چه کسانی شبکه بلاک چین را کنترل می کنند؟

چه کسانی شبکه بلاک چین را کنترل می کنند؟
0
بازدید : 4359

مشارکت کنندگان در پایداری بلاک چین

کنترل شبکه بلاک چین به دست کیست؟ چه کسانی در این شبکه فعالیت دارند؟ در پاسخ باید گفت که شبکه بلاک چین شامل همه افرادی است که به هر شکلی با بلاک چین تعامل دارند. هر کسی که به شبکه بلاکچین متصل شود به عنوان یک “گره” برای شبکه عمل می کند.

در بلاک چین، شما می‌توانید بین سه زیر مجموعه از ذینفعان شامل توسعه دهندگان، ماینرها و گره‌ها تمایز قائل شوید. اینها طرف‌هایی هستند که در واقع به اجرای شبکه کمک می‌کنند. از گره‌های سبک یا Lightweight node (به عنوان مثال کیف پول‌های موبایل، لپ تاپ و غیره) به طور گسترده ای استفاده می‌شود، اما آنها در کنترل شبکه بلاک چین نقشی ندارند.

توسعه دهندگان (Developers)

توسعه دهندگان مسئول ایجاد و به روزرسانی کدها هستند و نقش اولیه در کنترل شبکه بلاک چین دارند. هرکسی می تواند در این فرآیند سهیم باشد. این کد به صورت عمومی در دسترس است، بنابراین آنها می‌توانند تغییراتی را برای بررسی سایر توسعه دهندگان ارائه دهند.

کنترل شبکه بلاک چین
توسعه دهندگان بلاک چین

در گیت هاب لیستی از توسعه دهندگان وجود دارد که مشارکت‌ها و تغییرات آنها در شبکه اصلی بیت کوین از 30 آگوست 2009 پذیرفته شده است.

ماینرها (Miners)

ماینرها کسانی هستند که شبکه را ایمن می‌کنند و در کنترل شبکه بلاک چین نقش دارند. آنها کد ارز دیجیتال را اجرا می‌کنند و منابع خود را به افزودن بلوک‌های جدید به بلاکچین اختصاص می‌دهند. به عنوان مثال در شبکه بیت کوین این کار را از طریق الگوریتم اثبات کار انجام می‌دهند و به خاطر تلاشهایشان پاداش می‌گیرند.

ماینرها به دلیل مشارکت در شبکه، از طریق بررسی تراکنش‌ها، کوین پاداش می گیرند. ماینرها داده های جدیدی را برای افزودن به بلاکچین ایجاد می‌کنند و بنابراین امکان انجام تراکنش‌ها و خریدها در شبکه فراهم می‌شود.

کنترل شبکه بلاک چین
ماینر ها در بلاک چین

بلوک های جدید مورد نیاز است زیرا هر بلوک فقط می تواند حاوی مقدار مشخصی از داده های تراکنش باشد. با افزایش تراکنشها ، داده های مربوط به آنها نیز افزایش می یابد و این امر نیاز به بلوک های بیشتری در بلاکچین را ایجاد می کند. استخراج یک صنعت کاملاً رقابتی است و بدون آن هیچ زنجیره بلوکی وجود ندارد که بتوان در مورد آن صحبت کرد.

کاربران گره کامل

گره های کامل یا فول نود (Full node) ستون فقرات شبکه ارزهای دیجیتال هستند در کنترل شبکه بلاک چین سهیم هستند. آنها بلوک ها و تراکنش‌ها را تأیید، ارسال و دریافت می کنند و نسخه‌ای از بلاکچین را نگه داری می‌کنند.

در بین این سه دسته اغلب هم پوشانی وجود دارد. به عنوان مثال شما می‌توانید هم یک توسعه دهنده و هم یک کاربر فول نود یا یک ماینر باشید.  همچنین می‎توانید هر سه باشید یا هیچ کدام.

نودهای کامل یا فول نودها در بلاک چین
نودهای کامل یا فول نودها در بلاک چین

در واقع ، بسیاری از کاربران عادی رمز ارزها، هیچ یک از این نقش‌ها را بر عهده ندارند. در عوض، آنها ترجیح می دهند از گره‌های سبک یا خدمات متمرکز استفاده کنند.

کلام آخر

 توسعه دهندگان کدها را می‌نویسند. بدون آنها، شما هیچ نرم افزاری برای اجرا و هیچ فردی برای رفع اشکالات یا افزودن ویژگی‌های جدید نخواهید داشت. ماینرها شبکه را ایمن می کنند. بدون رقابت سالم در استخراج، زنجیره ممکن است ربوده یا متوقف شود. اما قدرت واقعی در گره‌های کامل متمرکز شده است. در واقع همه آنها در کنترل شبکه بلاک چین نقش ایفا می‌کنند.

این شرکت کننده ها دارای اختیارات کامل نیستند. آنها ارائه دهنده خدمات هستند. اگر مردم تصمیم بگیرند از شبکه استفاده نکنند، کوین ارزش خود را از دست می‌دهد. از دست دادن ارزش به طور مستقیم بر ماینرها تأثیر می‌گذارد (ارزش پاداش آنها کاهش می یابد). در مورد توسعه دهندگان، آنها فقط می‌توانند توسط کاربران نادیده گرفته شوند.

در پاسخ به این سوال که کنترل شبکه بلاک چین در دست کیست؟ باید گفت که  شبکه بلاک چین تحت کنترل هیچ گروه یا نهادی نیست و این شبکه حاصل مشارکت شرکت کنندگان آن است.

نود در بلاک چین چیست؟

هر سیستم کامپیوتری که به شبکه بلاکچین متصل شود یک گره یا نود (Node) است.

فول نود چیست؟

گره های کامل یا فول نود (Full node) ستون فقرات شبکه ارزهای دیجیتال هستند. آنها بلوک ها و تراکنش‌ها را تأیید، ارسال و دریافت می کنند و نسخه‌ای از بلاکچین را نگه داری می‌کنند.
در بین این سه دسته اغلب هم پوشانی وجود دارد. به عنوان مثال شما می‌توانید هم یک توسعه دهنده و هم یک کاربر فول نود یا یک ماینر باشید.

نود سبک چیست؟

نودهای سبک ( Lightweight) نودهایی هستند که از شبکه بیت کوین استفاده کرده، اما واقعا به‌عنوان یک گره کامل این ارز دیجیتال عمل نمی‌کنند.

1
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x