آیا باز شدن قفل GBTC (سهام سرمایه گذاری بیت کوین) بر قیمت BTC تاثیر دارد؟
0

آیا باز شدن قفل GBTC (سهام سرمایه گذاری بیت کوین) بر قیمت BTC تاثیر دارد؟

بازدید : 1691

گزیده خبر

مدیر عامل FTX پیش بینی می‌کند که باز شدن قفل GBTC در این بازار نزولی نمی‌تواند بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارد. Grayscale Bitcoin Trust دارای مکانیزم باز خرید تأخیری است. در این حالت سازندگان GBTC لازم است دارایی خود را قبل از فروش به مدت 6 ماه نگه دارند.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)

Grayscale Bitcoin Trust از بزرگترین مدیران صندوق در جهان است. GBTC به سرمایه گذاران نهادی اجازه می‌دهد از طریق انتشار سهام GBTC به صورت غیرمستقیم با ارزهای دیجیتال در ارتباط باشند.

مدیر عامل FTX پیش بینی می‌کند که باز شدن قفل GBTC نمی‌تواند در بازار نزولی بر بیت کوین تاثیر بگذارد.

مدیر عامل FTX، سم بانكمن-فرید، اظهار نظر كرده است كه بخشی از Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) كه در بازار ثانویه فروخته می‌شود؛ برای بیت کوین چندان مهم نیست.

مطلب مفید: تأثیر آزادسازی دارایی های قفل شده در گری اسکیل بر قیمت بیت کوین

بانکمن-فرید توضیح داد که فشار خالص پیشنهادات در بازارهای ارز دیجیتال وجود خواهد داشت. اما این موضوع احتمال رخ دادن “هر اتفاقی “ را رد نمی‌کند:

بسیاری از سازندگان GBTC در حال سفته بازی هستند. (کسی که با استفاده از تفاوت قیمت (سهام و کالا و غیره) در دو بازار مختلف خرید و فروش می‌کند). بیشتر افراد با استراتژی لانگ در بازار خرید می‌کنند.

بنابراین اگر افراد بیشتری GBTC را بفروشند، در مقابل بیت کوین خریداری می‌کنند، بنابراین احتمال باز کردن قفل یا آنلاک کردن آن برای بیت کوین اهمیتی ندارد.

Grayscale Bitcoin Trust دارای مکانیزم باز خرید تأخیری است. در این حالت سازندگان GBTC لازم است دارایی خود را قبل از فروش به مدت نیم سال نگه دارند.

The January اعلام کرده بود که در ماه جولای قفل GBTC باز شده و آنلاک می‌شود.

بر اساس تجمع داده‌های ارز دیجیتال Bybt، مقدار 16.240 BTC (560 میلیون دلار در زمان انتشار) قرار است در 18 جولای منتشر شود. به طور کلی، انتظار می‌رود 40.000 BTC (1.4 میلیارد دلار) در ماه جاری بازگشایی شود.

Grayscale Bitcoin Trust
Grayscale Bitcoin Trust unlock

روایت های نزولی و صعودی

کارشناسان و تحلیل گران ارز دیجیتال درباره باز شدن قفل‌ و تاثیر آن بر قیمت بیت کوین اختلاف نظر دارند.

JPMorgan، استراتژیست نیکولاس پانیگیرتزوگلو، ماه گذشته با بررسی بازار نزولی پیش بینی کرد که دسترسی GBTC به بازار ارزهای دیجیتال یک “headwind” اضافی برای بیت کوین است. (در اصطلاح تجاری، هدویند به شرایط یا شرایطی اشاره دارد که ممکن است باعث کاهش سود و درآمد شود.)

فروش سهام GBTC که از ماه ژوئن تا جولای، در یک دوره شش ماهه قفل بوده است. به عنوان یک Headwind یا کاهش سود اضافی برای بیت کوین ظاهر شده است.

از سوی دیگر، تیم تحقیقاتی Kraken Intelligence انتظار ندارد که بازگشایی قفل 560 میلیون دلاری در بازار ارزها دیجیتال “سنگین وزن” باشد. از نظر آن‌ها این اتفاق تاثیری بر بیت کوین ندارد:

برخلاف ادعای بسیاری، علیرغم باز شدن قفل سهام GBTC که حدود 40.000 BTC ارزش دارد. اما ساختار بازار نشان می‌دهد که این بازگشایی تاثیری بر بازار اسپات بیت کوین نخواهد داشت.

در همین حال، شرکت خدمات مالی رمز ارز، Amber Group، پیش بینی کرد که سرمایه گذارانی که برای استفاده از حق بیمه سنگین در اوایل سال 2021 بیت کوین وام گرفته بودند. اکنون برای بازپرداخت بدهی‌ها مجبور به خرید این کوین از بازارهای اسپات هستند.

سهام GBTC از اوایل ماه مه به دلیل افزایش دو برابر رقابت و کاهش علاقه سرمایه گذاران موسسه به بیت کوین، با تخفیف ارزش خالص دارایی (NAV) معامله می‌شود.

 

 

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x