به این فرمت نوشته شده اند . که همین امر تجزیه و تحلیل آنها را بسیار سخت میکند.

سیستم  ECDSA-2P توسط  Yehuda Lindell، فارغ التحصیل از دانشگاه بار-ایلان مطرح شد. این امضاها با استفاده از الگوریتم اصلی و بدون تغییر ECDSA قابل تأیید هستند. و همه این مسائل به این خاطر است که یک امضای ECDSA-2P درست شبیه به ECDSA  میباشد. و به همان اندازه هم اعتبار دارد.

همین قابلیت آدرس های چند امضایی صرافی کوین سواپ را مستثنی کرده است. آنها بدون هیچ گونه رابطه ابتکاری یا رمزنگاری، بین طرف های معامله جا به جا میشوند. به زبان ساده تر ، آدرس ECDSA-2P صرافی کوین سواپ به هیچ عنوان به هیچ یک از سازندگان آن مرتبط نیست.  و کاملاً خصوصیست. در قسمت بعدی به معرفی دیگر قابلیت ها و  ویژگی های خاص صرافی کوین سواپ خواهیم پرداخت.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x