تأثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین
0

تأثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

بازدید : 2234

کلمه هاوینگ به رویدادی برنامه ریزی شده در کد بیتکوین گفته میشود. این شبکه هرچهار سال یکبار به منظور جلوگیری از تورم ، پاداشی که به ماینرها در ازای حل بلاک ها داده میشود را نصف میکند. هاوینگ تا کنون 3 بار به این پاداش ها اعمال شده. و نتیجتاً هم اکنون مقدار پاداش ماینر ها به 6.25 بیتکوین کاهش پیدا کرده است.

4 هفته مانده به 28 نوامبر سال 2012 ، یعنی درست زمانی که برای اولین بار پاداش ماینرها نصف شد، قیمت بیتکوین 34 درصد افزایش یافت. قبل از آن زمان قیمت این کوین 9،500 دلار بود که 4 هفته قبل از هاوینگ به 12.75 دلار رسید.

تاریخ دومین هاوینگ بیتکوین 9 ژوئیه 2016 بود. بیت کوین آن روز با قیمت 660 دلار معامله شد. که نشان از 45 در صد افزایش قیمت آن از قیمت 440 دلار اواسط ماه مه بود.( هرچند در اواسط ماه ژوئن قیمت آن به بالاترین حد خود یعنی 780 دلار هم رسید).

تأثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین
منبع : Coin Metrics

به علاوه بیتکوین 12 تا 15 ماه پس از هاوینگ های قبلی به دستاوردهای بی سابقه ای دست یافت. برای مثال، قیمت این رمزارز دسامبر سال 2017 قله ی 20،000 دلار را فتح کرد.

برخی از ناظران روند بازار در آن زمان معتقد بودند چنین اتفاقی پس از هاوینگ مه سال 2020 هم تکرار خواهد شد. که انصافاً پیشبینی آنها درست از آب درآمد و بیتکوین چند ماه پس از هاوینگ سوم به ATH رسید.

طبق گفته دون گوو ، مدیرعامل Broctagon Fintech Group:

” هاوینگ فرآیندی است که طی آن پاداش ماینرها کاهش می یابد، بنابراین مقدار کوین وارد به چرخه بازار هم کم خواهد شد. نه تنها هاوینگ که همان کمیاب شدن بیت کوین است ، باعث بهبود قیمت آن میشود بلکه توجه رسانه ای اضافی و تأثیر مثبت آن بر قیمت بیت کوین را افزایش می دهد.”

البته سرمایه گذاران باید به این نکته توجه داشته باشند که روندهای صعودی بلافاصله بعد از اجرای هاوینگ آغاز نمیشوند. در اصل هاوینگ سال 2016 با یک افت شدید قیمت همراه شد.

عملکرد قیمت پس از هاوینگ

پس از انجام دومین هاوینگ طی دو هفته متوالی قیمت بیتکوین ساید شد و پس از آن در تاریخ 2 اوت با کاهش 30 درصدی از 660 به 465 دلار رسید.

تأثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین
نمودار روزانه بیت کوین منبع: TradingView

همانطور که در نمودار بالا مشخص شده، 8 ماه پس از این اقدام و نصف کردن عرضه بیتکوین قیمت به بیشتراز 1،160 دلار رسید. روند صعودی قیمت در ماههای بعدی سرعت بیشتری گرفت و در دسامبر سال 2017 به اوج خود یعنی 20،000 دلار رسید.

به گفته برخی سرمایه گذاران در طول 2 هفته پس از هاوینگ، قیمت بیتکوین تنها 6% افزایش پیدا کرد. و از 12.75 به 13.50 دلار رسید، که البته در 5 هفته ی آتی قیمت نوسان چندانی نداشت.

نیک کووان ، مدیر عامل گروه GSX ،ارائه دهنده اکوسیستم سرویس های مالی و صرافی ها گفت:

“مدت هاست که هاوینگ بیتکوین به بحث داغی در جامعه رمزارز تبدیل شده است. در این بین بسیاری از افراد معتقدند قیمت آینده بیتکوین جزء جدا نشدنی از محدوده فعلی قیمت آن است.”

CoinDesk اولین مقاله در مورد هاوینگ بیتکوین را در 31 دسامبر 2018 منتشر کرد.

یکی از ثمرات بیتکوین دوبرابر شدن قیمت تمام شده استخراج است. پس اگر قیمت کوین بعد از هاوینگ کاهش پیدا کند، ماشین های استخراج قدیمی تر مثل Antminer S9 ها متحمل ضرر میشوند. که این مسئله ماینرها را مجبور میکند یا برای مدت کوتاهی از ماین کردن دست بکشند و یا کلاً از این صنعت بیرون بیایند.

در پی این اتفاقات ماینرهایی که در این شرایط سخت قرار میگیرند احتمالاً دارایی هایشان را تخلیه میکنند. و اینگونه باعث کاهش قیمتها میشوند.

آشیش سینگال ، مدیر عامل شرکت ، و بنیانگذار صرافی رمزارز Coinswitch.co معتقد است: ” برخی از ماینرها هم احتمالاً از این افزایش قیمت اخیر سوء استفاده کرده و طی 12 روز آتی دارایی هایی که به دست آورده بودند را نقد میکنند. که البته این امر به آنها اجازه میدهد همچنان بیت کوینها بیشتری جمع آوری کنند.”

و اما هاوینگ سال 2020

قطعاً هاوینگ سال 2020 بسیار متفاوت تر از دو هاوینگ قبلی بود. چرا که این رویداد با وجود همه گیری ویروس کرونا انجام شد.بیماری COVID-19 باعث تزلزل هرچه بیشتر اقتصاد جهانی شده . و دولت ها و بانک های مرکزی در سراسر جهان را مجبور کرده تریلیون ها دلار محرک به سیستم مالی اضافه کنند.

سال 2016 زمانی که شبکه بیت کوین تحت دومین هاوینگ قرار گرفت اقتصاد جهانی در وضعیت بسیار بهتری بود. به بیان ساده تر، در شرایط فعلی مردم جهام دلایل محکم تری برای جستجوی گزینه هایی مثل بیتکوین (که با هر هاوینگ کمیاب تر میشود) برای سرمایه گذاری دارند.

جمع بندی مطالب

در نتیجه همانطور که هم اکنون شاهد این مسئله هستیم عمر افت قیمت بیتکوین پس از هاوینگ زیاد به طول نینجامید. و این روزها بیتکوین در حال ثبت رکوردهای جدیدی است.در زمان انتشار این مقاله قیمت بیتکوین 19،237 دلار است.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x