تفاوت کوین و توکن در چیست؟
0

تفاوت کوین و توکن در چیست؟

بازدید : 287

در حوزه رمزارز بسیاری از مواقع این دو واژه اشتباهاً به جای هم استفاده میشوند. برخی افراد کوین را به جای توکن و برخی دیگر توکن را به جای کوین استفاده میکنند. آنها فکر میکنند توکن با کوین فرق چندانی ندارد . در حالی که این دو، دو واژه کاملاً متفاوت از یکدیگر هستند. تمایز این دو کلمه باعث میشود درک بهتری از بازار ارز دیجیتال داشته باشید. با این اوصاف ما تصمیم گرفتیم در این مقاله از فکت کوینز به تفاوت بین توکن و کوین بپردازیم.

کوین و توکن در حوزه رمزارزها

ورود به حوزه رمزارز برای تازه واردان امری بسیار خطیر و البته پیچیده خواهد بود. آنها با بیت کوین فعالیت خود را آغاز میکنند و کم کم با گذشت زمان و آشنایی با دیگر کوین ها و توکن های این حوزه همه چیز سختتر و سختتر میشود. درست است که همه آنها جزء کریپتو کارنسی ها دسته بندی میشوند اما یک تفاوت فنی بین آنها وجود دارد.

طبق تعاریف موجود، یک پول رایج یا ارز یک کشور منبع ذخیره ارزش، واحد محاسبه و وسیله ای برای مبادله است. هزاران هزار کوین و توکن در این حوزه وجود دارد و هردوی آنها میتوانند برای نگه داری یا وسیله مبادله استفاده شوند. بنابراین چرا به آنها رمزارز میگویند؟ اگرچه همه آنها به عنوان ارز طراحی نشده اند و به این منظور هم کاربرد ندارند. خوب پس تفاوت کوین و توکن در چیست؟ اصلاً چگونه به وجود آمده اند؟ قبل از ادامه بحث بهتر است ابتدا بدانیم ویژگی های مشترک این دو چیست؟

شباهت ها

شباهت اصلی توکن و کوین در این است که هر دوی آنها با فناوری بلاکچین کار میکنند و به یک روش معامله میشوند.در حقیقت همه رمزارزهایی که با آنها برخورد داشته اید مبتنی بر بلاک چین هستند.

بلاکچین چیست؟ به صورت خلاصه دفتر کلی توزیع شده، غیر متمرکز، عمومی و دیجیتالی است که توسط شبکه ای از رایانه ها اجرا میشود. هر بلوک در زنجیره بلوکی یک دوره زمانی است که مجموعه خاصی از تراکنش ها را در بر دارد. نکته جالب و قابل توجه در مورد بلاکچین این است که هرگونه اطلاعاتی از انتقال پول گرفته تا مالکیت اشیا و منابع میتواند بر روی آن ذخیره شود. خوب اینجاست که به تفاوت کوین و توکن میرسیم.

تفاوت کوین و توکن

در حالی که کوین‌ها مانند یک پول نقد دیجیتال عمل می کنند که هدف آنها تسهیل پرداخت ها است، از طرف دیگر ، موارد استفاده توکن ها بسیار متفاوت خواهد بود.

بیشتر بخوانید: بلاک چین چیست؟ با فناوری پایه و اساس ارزهای دیجیتال آشنایی دارید؟

کوین چیست؟

کوین ها رمزارزهایی هستند که بر روی شبکه بومی خود ایجاد میشوند و بر روی بلاک چین های مستقل خود فعالیت میکنند. به عنوان مثال بیتکوین کوینی است که بر روی بلاک چین خود ایجاد شده و به فعالیت خود ادامه میدهد. اتر، لایت کوین و مونرو هم دقیقاً چنین وضعیتی دارند و بر روی بلاکچین خود توسعه یافته اند.

تفاوت کوین و توکن

همه کوین ها دارای بلاکچین منحصر به فرد و مجموعه ماینرهای خاص برای تأیید معاملات خود هستند.

موارد کاربرد کوین

همانطور که از نام کوین مشخص است، عملکرد آنها درست مثل کوین های در واقعیت است. هدف اصلی کوین ها تسهیل فرآیند پرداخت و انتقال میباشد. این کوینها بسیار شبیه به پول سنتی هستند. آنها قابل تبدیل، قابل انتقال ،قبال تقسیم و با دوام هستند. تنها تفاوتی که با پول سنتی دارند این است که کوین های رمزنگاری شده توسط تکنیک رمزنگاری تولید شده اند تعداد بیشتر آنها محدود است.

البته این کوین ها هم درست مثل پول های فیزیکی و کاغذی برای پرداخت بهای کالاها و خدمات قابل استفاده هستند.

نمونه هایی از کوین ها

بیتکوین نمونه ی بارز ی از کوین های رمزنگاری شده است. این رمزارز به عنوان منبع ذخیره ارزش و البته ئاسطه مبادله مورد استفاده قرار میگیرد. به علاوه ، بیتکوین سیاست پولی از پیش تعیین شده و غیر قابل تغییری دارد که از مهترین قابلیت های شبکه اش به حساب می آید. بیتکوین با داشتن بیشترین حجم بازار در فضای رمزنگاری پیشرو میدان است.

تفاوت کوین و توکن

از دیگر کوین های این بازار میتوان به اتریوم، ریپل، پولکادات، ایاس، مونرو، دش، لایتکوین و ….. اشاره کرد.جدا از این کوین هایی که در اینجا به آنها اشاره شد بیشتر از هزاران کوین دیگر در اکوسیستم رمزارز وجود دارد که به آلتکوین ها معروف هستند.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

توکن چیست؟

توکن بر خلاف کوین بلاک چین خودش را ندارد. رمزارزی است که بر روی بلاک چین دیگری فعالیت میکند. خوب سوالی که در اینجا پیش می آید این است که این توکن ها بر روی چه بلاکچینی راه اندازی میشوند؟ و این بلاک چین دیگری دقیقاً کجاست؟

همانطور که میدانید پلتفرم ها بلاک چین خاصی هستند که به دیگر پروژه ها اجازه میدهند اپلیکیشن های خود را بر روی پروتکلشان راه اندازی کنند. نمونه بازر این مسئله شبکه اتریوم است.این شبکه به کاربران اجازه میدهد توکن ها ی خود را بر روی پلتفورم اتریوم ایجاد ، منتشر و مدیریت کنند.

تفاوت کوین و توکن

اتریوم با داشتن قرارداد هوشمند به رایج ترین پلتفورم برای ساخت و انتشار توکن ها تبدیل شده است.از میان توکن های بسیار محبوب این روزها میتوان به توکن های ERC20 اشاره کرد.این توکن ها بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده اند و از شبکه آن برای انتقال انجام تراکنش ها بهره میبرند.

خوب صبر کنید، حال با همه این اوصاف اتریوم کوین است یا توکن؟؟؟؟؟؟

اتریوم کوین است یا توکن؟

اتریوم نه کوین است و نه توکن. اتریوم پلتفورم قرارداد هوشمندی برای ساخت برنامه های کامپیوتری کلی و غیرمتمرکز است. و اما کوین اتر( کوین بومی شبکه تریوم) برای اقداماتی همچون ارسال و دریافت دارایی ها، پرداخت کارمزد تراکنش ها و تعامل با اپلیکیشن های غیرمتمرکز( Dapps) مورد استفاده قرار میگیرد.

در حالی که کوین ها از کوین بومی خود به عنوان کارمزد استفاده میکنند، توکن ها برای کارمزد خود از کوینی که بر روی بلاکچین آن فعالیت می کنند بهره میبرند.برای مثال از آنجایی که توکن های ERC20 بر روی شبکه اتریوم و بلاکچین آن قرار دارند ، کارمزد آنها به اتر پرداخت میشود.

به غیر از اتریوم پلتفورم های دیگری هم هستند که توکن ها میتوانند بر آنها مبتنی شوند. برای مثال:  Binance chain, TRON, NEO, Omni, Waves, Qtum  ….

نحوه عملکرد توکن ها در حوزه رمزنگاری

یک NFT شبیه به مجموعه ای دیجیتالیست.شما میتوانید اقدام به خرید یا فروش این مجموعه کنید. اگر تمایل داشته باشید میتوانید آن را ترید کنید و بدین گونه کسب درآمد داشته باشید. اگر این مجم.عه کرد ت.جه جمع کثیری از افراد قرار بگیرد ارزش آن بالا میرود. اکثر این توکن های NFT به اتر قیمت گذاری شده اند و برخی دیگر هم میلیون ها دلار به فروش رسیده اند.

سند ملک، مقاله روزنامه یا فیلمنامه فیلم را می توان به صورت توکن درآورد. برگر کینگ جدیدا یک بازی جدیدی را طراحی کرده که در آن مشتریان می توانند کلکسیون های NFT برنده شوند. ملانیا ترامپ توکن های غیر قابل تعویض از تصاویر چهره خودش را به فروش رسانده است.

ساخت کوین های دیجیتال مستلزم علم برنامه نویسی ، هزینه بسیار بالا و سازمان است اما در مقابل ساخت توکن اصلا فرآیند پیچیده ای نیست و هر شخص تنها با یک رایانه شخصی و چیزی برای توکنایز کردن میتواند توکن خودش را بسازد. چرا که نرم افزار ساخت توکن در بسیاری از پلتفرم ها موجود است.

بیشتر بخوانید: اوپن سی (OpenSea) چیست؟ با اولین و بزرگترین بازار NFT آشنا شوید

موارد کاربرد توکن ها:

درست مثل کوین از توکن هم میتوان به عنوان وسیله ای برای مبادله استفاده کرد . توکن ها علاوه بر اینکه به عنوان وسیله ی پرداخت استفاده می شوند ؛ قابلیتهای بسیار گسترده ای ارائه میدهند. موارد استفاده از آنها عملاً بی حد و حصر است.

توکن یک دارایی دیجیتالی است که توسط پروژه منتشر می شود تا به عنوان یک پرداخت در اکوسیستم پروژه ها مورد استفاده قرار گیرد. به غیر از این توکن به دارندگان حق مشارکت در شبکه را می دهد. دسترسی به کالاها و خدمات را آسان میکند.یک توکن میتواند سهام یک کمپانی را ارائه بدهد.حتی میتواند نمونه دیجیتالی یا دارایی فیزیکی باشد.و هزاران هزار موارد استفاده دیگر که در این بحث نمیگنجد.

در حال حاضر بسیاری از توکن های مبتنی بر بلاک چین که امروزه با آنها مواجه شده اید جزء یکی از انواع زیر هستند:

نمونه هایی از توکن ها:

تتر، چین لینک، توکن هابی، Crypto.com coin (CRO) ، UMA ،USD Coin (USDC) برخی نمونه هایی از توکن ها هستند. تمام این توکن ها مبتنی بر اتریوم هستند.( یعنی بر روی بلاک چین اتریوم بنا شده اند.) و البته همه آنها به منظور و هدفی خاص ساخته شده اند.

تفاوت کوین و توکن

به عنوان مثال تتر (USDT) استیبل کوینی است که قیمت آن همواره در راستای قیمت دلار تغییر میکند. و همگان بر این باور هستند که قیمتش معادل یک دلار ایالات متحده امریکا است. USDC  هم دقیقاً شرایطی مثل تتر دارد و ارزش آن معادی 1 دلار آمریکا است.

تفاوت کوین و توکن

توکن هاکوین ها
توکن ها بر روی بلاک چین دیگری که خودشان آن را کنترل نمیکنند،بنا میشوند.کوین ها بر روی بلاک چین مستقل خود ساخته میشوند.
هدف ایجاد و ساخت توکن ها بسیار متفاوت است.آنها عملکردهای متفاوتی دارند و مورد استفاده آنها مخصوص به اکوسیستم پروژه هاست.اکثر کوین ها به عنوان روشی برای پرداخت استفاده میشوند.
توکن ها معمولاً از طریق ICO (عرضه اولیه سکه) ساخته و توزیع می شوند.معمولاً کوین ها از طریق روشی به نام استخراج یا استیکینگ( سهام گذاری) تولید میشوند.

تشخیص کوین از توکن

اگر به رمزارزی بر خوردید و از کوین یا توکن بودن آن مطمئن نیستید، کافیست به سایت  CoinMarketCap.com یا  CoinGecko.com مراجعه کنید و از لیست موجود در سایت، رمزارز مورد نظرتان را پیدا کنید. در اطلاعات موجود برای هر رمزارز نوشته شده است که کوین است یا توکن.

تفاوت کوین و توکن
 اطلاعات موجود در سایت کوین مارکت کپ coinmarket cap

علاوه بر این پروژه های  block explorer را بررسی کنید. اگر رمزارزی از اکسپلورر یک کوین استفاده کرده باشد ، توکن است اما اگر دارای اکسپلورر اختصاصی خود باشد کوین است.

تفاوت کوین و توکن
اطلاعات اکسپلورر

به صورت کلی کوین ها و توکن ها بسیار شبیه به ارزهای فیات اعم از دلار، یورو، ین و … به نوعی ارز ذخیره ارزش هستند. اما تفوت مهم واساسی در این میان این است که کوین های دیجیتال شکلی از پول هستند در صورتی که توکن های دیجیتال به هر چیزی که تعیین کننده قیمت باشد اشاره دارد. امیدواریم که این مقاله برای تشخیص کوین از توکن مفید واقع شده باشد. نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با تفاوت کوین و توکن را با ما در میان بگذارید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x