استیکینگ کاردانو؛ بهترین محل جهت استیکینگ ارز دیجیتال کاردانو

استیکینگ کاردانو؛ بهترین محل جهت استیکینگ ارز دیجیتال کاردانو
2
بازدید : 4610

در به‌روزرسانی جدید شبکه کاردانو در هاردفورک شلی (Shelley)، کاربران قادر هستند تا با استیکینگ توکن ADA، پاداش دریافت کنند.

مقدمه

کاردانو ازجمله رمز ارزهایی است که آینده درخشانی دارد و با توجه به مقیاس‌پذیری بالایی که دارد، در آینده پیش رو می‌تواند ازجمله رقبای اصلی اتریوم بشمار بیاید. جدا از این، اساساً تیم توسعه‌دهنده این رمز ارز، کاردانو را جهت رفع محدودیت‌هایی که بلاک چین‌ها ازنظر مقیاس‌پذیری با آن روبرو بودند طراحی کرده‌اند. ازاین‌رو به‌طور کلی کاردانو را می‌توان یک پروژه امیدوارکننده و رقیبی جدی برای اتریوم به‌حساب آورد. از طرفی کاردانو به‌روزرسانی جدید خود را بر بستر هاردفورک شلی (Shelley) ارائه داده که طی آن کاربرانی که رمز ارز آدا (ADA) را در اختیار داشته باشند، می‌توانند از شبکه پاداش استیکینگ کاردانو را دریافت کنند. ازاین‌رو با استیک کردن کاردانو، جدا از پیوستن به جمع هولدرها این رمز ارز، می‌توان سود سالانه نیز دریافت کرد.

در این مطلب از فکت کوینز قصد داریم تا بهترین پلتفرم های مختلف جهت استیکینگ کاردانو (توکن‌های ADA) را به شما معرفی کنیم.

الگوریتم Ouroboros برای کاربران کاردانو امکان ذخیره توکن آدا و دریافت سود به‌صورت روزانه را فراهم می‌سازد.

استیکینگ کاردانو چیست؟

کاردانو یک ارز دیجیتال با الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام یا PoS (Proof Of Stake) است. در حقیقت الگوریتم اثبات سهام راهی است جهت حفظ امنیت شبکه‌های بلاک چین و جایگزینی است برای الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) که باعث ایجاد قابلیت استخراج یک رمز ارز می‌شود. از طرفی الگوریتم به‌کاررفته در شبکه بلاک چین کاردانو Ouroboros است که برای کاربران این رمز ارز امکان ذخیره توکن کاردانو بر روی شبکه و همچنین اعتبار سنجی معاملات شبکه و دریافت سود به‌صورت روزانه را فراهم می‌سازد.

نحوه سهام گذاری یا استیکینگ در ارز دیجیتال کاردانو

ارز دیجیتال کاردانو به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا حتی در زمان‌هایی که مشغول فعالیت نیستند نیز درآمد غیرفعالی به‌وسیله رمزارزها داشته باشند. به‌طور کلی جهت استیکینگ کاردانو کاربران به دانش و تخصص فنی بخصوصی نیاز نداشته و تنها با ذخیره توکن های آدای خود در کیف پول‌های ارز دیجیتال می‌توانند پاداش سهام گذاری خود را از شبکه کاردانو دریافت کنند.

با این تفاسیر بد نیست بدانید که بهترین مکان جهت کسب درآمد از این طریق، استیکینگ کاردانو، در کیف پول ارز دیجیتال Daedalus است. جهت این کار نیز شما می‌توانید به‌راحتی تنها پس از گذشت بیست روز از شروع فرایند استیکینگ آدا ،پاداش خود را دریافت کنید. البته زمان ذکرشده، به استخر انتخابی توسط شما، وضعیت شلوغی شبکه کاردانو و همچنین نرخ تعیین‌شده توسط استخر انتخابی شما به‌عنوان اسلات لیدر (slot leader) بستگی خواهد داشت. دقت کنید که در شبکه کاردانو چندین نود یا گره جهت تأیید تراکنش‌های شبکه فعالیت می‌کنند که به این گره‌ها اسلات لیدر گفته می‌شود.

بهترین مکان‌ها جهت استیکینگ کاردانو

به‌طور کلی می‌توان در کیف پول‌ها و صرافی‌های ارز دیجیتال مختلفی اقدام به استیکینگ کاردانو کرد که در تصویر زیر می‌توانید به‌صورت خلاصه فهرست بهترین‌های این موارد را مشاهده کنید. البته دقت داشته باشید که میزان پاداش ارائه‌شده جهت استیکینگ کاردانو در موارد مختلف ثابت نبوده و عموماً این مقدار به میزان توکن آدا استیک شده توسط شما و همچنین نرخ استیکینگ تعریف‌شده در آن پلتفرم بستگی خواهد داشت.

استیکینگ کاردانو
در صرافی‌های ارز دیجیتال مختلفی می‌توان اقدام به استیکینگ کاردانو کرد

حال در ادامه قصد داریم تا هرکدام از این پلتفرم‌ها و نحوه استیکینگ کاردانو در آنها را به‌طور خلاصه شرح دهیم.

صرافی ارز دیجیتال بایننس (Binance)

طبق حجم معاملات روزانه (بیست و چهار ساعته)، بایننس بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال در سرتاسر دنیا به‌حساب می‌آید. این صرافی که در حال حاضر میلیون‌ها تریدر از اقصی نقاط جهان از آن استفاده می‌کنند، جدا از قابلیت خریدوفروش رمز ارزهای گوناگون، چندین محصول مثل کیف پول حضانتی (custody)، معاملات اهرم دار یا مارجین (Margin Trading)، خدمات وام‌دهی به کاربران و همچنین دریافت پاداش از طریق استیکینگ رمز ارزهای مختلف را به کاربران خود ارائه می‌دهد که ارز دیجیتال کاردانو (ADA) نیز در فهرست این رمز ارزها قرار دارد.

بیشتر بخوانید: کیف پول غیر حضانتی (non-custodial) چیست؟

صرافی کرکن
صفحه مربوط به استیکینگ کاردانو در صرافی بایننس

علاوه بر این، بد نیست بدانید که معاملات در صرافی بایننس با کارمزد تقریبی ۰٫۰۷۵٪ که بسیار ناچیز است انجام می‌گیرد.

استیکینگ کاردانو در صرافی ارز دیجیتال بایننس
بایننس بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال در سرتاسر دنیا به‌حساب می‌آید

صرافی ارز دیجیتال کراکن (Kraken)

کراکن یک صرافی ارز دیجیتال است که تریدرهای ارزهای دیجیتال را در پلتفرمی ساده و بصری به یکدیگر متصل می‌کند. کراکن از ابتدای تأسیس خود، به یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال پیشرو در سرتاسر دنیا بدل گشت که شهرت بالای خود را مدیون سهولت استفاده، ایمنی و قیمت ارائه‌شده مطلوب برای کاربران خود است. این صرافی ارز دیجیتال محصولات و خدمات دیگری را نیز به کاربران خود ارائه می‌دهد که ازجمله آن می‌توانیم به استیکینگ ارزهای دیجیتال گوناگون ازجمله کاردانو اشاره‌کنیم.

صرافی کرکن
کاربرانی که اقدام به انتقال توکن ADA یا خرید آن به‌طور مستقیم از صرافی کراکن می‌کنند، قادر خواهند بود تا از طریق استیکینگ این رمز ارز پاداشی را نیز کسب کنند

در حقیقت کاربرانی که اقدام به انتقال توکن ADA یا خرید آن به‌طور مستقیم از صرافی کراکن می‌کنند، قادر خواهند بود تا از طریق استیکینگ این رمز ارز پاداشی را نیز کسب کنند. از طرفی هیچ دوره انتظار یا زمانی مشخصی جهت کسب سود در کراکن وجود ندارد و سود مشارکت تعلق‌گرفته به کاربران کاردانو به‌طور سالیانه بین چهار الی شش درصد است که این رقم جهت استیکینگ کاردانو در قیاس با دیگر صرافی‌های ارز دیجیتال مشابه، رقمی بسیار مطلوب‌تر است. جدا از این موارد، پاداش استیکینگ کاردانو در صرافی کراکن به‌صورت هفتگی پرداخت‌شده و کاربران بعد از آن می‌توانند دارایی‌های خود را برداشت کرده یا آنها را انتقال دهند. درنهایت کراکن انتخابی عالی جهت سرمایه‌گذای و یکی از برترین محل‌ها جهت دریافت پاداش از طریق استیکینگ کاردانو است.

صرافی ارز دیجیتال Crypto.com

این صرافی در حقیقت یک پلتفرم دارایی دیجیتال بین‌المللی است که طیف وسیعی از محصولات را در قالب یک اپلیکیشن ساده به کاربران خود ارائه می‌دهد. این صرافی به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا با نصب اپلیکیشن مخصوص این پلتفرم بر روی تلفن‌های همراه هوشمند خود، اقدام به خریدوفروش، ذخیره، کسب سود از طریق استیکینگ رمز ارزها، دریافت وام و همچنین پرداخت صورتحساب‌ها کنند.

از طرفی این صرافی از فهرستی شامل بیش از سی رمز ارز مختلف پشتیبانی می‌کند که توکن ADA نیز در این فهرست قرار داشته و کاربران می‌توانند رمز ارزهای کاردانو خود را استیک کرده و درآمدی منفعلانه کسب کنند. درواقع کاربران این صرافی می‌توانند با استیک کردن توکن‌های ADA خود، به مدت یک الی دو ماه، درآمدی معادل ۰/۰۵ درصد داشته باشند. در حقیقت پاداش استیکینگ کاردانو در این صرافی در قیاس با دیگر صرافی‌ها ارز دیجیتال چندان بالا نیست؛ اما شما جدا از کاردانو، می‌توانید با استیکینگ بیش از پانصد هزار توکن CRO که توکن بومی این صرافی است، می‌توانید پاداش استیکینگ خود را به سه الی پنج درصد ارتقاء دهید.

صرافی ارز دیجیتال کریپتو دات کام
کاربران این صرافی می‌توانند با استیک کاردانو برای 1 تا 2 ماه، درآمد ۰/۰۵ درصدی داشته باشند

صرافی ارز دیجیتال CEX.IO

این صرافی یک پلتفرم خریدوفروش رمز ارز در کشور انگلستان است که در راستای ایجاد پلتفرمی آسان جهت استفاده سرمایه‌گذاران بازار رمز ارزها ایجاد شده است. در حقیقت هدف اصلی از ایجاد این صرافی، تبدیل ارزهای فیات مثل دلار، یورو، پوند و.. به ارزهای دیجیتال است. همچنین این صرافی به جهت امکاناتی که به کاربران خود ارائه می‌دهد، هم برای افراد مبتدی و هم تریدرهای باتجربه بسیار مناسب است.

جدا از این موارد، پلتفرم استیکینگ صرافی ارز دیجیتال CEX.IO، به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا رمز ارزهای خود مثل کاردانو را در حساب کیف پول خود در این صرافی ذخیره کرده و بدین ترتیب یک درآمد غیرفعال نیز داشته باشند. درواقع این صرافی به کاربران خود که قصد استیکینگ رمز ارزهای خود را دارند، سود سالیانه ۲٫۶ درصدی را ارائه می‌دهد. همچنین کاربران این صرافی می‌توانند هر زمان که بخواهند سود واریزی خود را برداشت کنند. دقت داشته باشید که سودهای ارائه‌ شده جهت استینگ رمز ارزها در این صرافی به‌صورت ساعتی محاسبه‌شده و به‌طور ماهانه نیز به‌ حساب کاربران واریز می‌گردند. البته این یک مورد منفی به نسبت صرافی بایننس به‌حساب می‌آید؛ چراکه بایننس پاداش‌های استیکینگ کاربران خود را به‌صورت روزانه واریز می‌کند.

صرافی ارز دیجیتال CEX.IO
این صرافی به کاربران خود که قصد استیکینگ رمز ارزهای خود رادارند، سود سالیانه ۲٫۶ درصدی را ارائه می‌دهد.

صرافی ارز دیجیتال کوکوین (Kucoin)

در قیاس با صرافی ارز دیجیتال بایننس، صرافی کوکوین پلتفرمی مدرن جهت خریدوفروش رمز ارزها است. این صرافی ارز دیجیتال که به‌ وسیله گروهی از علاقه‌مندان آسیایی به حوزه رمز ارزها ایجاد شده است، هدف اصلی خود را ارائه رابط کاربری آسان و همچنین سطح امنیتی بالا به دارندگان دیجیتال قرار داده است. جدا از این، پلتفرم کوکوین خدمات دیگری را نیز مثل معاملات اهرم، معاملات آتی و استیکنگ رمز ارزها را نیز به کاربران خود ارائه می‌دهد که امکان سهام گذاری کاردانو نیز در این صرافی میسر است.

به‌طور کلی جهت استیکینگ کاردانو در این صرافی شما می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ایجاد یک حساب کاربری رایگان در صرافی کوکوین.
 2. خرید توکن توکن آدا (در صورت عدم برخورداری از رمز ارز کاردانو) یا انتقال توکن های آدا خود به‌ حساب کیف پول این صرافی از طریق بخش واریز و برداشت (deposit and withdraw)
 3. انتخاب گزینه Earn در بخش بالای صفحه و سپس انتخاب گزینه Soft staking
 4. انتخاب توکن آدا (ADA) در فهرست صفحه نمایش داده‌شده
 5. انتخاب گزینه Deposit
 6. شروع فرایند استیکینگ
بهترین پلتفرم جهت استیکینگ کاردانو
استیکینگ کاردانو در صرافی ارز دیجیتال کوکوین

استیکینگ کاردانو در کیف پول ارز دیجیتال یورویی (Yoroi)

جهت استیک کاردانو، یکی دیگر از گزینه‌های مطلوب پیش روی کاربران، کیف پول ارز دیجیتال یوروی است. کارمزد استیکینگ رمز ارز کاردانو در ولت ارز دیجیتال، ۲ توکن کاردانو است. همچنین نرخ بازگشت سرمایه نیز در این کیف پول متفاوت است و در زمان انتخاب ولیدتور در این ولت، باید به دنبال گزینه‌هایی باشید که از ROI بالاتری برخوردار باشند.

بیشتر بخوانید: چگونه داخل کیف پول Yoroi رمز ارز کاردانو (ADA) استیک کنیم

همچنین شما پس از استیکینگ کاردانو قادر خواهید بود تا وضعیت استیکینگ خود را از طریق بخش داشبورد (Dashboard) مشاهده کنید. ضمناً پس از گذشت بیست و پنج روز نیز قادر هستید تا نخستین سود ناشی از استیکینگ کاردانو خود را برداشت کرده و پس‌ازآن نیز هر پنج روز یک‌بار می‌توانید سودهای خود را برداشت کنید.

بیشتر بخوانید: کاردانو با معرفی نسخه جدید والت Yoroi مشکلات مربوط به NFT ها را برطرف کرد

از این‌ رو اگر این کیف پول را داشته و قصد استیکینگ توکن های آدا خود را دارید، می‌توانید مراحل زیر را در این کیف پول انجام دهید:

 1. نصب کیف پول یورویی از طریق پلی استور، اپ استور یا وب‌سایت رسمی این کیف پول به نشانی: yoroi-wallet.com
 2. انتخاب نوع کیف پول به حالت Shelley
 3. انتخاب گزینه دریافت (Receive) جهت انتقال حداقل صد توکن آدا به کیف پول خود
 4. انتخاب گزینه Delegate
 5. انتخاب ولیدتور مدنظر خود در بخش Search (انتخاب ارز دیجیتال کاردانو)
کیف پول ارز دیجیتال یوروی
کارمزد 2 توکن آدا جهت استیکینگ کاردانو در ولت یوروی

استیکینگ کاردانو در کیف پول ارز دیجیتال ددالوس (Daedalus Wallet)

ددالوس یک کیف پول ارز دیجیتال نرم‌افزاری است که جدا از ذخیره رمز ارزهای خود بر روی آن؛ می‌توانید توکن های مختلفی را نیز بر روی آن استیک کرده و در ازای این کار پاداشی را از این ولت دریافت کنید. از طرفی در فهرست رمز ارزهای قابل سهام گذاری در ددالوس، رمز ارز کاردانو نیز وجود دارد. از این‌ رو شما می‌توانید با انجام مراحل زیر، اقدام به دریافت پاداش از طریق استیکینگ توکن های آدا خود کنید:

 1. نصب نسخه سازگار از این کیف پول با سیستم‌عامل خود
 2. اجرای نرم‌افزار کیف پول ددالوس
 3. انتخاب زبان مدنظر خود
 4. انتخاب گزینه مربوط به پذیرش شرایط تعیین‌شده توسط این ولت
 5. انتظار جهت تکمیل فرایند همگام‌سازی کیف پول با شبکه بلاک چین (synchronize)
 6. انتخاب رمز عبور و ورود به کیف پول
 7. واریز توکن‌های ADA به‌حساب کیف پول خود در این ولت ارز دیجیتال
 8. انتخاب رمز ارز آدا و انتخاب گزینه Stake جهت شروع فرایند استیکینگ کاردانو
کیف پول ددالوس
در فهرست رمز ارزهای قابل سهام گذاری در ددالوس، رمز ارز کاردانو نیز وجود دارد

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین کیف پول های کاردانو 2021

نتیجه‌گیری

تیم توسعه‌دهنده کاردانو در حال برنامه‌ریزی یکی از غیرمتمرکزترین و محبوب‌ترین مدل‌های تجارت رمز ارزها است و به نظر می‌رسد که این پروژه نتایج قابل قبولی را نیز به همراه داشته باشد. از طرفی یکی از مواردی که تیم توسعه‌دهنده کاردانو در حال حاضر بر روی آن تمرکز دارد نیز ارائه استخرهای استیکینگ است که مشارکت کاربران در فرایند استیکینگ توکن های آدا را بیش‌ازپیش ساده‌تر خواهد کرد. هم‌اکنون انتقادی که به فرایند استیکینگ کاردانو وارد است، این است که زمان فرایند استیکینگ این رمز ارز و تعلق سودهای ناشی از آن به کاربران، اندکی زمان‌بر است. درواقع زمان اعطای سود ناشی از استیکینگ به کاربران در بلاک چین هایی مثل تزوس، ترون و کازموس به‌مراتب از کاردانو سریع‌تر است. البته نباید از این نکته نیز غافل شد که کاردانو در حال حاضر در مرحله آزمایشی خود قرار دارد و راه زیادی را جهت پیشرفت و ارتقاء شبکه خود، پیش روی خود می‌بیند.

به‌طور کلی هم‌اکنون استیکینگ رمز ارزها روشی محبوب جهت کسب درآمد منفعلانه از طریق این دارایی‌های دیجیتال شمار می‌رود و دراین‌بین استیکینگ کاردانو نیز اساساً مشابه استیکینگ دیگر رمز ارزها است. ازاین‌رو شما با استیکینگ توکن آدا می‌توانید بابت سرمایه‌گذاری خود سود معینی را دریافت کنید. در این مطلب ضمن ارائه توضیح کوتاهی در مورد چگونگی استیکینگ کاردانو، تلاش کردیم تا بهترین پلتفرم‌هایی را که می‌توانید در آنها این رمز ارز را استیک کنید را به شما معرفی کنیم.

0
2
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  2 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  میری
  1 سال ago

  کم هزینه ترین راهی که میتونم کاردانو رو از تراست والت استیک کنم چیه؟

  سارا آقایی
  ادمین
  پاسخ به  میری
  1 سال ago

  سلام دوست عزیز. ممنون از همراهیتون. برای استیک کاردانو میتونید از پروژه sandaeswap استفاده کنید.

  محل تبلیغ
  ramzarzy
  2
  0
  نظر خود را بنویسید !x