طرح پانزی چیست؟ طرح پانزی چه تفاوتی با شرکت های هرمی دارد؟

طرح پانزی چیست؟ طرح پانزی چه تفاوتی با شرکت های هرمی دارد؟
0
بازدید : 3923

صنعت کریپتو پر از فرصت‌های سرمایه‌گذاری است. هر تریدر ​​ارز دیجیتال به خوبی می‌داند که ماهیت نوآورانه فناوری رمزنگاری و بلاک چین می‌تواند بازده بالایی را به ارمغان بیاورد. همین برداشت متداول است که به تکرار کلاهبرداری‌های بزرگ و کوچک از جمله طرح پانزی کمک کرده است.

در این مقاله از وب‌سایت فکت کوینز، به تشریح طرح پانزی پرداخته و تفاوت آن با دیگر انواع کلاهبرداری ارز دیجیتال را بررسی می‌کنیم. بیایید در ابتدا نگاهی به خصوصیات مشخص طرح‌های پانزی یا کلاهبرداری‎های پانزی بی‌اندازیم.

مطلب مفید: بررسی انواع استخراج ابری _ مزایا و معایب استخراج ابری

مفهوم طرح پانزی

طرح پانزی که در انگلیسی به آن Ponzi scheme گفته می‌شود، شیوه‌ای برای کلاهبرداری است که اساس آن وعده‌ی سود کلان در قبال مدیریت سرمایه شماست. کلاهبردار یا طراح پانزی طی این طرح به سرمایه‌‌گذاران وعده سودهای کلان می‌دهد.

برای جلب اعتماد سرمایه‌گذاران ناآگاه، در این سیستم سود سرمایه‌گذارانی که زودتر اعتماد کرده‌اند از سرمایه افراد جدید پرداخت می‌شود. وقتی طراح پانزی به اندازه کافی سرمایه دیگران را جمع کرد ناگهان از چشم همه ناپدید می‌شود.

با خواندن همین چند خط شما قطعا به یاد طرح شرکت‌های هرمی، بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ افتادید. طرح‌های هرمی که هنوز هم بعد از گذشت سال‌ها در ایران رواج دارند و بسیار می‌شنویم که عده‌ای هنوز هم سرمایه خود را از این طریق از دست می‌دهند.

طرح پانزی
ترفند پانزی

طرح پانزی به طرح شرکت‌های هرمی و نتورک مارکتینگ شباهت دارد اما دقیقا همان نیست. در این مقاله تفاوت‌های این دو طرح را به صورت واضح توضیح می‌دهیم.

طرح پانزی و شرکتهای هرمی

Ponzi scheme و طرح هرمی شباهت‌های زیادی دارند اما یکی نیستند. این دو ترفند کلاهبردای در مواردی با یکدیگر متفاوت هستند.

شباهت‌های طرح پانزی و هرمی

 1. لازمه بقا هر دو طرح جذب سرمایه‌گذاران جدید است.
 2. هر دو طرح وعده کسب سود کلان در کوتاه مدت می‌دهند.

تفاوت‌های طرح پانزی و هرمی

 1. ترفند پانزی از اساس غیر قانونی است. اگر طرح پانزی شناسایی شود به سرعت محکوم می‌شود. طرح شرکت‌های هرمی می‌تواند در لوای پروژه‌های قانونی فعالیت کند.
 2. شرکت‌های هرمی بر محصولات و خدمات متکی است و طرح‌های پانزی فقط و فقط بر بازار سرمایه مبتنی است.

استخراج ابری و طرح پانزی

بخش بزرگی از کلاهبرداری‌های پانزی در حوزه ارزهای دیجیتال به وب‌سایت‌های استخراج ابری مرتبط است. این وب‌سایت‌ها به تریدرها می گویند که با سرمایه آن‌ها اقدام به استخراج ابری می‌کنند. یکی از نشانه های این کلاهبردار این است که ادعا می کنند شما را یک شبه پولدار می کنند و سودهای کلان به حساب شما واریز می‌کنند.

البته در ابتدا و برای جذب تریدرها، از سرمایه اعضای جدید سود وعده داده شده اعضای ابتدایی پرداخت می‌شود. اعضای پانزی ماینینگ پس از مدتی با پول شما ناپدید می‌شوند. این گروه‌ها هرگز هیچ آدرس و یا راه تماسی از خود باقی نمی‌گذارند. استخراج ابری قابل اعتماد هرگز به شما وعده سود کلان نمی‌دهد و فقط هش ریت می‌فروشد.

کلام آخر

طرح‌ پانزی راهی برای کلاهبرداری است که با وعده‌ی سودهای کلان، از تریدرهای ناآگاه سرمایه جذب می‌کند. برای جلب اعتماد بیشتر، کلاهبرداران در ماه‌های اول سود تضمینی را به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کنند. این کار با استفاده از پول سرمایه‌گذاران جدید انجام می‌شود. پس از مدتی که پول زیادی جذب شد و دیگر سرمایه‌گذار جدیدی وارد سیستم نشد، کلاهبرداران دیگر پولی پرداخت نمی‌کنند و متواری می‌شوند.

طرح‌های پانزی دو مشخصه دارند که آن‌ها را می توان به راحتی تشخیص داد. دو ویژگی مهم این طرح‌ها نخست وعده سودهای کلان و سپس ناشناس بودن آن‌ها است. می‌دانیم که اساس کار رمز ارزها ناشناس بودن است. پس این بستر مناسبی برای رشد پانزی در دنیای کریپتو است.

طرح پانزی چیست؟

طرح پانزی یک روش کلاهبرداری است که در آن کلاه برداران به افراد ناآگاه وعده‌ می‌دهند که اگر پولشان را در اختیار آن ها قرار دهند، آنها با آن پول کار می‌کنند و در ازای آن، سرمایه گذاران به صورت ماهانه یا سالانه سودهای تضمینی و نجومی دریافت می‌کنند.

کلاه برداری پانزی به چه روشی انجام می‌شود؟

طرح پانزی را می‌توان به چهار مرحله تقسیم کرد: تبلیغات وسوسه انگیز، واریز سودهای اولیه، ورود حجم اولیه سرمایه به طرح از طرف سرمایه گذاران ناآگاه و در نهایت؛ فروپاشی طرح و فرار سرمایه گذاران اولیه و تیم پروژه.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x