Reorg در بیت کوین
0

Reorg در بیت کوین

بازدید : 1096

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که زنجیره بلاک چین را معکوس کنیم و به عقب برگردیم؟ آیامی توان به بلاکچین بیت کوین حمله کرد و معاملات را معکوس کرد؟ در این مقاله به بررسی مفهوم reorg در بیت کوین می پردازیم.

مقدمه ای بر Reorg در بیت کوین

بیت کوین ارزشمند است، چون مردم بر این باورند که ارزش دارد. بیت کوین امن است. زیرا ماینرها برای سازماندهی تراکنش ها ، نهایی کردن بلاک ها، توزیع آن در گره های بیشتر و از بین بردن نقاط ضعف، انگیزه دارند. این پروژه با انتشار یک وایت پیپر آغاز شد. هرچه تعداد افرادی که از این ایده حمایت می کردند بیشتر می شد، قدرت ایده بیشتر می شد. بیت کوین به جای اعتماد به هر یک از گروه ها یا افراد، توسط ماینرهایی اداره می شود که انگیزه آن را دارند تا از شبکه به هر قیمتی محافظت کنند.

لینک مفید: ماشین حساب استخراج

توابع هش مانند یک «رأی» در شبکه بیت کوین عمل می کند و ماینرها به آنچه که به نفع بیت کوین باشد رای می دهند. زیرا درآمد آنها به این موضوع بستگی دارد. در صورت بروزرسانی های بحث برانگیز یا تصمیمات دیگر توسعه دهندگان ، اغلب این ماینرها هستند که حرف آخر را می زنند.

سازماندهی مجدد(Reorg) در بایننس

Binance ، یکی از بزرگترین صرافی های ارزهای رمزنگاری شده ، 7000 BTC را در طی حمله ای در 7 مه 2019 از دست داد و به فکر تجمع ماینرها برای “بازگردانی” هک و بازیابی وجوه بود.

مدیر عامل بایننس، Changpeng Zhao در توییت خود ادعا کرده بود ، با استفاده از قدرت استخرهای استخراج و قدرت هش ماینرها یک سازماندهی مجدد انجام دهد به طوری که زنجیره بلاک را به عقب برگرداند و به Binance اجازه دهد 59 میلیون دلار تراکنش بیت کوین را معکوس کند.این یک کار غیر قابل تصور بود!!!!

Reorg در بیت کوین - ژائو مدیر عامل بایننس
ژائو مدیر عامل بایننس

در این توئیت آمده است که آنها می توانستند با reorg شبکه BTC و انتقال هزینه ها به ماینرها، از هکرها انتقام بگیرند. این فرایند حتی می تواند مانع تلاش های بعدی هکرها شود. اما ژائو گفت که آنها ترجیح می دهند این کار را انجام ندهند زیرا ممکن است عواقب منفی روی شبکه بیت کوین بگذارد.

بیت کوین کاملاً غیرمتمرکز است و هیچ کس قدرت تغییر قوانین بیت کوین را ندارد. توسعه دهندگان بیت کوین فقط توانایی انتشار کد در GitHub را دارند. منبع باز آن و هر کسی می تواند هر کدی را که می خواهد منتشر کند. اما تنها با دستیابی به اجماع کافی می توان قوانین را تغییر داد.

آیا واقعاً می توان به بلاکچین بیت کوین حمله کرد و معاملات را معکوس کرد؟

انجام reorg فقط به خاطر یک صرافی متمرکز اعتماد به تغییر ناپذیری Bitcoin را خدشه دار می کند. این موضوع می تواند قیمت بیت کوین را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. تا حدی که دیگر برای استخراج کنندگان یا افراد سودآور نباشد. اعتبار کل از بین خواهد رفت.

راه حل بایننس برای برگرداندن وجوه از دست رفته

بنابراین برای به دست گرفتن بلاکچین بیت کوین برای لغو تراکنشها و بازیابی وجوه سرقت شده ، تنها راه حل بایننس متقاعد کردن ماینرهایی است که تنها مسئولیت عملکرد شبکه را دارند. Binance باید به اندازه کافی انگیزه ایجاد کند. و این مانند این است که اساساً برای سازماندهی مجدد بخشی از تراکنشهای بیت کوین، رشوه دهید.

اما هزینه سازماندهی مجدد بلاک ها به سرعت رشد می کند. اکثر ماینرها از reorg پشتیبانی نمی کنند. بنابراین هزینه های reorg بلاکچین هزینه های بیشتری نسبت به هک شدن آنها خواهد داشت. حتی ژائو بعداً فهمید که این کار کاملاً غیرممکن است.

به هر حال 40 میلیون BTC از بین رفته است و از آنجا که Binance فقط در سال 2018 سود 450 میلیون دلاری کسب کرده است ممکن است برای آنها مسئله بزرگی نباشد به هر حال Reorg تصمیم بدی بود و همه می دانند که واقعاً امکان پذیر نیست.

سازماندهی مجدد(Reorg) به عنوان یک ویژگی

reorg یک ویژگی داخلی شبکه بیت کوین است که برای مقابله با مسئله بلاک های همزمان استخراج شده، طراحی شده است. از آنجا که بیت کوین به صورت توزیع شده کار میکند و هیچ منطقه زمانی(time zone) مشخصی ندارد، گاهی اوقات دو یا چند ماینر، بلاک بعدی را تقریباً در یک زمان حل می کنند. مدتی طول می کشد تا تایید بلاک در سراسر شبکه پخش شود و در این بازه زمانی، دو نسخه از بلاک چین بیت کوین به وجود می آید.

Reorgs یکی از ویژگی های فناوری بلاکچین است که مشکل استخراج کنندگان را در یک سیستم غیرمتمرکز استخراج همزمان بلاک حل می کند. با این حال ، این امکان برای ماینرها وجود دارد که در یک حمله از این ویژگی استفاده کنند.

سازماندهی مجدد(Reorg) به عنوان یک حمله!!

حمله سازماندهی مجدد بلاکچین زمانی اتفاق می افتد که ماینرها برای حذف بلاک های تأیید شده قبلی از بلاکچین ، با یکدیگر همکاری کنند.

از لحاظ تئوریک، گروهی از ماینرها با 51٪ قدرت هش شانس احتمالی بیشتری برای حل بلاک های جدید و اضافه کردن آنها به زنجیره بلاک را دارند.

یک گروه استخراج با 51٪ قدرت هش می تواند یک بلاک مثلا بلاک 1000 را به عنوان نقطه حمله انتخاب کند و شروع به استخراج یک زنجیره مخفی / خصوصی بر اساس این بلاک کند. این گروه سریعتر از بقیه شبکه استخراج می کنند. به عنوان مثال وقتی زنجیره عمومی در بلاک 1010 است، گروه استخراج می تواند در بلاک 1011 باشد. تا زمانی که مهاجمان زنجیره خود را در شبکه پخش نکنند، همه چیز به راحتی پیش خواهد رفت.

وقتی این اتفاق بیفتد، از بلاک 1000 تا 1010 به طور ناگهانی از هر بلاک دو نسخه جداگانه وجود دارد. شبکه اساساً فورک شده است و این باید حل شود.

[irp posts=”5868″ name=”فورک (fork) در بلاکچین”]

در صورت بروز این وضعیت ، شبکه به طور پیش فرض طولانی ترین زنجیره را می پذیرد. و این حمله (Reorg) موفقیت آمیز باعث می شود که 10 بلوک اصلی از 1000 تا 1010 یتیم شده(orphaned) و با بلاک های جدید استخراج شده توسط مهاجمان جایگزین شود.

این حمله می تواند برای دوباره خرج کردن موجودی مورد استفاده قرار گیرد، که اساساً همان چیزی است که Binance در نظر داشت. همچنین می تواند برای سانسور آدرس های خاص از طریق مسدود کردن سپرده ها یا برداشت ها و بهم ریختن شبکه به طور کلی انجام شود.

حمله Reorg در بیت کوین

بیت کوین در سال 2013 هنگامی که شبکه به طور تصادفی به دلیل اشکال در به روزرسانی سرویس گیرنده فورک شد، مورد حمله reorg قرار گرفت. به مدت شش ساعت، دو نسخه از بلاکچین مشابه وجود داشت. (یکی با نسخه 0.7 و دیگری با 0.8 کار می کرد).

Reorg در بیت کوین - ایجاد دو نسخه متفاوت از بیت کوین
ایجاد دو نسخه متفاوت از بیت کوین

این مشکل زمانی حل شد که توسعه دهندگان با ماینرها به توافق رسیدند، تا قدرت هش استخرهای بزرگ را ترکیب کرده و نسخه 0.8 را به همراه 600 BTC یا 26000 دلار پاداش بلاکی یتیم(orphan) کنند. اگرچه در کوتاه مدت خلاف منافع ماینرها بود . اما فورک ایجاد شده می توانست تأثیر طولانی مدت بیشتری بر منبع درآمد آنها داشته باشد.

نکته کلیدی

درست است که این موضوع شبکه را نجات داد. اما این واقعیت را برجسته کرد که از نظر فنی امکان حمله به شبکه و برگرداندن تراکنش های تایید شده با همکاری کافی از استخرهای استخراج وجود دارد. با این حال، اینکه امروز این اتفاق می افتد یا نمی افتد، داستان دیگری است.

نتیجه مطلب Reorg در بیت کوین

بحث reorg نشان داد که طراحی Bitcoin در برابر تهدیدهای احتمالی محکم و قوی است. حتی اگر Binance به استخراج کنندگان انگیزه بدهد ، ماینرها در حال حاضر توسط این شبکه تشویق می شوند. که سودهای کوتاه مدت را فدای سودهای بلند مدت نکنند. امنیت بیت کوین ریشه عمیق در سیستم و مدل اقتصادی آن دارد.

افراد در شبکه بیت کوین برای بدست آوردن BTC استخراج می کنند. حمایت از یک reorg بیهوده که احتمالاً قیمت BTC را مخدوش می کند . و ممکن است یک فورک ایجاد کند، به نفع ماینرها نیست.

لینک مفید: ماشین حساب ماینر

با گذشت بیش از 10 سال از راه اندازی شبکه ، طراحی امن بیت کوین همچنان به کار خود ادامه می دهد. و از آن در فضای رو به رشد ارز رمزنگاری شده و فناوری بلاکچین محافظت می کند. ماینر ها بنیاد بیت کوین هستند و در استخراج، آنها اساساً در یک شبکه دموکراتیک رأی می دهند. متقاعد کردن آنها برای رای دادن به چیزی که به درآمد آنها آسیب برساند، بسیار دشوار خواهد بود .

 

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
coinex
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x