استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟

استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟
0
بازدید : 4922

بازار ارز دیجیتال به نوسانات شدید خود معروف است. رمزارزهایی مثل بیت کوین و آلتکوین ها آنقدر پر نوسان هستند که معامله گران ممکن است در عرض چند روز یا حتی چند ساعت بخش زیادی از سرمایه خود را از دست بدهند. به همین دلیل استیبل کوین ها یا ارزهای با ثبات با وعده ثبات قیمت به میدان آمدند.

همیشه اولین مسئله ای که مانع از ورود کاربران به حوزه ارز دیجیتال شده نوسانات شدید آنهاست. رمزارزها هیچ ثباتی ندارند و کوچکترین رخدادها بر روند قیمت آنها اثر میگذارد. برای اینکه این مسئله به شما ثابت شود کافیست نگاهی به نمودارهای قیمتی بیت کوین، اتریوم یا چند رمزارز دیگر بیندازید تا معنای واقعی نوسان را درک کنید.

استیبل کوین ها
نوسان بازار ارز دیجیتال

در این مقاله قصد داریم شما را با استیبل کوین ها آشنا کنیم و به بررسی انواع آن‌ها و نحوه خرید آنها  بپردازیم. ما به شما بهترین استیبل کوینها را معرفی می‌کنیم و آن ها را برای مقایسه با بیت کوین در کفه ترازو قرار خواهیم داد.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوینها در اصل برای جبران نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند و توانسته‌اند کاربران زیادی را به خود جلب کنند. آنها برای اهدافی مثل ذخیره‌ی پول و امکاناتی که شاید رمزارزهای دیگر در ارائه آن‌ها ناتوان هستند به کار می‌روند.

استیبل کوین یا ارز پایدار رمزارزی است که همیشه قیمت آن  ثابت است. ارزش استیبل کوین‌ ها  به قیمت دارایی‌های واقعی مانند دلار آمریکا، یورو، طلا و غیره وابسته است.

1 تتر (USDT) = 1 دلار (USD)

این عرضه و تقاضاست که قیمت رمزارزها را تعیین میکند. اما در مقابل قیمت استیبل کوین‌ها ثابت است و در غالب موارد، شرکت خالق این ارزهای دیجیتال مسئول حفظ قیمت ثابت آنهاست. همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفتیم، این ارزها برای حل مشکل بی ثباتی رمزارزهای دیگر  طراحی شده اند تا تریدرها و سرمایه گذاران امنیت بیشتری در انجام معاملات خود داشته باشند.

انواع استیبل کوین ها

به طور کلی، استیبل کوین ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • استیبل کوین متمرکز
 • استیبل کوین غیر متمرکز
 1. عموماً Stablecoin های متمرکز توسط ارزهای فیات و فلزاتی همچون طلا پشتیبانی میشوند. زمانی که شرکت‌ها استیبل کوین‌های جدید را عرضه می‌کنند به همان نسبت ارز فیات در بانک ها ذخیره دارند که توسط حسابرسان خارجی قابل کنترل است.

USDT, USDC ,Paxos  نمونه هایی از استیبل کوین های متمرکز هستند. در استفاده از این نوع از اسیبل‌کوین‌ها چاره‌ای ندارید جز اینکه به شرکتی که آنها را صادر می‌کند، اعتماد کنید. البته اعتمادی که مردم به پشتوانه‌های فیزیکی آن‌ها دارند نیز باعث می‌شود راحتتر بتوانند به استیبل کوین ها اعتماد کنند.

2.  استیبل کوین های غیرمتمرکز توسط سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی میشوند. این مسئله باعث میشود کاربران دیگر مجبور نباشند به یک ارز فیات یا طرف سوم اعتماد کنند. در نتیجه شفافیت این رمزارزها بیشتر از استیبل کوین‌های متمرکز است.

Stablecoin های غیر متمرکز از جمله DAI این ثبات قیمت را با استفاده از رمزارزهایی چون اتریوم به عنوان وثیقه، مدیریت میکنند. توکن Dai از طریق قراردادهای هوشمند اجرا می‌شود. بنابراین هر کسی میتواند با چک کردن قراردادهای هوشمند، استیبل کوین های منتشر شده و وثیقه ها را بررسی کند. علاوه بر این، استیبل کوین‌های غیرمتمرکز  عمومی بوده و  فاقد احراز هویت یا هر گونه سانسور هستند.

نحوه خرید 

خرید این رمزارزها از طریق همه صرافی‌های ارز دیجیتال ممکن است.

مطلب مفید: برای ترید ارز دیجیتال از کجا شروع کنیم؟

بهترین استیبل کوین ها

برای انتخاب Stablecoin ها دو معیار بسیار مهم وجود دارد که کاربران باید قبل از خرید به آنها توجه کنند.

 • شفافیت: در رابطه با ارزهای متمرکز وجود یک نهاد ثالث برای حسابرسی مداوم شرکت ناشر آن و البته مشخص کردن مبلغ ذخایر بانک، ضروری است.

اما در رابطه با استیبل کوین‌های غیرمتمرکز، شفافیت دو جنبه ی مهم دیگر دارد.

– اول اینکه آیا قرارداد هوشمند استفاده شده برای اجرای آن استیبل کوین‌ ها به درستی و توسط یک شرکت مستقل ممیزی شده یا خیر.

– دوماً چه کسی کلیدهای  قراردادهای هوشمند این استیبل کوین ها را در اختیار دارد؟ و اینکه آیا در گذشته مشکلی در مورد استفاده از این کلیدها پیش آمده یا خیر.

 • نقدینگی: این ویژگی یکی از مهمترین جنبه هایی است که باید به آن توجه کرد. بدون نقدینگی ممکن نیست بتوانید خریدار و فروشنده ای برای سفارشات خود پیدا کنید. به اصطلاح سفارشات شما به راحتی نقد نخواهند شد. جدا از همه این‌ها، رمزارزهایی که نقدینگی کمتری دارند به ندرت در صرافی ها استفاده می‌شوند.

لیست برترین استیبل کوین ها

تا به حال بیشتر از 50 استیبل‌کوین به بازار ارزهای دیجیتال معرفی شده است. اما ما در این مقاله به معرفی برترین‌های آن‌ها بسنده می‌کنیم.

 •  تتر (USDT)

تتر جنجالی ترین استیبل کوینی است که از سال 2014 تا کنون در بازار ارزهای دیجیتال بحث برانگیز شده است. تنها پس از 3 سال فعالیت به بیتفینکس (Bitfinex ) فروخته شد. این صرافی ارز دیجیتال در سال 2015 تتر را به لیست رمزارزهای خود اضافه کرد. دادستان کل نیویورک از اواسط سال 2018 ،صرافی Bitfinex را به استفاده از ذخیره تتر برای پنهان کردن 850 میلیون دلار از بودجه مفقود شده، متهم کرد.

استیبل کوین
تتر
 • استیبل کوین صرافی کوین بیس (USDC)

این ارز در ابتدا توسط کمپانی  Circle ساخته شد و سپس کوین بیس آن را ارتقا داد. البته گفتنی است که USDC به گونه ای حاصل همکاری این دو شرکت است. اولین بار در مه سال 2018 معرفی شد اما در تاریخ 26 سپتامبر 2018 به بازار آمد .

USD Coin یا USDC یک Stablecoin وابسته به دلار آمریکا است که ارزش آن به نسبت ۱:۱ با دلار آمریکا هماهنگ است. به زبان ساده تر زمانی که هر واحد از این رمزارز وارد چرخه مالی شود ، به ازای آن یک دلار آمریکا به صورت ذخیره در بانک سپرده گذاری خواهد شد. این کوین تحت حمایت کنسرسیومی به نام  Centre قرار دارد.

 •  دای (Dai)

دای استیبل کوین غیرمتمرکزی است که توسط پلتفرم میکردائو ( MakerDao ) خلق شده. این ارزهای غیرمتمرکز توسط سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی میشوند. تفاوت اصلی آنها با ارزهای متمرکز در این است که استیبل کوین‌های غیرمتمرکز از فناوری بلاک چین برای حفظ ثبات قیمت استفاده می‌کنند .

دای اولین رمزارز با ثباتی است که با هدف حفظ قیمت اما بدون نیاز به پشتوانه فیزیکی مثل فیات یا کالا خلق شد. هر کسی می تواند با ارائه اتر (ETH) و دیگر ارزهای دیجیتال به عنوان وثیقه، توکن DAI ضرب کند.

به علاوه، به لطف فناوری بلاک چین هر کس قادر است DAIهای در گردش و نسبت وثیقه ها را چک کند. چرا که استیبل کوین DAI  از قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین اتریوم استفاده می‌کند. قابل ذکر است، توکن DAI توسط هولدرهای توکن میکر(Maker) اداره می‌شود.

 • استیبل‌کوین لیبرا فیسبوک (Libra)

ارز دیجیتال فیسبوک، لیبرا، یک ارز دیجیتال باثبات (استیبل کوین) با پشتوانه پول‌های ملی است که توسط ذخایر انجمن لیبرا پشتیبانی می شود. این ذخایر شامل یک سبد از دارایی‌های با نوسان قیمتی بسیار کم است. تا بتوانند ارزش ارز دیجیتال باثبات لیبرا را تقریبا ثابت نگه دارند.لیبرا قرار بود در اواخر سال 2019 به صورت رسمی فعالیت خودش را آغاز کند. اما از آنجایی که مقامات دولتی سراسر دنیا لیبرا را تهدیدی برای ارزهای ملی دانستند هنو ز این اتفاق نیفتاده است. بنابراین طبق آخرین نسخه وایت پیپر این رمزارز ، این شبکه قصد دارد چندین استیبل کوین به نام های Libra USD و Libra EURO و چند ارز دیگر را به بازار ارائه دهد.

 • استیبل کوین بایننس (BUSD)

در سال 2019 صرافی بایننس به همکاری کمپانی Paxos Trust استیبل کوین BUSD را به بازار عرضه کرد. این ارز به نسبت 1:1 توسط دلار آمریکا پشتیبانی میشود. کاربران میتوانند BUSD را از  صرافی بایننس خریداری کنند.

مقایسه بیت کوین و استیبل کوین ها

مقایسه بیتکوین و استیبل کوین
نوسان بیت کوین

بیت کوین و استیبل کوین ها در موارد زیادی با هم تفاوت دارند. از این موارد می‌توان به سیاست پولی و بلاک چین آنها اشاره کرد. بیت کوین توسط هیچ ارز فیاتی حمایت نمی‌شود و میزان عرضه این رمزارز پیشرو بسیار محدود است.تعداد کل بیت کوین تنها 21 میلیون است و سیاست پولی این رمزارز هم در نرم افزار آن کدگذاری شده است. همه این موارد آن را به یک ارز دیجیتال منحصر به فرد تبدیل کرده است که از سیاستهای پولی دولت‌ها نیز بی تأثیر .است

در مقابل ارزهای ثابت توسط ارزهای فیات ملی پشتیبانی میشوند. سیاست پولی آنها هم تحت کنترل بانکهای دولتی است ،در ضمن تعداد آنها هم محدود نیست. علاوه بر این، بیشتر استیبل کوین ها از بلاکچین رمزارزهایی مثل اتریوم استفاده میکنند. پس امنیت آنها مستقیماً وابسته به امنیت اتریوم است.

جمع بندی مطالب

بیش از 90 درصد از کل پول جهان به صورت دیجیتال است. محدودیت‌های مرزی برای اینگونه ارزها معنایی ندارد و به راحتی میتوان آنها را به سراسر دنیا ارسال کرد. سیاست آنها شفاف تر است و امکانات بیشتری برای کاربران فراهم می‌کنند. به علاوه، استفاده از استیبل کوین‌ها برای هر مؤسسه مالی و شرکت تجاری بسیار آسان است. به نظر می‌رسد که استیبل کوین‌ها نقش بسیار پر رنگی در فرآیند پذیرش رمزارزها از سوی جامعه دارند و روز به روز به تعداد مشاغلی که از استیبل کوین ها در تجارتشان بهره می‌برند افزوده می‌شود.

مطلب مفید: ترید ارز دیجیتال در صرافی بایننس

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین یک نوع ارز دیجیتال است که همیشه قیمت آن  ثابت است و ارزش آن‌ها  به قیمت دارایی‌های واقعی مانند دلار آمریکا، یورو، طلا و غیره وابسته است.

چند نوع استیبل کوین داریم؟

به طور کلی دو نوع استیبل کوین داریم، استیبل کوین متمرکز و غیر متمرکز. هر کدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x