ویتالیک بوترین: کارمزدهای شبکه لایه 2 اتریوم باید زیر 5 سنت باشند
0

ویتالیک بوترین: کارمزدهای شبکه لایه 2 اتریوم باید زیر 5 سنت باشند

بازدید : 352

فکت کوینز: ویتالیک بوترین، هم‌بنیانگذار شبکه اتریوم، معتقد است کارمزد تراکنش های لایه دوم این شبکه باید به منظور مقبولیت کامل زیر 0.05 دلار باشند. این اظهار نظر بوترین در پاسخ به پستی توییتری از رایان شان آدامز، میزبان پادکست Bankless صورت گرفت که در صفحه خود تصویری از میانگین کارمزدهای پلتفرم های لایه 2 اتریوم را با دنبال کنندگان خود به اشتراک گذاشته بود.

داده های مربوط به پست آدامز از وبسایت L2fees.info گرفته شده است. گفتنی است که این وبسایت هزینه شبکه لایه 1 اتریوم را با لایه 2 این شبکه مقایسه می‌کند. در حال حاضر تنها پلتفرمی که کارمزدهای آن با نظر بوترین مطابقت دارد، شبکه متیس (Metis) است که کارمزد آن 0.02 دلار است. با این حال مبادله توکن ها در این شبکه نیز کارمزدی 0.14 دلاری در برخواهد داشت. از این شبکه به بعد شاهد افزایش کارمزدها خواهیم بود و در نهایت به شبکه ازتک خواهیم رسید که کارمزدهای آن 1.98 دلار است.

وضعیت کارمزدهای شبکه لایه 1 اتریوم نیز در حال حاضر کمی بهتر شده و میانگین کارمزدها در آن به 3.26 دلار برای هر تراکنش می‌رسد. البته باید توجه داشت که همچنان مبادله توکن ها در این شبکه کارمزد سنگینی دارد و در حال حاضر این رقم معادل 16.3 دلار است. لابته این رقم تا زمان انتشار مجموعه NFT بعدی یوگا لبز دوام خواهد آورد و در آن زمان ممکن است شاهد کارمزد 14000 دلاری نیز برای مینت یک NFT باشیم.

آدامز بر اهمیت لایه 2 اتریوم در جهت مناسب نگه داشتن هزینه ها تاکید داشت و گفت که اتریوم اصلی این است و گران نیز نیست. با این حال بوترین اشاره داشت که کارمزدهای این شبکه هنوز هم جای بهبود دارند و گفت:

«کارمزدهای شبکه برای مقبولیت کامل باید به زیر 0.05 دلار برسند. با این حال شاهد پیشرفت بسیار خوبی هستیم و ممکن است با طرح EIP-4844 اتریوم به نتیجه دلخواه برسیم.»

توییت آدامز

مطلب مفید: کیک دیفای چیست؟ نقد کامل پلتفرم کیک دیفای و راه‌های کسب سود از آن

هدف بوترین از میزان کارمزدها موضوعی است که وی مدت های قبل نیز به آن اشاره داشته است. بوترین در سال 2017 و در مصاحبه ای گفت که پول اینترنتی نباید بیشتر از 5 سنت در هر تراکنش هزینه به همراه داشته باشد. در ماه ژانویه وی باری دیگر پای صحبت های خود ایستاد و بیان داشت:

«هدف بیان شده در سال 2017 همچنان پابرجاست و دلیل آنکه این همه زمان برای مقیاس پذیری شبکه صرف می‌کنیم، رسیدن به چنین هدفی است.»

کاهش کارمزدهای اتریوم در کوتاه مدت

طرح پیشنهادی اتریوم که بوترین به آن اشاره کرده طرحی خواهد بود که باعث به روزرسانی المان های کلیدی در دانک شاردینگ خواهد شد. دانک شاردینگ طراحی ساده شده ای از شاردینگ های گذشته خواهد بود که در شبکه و بدون نیاز به هیچ شاردینگ دیگری اجرایی خواهد شد.

این طرح باعث می‌شود تا شاهد نوع تازه ای از تراکنش ها (blob-carrying) در شبکه اتریوم باشیم که توانایی حمل 125 کیلوبایت داده بیشتر را دارند. داده هایی که ماشین مجازی اتریوم به آنها دسترسی ندارد. ایده کلی این طرح کمک به شبکه برای مقیاس پذیری هر چه بیشتر در کوتاه مدت و کاهش ازدحام شبکه و همچنین کاهش کارمزدها است.

در همین راستا بوترین در پستی وبلاگی نوشت:

«از آنجایی که اعتبارسنج ها و کاربران همچنان یاید محتوای کامل حباب (blob) را دانلود کنند، پهنای باند داده ها در طرح پیشنهادی 1 مگابایت به ازای هر بخش (به جای 16 مگابایت کامل) خواهد بود. با این حال چنین اتفاقی باعث مقیاس پذیری در سطح گسترده می‌شود چرا که این داده ها با کارکرد گس تراکنش های موجود اتریوم محاسبه نمی‌شوند.»

در حالی که نقش راه اتریوم به طور آشکار در حال انعطاف پذیر کردن زنجیره های شارد است، به روزرسانی مذکور برای سال 2023 و پس از انتقال شبکه به اثبات سهام برنامه ریزی شده است. زنجیره های شارد مسیرهایی افقی و ارزانی را در شبکه برای ذخیره داده ها در سراسر شبکه ایجاد می‌کنند. این مسیرها حجم وارد شده به شبکه را پخش می‌کند، ازدحام در شبکه را کم و سرعت تراکنش ها را افزایش می‌دهد.

اگر به دنبال بهترین آموزشگاه آموزش ارز دیجیتال در اصفهان هستید، مجموعه فکت کوینز با ارائه به روزترین آموزش‌ها و تکنیک‌های معاملاتی می‌تواند به شما کمک کند تا با کمترین ریسک و بیشترین اطلاعات وارد این بازار مالی جهانی شوید. فکت کوینز یکی از بهترین مجموعه‌ها برای تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال در اصفهان است و شما با شرکت در دوره ها می توانید تمامی اطلاعات و مهارت‌های مورد نیاز برای فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال را بیاموزید.

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x