چگونه توکن هایی که در بایننس به شبکه اشتباه فرستاده شده‌اند را بازیابی کنیم؟
6

چگونه توکن هایی که در بایننس به شبکه اشتباه فرستاده شده‌اند را بازیابی کنیم؟

بازدید : 3377

نحوه بازیابی ارز دیجیتالی که به شبکه اشتباهی در بایننس انتقال داده شده‌اند.

هنگام براشت یا واریز ارز دیجیتال به حساب بایننس خود، باید شبکه خود را به دقت انتخاب کنید. بسیاری از افراد،شبکه Binance Smart Chain (BEP-20) را با شبکه Ethereum (ERC-20) اشتباه گرفته و توکن‌های خود را به بلاک‌چین اشتباه ارسال می‌کنند. در این مقاله به بررسی این اشتباه و راه‌های بازیابی توکن‌ها می‌پردازیم.

قبل از خواندن این مقاله پیشنهاد می‌کنیم دو مقاله برداشت و واریز را مطالعه کنید. تا از این اشتباه جلوگیری شود. اگر کیف پولی که از آن استفاده می‌کنید از توکن‌های BEP-20 و ERC-20 پشتیبانی می‌کند. با طی کردن چند مرحله ساده می‌توانید توکن‌های خود را به بایننس باز گردانید.

اما اگر ولت شما فقط از ERC-20 یا BEP-20 پشتیبانی می‌کند؛ باید کلید خصوصی کیف پول خود را به کیف پول جدیدی وارد کنید که از هر دو بلاکچین پشتیبانی کند. اگر از بایننس برداشت کرده‌اید احتمالا متوجه این موضوع شده‌اید که برخی کوین‌ها شبکه انتقال متفاوتی دارند. حتی حرفه‌ای‌های بازار نیز گاهی در انتخاب شبکه گیج می‌شوند.

به طور خلاصه، شما باید همان شبکه‌ای را که کیف پول مورد نظر از آن پشتیبانی می‌کند انتقال دهید. از نظر فنی، شبکه انتخابی به رمز ارزی که از آن استفاده می‌کنید بستگی دارد.

اگر ارز دیجیتال خود را به بلاک چین اشتباه ارسال کردید؛ باید نوع کیف پولی که ارز را برای آن ارسال کردید بررسی کنید. اگر به کلید خصوصی یا SEED خود دسترسی دارید. کیف پول شما غیر متصدی است. اما اگر غیر از این است، می‌توانید از 3 راه حل زیر استفاده کنید.

3 راه حل برای وقتی که وجه خود را به شبکه اشتباه فرستادید

اول از همه اینکه وحشت نکنید. اگر توکن‌های ERC-20 (مثل ETH) را با استفاده از Binance Smart Chain (BSC) ارسال کرده‌اید یا از طریق شبکه اتریوم توکن BEP-20 را ارسال کردید، امکان بازیابی آن وجود دارد. در این شرایط 3 حالت کلی وجود دارد:

1. شما رمزها را به کیف پولی ارسال کردید که از BSC و Ethereum پشتیبانی می‌کند.

می‌توانید توکن‌ها را به شبکه صحیح بایننس ارسال کنید.

2. در این حالت شما رمز ارزها را به کیف پولی ارسال کردید که از یکی از شبکه های BSC یا Ethereum پشتیبانی می‌کند.

برای وارد کردن به کیف پولی که از هر دو شبکه پشتیبانی کند، باید به کلید خصوصی خود دسترسی داشته باشید.

3. شما ارزهای دیجیتال خود را به یک کیف پول یا رمز ارز نظارتی ارسال کرده‌اید.

از ارائه دهنده کیف پول یا از بخش خدمات مشتری صرافی کمک بخواهید. ممکن است بازیابی وجه شما امکان پذیر نباشد. قبل از اینکه به توضیح راه حل‌های مربوطه بپردازیم، لازم است بدانید چه اتفاقی افتاده است تا از پیش آمدن چنین مشکلی در آینده جلوگیری شود.

تفاوت بین BEP-20 و ERC-20 چیست؟

ERC-20 و BEP-20 توکن‌های استانداردی هستند که قوانین خاص و دستورالعمل‌های فنی توکن را توصیف می‌کنند. این کیف پول‌ها بر نحوه انجام معاملات، سپرده‌ها و برداشت‌ها نظارت دارند. ERC-20 و BEP-20 نحوه تعامل یک ارز را با کیف پول‌ها، پروژه‌ها و قراردادهای هوشمند مختلف استاندارد می‌کنند.

این دو شبکه شباهت‌های زیادی در نحوه عملکرد دارند، اما ERC-20 منحصر به Ethereum است و BEP-20 منحصر به زنجیره هوشمند Binance است. به زبان ساده آن‌ها توکن‌های استانداردی هستند که هریک در یک بلاکچین مختلف قرار دارند.

اگر ارز دیجیتال شما در شبکه اشتباهی باشد، ممکن است دیگر قابل استفاده نباشند. مثلا، اتریوم ارسال شده به زنجیره هوشمند بایننس در Ethereum DApps و قراردادهای هوشمند قابل استفاده نخواهد بود.

وقتی توکن شبکه BEP-20/ERC-0 را به اشتباه انتقال می‌دهید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر توکن شبکه ERC-20 را به زنجیره هوشمند بایننس بفرستید. یا توکن BEP-20 را به شبکه اتریوم بفرستید. در هر دو حالت توکن در کیف پول انتخاب شده قرار می‌گیرد. آدرس کیف پول BSC و ETHEREUM یکسان است و با همان کلید خصوصی در دسترس است.

بازیابی اتر
Binance-Peg Ethereum

در اینجا مثالی را بررسی می‌کنیم که در آن شخصی ERC-20 اتر خود را برداشت کرده و شبکه BSC یا زنجیره هوشمند بایننس را انتخاب کرده و آنها را به کیف پول بایننس انتقال داده است. این توکن‌ها اکنون به صورت Binance-Peg Ethereum در همان آدرس کیف پول زنجیره هوشمند بایننس نمایش داده می‌شوند.

خوشبختانه، ارز دیجیتال شما ناپدید نخواهد شد. تمام کاری که باید انجام بدید این است که آن را به بلاک‌چین درست بفرستید. راه‌حل های زیر ممکن است به شما کمک کند.

بازیابی از کیف پولی که BSC (زنجیره هوشمند بایننس) و Ethereum (اتریوم) را پشتیبانی می‌کند.

اصولا نباید برای پیدا کردن توکن‌های خود در کیف پولی که از هر دو شبکه پشتیبانی می‌کند دچار مشکل شوید. اگر نمی‌توانید رمز ارز خود را پیدا کنید، لیست ضامن را برای هر شبکه بررسی نمایید.

برای مثال، کیف پول MetaMask دارای گزینه “Add Token” است که به شما این امکان را می‌دهد تا تمامی کوین‌های موجود را بررسی کنید. MetaMask یک کیف پول نرم افزاری است که برای تعامل با بلاک چین اتریوم استفاده می شود. این کیف پول به کاربران امکان می دهد تا کلیدهای حساب را ذخیره و مدیریت کنند ، تراکنش ها را در شبکه پخش کنند ، کوین ها و توکن های مبتنی بر Ethereum را ارسال و دریافت کنند و از طریق یک مرورگر وب  یا مرورگر برنامه تلفن همراه به طور ایمن به برنامه های غیرمتمرکز متصل شوند.

metamask
گزینه “Add Token”

اگر نتوانستید تمامی کوین‌های درون لیست را ببینید؛ باید قرارداد توکن را در کیف پول خود قرار دهید. برای این کار باید 5 مرحله که بعداً به آن می‌پردازیم را طی کنید. اگر می‌خواهید توکن‌های خود را به بلاکچین اورجینال بازگردانید؛ دو مرحله کلی وجود دارد: Binance Bridge و روش دستی

Binance Bridge

Binance Bridge ابزاری ساده برای تبادل دارایی‌های شما بین بلاکچین هاست. شما فقط باید MetaMask یا Binance Chain Wallet را متصل کرده و آنچه را که می‌خواهید منتقل کنید انتخاب نمایید.

Binance Bridge
Binance Bridge

به یاد داشته باشید برای انتقال به زنجیره هوشمند به BNB (بایننس کوین) و برای انتقال به Ethereum به اتریوم گس نیاز دارید. گس به کارمزد یا ارزش قیمت گذاری شده که برای انجام موفقیت آمیز تراکنش یا اجرای قرارداد در بستر بلاکچین Ethereum مورد نیاز است، گفته می شود. این گس با کسری کوچک از اتر ارز رمزنگاری شده ، که معمولاً به آن gwei گفته می شود (گاهی اوقات nanoeth نیز نامیده می شود) ، برای تخصیص منابع ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده می شود تا برنامه های غیرمتمرکز مانند قراردادهای هوشمند بتوانند خود به خود اجرا شوند.

تبدیل دستی یا Manually converting

برای تبدیل دستی، باید توکن‌های خود را به بایننس ارسال کنید. شبکه واریز کیف پول Spot Binance باید با بلاک‌چینی که توکن‌ شما در آن قرار دارد همخوانی داشته باشد. پس از ورود، می‌توانید آن را به درستی به کیف پول خارجی خود ارسال کنید.

در این مثال، Binance-Peg ETH (BEP-20) را دوباره به ERC-20 ETH تبدیل خواهیم کرد. قبل از ارسال، مطمئن شوید که کیف پولی که به آن ارسال می‌کنید؛ برای هزینه‌های گس BNB داشته باشد.

1. در صفحه برداشت رمز ارز ETH، بایننس و شبکه واریز را BEP-20 یا همان زنجیره هوشمند بایننس انتخاب کنید. اگر شبکه انتخابی اشتباه باشد بایننس قادر به بازیابی وجه شما نخواهد بود.

بازیابی دستی
شبکه واریز BEP-20
بازیابی دستی
انتخاب Ethereum (ETH) ERC-20

2. پس از اینکه ETH به حساب بایننس شما بازگشت، با انتقال آن به کیف پولی که از Ethereum پشتیبانی کند و انتخاب Ethereum (ETH) ERC-20 به عنوان شبکه انتقال، آن را به ERC-20 تبدیل کنید.وجه شما هم اکنون در راه بلاک‌چین درست خواهد بود و به سمت کیف پول خارجی شما می‌رود.

بازیابی از کیف پولی که فقط از BSC یا Ethereum پشتیبانی می‌کند

برای بازیابی توکن‌های خود در این شرایط، باید کلید خصوصی کیف پول خود را در کیف پول جدیدی که از دو بلاک‌چین پشتیبانی کند وارد کنید. بسته به کیف پول انتخابی، ممکن است بتوانید از عبارات seed به جای کلید خصوصی استفاده کنید.

وقتی کلید خصوصی کیف پول خود را به کیف پول دیگری وارد کردید، حتی اگر از کیف پول متفاوتی استفاده کنید، باز هم به وجه مربوط به آن کلید دسترسی پیدا می‌کنید. برای اینکار معمولاً از کیف ‌پول‌های MetaMask، Trust Wallet، Math Wallet، SafePal و TokenPolcket است.

در این مثال، از افزونه MetaMask Google Chrome، استفاده می‌کنیم و ETH را که به طور تصادفی به BSC ارسال شده بازیابی خواهیم کرد.

چطور وجه خود را بازیابی کنیم؟

1. قبلاً در مقاله آموزش راه اندازی کیف پول MetaMask، استفاده از این کیف پول را ارائه دادیم. کیف پول خود را راه اندازی کنید. این کیف پول برای IOS و Android در دسترس است.

Metamask
بازیابی وجه

2. اگر می‌خواهید حساب کاربری جدیدی ایجاد کنید ، می‌توانید از  seed کیف پول قدیمی خود هم استفاده کنید و آنها را وارد کنید.

metamask
Extension Pin

3. اگر از قبل حساب کاربری دارید؛ کافیست روی افزودن پین (Extension Pin) کلیک کنید. سپس نمایه حساب خود را در بالا سمت راست باز کنید.

4. بر روی “Import Account” کلیک کنید و سپس کلید خصوصی کیف پول کریپتو را وارد کنید. برای نهایی کردن فرایند بر روی گزینه “Import” کلیک کنید. همچنین می‌توانید با آپلود کردن فایل JSON آن را بارگذاری کنید.

metamask
اضافه کردن شبکه BSC

5. در مرحله بعدی، باید شبکه BSC را به صوردت دستی به حساب MetaMask خود اضافه کنید. روی افزودن پین “Extension Pin” کلیک کنید و از بر روی منوی کشویی شبکه کلیک کنید. گزینه”Custom RPC” را در انتهای لیست انتخاب کنید.

6. برای اینکه MetaMask به زنجیره هوشمند بایننس دسترسی پیدا کند، باید جزئیاتی به آن اضافه کنید. این جزئیات شامل یک URL تماس از راه دور(RPC) است. این URL، MetaMask را قادر می‌سازد تا اطلاعات مربوط به بلاک‌چین BSC را درخواست کند.

اطلاعات زیر را در قسمت مربوط به خود وارد کرده و بر روی “Save” در پایین کلیک کنید.

Network Name: BSC Mainnet
New RPC URL: https://bsc-dataseed1.binance.org/
ChainID: 56
Symbol: BNB
Block Explorer URL: https://bscscan.com/
metamask
بخش وارد کردن اطلاعات
metamask
گزینه “Binance-Peg Ethereum Token (ETH)”

7. اکنون قرارداد صحیح توکن را به کیف پول خود اضافه کنید. این مرحله به کیف پولی که از BEP-20 پشتیبانی می‌کند امکان بازیابی توکن از دست رفته را می‌دهد. در بخش BscScan می‌توانید لیستی از توکن‌ها و قرارداد‌های توکن را مشاهده کنید. برای ارسال ERC-20 ETH به زنجیره هوشمند بایننس، بر روی گزینه “Binance-Peg Ethereum Token (ETH)” کلیک کنید تا قرارداد‌ها نمایش داده شوند.

8. در مرحله بعدی، قرارداد توکن را کپی کرده و از روی قسمت Decimals یادداشت برداری کنید.

metamask
لیست کشویی متامسک

9. از لیست کشویی باز شده شبکه [BSC Mainnet] را انتخاب کنید و بر روی [Add Token] کلیک کرده و سپس [Custom Token] را انتخاب کنید.

10. آدرس قرارداد توکن را وارد کنید، نماد توکن و اعشار را به دقت وارد کنید.

Token Contract Address: 0x2170ed0880ac9a755fd29b2688956bd959f933f8
Token Symbol: ETH
Decimals of Precision: 18
metamask
وارد کردن آدرس قرارداد توکن

11. اکنون باید توکن‌های ETH گمشده خود را در موجودی کیف پول خود پیدا کنید. از اینجا، می‌توانید آن را به آدرس کیف پول BEP-20 حساب بایننس خود ارسال کنید. در صورت تمایل می توانید از Binance Bridge با MetaMask نیز استفاده کنید تا رمز خود را به ERC-20 تبدیل کنید.

بازیابی از کیف پول نظارتی یا صرافی

اگر می‌خواهید وجه خود را بدون نیاز به پشتیبانی BEP-20 از کیف پول نظارتی خود برداشت کنید، مثل صرافی‌های دیگر، نیاز است با دارندi کیف پول ارتباط برقرار کنید. برخی از ارائه‌دهندگان کیف پول نظارتی ممکن است با دریافت هزینه به شما کمک کنند یا به شما امکان دسترسی به کلید‌های خصوصی را بدهند. سپس می‌توانید کلید خصوصی را به کیف پولی بدهید که از BSC پشتیبانی کند. متاسفانه بسیاری از صرافی‌ها قادر به ارائه این کلید نیستند.

اگر توکن‌های خود را با حساب بایننس به بلاک‌چین اشتباهی انتقال دادید؛ بایننس نمی‌تواند در بازیابی ارز دیجیتال شما کمکی کند.

سخن پایانی

انتخاب شبکه انتقال صحیح یکی از سخت ترین بخش‌ها در صرافی بایننس است. اگر به موارد گفته شده دقت کنید اتریوم یا بیت کوین را به شبکه اشتباهی ارسال نمی‌کنید. در بیشتر موارد با داشتن یک کیف پول استاندارد، وجه شما امن خواهد بود و با اندکی تلاش کاملاً قابل بازیابی است.

 

1
6
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
فاطمه سادات
1 سال ago

خدا خیرتون بده . فک کردم اتریوم هام پرید

فاطمه مالوردی
پاسخ به  فاطمه سادات
1 سال ago

دوست عزیز،خوشحالیم که مقاله برای شما مفید و کاربردی بوده.موفق و پر سود باشید

Forogh
1 سال ago

با سلام من ارز شیبا را از تراست ولت به کوکوین انتقال دادم ولی ارز به کوکوین نرسیده و به صورت binance_peg shiba است به همین روش که گفتید میتوانم بازیابی کنم؟ میشه راهنمایی کنید

سارا آقایی
ادمین
پاسخ به  Forogh
1 سال ago

سلام دوست عزیز . ممنون از همراهیتون. متاسفانه این راه جوابگو نیست برای اطلاعات بیشتر با دفتر 03131321728 تماس بگیرید.

حسین رضا همایی صحت
8 ماه ago

باسلام..کیف پول تراست …را به سایت پو کوین اتصال دادم…سوپ…وکانفرم…رو انجام دادم….اما گوشیم هنگ کرد….بعد ری استارت متوجه شدم …نه ارز جدید خریداری شده ..نه تتر به حساب تراست برگشت خورده….لطف میکنید راهنمایی بفرمایید..09197056238

سارا آقایی
ادمین
پاسخ به  حسین رضا همایی صحت
8 ماه ago

سلام دوست عزیز. ممنون از همراهیتون. میتونید از گردش حساب داخل کیف پول تراستتون چک کنید.

بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

6
0
نظر خود را بنویسید !x