استخراج ترکیبی (Combined Mining)
3

استخراج ترکیبی (Combined Mining)

بازدید : 340

استخراج ادغام شده یا استخراج ترکیبی (Combined Mining) پروتکلی است که اجازه می دهد دو بلاکچین مختلف که دارای پروتکل اجماع و عملکرد هش یکسانی هستند ، بدون از دست دادن عملکرد و حفظ سطح بالایی از امنیت ، استخراج کنند.

در حدود سال 2014 ، یک مدل استخراج جدید که در آن ماینر می توانست زمان خود را وقف استخراج بلاک در دو یا چند بلاکچین مختلف کند .مفهومی که امروزه با نام Merged Mining یا Combined Mining شناخته می شود.

اگرچه زنجیره های بلوکی هر ارز رمزنگاری شده کاملاً مستقل بوده و با یکدیگر تداخل ندارند ، اما این احتمال وجود دارد که ماینرها از قدرت استخراج (نرخ هش) خود برای ایجاد هش معتبر برای هر دو شبکه استفاده کنند.

Combined Mining
استخراج ترکیبی (Combined Mining)

ممکن است مفهوم استخراج ادغام شده این باور را به همراه داشته باشد که استخراج کننده به قدرت محاسباتی بیشتری برای استخراج بلوک ها در دو یا چند بلاکچین مختلف نیاز دارد . اما حقیقت این است که این مدل استخراج به هیچ وجه بر عملکرد تجهیزات استخراج اثرگذار نیست.

اما در اصل ، یک ماینر می تواند از قدرت محاسباتی خود برای ایجاد هش های مختلف استفاده کند . و آنها را در چندین بلاکچین مختلف بررسی کند. به این ترتیب ، اگر یکی از هش ها برای بیت کوین معتبر باشد ، ماینر پاداش کار خود را با بیت کوین (BTC) دریافت می کند. در حالی که اگر هش برای شبکه Namecoin معتبر باشد . ماینر پاداش namecoins (NMC) خود را دریافت می کند. اصولاً در این فرآیند دو شبکه به یک ماینر پاداش می پردازند و به این ترتیب ماینرها سود بیشتری کسب می کنند.

[irp posts=”11556″ name=”Namecoin چیست؟”]

در این میان ممکن است سوالات زیادی مطرح شود:

اگر هر دو شبکه تراکنش های متفاوتی داشته باشند ، چگونه این فرآیند انجام می شود؟ آیا کار بر روی دو شبکه به عملکرد ماینر صدمه می زند؟ چه پروژه هایی از آن استفاده می کنند؟

پیدایش استخراج ترکیبی (Combined Mining)

مفهوم استخراج ادغام شده در ابتدای سال 2014 ، زمانی که اثبات کار کمکی مطرح شد ، ایجاد شد. این پروتکل اجازه می دهد کار انجام شده در یک شبکه بلاکچین از نوع PoW ، به عنوان اثبات کار شما در یک شبکه بلاکچین دیگر برای استخراج بلاک استفاده شود.

اجرای AuxPoW در بلاکچین های بیت کوین و Namecoin آغاز شد. هر دو بلاکچین تحت الگوریتم استخراج ، SHA-256 فعالیت می کنند. این یکی از نیازهای اصلی این پروتکل است ، بلاکچین ها باید از یک نوع پروتکل استفاده کنند. توسعه AuxPoW در Dogecoin و Litecoin ادامه یافت. در این حالت ، هر دو شبکه تحت الگوریتم رمزگذاری شده برای استخراج بلوک کار می کنند.

با این حال ، اگرچه در  وایت پیپر بیت کوین صراحتا بیان نشده ، اما در سال 2009 Satoshi Nakamoto در یک موضوع Bitcointalk امکان به اشتراک گذاری قدرت محاسباتی ماینرها را برای جستجوی اثبات کار در چندین شبکه به طور همزمان بیان کرد. این نشان می دهد که ناکاموتو پیش از این احتمال این نوع کارها را پیش بینی کرده بود و باب کنجکاوی را برای ساخت آن باز کرد.

Merining Mining یا استخراج ترکیبی (Combined Mining) چگونه کار می کند؟

عملیات استخراج ترکیبی مسلماً کار ساده ای نیست. برای ایجاد اثبات کار کمکی(AuxPoW) ، تحقیقات  گسترده ای انجام شد. تا امکان استخراج هش برای ماینرها و اعتبارسنجی آنها در دو یا چند شبکه بلاکچین مختلف فراهم شود. و همه اینها ، باید بدون به خطر انداختن عملکرد هیچ یک از شبکه هایی که ماینر کار خود را در آن انجام داده است، باشد. با این حساب ، توسعه دهندگان موفق به ایجاد این پروتکل استخراج و در نتیجه استفاده کامل از قدرت استخراج تجهیزات شدند. روی چندین زنجیره به طور همزمان!

برای این کار ، بلاک چین هایی که می خواهند همزمان استخراج کنند باید تحت یک الگوریتم استخراج کار کنند. به عنوان مثال ، بیت کوین را می توان در کنار ارز رمزنگاری شده دیگر استخراج کرد . به شرطی که از الگوریتم SHA-256 استفاده کند.

Merining Mining

به همین ترتیب ، هنگامی که استخراج ادغام شده پیاده سازی شود ، همیشه یک شبکه بلاکچین وجود دارد که مانند شبکه اصلی (زنجیره بلوک والد) کار می کند و دیگری مانند شبکه کمکی (بلاک چین کمکی) کار می کند. یعنی همیشه یک شبکه بلاکچین وجود دارد که ماینر کل مراحل محاسبه و استخراج بلوک را انجام می دهد. در حالی که شبکه دیگری این فرایندها را به عنوان اثبات کار برای استخراج بلوک در شبکه خود می پذیرد.

ما می توانیم این مورد را در Bitcoin با شبکه های Namecoin و RSK به وضوح مشاهده کنیم. در این موارد ، شبکه اصلی بیت کوین است ، جایی که استخراج کنندگان کارهای استخراج را انجام می دهند. در حالی که Namecoin و RSK شبکه های جانبی هستند که کار شبکه بیت کوین را می پذیرند.

به نوبه خود ، برای اینکه شبکه های درگیر در استخراج ماینینگ فرآیند را بپذیرند . شبکه اصلی بلاکچین باید اجازه ورود داده های دلخواه را در هدر بلوک های استخراج شده بدهد. در حالی که شبکه کمکی باید یک فرآیند تأیید را در اختیار داشته باشد. تا بتواند نشان دهد که کار استخراج در شبکه اصلی بلاکچین انجام شده است.

ویژگی های فرآیند استخراج ترکیبی

استخراج ترکیبی شامل مجموعه ای از عناصر یا خصوصیات است که برای تحقق و عملکرد مناسب آن مهم است. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ماینرها باید بلاکی بسازند که برای بلاک چین هایی که در آن شرکت می کنند سازگار باشد. به عنوان مثال ، اگر استخراج ادغام شده با بلاکچین های بیت کوین و Namecoin استفاده شود . بلاکی که در بلاک چین ایجاد می شود تنظیم می شود تا در هر دو شبکه مناسب باشد . زیرا Namecoin شبکه کمکی است و بنابراین AuxPoW را می پذیرد. در این حالت ، ماینر می تواند پاداش استخراج را از هر دو شبکه دریافت کند. در حالی که اگر بلاک در شبکه Namecoin ایجاد شود ، سطح سختی آن بسیار کمتر از بلاک چین اصلی است . با بلاکچین بیت کوین سازگار نخواهد بود . زیرا بیت کوین پروتکل AuxPoW را به رسمیت نمی شناسد. بنابراین ، ماینر فقط می تواند پاداش تولید شده در شبکه Namecoin را دریافت کند.
  • وقتی یک هش اضافی به درخت مرکل از زنجیره اصلی اضافه می شود ، مانند زنجیره کمکی هیچ تغییری یا تغییراتی ایجاد نمی کند. در این حالت ، ماینر هش ایجاد شده و هدر بلوک بلاکچین اصلی را به بلاکچین کمکی اضافه می کند . که به عنوان اثبات کار استفاده می شود. با این حال ، این داده های دلخواه توسط پروتکل AuxPoW نادیده گرفته می شوند . و فقط هش های سطح بالا به زنجیره بلوکی کمکی اضافه می شوند.

جوانب مثبت استخراج ادغام شده

  • استخراج ترکیبی اجازه می دهد تا از تجهیزات استخراج مشابه برای مشارکت همزمان در تولید بلوک های جدید در چندین شبکه مختلف استفاده شود. با استخراج ادغامی این امکان وجود دارد که تجهیزات استخراج مشابه بتواند همزمان بلاک های جدیدی را در دو یا چند بلاکچین مختلف تولید کند.
  • به همین ترتیب ، استخراج ادغام شده باعث افزایش قدرت هش در شبکه های بلاکچین می شود. که به نوبه خود قدرت محاسباتی بیشتری برای شبکه ها و افزایش سطح سختی آنها ایجاد می کند. با داشتن ظرفیت محاسباتی بیشتر یا هش کردن ، شبکه ها از امنیت و مقاومت بیشتری برخوردار می شوند. این می تواند یک مزیت بزرگ برای بلاکچین های کوچک باشد که قدرت هشینگ زیادی ندارند و بنابراین از امنیت بالایی نیز برخوردار نیستند.
  • از طریق ماینینگ ادغام شده ، آنها می توانند از قدرت هش یک بلاکچین بزرگتر و مقاوم استفاده کرده و سطح امنیت خود را افزایش دهند . و احتمال بروز حملات را کاهش دهند. یک مثال کامل Namecoin است که بلاکچین آن کوچک است اما به دلیل سطح سختی استخراج ، سطح امنیت آن بسیار شبیه به بیت کوین است.
  • استخراج ترکیبی اجازه می دهد تا از تجهیزات استخراج مشابه برای استخراج بلوک در چندین شبکه به طور همزمان استفاده شود . تا سودآوری و عملکرد تجهیزات استخراج را افزایش می دهد.
  • ماینرهایی که استخراج ترکیبی را پیاده سازی می کنند ، امکانات بیشتری برای تولید بلاک های جدید با استفاده از همان الگوریتم استخراج مانند SHA-256 دارند. و بنابراین ، احتمال دریافت پاداش از شبکه برای استخراج بلاک نیز بسیار بیشتر است.

جوانب منفی استخراج ادغام ترکیبی

  • در مورد استخرهای استخراج که می خواهند AuxPoW را برای استخراج در چندین بلاکچین پیاده سازی کنند ، باید حداقل دو یا چند از این شبکه ها را مدیریت کنند تا بتوانند در آنها استخراج کنند.
  • برای اینکه استخراج ادغام شده موثر باشد ، بلاکچین جایگزین باید نوعی اصلاح یا تعدیل را انجام دهد. که به طور کلی یک فورک سخت است. به عنوان مثال ، در Namecoin ، تنظیمات مهمی در نسخه شبکه انجام شد تا آن را با استخراج ترکیبی سازگار کند. بنابراین کاربران از هر دو نسخه شبکه دچار تغییر محسوس و قابل توجهی شده اند.
  • به همین ترتیب ، برای اینکه استخراج ادغام شده به درستی کار کند . ماینرها باید از زنجیره های بلوکی استفاده کنند که تحت همان الگوریتم استخراج کار می کنند. بنابراین مواردی وجود دارد که اگر برخی از ارزهای رمزپایه از الگوریتم مشابه استفاده نکنند ، نمی توانند همراه با دیگران استخراج شوند.

موارد کاربرد استخراج ترکیبی

بیت کوین و Namecoin

این ادغام اولین استخراج ادغام شده در اکوسیستم رمزنگاری است که در اوایل سال 2014 اتفاق افتاد. هر دو ارز رمزپایه از الگوریتم استخراج SHA-256 استفاده می کنند.

بیت کوین و Namecoin

با این حال ، اگرچه Namecoin (NMC) در آن زمان با استفاده از سرمایه در میان ارزهای رمزنگاری شده در رده های اول باقی مانده است. اما امروز ، Namecoin با وجود ادغامی که با شبکه بیت کوین دارد ، در بازار 392 رتبه بندی کرده است. در حالی که بیت کوین (BTC) همچنان به عنوان پرکاربردترین ارز رمزنگاری شده در سراسر جهان قرار دارد.

Dogecoin و Litecoin

چند ماه پس از راه اندازی Dogecoin (DOGE) در سال 2013 ، جامعه آن تصمیم گرفت که شبکه را به AuxPoW تغییر دهد و در سپتامبر 2014 با شبکه Litecoin (LTC) ادغام شود. این ادغام به Dogecoin اجازه داد تا به طور تصاعدی فقط در چند هفته ارزش خود را بیش از 180 افزایش دهد.

استخراج ترکیبی Dogecoin و Litecoin

این ترکیب همچنین به Dogecoin (DOGE) این امکان را داده است که بتواند در کنار یکی از بهترین ارزهای رمزپایه شناخته شده صعود کند. Litecoin (LTC) در حال حاضر در رتبه 7 برای سرمایه بازار در میان ارزهای رمزنگاری شده پرکاربرد قرار دارد. به همین ترتیب ، استخراج ترکیبی به Dogecoin اجازه داده است تا به طور قابل توجهی سطح امنیت خود را بهبود بخشد .

بیت کوین و RSK

RSK پلتفرم توسعه یافته ای است که امکان اجرای قراردادهای هوشمند در شبکه بیت کوین را به روشی ایمن و ساده فراهم می کند. چون RSK الگوریتم SHA-256 را پیاده سازی می کند . استخراج ترکیبی شبکه بیت کوین و پلت فرم RSK امکان پذیر است.

استخراج ترکیبی بیت کوین و RSK

همانند سایر موارد ، اجرای استخراج ترکیبی امکان استفاده از تجهیزات استخراج یکسان در هر دو شبکه را فراهم می کند. این فرآیند باعث کاهش هزینه های سرمایه گذاری و منابع برای دستیابی به تجهیزات پیچیده به طور جداگانه می شود. به همین ترتیب ، از قدرت هش کردن یکی از شبکه ها می توان به عنوان مزیتی برای افزایش امنیت شبکه دیگر استفاده کرد. در عین حال ، برای ماینرها با شرکت همزمان در دو شبکه مختلف ، احتمال ایجاد بلاک جدید بسیار بیشتر است. همچنین می توانند پاداش هایی را که توسط هر دو شبکه اعطا می شود دریافت کنند.

نتیجه مطلب

استخراج ترکیبی با استفاده از اثبات کار کمکی (AuxPoW) انجام می شود. ایده پشت AuxPoW این است که کارهایی که روی یک بلاکچین انجام شده است می تواند به عنوان کار معتبر در یک زنجیره دیگر مورد استفاده قرار گیرد. زنجیره بلوکی که اثبات کار را ارائه می دهد زنجیره بلوک والدین نامیده می شود . در حالی که کسی که آن را معتبر می پذیرد زنجیره بلوکی کمکی است. برای انجام استخراج ادغام شده ، همه ارزهای رمزپایه درگیر باید از الگوریتم مشابه استفاده کنند.

 

 

0
3
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

3
0
نظر خود را بنویسید !x