استیبل کوین چیست؟
0

استیبل کوین چیست؟

بازدید : 229

 

حتماً شنیده اید که بازار کریپتو به بازار پر نوسان معروف است. کوین هایی مثل بیت کوین و آلتکوین ها آنقدر پر نوسان هستند که تریدر ها ممکن است در عرض چند روز یا حتی چند ساعت با ضرر یا سود چشمگیری مواجه شوند. به همین دلیل استیبل کوین ها یا ارزهای با ثبات با وعده از بین بردن نوسانات شدید به این حوزه معرفی شدند.

همیشه اولین مسئله ای که درباره ی رمزارزها به گوش کاربران میخورد و مانع از ورود آنها به حوزه ارز دیجیتال شده نوسان زیاد آنهاست. رمزارزهای بازار هیچ ثباتی ندارند و کوچکترین رخدادها بر روند قیمت آنها اثر میگذارد. برای اینکه این مسئله به شما ثابت شود کافیست نگاهی به نمودارهای قیمتی بیت کوین ، اتریوم یا چند رمزارز دیگر بیندازید تا معنای واقعی نوسان را درک کنید.

استیبل کوین ها
نوسان بازار کریپتو

در این مقاله قصد داریم شما را با استیبل کوین ها یا ارزهای پایدار که این روزها در اخبار و مطالب بسیار به چشم میخورند ،آشنا کنیم.ضمناً انواع این ارزها و نحوه خریداری آنها را برایتان توضیح میدهیم. ما به شما بهترین و برترین استیبل کوین ها را معرفی میکنیم. و آن ها را برای مقایسه با بیت کوین در کفه ترازو قرار خواهیم داد.

استیبل کوین چیست؟

بلاکچین علاوه بر ارائه دستاوردهایی همچون قرارداد هوشمند و فناوری کنترل زنجیره تأمین، حوزه جذاب و پولسازی مثل رمزارزها را برای جهانیان به ارمغان آورد. سالهاست که رمزارزها در تلاشند علاوه بر ارائه امکاناتی برای کسب در آمد و سهولت بخشیدن به فرآیند پرداخت به ابزارهایی برای ذخیره ارزش و در نهایت سرمایه گذاری تبدیل شوند.

درست است که بیت کوین و کلاً حوزه رمز ارز تا حدودی موفق به کسب دستاوردهای خود شده، اما بازار پر نوسان آنها باعث میشود تا کاربران همیشه ترس و واهمه ای برای ورود و سرمایه گذاری در آنها داشته باشند.

استیبل کوین چیست؟
استیبل کوین ها

حال استیبل کوین ها در اصل برای کاهش نوسانات قیمت این ارزها طراحی شده اند. و توانسته اند کاربران زیادی را به سمت خود جلب کنند. آنها برای اهدافی مثل ذخیره ی ارزش و امکاناتی که شاید ارزهای رمزنگاری شده ناتوان در ارائه آن ها هستند به کار میروند.

استیبل کوین یا ارز پایدار رمزارزی است که همیشه قیمت ثابت خود را حفظ میکند. ارزش این ارزها به قیمت دارایی های مالی ثابتی یا بهتر است بگوییم کم نوسان تری مثل : دلار آمریکا، یورو ، طلا و غیره وابسته است.

1 تتر (USDT) = 1 دلار (USD)

این عرضه و تقاضاست که قیمت بیشتر رمزارزهای بازار را تعیین میکند. اما در مقابل قیمت رمزارزها ثابت است و کمپانی خالق این کوینها مسئول حفظ ارزش آنهاست. همانطور که در اول مقاله هم گفتیم، این ارزها برای حل مشکل عدم پایداری رمزارزهای دیگر این حوزه طراحی شده اند تا تریدرها و سرمایه گذاران امنیت بیشتری در انجام معاملات خود داشته باشند.

انواع استیبل کوین ها

همانطور که قبلاً گفتیم دارایی پشتیبان ارزهای پایدار متفاوت است. پس بدین ترتیب ممکن است در صرافی های مختلف، انواع متفاوتی از استیبل کوین ها را مشاهده کنید. کلاً استیبل کوین ها به دو دسته تقسیم میشوند:

  • ارزهای پایدار متمرکز
  • ارزهای پایدار غیر متمرکز
  1. عموماً استیبل کوین های متمرکز توسط ارزهای فیات و فلزاتی همچون طلا پشتیبانی میشوند. زمانی که کمپانی ها ارزهای پایدار جدید را عرضه میکنند به همان نسبت ارز فیات در بانک ها سپرده گذاری می کنند که توسط هر حسابرس شخص ثالثی قابل کنترل است.

تتر  , USDC) USD Coin, Paxos)  نمونه هایی از استیبل کوین های متمرکز هستند. برای استفاده از اینگونه ارزها ، به جهت حفظ شفافیت چاره ای ندارید جز اینکه به شرکتی که این پول های ثابت را صادر می کنند، اعتماد کنید. البته اعتمادی که مردم به ارزهای فیزیکی دارند هم باعث میشود راحتتر بتوانند به استیبل کوین ها اعتماد کنند.

2.  استیبل کوین های غیرمتمرکز یا توزیع شده توسط سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی میشوند. این مسئله باعث میشود کاربران دیگر مجبور نباشند به یک ارز فیات یا نهاد ثالث اعتماد کنند. در نتیجه امنیت و البته شفافیت این رمزارزها بیشتر از متمرکز خواهد بود.

ارزهای این دسته از جمله DAI این ثبات را با استفاده از رمزارزهایی مثل اتریوم به عنوان وثیقه ، مدیریت میکنند. کوین Dai  از طریق قراردادهای هوشمند اجرا میشود. بنابراین هر کسی میتواند با چک کردن قراردادهای هوشمند به بررسی استیبل کوین های منتشر شده و وثیقه ها بپردازد. علاوه بر این ، ارزهای غیرمتمرکز سیستم های بدون مجوز و البته فاقد KYC یا هر گونه سانسوری هستند.

نحوه خرید 

خرید این رمزارزها از طریق همه صرافی های ارز دیجیتال ممکن است.

مطلب مفید: برای ترید ارز دیجیتال از کجا شروع کنیم؟

بهترین استیبل کوین ها

برای انتخاب استیبل کوین ها دو معیار بسیار مهم وجود دارد که کاربران باید قبل از خرید به آنها توجه کنند.

  • شفافیت: در رابطه با ارزهای متمرکز وجود یک نهاد ثالث برای حسابرسی مدام شرکت صادرکننده آن کوین و البته مشخص کردن مبلغ ذخیره شده در بانک ، ضروری است. در گذشته معلوم شد که ذخیره سپرده گذاری شده ی یکی از بزرگترین استیبل کوین های بازار (تتر) در بانک ناقص بوده است. و این مسئله مشکلاتی را به بار آورد.

اما در رابطه با کوینهای غیرمتمرکز، شفافیت دو جنبه ی مهمی دیگری دارد.

– اول اینکه آیا قرارداد هوشمند استفاده شده برای اجرای آن کوین ها به درستی و توسط یک شرکت مستقل بررسی شده یا خیر.

– دوماً چه کسی کلیدهای مدیریت قراردادهای هوشمند این استیبل کوین ها را در اختیار دارد؟ و اینکه آیا در گذشته مشکلی در مورد استفاده این کلیدها پیش آمده یا خیر.

  • نقدینگی: این ویژگی یکی از مهمترین جنبه هایی است که وقتی صحبت از هر دارایی مالی ای میشود ، باید به آن توجه کرد. بدون نقدینگی ممکن نیست بتوانید خریدار و فروشنده ای برای سفارشات خود پیدا کنید. به اصطلاح اوردرهای شما به راحتی نقد نخواهند شد. جدا از همه اینها ، کوین هایی که نقدینگی کمتری دارند به ندرت در صرافی های شخص ثالث و مشاغل استفاده میشوند.

لیست برترین رمزارزهای پایدار

تا به حال بیشتر از 50 ارز پایدار به بازار ارزهای دیجیتال معرفی شده است. اما ما در این مقاله به معرفی برخی از برترین های این ارزها بسنده میکنیم.

  •  تتر (USDT)

تتر جنجالی ترین استیبل کوینی است که از سال 2014 تا کنون در بازار ارزهای دیجیتال بحث برانگیز شده است. تنها پس از 3 سال فعالیت به بیتفینکس (Bitfinex ) فروخته شد. این صرافی ارز دیجیتال در سال 2015 تتر را به لیست رمزارزهای خود اضافه کرد. دادستان کل نیویورک از اواسط سال 2018 ،صرافی Bitfinex را به استفاده از ذخیره تتر برای پنهان کردن 850 میلیون دلار از بودجه مفقود شده، متهم کرد.

استیبل کوین
تتر
  • استیبل کوین صرافی کوین بیس (USDC)

این ارز در ابتدا توسط کمپانی  Circle ساخته شد و سپس کوین بیس آن را ارتقا داد. البته گفتنی است که USDC به گونه ای حاصل همکاری این دو شرکت است. اولین بار در مه سال 2018 معرفی شد اما در تاریخ 26 سپتامبر 2018 به بازار آمد .

USD Coin یا USDC یک استیبل کوین وابسته به دلار آمریکا است که ارزش آن به نسبت ۱:۱ با دلار آمریکا هماهنگ است. به زبان ساده تر زمانی که هر واحد از این رمزارز وارد چرخه مالی شود ، به ازای آن یک دلار آمریکا به صورت ذخیره در بانک سپرده گذاری خواهد شد. این کوین تحت حمایت کنسرسیومی به نام  Centre قرار دارد.

  •  دای (Dai)

دای استیبل کوین غیرمتمرکزی است که توسط پلتفورم میکردائو ( MakerDao ) خلق شده. این کوین های غیرمتمرکز توسط سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی میشوند.تفاوت اصلی آنها با ارزهای متمرکز در این است که استیبل کوین‌های غیرمتمرکز از فناوری بلاک چین برای حفظ ثبات قیمت استفاده می‌کنند .

دای اولین رمزارز با ثباتی است که با هدف حفظ قیمت اما بدون نیاز به پشتوانه فیزیکی مثل فیات یا کالا خلق شد. هر کسی می تواند با ارائه Ethereum و سایر دارایی های دیجیتال به عنوان وثیقه ، توکن جدید DAI را ضرب کند.

به علاوه، به لطف فناوری بلاک چین هر کس قادر است دای های در گردش و نسبت ویقه ها را چک کند. چرا که استیبل کوین دای مجموعه ای از قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین اتریوم است. توکن DAI توسط دارندگان توکن میکر(Maker ) اداره می شود.

  • ارز پایدار فیسبوک لیبرا (Libra)

استیبل کوین

ارز دیجیتال فیسبوک،لیبرا، یک ارز دیجیتال باثبات (استیبل کوین) با پشتوانه پول‌های ملی است که توسط ذخایر انجمن لیبرا پشتیبانی می شود. این ذخایر شامل یک سبد از دارایی‌های با نوسان قیمتی بسیار کم است. تا بتوانند ارزش ارز دیجیتال باثبات لیبرا را تقریبا ثابت نگه دارند.لیبرا قرار بود در اواخر سال 2019 به صورت رسمی فعالیت خودش را آغاز کند. اما از آنجایی که مقامات دولتی سراسر دنیا لیبرا را تهدیدی برای ارزهای ملی دانستند هنو ز این اتفاق نیفتاده است. بنابراین طبق آخرین نسخه وایت پیپر این رمزارز ، این شبکه قصد دارد چندین استیبل کوین به نام های Libra USD و Libra EURO و چند ارز دیگر را به بازار ارائه دهد.

 

  • رمزارز پایدار بایننس (BUSD)

در سال 2019 صرافی بایننس به همکاری کمپانی Paxos Trust استیبل کوین BUSD را به بازار عرضه کرد. این ارز به نسبت 1:1 توسط دلار آمریکا پشتیبانی میشود. کاربران میتوانند BUSD را از وبسایت صرافی بایننس خریداری کنند.

مقایسه بیت کوین و استیبل کوین ها

 

مقایسه بیتکوین و استیبل کوین
نوسان بیت کوین

بیت کوین و استیبل کوین ها در موارد زیادی با هم تفاوت دارند. از این موارد میتوان به سیاست پولی و بلاک چین آنها اشاره کرد. بیت کوین توسط هیچ ارز فیاتی حمایت نمیشود و تعداد عرضه این رمزارز پیشرو بسیار محدود است.تعداد کل بیت کوین تنها 21 میلیون است و سیاست پولی این کوین هم در نرم افزارش کدگذاری شده است. همه این موارد آن را به کوین منحصر به فردی تبدیل کرده که از سمت اقتصاد رمزنگاری شده خودش کنترل میشود. و از تغییرات سیاست های پولی دولت بی تأثیر است.

در مقابل ارزهای ثابت توسط ارزهای فیات ملی پشتیبانی میشوند. سیاست پولی آنها هم تحت کنترل بانکهای دولتی است ،در ضمن تعداد آنها هم محدود نیست. علاوه بر این، بیشتر استیبل کوین ها از بلاکچین رمزارزهایی مثل اتریوم استفاده میکنند. پس امنیت آنها مستقیماً وابسته به امنیت اتریوم است.

جمع بندی مطالب

بیش از 90 درصد از کل پول جهان به صورت دیجیتال است. و نکته اینجاست که استیبل کوین ها قدرتمندترین شکل دارایی دیجیتال هستند. محدودیت های مرزی برای اینگونه ارزها معنایی ندارد. به راحتی میتوان آنها را به سراسر دنیا ارسال کرد. سیاست آنها شفاف تر است و امکانات بیشتری برای کاربران فراهم میکنند. به علاوه ، ادغام پول های ثابت برای هر مؤسسه مالی و شغل تجاری بسیار آسان است. به نظر میرسد که ارزهای پایدار نقش بسیار پر رنگی در فرآیند پذیرش رمزارزها از سمت جامعه دارند. روز به روز به تعداد مشاغلی که از استیبل کوین ها در تجارتشان بهره میبرند افزوده میشود.

مطلب مفید: ترید ارز دیجیتال در صرافی بایننس

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x