نیم کوین (Namecoin) چیست؟
0

نیم کوین (Namecoin) چیست؟

بازدید : 218

نیم کوین (Namecoin) پروژه ای است که هدف آن ایجاد سیستم امن و غیرمتمرکز  DNS با استفاده از فناوری بلاک چین است.

نیم کوین (Namecoin) چیست؟

با تولید بیت کوین بسیاری از مردم دریافتند که جهان با فناوری ای روبرو است که می تواند همه چیز را متحول کند. توانایی ایجاد سیستم های کاملاً غیرمتمرکز و ایمن ،امکان خلاقیت های منحصر به فرد را فراهم کرده است. همه آنها به روشی ایمن با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و خدمات را به کاربران سراسر جهان ارائه می کنند.

نیم کوین (Namecoin)
سیستم غیرمتمرکز نیم کوین (Namecoin)

نیم کوین (Namecoin) در آوریل 2011 به وجود آمد. پروژه ای مشتق شده از بیت کوین که هدفی فراتر از ایجاد ارز دیجیتال داشت. Namecoin به منظور ایجاد سرویس نام دامنه (DNS) مبتنی بر بلاکچین ابداع شد. نتیجه این پروژه با موفقیت کامل همراه بود. این امر منجر به انتشار کد منبع و بهبود و تکامل بعدی آن شد که به نیم کوین (Namecoin) اجازه داده است جامعه ای فعال داشته باشد. همچنین نیم کوین (Namecoin) نشان داده است که فناوری بلاکچین توانایی رسیدگی به موارد مختلف استفاده و تکامل فراتر از سیستم های اقتصادی را دارد.

[irp posts=”9008″ name=”سرویس نام اتریوم (ENS)”]

یکی از توسعه دهندگان اصلی آن امروزه Daniel kraft است. کرافت مسئول حفظ هسته Namecoin همراه با توسعه ابزار، NameID است.

مطلب مفید: ماشین حساب سود استخراج

تاریخچه نیم کوین (Namecoin)

پس از خروج بیت کوین در سال 2008 ، Satoshi Nakamoto و Gavin Andresen پیشنهاد کردند Bitcoin را به یک سرویس نام دامنه یا DNS موثر تبدیل کنند. این پیشنهاد در ابتدا BitDNS نام داشت. آنها به دنبال ایجاد یک سیستم DNS کاملا غیرمتمرکز و امن بودند.

سرورهای DNS ، مسئول کلیه زیرساخت هایی هستند که دسترسی به منابع اینترنت را تسهیل می کنند. عملکرد آن به عنوان نوعی دفترچه تلفن است که به آدرس های IP سرورها ارتباط دارد و نامی را به هر آدرس اختصاص می دهد. به این ترتیب ، برای دسترسی به یک وب سایت ، به عنوان مثال فیس بوک ، فقط باید آدرس را وارد کنید (facebook.com) و نه آدرس IP را (157.240.14.35). این امر استفاده از اینترنت را برای کاربران سراسر جهان آسان می کند. با این وجود ، این سرورها بصورت متمرکز کار می کنند و آنها را مستعد سانسور ، جاسوسی یا سایر حملات رایانه ای می کند. در حقیقت ، این ساده ترین راهی است که دولت ها برای سانسور یا جاسوسی از شهروندان استفاده می کنند.

در مواجهه با این واقعیت ، ساختار غیرمتمرکز پیشنهادی در BitDNS این وضعیت را کاملاً تغییر داد. BitDNS اطمینان حاصل کرد که هیچ دولتی یا شخصی نمی تواند این سرویس را سانسور یا حمله کند. این به معنای بهبود کیفیت خدمات ، ایجاد امنیت و حریم خصوصی است.

اولین پیشنهاد برای نیم کوین (Namecoin)

اولین پیشنهاد برای ساخت این سیستم از طریق appamatto کاربری از انجمن Bitcointalk ارائه شده است. اولین سخنرانی او در مورد سیستم DNS غیرمتمرکز در 15 نوامبر 2010 بود. در آن زمان ، appamatto اولین مبانی نظری واقعی را برای این سیستم جدید ایجاد کرد. در آن زمان ، ایده او عمدتا می خواست به مسئله “اقتدار” یا کنترل متمرکز بپردازد.در میان ایده های اولیه appamatto ، ایده زیر معروف شد:

 • هر بلاک دارای ظرفیتی بود که مربوط به نام دامنه بود. به این ترتیب ، دامنه پس از ایجاد ، در یک بلاک محافظت می شود و دستکاری آن غیرممکن است.
 • کپی نام به صورت رشته مجاز نیست. با این کار از حملات هرزنامه جلوگیری می شود . همچنین از دستکاری سیستم مسیریاب جلوگیری می شود و احتمال حملات فیشینگ از بین می رود.
 • بین داده های دامنه و عملکرد برنامه ها یک تفاوت مشخص وجود دارد.
 • ماینرها نه تنها با استخراج ، بلکه با ایجاد دامنه هایی که می توانند با قیمت مناسب بفروشند ، سود کسب می کنند.

به گفته appamatto : «اگرچه در گذشته تلاش شده است تا DNS به صورت توزیع شده پرداخته شود ، اما من فکر نمی کنم این راه حل ها قدرت را از معادله به طور کامل حذف کند.»

مطلب مفید: حملات فیشینگ چیست؟ چطور دچار این حملات نشویم؟ +ویدئو

بیانیه Namecoin

پس از ارائه نظریه های appamatto ، کاربر kira ، یک برنامه پاداش برای توسعه BitDNS را آغاز کرد. در این برنامه ، موفق به جمع آوری بیش از 3500 BTC برای تحقق این سیستم (حدود 7000 دلار آمریکا در آن زمان) شد.

آنچه برای جامعه شناخته شده نبود این بود که کار قبلاً در جریان بود. در 18 آوریل 2011 ، کاربر kira از راه اندازی نیم کوین (Namecoin) خبر داد. این بیانیه جامعه رمزنگاری را غافلگیر کرد . زیرا هیچ کس به برنامه پاداش پاسخ مثبت نداده بود. از آن زمان ، Namecoin به عنوان پروژه ای توسعه یافت که اجازه می دهد یک سیستم هویت و نام دامنه کاملا غیرمتمرکز ایجاد کند.

مشخصات فنی

از نظر فنی نیم کوین (Namecoin) از هر لحاظ یک شبیه سازی(clone) بیت کوین است. به عنوان مثال ، Namecoin از پروتکل اجماع اثبات کار (PoW) در کنار الگوریتم SHA-256 در استخراج استفاده می کند. در این مرحله ، استخراج کنندگان بیت کوین می توانند نیم کوین (Namecoin) را نیز با استفاده از یک ویژگی به نام استخراج مشترک ماین کنند .

در مورد محدودیت صدور ارز ، نیم کوین (Namecoin) هم مانند بیت کوین محدودیت 21 میلیون کوین را دارد. علاوه بر این ، Namecoin همچنین از همان سیستم همگام سازی شبکه و ارسال پیام استفاده می کند. در این مرحله می توان گفت که بحث در مورد Namecoin و Bitcoin مانند بحث در مورد دو قطره آب است که بسیار شبیه هستند.

نیم کوین (Namecoin)
مشخصات فنی نیم کوین (Namecoin)

مانند بیت کوین Namecoin بلاکچین و رمز ارز خود را با نام Namecoin دارد. اما Namecoin یک سری موارد را در بلاک های خود پیاده سازی می کند که کاملاً با بلاکچین بیت کوین سازگار نیست. به همین دلیل Nakamoto و Andresen این سیستم را به طور مستقیم بر روی بلاک چین بیت کوین اعمال نکردند.

این موارد مربوط به ذخیره اطلاعات دامنه ها و هویت های محافظت شده در Namecoin است. به شما امکان می دهد زیرساخت غیرمتمرکز DNS را فراهم کنید که از امکانات بیت کوین و بسیاری از گزینه های دیگر مانند OpenNIC و EmerDNS فرار می کند.

ویژگی های Namecoin

همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، ویژگیهای نیم کوین عبارتند از: ارائه یک سیستم DNS غیرمتمرکز و مدیریت Identity های رمزنگاری شده. برای درک هر دو عملکرد ، هر یک از آنها را توضیح می دهیم و چند مثال ساده ارائه می دهیم:

ارائه سیستم DNS بر روی Namecoin

این عملکرد اصلی نیم کوین و منشأ پیدایش آن به عنوان یک پروژه است. دلایل ایجاد یک سیستم DNS غیرمتمرکز عبارتند از:

 • از سانسور ارائه دهندگان اینترنت ، شرکت ها یا دولت ها جلوگیری می کند.
 • با این سیستم می توان از تهدیدهایی مانند فیشینگ ، تعویض DNS یا دستکاری DNS جلوگیری کرد.
 • ساختاری غیرمتمرکز را ایجاد می کند که توسط کاربران آن کنترل می شود تا دامنه های جدید را به روشی ساده ، سریع و اقتصادی ثبت کند. این امر به دنبال ایجاد ساختاری غیرمتمرکز و ایمن است که می تواند با خدماتی مانند TOR یا I2P تکمیل شود.

برای دستیابی به همه این نکات ، عملکرد DNS Namecoin بسیار ساده و ایمن است. کاربران می توانند نام دامنه مورد نظر خود را ثبت کنند ، به شرطی که از آن استفاده نشود. به انتهای این نام های دامنه ،.bit اختصاص داده شده است. این رکوردها دارای کل ساختار داده های یک دامنه DNS معمولی هستند .با این پاداش اضافه شده که یک هویت رمزنگاری برای آن دامنه ایجاد می شود. این نام منحصر به فرد برای تمایز دامنه های مختلف ثبت شده عمل می کند و از تکرار اجتناب می کند.

دامنه پس از ایجاد ، به کل شبکه منتقل می شود تا مکان آن غیرمتمرکز باشد. به این ترتیب ، اطمینان حاصل خواهد شد که دامنه بدون در نظر گرفتن انسداد یا سانسور اعمال شده ، همیشه در شبکه در دسترس خواهد بود.

بنابراین کاربران می توانند از این DNS استفاده کنند ، یا یک نود کلاینت Namecoin برای جستجوی دامنه های با موفقیت ثبت شده داشته باشند.

مدیریت Identity در نیم کوین (Namecoin)

مدیریت شناسه ، پروژه جدید نیم کوین (Namecoin) است و هنوز در دست توسعه است. این پروژه از توانایی نیم کوین در مدیریت نام دامنه ها (که هویت های دیجیتالی هستند) برای ایجاد یک سیستم مدیریت هویت با عملکردی ساده بهره می برد. مدیریت شناسه یا Identity ، نوعی شناسه ی دیجیتالی است که در آن کاربر کنترل کاملی بر داده های خود و نحوه اشتراک آنها با اشخاص ثالث دارد.

برای دستیابی به این هدف ، توسعه دهندگان آن نوع جدیدی از رکورد را برای ذخیره Identity ایجاد کردند. این سوابق می توانند با خیال راحت داده هایی مانند نام کاربر ، نام مستعار ، کلیدهای عمومی GPG و PGP ، جهت Bitmessage یا سایر سرویس های OTR را از جمله موارد دیگر در فیلد مقادیر خود ذخیره کنند. به این ترتیب ، کاربری که یک هویت ایجاد کرده است فقط باید نام مستعار خود را برای دسترسی دیگران به داده های گفته شده از طریق ایمن به اشتراک بگذارد.

با این حال ، این ساده ترین ابزار سیستم مدیریت Identity است که نیم کوین می تواند ایجاد دهد. توسعه دهندگان برای آزمایش انعطاف پذیری آن ، NameID را ایجاد کردند . پروژه ای برای یکپارچه کردن شناسه Namecoin با شناسه OpenID. OpenID ، یک سرویس شناسایی است که امروزه به طور گسترده در اینترنت استفاده می شود.

با NameID ، توسعه دهندگان می توانند ، بدون نیاز به ورود به سیستم با استفاده از نام کاربری و رمز ورود ، اولین سیستم شناسایی مستقل برای دسترسی به خدمات وب را ایجاد کنند. برای دسترسی به این سرویس فقط از رمزنگاری نیم کوین (Namecoin) استفاده کنید. این طرح امنیت بالاتری را نسبت به آنچه که توسط نام کاربری و جفت رمز عبور ارائه شده است و ما عادت داریم در این سرویس ها ارائه دهیم ، می افزاید.

چگونه دامنه های DNS را در Namecoin ثبت کنیم؟

برای ثبت دامنه های DNS در Namecoin ، کاربران دو گزینه دارند:

 • برای پرداخت هزینه های ثبت نام ، یک گره Namecoin کامل ایجاد کنید. این روش گرانترین گزینه است ، زیرا استخراج نیم کوین به دلیل سختی زیاد گران است و برای انجام آن نیاز به تجهیزات ASIC است.
 • از خدمات وب ثبت نام دامنه نیم کوین استفاده کنید. این خدمات ثبت و مدیریت نام دامنه های شما را تضمین می کنند. این روش ارزانترین و آسانترین گزینه برای استفاده افرادی است که فقط دغدغه ثبت دامنه خود را دارند. از جمله این سرویس ها می توان به Peername یا Blockchain-DNS اشاره کرد.

مزایای نیم کوین

 • این پروژه یک سیستم نام دامنه و سیستم هویت کاملا غیرمتمرکز است. در پشت این پروژه هیچ شرکت یا گروه وجود ندارد.
 • از امنیت بسیار بالایی برخوردار است .
 • سطح بالایی از تحمل خطا ، مسدود کردن و ضد سانسور را ارائه می دهد.
 • می تواند همراه با حریم خصوصی و پروتکل هایی مانند TOR ، I2P و Freenet استفاده شود. که امکان ایجاد یک اینترنت خصوصی ، امن و ناشناس را در اینترنت تضمین می کند که ما با آن تعامل داریم.
 • قابلیت هایی را برای ایجاد سیستم های مدیریت شناسه به صورت قوی و کاربر پسند ارائه می دهد.

معایب

 • این پروژه توسعه دهندگان کمی دارد که به معنای رشد کند توانایی های آن است.
 • جامعه علاقه مند به این پروژه بسیار گسترده نیست. با این حال ، این به معنای غیرفعال بودن پروژه نیست. نیم کوین از آغاز کار بلاکچینی نبود که برای هدف اقتصادی طراحی شده باشد ، بلکه برای حل یک مشکل در ساختار DNS طراحی شده است. این وظیفه نیم کوین (Namecoin) است و بسیار خوب هم انجام داده است.

[irp posts=”9008″ name=”سرویس نام اتریوم (ENS)”]

 

1
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x