بدراک (Bedrock)؛ ارزان‌ترین، سریع‌ترین و پیشرفته‌ترین معماری رول آپ تاکنون
0

بدراک (Bedrock)؛ ارزان‌ترین، سریع‌ترین و پیشرفته‌ترین معماری رول آپ تاکنون

بازدید : 3438

بدراک (Bedrock) را می‌توان نقطه اوج ساعت‌هایی بی‌شمار از تحقیق و توسعه (باهدف ساخت بهترین معماری رول آپ تاکنون) تیم پروژه آپتیمیزم دانست.

مقدمه

ارزان‌ترین، سریع‌ترین و پیشرفته‌ترین معماری رول آپ تاکنون. جمله‌ای که بسیاری از پروژه تاکنون مدعی ارائه آن شده‌اند. ولی به جرئت می‌توانیم بگوییم، تنها پروژه‌ای که تاکنون موفق شده تا چنین ادعایی را به مرحله عمل برساند، آپتیمیزم است. درواقع آپتیمیزم به‌وسیله به‌روزرسانی بدراک، به این ادعای خود جامه عمل پوشانده است.

از این رو، در این مطلب از فکت کوینز قصد داریم تا ابتدا کمی در خصوص شبکه آپتیمیزم و سپس به‌روزرسانی جدید این شبکه، یعنی بدراک صحبت کنیم.

به‌روزرسانی شبکه آپتیمیزم

شبکه آپتیمیزم (Optimism) همواره سعی داشته تا در خط مقدم معماری رول آپ ها فعالیت کند. سال گذشته میلادی، شبکه آپتیمیزم مفهومی تحت عنوان “معادل ماشین مجازی اتریوم (EVM Equivalence)” را معرفی کرد که درواقع یک مدل از رول آپ ها است که از کلاینت های شبکه اصلی اتریوم (مانند گس یا Geth) به‌عنوان اساس ایجاد لایه دوم خود استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید: راهکار لایه ۲ آپتیمیزم به روزرسانی جدیدی با نام Bedrock ارائه کرد

گس (Geth)
گس یکی از پیاده سازی‌های رسمی اتریوم به زبان گوو (Go) است.

پیش‌ازاین، آپتیمیزم یک شبکه منطبق بر ماشین مجازی اتریوم (EVM-compatible) بود. اما در حال حاضر، با تبدیل‌شدن به EVM Equivalent و تجربه کار با شبکه اصلی اتریوم، قادر است تا قراردادهای هوشمند را بدون نیاز به هیچ‌گونه تغییر در ماهیت آنها، در سریع‌ترین زمان ممکن پردازش کند. ازاین‌رو، همان‌طور که رقیب این شبکه یعنی آربیتروم (Arbiturm) نیز از این ویژگی مهم برخوردار بود، حالا آپتیمیزم نیز گام بلندی برای رقابت با آربیتروم برداشته است.

بدراک؛ به روز رسانی جهت تبدیل آپتیمیزم به اتریوم
سال گذشته، شبکه آپتیمیزم مفهومی تحت عنوان “معادل ماشین مجازی اتریوم (EVM Equivalence)” را معرفی کرد که درواقع یک مدل از رول آپ ها است که از کلاینت های شبکه اصلی اتریوم (مانند گس یا Geth) به‌عنوان اساس ایجاد لایه دوم خود استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید: آربیتروم به تنهایی در صدر؛ ارزش کل قفل شده این شبکه به 3.3 میلیارد دلار رسید

در حقیقت در ماه نوامبر سال گذشته میلادی (آبان ماه ۱۴۰۰)، شبکه آپتیمیزم موفق شد تا اولین زنجیره EVM Equivalent را به‌عنوان یک به‌روزرسانی گسترده در شبکه خود راه‌اندازی کند. از آن زمان به بعد، Optimism خود را به‌عنوان یکی از تواناترین، قابل‌اعتمادترین و قابل انشعاب‌ترین مجموعه‌های تولیدکننده رول آپ های آپتیمیزم، ثابت کرده است.

شبکه آپتیمیزم و بدراک
شبکه آپتیمیزم (Optimism) همواره سعی داشته تا در خط مقدم معماری رول آپ ها فعالیت کند. منبع: dev.optimism

بیشتر بخوانید: رشد قیمت پروژه های شبکه آپتیمیزم در پی شایعات راه اندازی و ایردراپ توکن این شبکه

اساساً EVM Equivalence به این معنی است که شبکه آپتیمیزم امروز قادر است تا از موارد زیر پشتیبانی کند:

 • فشرده‌سازی داده‌های تماس پیشرفته (این قابلیت آپتیمیزم را به ارزان‌ترین راه‌حل لایه 2 بدل می‌سازد.)
 • پیش کامپایل کردن اتریوم (Ethereum Precompile) – با استفاده از این قابلیت می‌توانید هر آنچه را که می‌خواهید، پیش از اجرا بر روی شبکه اصلی، در لایه دوم آزمایش کنید.-
 • سازگاری کامل کارمزد گس (Gas Fee) شبکه اتریوم با کد دستور یا آپکد (Operation Code یا Opcode) در پیچیده‌ترین کدهای عملیاتی
 • برچسب‌های زمانی (Timestamps) دقیقی که ساخت اپلیکیشن های بی‌درنگ (Real-time Applications) را ممکن می‌سازد
 • سازگاری کامل با قابلیت شکل‌دهی یا تجهیز (Tooling) با پشتیبانی از ویژگی‌های پیشرفته‌ای همچون ردیابی تراکنش‌ها
 • قابلیت فوق‌العاده اجرای سریع (Fast Execution) – این ویژگی ازآن‌جهت است که عملاً هیچ‌گونه شکافی بین کد شما و ماشین مجازی اتریوم (EVM) وجود ندارد که منجر به افزایش زمان اجرای کد نوشته‌شده توسط EVM شود.

مقدمه ای بر به‌روزرسانی بدراک؛ آپتیمیزم ابدی

در زمان طراحی مجدد شبکه فعلی Optimism، تیم توسعه‌دهندگان این شبکه تمام تلاش خود را به‌کار گرفتند تا بهترین فناوری‌های روز دنیا در این زمینه را با ارائه یک رول آپ آپتیمیزم جدید، به چالش بکشند. از طرفی، با توجه به سایر پروژه‌هایی که در این زمینه در حال رقابت با EVM Equivalence هستند، به نظر می‌رسد که پروژه آپتیمیزم تا حد زیادی موفق‌تر عمل کرده است.

همچنین بخوانید: تفاوت بلاکچین لایه 1 و لایه 2 ؟ راه حلی برای مقیاس پذیری

بااین‌حال، همیشه جا برای پیشرفت وجود داشته و تیم توسعه‌دهنده آپتیمیزم نیز قطعاً از آن دسته نیستند که به همین میزان از پیشرفت راضی بوده و دست از کار بکشند. ازاین‌رو، قطعاً در آینده بازهم در خصوص پیشرفت‌های این پروژه خواهیم شنید.

در حال حاضر، پروژه آپتیمیزم نشان‌دهنده عناصر اساسی موردنیاز جهت راه‌اندازی یک بلاک چین فعال است. در حقیقت ویژگی‌های EVM Equivalence این امکان را برای اکوسیستمی پر جنب‌وجوش از اپلیکیشن ها فراهم ساخته تا بر بستر آن، چنین اکوسیستمی به شکوفایی لازم برسند.

از طرفی، اکنون‌که دوران شکوفایی رمز ارز آپتیمیزم (OP) فرا رسیده است، به نظر می‌رسد که تیم توسعه‌دهندگان این پروژه در نظر دارند تا پایه‌ریزی پروژه خود را طوری انجام دهند تا شکوفایی آپتیمیزم همیشگی بوده و شاهد یک آپتیمیزم ابدی باشیم.

رمز ارز OP
رمز ارز آپتیمیزم (OP)

علاوه بر این، درست مثل قابلیت حاکمیت (Governance) آپتیمیزم، این شبکه تلاش کرده تا هسته فنی شبکه خود را با تمرکز بر پایداری بلندمدت بازسازی کند.

بیشتر بخوانید: شبکه آپتیمیزم توکن حاکمیتی خود را عرضه می‌کند؛ تاریخ ایردراپ: سه ماهه دوم 2022

درواقع زمانی که تیم توسعه‌دهندگان آپتیمیزم تصمیم به ساخت بدراک (Bedrock) گرفتند، موارد زیر را به‌عنوان اصول طراحی اصلی این پروژه در نظر گرفتند:

 • تفاوت با اتریوم را به حداقل برساند تا بدین‌وسیله Optimism بتواند کد اصلی یکسانی را به اشتراک گذاشته و با اتریوم بر روی آن همکاری کنند.
 • از الگوهای طراحی مجدد استفاده کرده تا بتوانند مدل‌هایی که در خصوص اتریوم طراحی‌شده‌اند را در Optimism اعمال کنند.
 • تمامی بخش‌های نهایی از کدهای بلاک چین خود را ساده کنند تا بدین ترتیب آپتیمیزم را به نزدیک‌ترین، قابل تفکیک‌ترین و قابل بازرسی‌ترین رول آپ پایگاه کد موجود تبدیل کنند.
 • تمامی بخش‌های پشته (Stack) شبکه خود را مدولار کرده تا بدین ترتیب بتوانند به راه‌حلی ساده جهت جایگزینی مسیر دسترسی به داده‌ها و اجرای لایه‌ها دست پیدا کنند و بدین ترتیب، شبکه خود را برای یک ساختار ماژولار در آینده آماده کنند.
 • بهینه‌سازی عملی جهت به حداقل رساندن هزینه‌ها (بدون ایجاد هرگونه پیچیدگی غیرضروری)

با تمامی این تفاسیر، فرایند کاری تیم توسعه‌دهندگان این پروژه بر روی این فصل جدید از پروتکل آپتیمیزم هم‌اکنون تقریباً آماده تولید است. اگرچه تا به الآن این محصول مخفی نبوده و اطلاعات مختلفی در خصوص آن منتشرشده است، بااین‌وجود اطلاعات تکمیلی بسیاری هستند که بایستی از سوی پروژه آپتیمیزم منتشر شوند.

بااین‌وجود، تغییر در پروژه آپتیمیزم قطعی است و در ادامه قصد داریم تا بیشتر در خصوص این به‌روزرسانی جدید شبکه آپتیمیزم، یعنی بدراک (Bedrock) صحبت کنیم.

همچنین بخوانید: آموزش بریجینگ یا پل زدن از بلاک چین لایه 1 به لایه 2

بدراک (Bedrock)؛ ارزان‌ترین، سریع‌ترین و پیشرفته‌ترین معماری رول آپ تاکنون

ارزان‌ترین، سریع‌ترین و پیشرفته‌ترین معماری رول آپ تاکنون. جمله‌ای که بسیاری از پروژه تاکنون مدعی ارائه آن شده‌اند. ولی به جرئت می‌توانیم بگوییم، تنها پروژه‌ای که تاکنون موفق شده تا چنین ادعایی را به مرحله عمل برساند، آپتیمیزم است. درواقع آپتیمیزم به‌وسیله به‌روزرسانی بدراک، به این ادعای خود جامه عمل پوشانده است.

بدراک در مقابل آربیتروم
آربیتروم در مقابل آپتیمیزم

اساساً Bedrock را می‌توان نقطه اوج ساعت‌هایی بی‌شمار از تحقیق و توسعه (باهدف ساخت بهترین معماری رول آپ تاکنون) دانست. خب! به نظر به‌روزرسانی هیجان‌انگیزی می‌آید و ما نیز مثل بسیاری دیگر از افراد و پروژه‌های گوناگون بیشتر از این نمی‌توانیم منتظر بمانیم تا از قابلیت‌های این به‌روزرسانی شبکه آپتیمیزم استفاده کنیم.

از طرفی، علاوه بر تمامی مواردی که در حال حاضر از آپتیمیزم انتظار داریم، بدراک قرار است تا ویژگی‌های جدید دیگری را نیز در اختیار ما قرار دهد که عبارت‌اند از:

 • ازلحاظ تئوری، استفاده از قابلیت ارسال بهینه calldata که فرایندی به‌مراتب بهتر از متراکم سازی (Compression) است تا بدین‌وسیله کاربران بتوانند از ارزان‌ترین تراکنش‌های ممکن (تاکنون) برای هر رول آپ بهره‌مند شوند.
 • اجرای فرایند جداسازی کاربران (client separation) که کاملاً یک کپی‌برداری از شبکه اتریوم است و به Optimism این امکان را می‌دهد تا به‌طور یکپارچه، قابلیت به حداقل رساندن هزینه‌ها توسط پروپوزال EIP-4844 را اجرا کند.
 • یک دیف (Diff) بسیار کوچک که راه را جهت اجرای قابلیت کاربر جایگزین (Alternative Client) بازکرده و سطح امنیتی بالاتری را در اختیار کاربران Optimism قرار می‌دهد.
 • شبکه‌بندی همتا به همتای سریع، شامل پشتیبانی از همگام‌سازی سریع (Snap Sync) که اجرای گره Optimism را آسان‌تر کرده و زمینه را برای توالی غیرمتمرکز شبکه نیز فراهم می‌کند.
 • بهینه‌سازی واریزها و برداشت‌ها (با استفاده از قابلیت کاربران آپتیمیزم می‌توانند به‌راحتی دارایی‌های خود را به داخل و خارج از این شبکه منتقل کنند.
 • همگام‌سازی، توالی و ارسال وضعیت (State Submission) هوشمندتر، جهت تضمین اینکه Optimism بتواند کلیه شرایط شبکه اتریوم را تحمل کند.

از طرفی، EVM Equivalence قصد ندارد تا پس از ارائه به‌روزرسانی بدراک، روند پیشرفت شبکه خود را قطع کند. درواقع هدف بعدی Optimism این است تا با تکیه‌بر تمامی کدها، زیرساخت‌ها و الگوهای اجراشده در طراحی بلاک چین اتریوم، به دنبال چیزی بزرگ‌تر باشد که همان Ethereum Equivalence  است.

همچنین بخوانید: راهکارهای لایه دوم اتریوم چیست؟

کانن (CANNON)

اساساً بدراک را می‌توان پایه و اساس نسل بعدی سیستم ضد عیب آپتیمیزم، یعنی کانن دانست. کانن که حاصل همکاری بین پروژه Optimism و هکر جوان آمریکایی، جرج فرانسیس هاتز (George Francis Hotz که بانام مستعار Geohot شناخته می‌شود)، است.

جرج فرانسیس هاتز بانام مستعار Geohot
کانن حاصل همکاری بین پروژه Optimism و هکر جوان آمریکایی، جرج فرانسیس هاتز (George Francis Hotz که بانام مستعار Geohot شناخته می‌شود)، است.

اما Bedrock تنها یک به‌روزرسانی نیست، بلکه الگویی کاملاً جدید برای ساخت رول آپ ها است. در حقیقت بدراک از ابتدا جهت ایجاد پایه‌ای برای اجرای امنیت واقعی و عدم تمرکز شبکه، طراحی شده است. از طرفی بدراک (همراه با کنان) تنها ساختارهای رول آپ هستند که می‌تواند به‌راحتی چندین خطای اثبات و پیاده‌سازی کلاینت را پشتیبانی کنند.

همچنین بخوانید: معرفی پروژه zkTube؛ راهکاری برای مقیاس پذیری هرچه بیشتر اتریوم

به روز رسانی بدراک
بدراک تنها یک به‌روزرسانی نیست، بلکه الگویی کاملاً جدید برای ساخت رول آپ ها است.

در حقیقت، به‌وسیله به‌روزرسانی بدراک، آپتیمیزم به اولین رول آپ مبتنی بر EVM بدل می‌گردد که می‌تواند به ضمانت‌های امنیتی قدرتمندی در سطح بلاک چین اتریوم دست پیدا کند.

سخن پایانی

تیم توسعه‌دهندگان پروژه آپتیمیزم در تلاش هستند تا از این موضوع اطمینان حاصل کنند که به‌روزرسانی بدراک، با دقت و به‌صورت کاملاً یکپارچه انجام شود. بااین‌وجود، درصورتی‌که این به‌روزرسانی طبق پیش‌بینی‌ها، به‌طور کامل و دقیق اجرا شود، انتظار می‌رود تا:

 • میانگین کارمزد تراکنش‌ها به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا کند (این مورد باعث می‌شود تا Optimism کماکان عنوان ارزان‌ترین رول آپ آپتیمیزم مبتنی بر EVM را حفظ کند.
 • بهره‌وری و بازده شبکه آپتیمیزم به‌سرعت رشد کند.
 • واریزها و برداشت‌ها در شبکه آپتیمیزم به‌مراتب سریع‌تر از حالت فعلی (که خود بسیار سریع است) انجام شوند.
 • همگام‌سازی گره‌های آپتیمیزم، تا ۵۰ برابر سریع‌تر انجام شود.
0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x