تفاوت کوین و توکن در چیست؟
0

تفاوت کوین و توکن در چیست؟

بازدید : 3524

کاربران حوزه ارزهای دیجیتال بسیاری از مواقع دو واژه کوین و توکن را به اشتباه به جای یکدیگر استفاده می‌کنند. به تصور آنها توکن با کوین فرق چندانی ندارد، در حالی که این دو مفهوم کاملاً متفاوت از یکدیگر هستند. شناخت تمایز این دو اصطلاح باعث می‌شود درک بهتری از بازار ارز دیجیتال داشته باشید. با این اوصاف ما تصمیم گرفتیم در این مقاله از فکت کوینز به تفاوت بین توکن و کوین بپردازیم.

کوین و توکن در حوزه رمزارزها

ورود به حوزه رمزارز برای تازه واردان امری بسیار خطیر و البته پیچیده خواهد بود. آنها با بیت کوین فعالیت خود را آغاز می‌کنند و کم کم با گذشت زمان و آشنایی با دیگر کوین ها و توکن های این حوزه همه چیز سخت و سخت‌تر می‌شود. درست است که همه آنها جزء رمزارزها دسته بندی می‌شوند اما یک تفاوت فنی بین آنها وجود دارد.

هزاران کوین و توکن در بازار ارز دیجیتال وجود دارد که همه آن‌ها می‌توانند برای نگه داری یا به عنوان وسیله مبادله استفاده شوند. در حالی که همه آنها به عنوان ارز طراحی نشده اند و به این منظور هم کاربرد ندارند. پس تفاوت کوین و توکن در چیست؟ اصلاً آنها چگونه به وجود آمده اند؟ قبل از ادامه بحث بهتر است ابتدا بدانیم ویژگی های مشترک این دو چیست؟

شباهت کوین و توکن

شباهت اصلی توکن و کوین در این است که هر دوی آنها با فناوری بلاک چین کار میکنند و به یک روش معامله میشوند.در حقیقت همه رمزارزهایی که با آنها برخورد داشته اید مبتنی بر بلاک چین هستند.

بلاکچین چیست؟ به صورت خلاصه بلاکچین یک دیتا سرور توزیع شده، غیر متمرکز و عمومی است که توسط شبکه‌ای از رایانه ها نگه داری و اجرا می‌شود. هر بلاک در بلاک چین حاوی یک سری از تراکنش‌ها است. نکته جالب و قابل توجه در مورد بلاکچین این است که هرگونه اطلاعاتی از انتقال پول گرفته تا مالکیت اشیا و منابع میتواند بر روی آن ذخیره شود. حالاینجاست که به تفاوت کوین و توکن میرسیم.

تفاوت کوین و توکن

بیشتر بخوانید: بلاک چین چیست؟ با فناوری پایه و اساس ارزهای دیجیتال آشنایی دارید؟

کوین چیست؟

کوین ها ارزهای دیجیتالی هستند که بر روی بلاک چین اختصاصی خود ساخته شده و اجرا می‌شوند. به عنوان مثال بیتکوین یک کوین است چون بلاک چین اختصاصی خود را دارد. اتر (ETH)، لایت کوین (LTC) و مونرو (XMR) هم دقیقاً چنین وضعیتی دارند و بر روی بلاکچین خود توسعه یافته اند.

تفاوت کوین و توکن

همه کوین ها دارای بلاکچین منحصر به فرد و ماینرهای خاص برای تأیید تراکنش‌های خود هستند.

موارد کاربرد کوین

همانطور که از نام کوین مشخص است، عملکرد آنها درست مثل کوین یا سکه‌ها در واقعیت است. هدف اصلی کوین ها تسهیل فرآیند پرداخت و انتقال میباشد. کوینها بسیار شبیه به ارز فیات هستند. آنها قابل تبدیل، قابل انتقال ،قبال تقسیم و با دوام هستند. تنها تفاوتی که با پول سنتی دارند این است که کوین های رمزنگاری شده توسط تکنیک رمزنگاری تولید شده اند و عرضه اکثر آنها محدود است.

البته کوین ها هم درست مثل پول های فیزیکی و کاغذی برای پرداخت هزینه کالا و خدمات قابل استفاده هستند.

نمونه هایی از کوین ها

بیتکوین نمونه ی بارز یک کوین است. این رمزارز به عنوان محل ذخیره پول و البته وسیله مبادله مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علاوه ، بیتکوین سیاست پولی از پیش تعیین شده و غیر قابل تغییری دارد که از مهترین قابلیت های شبکه اش به حساب می‌آید. بیتکوین با داشتن بیشترین ارزش بازار در فضای ارز دیجیتال پیشرو است.

تفاوت کوین و توکن

از دیگر کوین های این بازار می‌توان به اتریوم، ریپل، پولکادات، ایاس، مونرو، دش، لایتکوین و ….. اشاره کرد. جدای از کوین هایی که در این مقاله به آنها اشاره شد بیشتر از هزاران کوین دیگر در اکوسیستم رمزارزها وجود دارد که به آلت کوین ها معروف هستند.

مطلب مفید: ماشین حساب ارز دیجیتال

توکن چیست؟

توکن بر خلاف کوین بلاک چین مخصوص به خودش را ندارد. توکن ارز دیجیتالی است که بر روی بلاک چین دیگری ساخته شده و اجرا می‌شود. خوب سوالی که در اینجا پیش می آید این است که این توکن ها بر روی چه بلاکچینی راه اندازی میشوند؟ و این بلاک چین دیگر دقیقاً کجاست؟

همانطور که میدانید پلتفرم های بلاک چینی خاصی هستند که به دیگر پروژه ها امکان میدهند ارزهای دیجیتال خود را بر روی شبکه‌شان راه اندازی کنند. نمونه بازر آن بلاک چین اتریوم است. این شبکه به توسعه دهندگان اجازه میدهد توکن های خود را بر روی پلتفورم اتریوم ساخته، منتشر و مدیریت کنند.

تفاوت کوین و توکن

اتریوم با داشتن قرارداد هوشمند به رایج ترین پلتفرم برای ساخت و انتشار توکن های مختلف تبدیل شده است.از میان توکن های بسیار محبوب این روزها میتوان به توکن های ERC20 اشاره کرد.این توکن ها بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده اند و از شبکه آن برای انتقال انجام تراکنش ها بهره میبرند.

صبر کنید، حال با همه این اوصاف اتریوم کوین است یا توکن؟

اتریوم کوین است یا توکن؟

اتریوم نه کوین است و نه توکن. اتریوم پلتفورم قرارداد هوشمندی برای ساخت برنامه های کامپیوتری کلی و غیرمتمرکز است. و اما کوین اتر( کوین بومی شبکه تریوم) برای اقداماتی همچون ارسال و دریافت دارایی ها، پرداخت کارمزد تراکنش ها و تعامل با اپلیکیشن های غیرمتمرکز( Dapps) مورد استفاده قرار میگیرد.

در حالی که کوین ها از کوین بومی خود به عنوان کارمزد استفاده می‌کنند، توکن ها برای کارمزد خود از کوینی که بر روی بلاکچین آن فعالیت می‌کنند بهره می‌برند. برای مثال از آنجایی که توکن‌های ERC20 بر روی شبکه اتریوم و بلاکچین آن قرار دارند، کارمزد آنها به اتر پرداخت میشود.

به غیر از اتریوم پلتفورم های دیگری هم هستند که توکن ها میتوانند بر آنها مبتنی شوند. برای مثال:  Binance chain, TRON, NEO, Omni, Waves, Qtum  ….

نحوه عملکرد توکن ها در حوزه ارز دیجیتال

یک NFT شبیه به مجموعه ای دیجیتالیست.شما میتوانید اقدام به خرید یا فروش این مجموعه کنید. اگر تمایل داشته باشید میتوانید آن را ترید کنید و بدین گونه کسب درآمد داشته باشید. اگر این مجم.عه کرد ت.جه جمع کثیری از افراد قرار بگیرد ارزش آن بالا میرود. اکثر این توکن های NFT به اتر قیمت گذاری شده اند و برخی دیگر هم میلیون ها دلار به فروش رسیده اند.

سند ملک، مقاله روزنامه یا فیلمنامه فیلم را می توان به صورت توکن درآورد. برگر کینگ جدیدا یک بازی جدیدی را طراحی کرده که در آن مشتریان می توانند کلکسیون های NFT برنده شوند. ملانیا ترامپ توکن های غیر قابل تعویض از تصاویر چهره خودش را به فروش رسانده است.

ساخت کوین های دیجیتال مستلزم علم برنامه نویسی ، هزینه بسیار بالا و سازمان است اما در مقابل ساخت توکن اصلا فرآیند پیچیده ای نیست و هر شخص تنها با یک رایانه شخصی و چیزی برای توکنایز کردن میتواند توکن خودش را بسازد. چرا که نرم افزار ساخت توکن در بسیاری از پلتفرم ها موجود است.

بیشتر بخوانید: اوپن سی (OpenSea) چیست؟ با اولین و بزرگترین بازار NFT آشنا شوید

موارد کاربرد توکن ها:

درست مثل کوین از توکن هم می‌توان به عنوان وسیله ای برای مبادله استفاده کرد. توکن ها علاوه بر اینکه به عنوان وسیله‌ی پرداخت استفاده می‌شوند، قابلیت‌های بسیار گسترده ای ارائه می‌دهند و موارد استفاده آنها بی حد و حصر است.

توکن به دارندگان حق مشارکت در شبکه را می‌دهد و دسترسی به کالاها و خدمات را آسان می‌نماید. یک توکن می‌تواند نسخه دیجیتالی سهام یک شرکت باشد، حتی می‌تواند نسخه دیجیتالی یک دارایی فیزیکی مانند ملک یا اثر هنری باشد و هزاران هزار موارد استفاده دیگر که در این بحث نمی‌گنجد.

در حال حاضر بسیاری از توکن های مبتنی بلاک چین که امروزه با آنها مواجه شده اید جزء یکی از انواع زیر هستند:

نمونه هایی از توکن ها:

USDT، LINK ، Crypto.com coin (CRO) ، UMA ،USD Coin (USDC) نمونه هایی از توکن ها هستند. تمام این توکن ها مبتنی بر اتریوم هستند.( یعنی بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده اند.) و البته همه آنها به منظور و هدفی خاص ساخته شده اند.

تفاوت کوین و توکن

به عنوان مثال تتر (USDT) استیبل کوینی است که قیمت آن همواره در راستای قیمت دلار تغییر میکند. و همگان بر این باور هستند که قیمتش معادل یک دلار ایالات متحده امریکا است. USDC  هم دقیقاً شرایطی مثل تتر دارد و ارزش آن معادی 1 دلار آمریکا است.

تفاوت کوین و توکن

توکن هاکوین ها
توکن ها بر روی بلاک چین دیگری که خودشان آن را کنترل نمیکنند،بنا میشوند.کوین ها بر روی بلاک چین مستقل خود ساخته میشوند.
هدف ایجاد و ساخت توکن ها بسیار متفاوت است.آنها عملکردهای متفاوتی دارند و مورد استفاده آنها مخصوص به اکوسیستم پروژه هاست.اکثر کوین ها به عنوان روشی برای پرداخت استفاده میشوند.
توکن ها معمولاً از طریق ICO (عرضه اولیه سکه) ساخته و توزیع می شوند.معمولاً کوین ها از طریق روشی به نام استخراج یا استیکینگ( سهام گذاری) تولید میشوند.

تشخیص کوین از توکن

اگر به رمزارزی بر خوردید و از کوین یا توکن بودن آن مطمئن نیستید، کافیست به سایت  CoinMarketCap.com یا  CoinGecko.com مراجعه کنید و از لیست موجود در سایت، رمزارز مورد نظرتان را پیدا کنید. در اطلاعات موجود برای هر رمزارز نوشته شده است که کوین است یا توکن.

تفاوت کوین و توکن
 اطلاعات موجود در سایت کوین مارکت کپ coinmarket cap

علاوه بر این پروژه های  block explorer را بررسی کنید. اگر رمزارزی از اکسپلورر یک کوین استفاده کرده باشد ، توکن است اما اگر دارای اکسپلورر اختصاصی خود باشد کوین است.

تفاوت کوین و توکن
اطلاعات اکسپلورر

به صورت کلی کوین ها و توکن ها بسیار شبیه به ارزهای فیات اعم از دلار، یورو، ین و … به نوعی ارز ذخیره ارزش هستند. اما تفاوت مهم واساسی در این میان این است که کوین های دیجیتال شکلی از پول هستند در صورتی که توکن به هر دارایی دیجیتالی که قیمت و بها داشته باشد اشاره دارد. امیدواریم که این مقاله برای تشخیص کوین از توکن مفید واقع شده باشد. نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با تفاوت کوین و توکن را با ما در میان بگذارید.

کوین چیست؟

کوین ارز دیجیتالی است که بر روی بلاک چین اختصاصی خود ساخته شده و اجرا می‌شود. به عنوان مثال بیتکوین یک کوین است چون بلاک چین مخصوص به خود را دارد.

توکن چیست؟

توکن بر خلاف کوین بلاک چین مخصوص به خود ندارد. توکن ارز دیجیتالی است که بر روی بلاک چین دیگری ساخته شده و اجرا می‌شود.

فرق کوین با توکن چیست؟

تفاوت مهم واساسی این دو این است که کوین ها شکل دیجیتال پول هستند و بیشتر به عنوان روش پرداخت استفاده می‌شوند، در صورتی که توکن به هر دارایی دیجیتالی که قیمت و ارزش داشته باشد اشاره دارد.

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x