شاخص ترس و طمع (Fear & Greed) در بازار ارز دیجیتال
0

  شاخص ترس و طمع (Fear & Greed) در بازار ارز دیجیتال

بازدید : 1736

احساسات ما و درنتیجه تأثیر آن‌ها در نحوه عملکردمان در بازار ارز دیجیتال بسیار حائز اهمیت است. ازجمله مهم‌ترین شاخص‌ها برای سنجش احساسات ما  شاخص ترس و طمع است که در بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال از اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه مقاله با فکت کوینز همراه شوید تا به بررسی این شاخص مهم بپردازیم.

شاخص‌ ترس و طمع طی بازه‌های زمانی مختلف

Indicators of fear and greed in different time periods

نمودار زیر نمودار شاخص ترس و طمع است. در این نمودار اعداد کمتر گویای ترس بیشتر و اعداد بیشتر گویای طمع بیشتر است. عدد صفر نشان‌دهنده ترس شدید و عدد ۱۰۰ نشان‌دهنده طمع شدید است.

مطالب مفید: شاخص ترس و طمع: در موقع خنثی شدن احساسات بازار چه باید کرد؟

چرا باید شاخص ترس و طمع را مورد ارزیابی قرار داد؟

Evaluation of fear and greed index

رفتارهای افراد در بازارهای ارز دیجیتال تا حد زیادی تحت تأثیر احساساتشان در آن بازار است. مردم اغلب وقتی که می‌بینند بازار سیر صعودی دارد، دوست دارند طمع کنند و ارز بیشتری بخرند. طبیعتا این اقدام آن‌ها ناشی از ترس از دست دادن سود است. در بیشتر مواقع وقتی آن‌ها اعداد قرمز را می‌بینند، می‌ترسند و در اقدامی غیرعادی شروع به فروش ارز خود می‌کنند. ما با بررسی شاخص‌های ترس و طمع سعی می‌کنیم به شما کمک کنیم تا تحت تأثیر احساسات خود قرار نگیرید. همچنین  واکنش‌های آنی و نابجایی انجام ندهید.

 دو فرضیه کلی برای ارزیابی شاخص ترس و طمع

 شاخص ترس و طمع
  • ترس شدید حاکی از نگرانی شدید فرد سرمایه‌گذار است؛ که این خود ممکن است یک فرصت خرید تلقی شود.
  • وقتی که فرد سرمایه‌گذار خیلی طمع می‌کند برای خرید ارز، یعنی زمان اصلاح بازار ارز دیجیتال فرا رسیده است. شاید این زمان همان فرصت مناسب برای فروش است.

بنابراین ما احساسات تأثیرگذار در رفتار سرمایه‌گذاران برای خرید و فروش ارز دیجیتال در بازار بیت کوین را مورد بررسی قرار داده و آن‌ها را از صفر تا ۱۰۰ رتبه‌بندی کردیم. بدین صورت که صفر یعنی ترس شدید و ۱۰۰ یعنی طمع شدید. در ادامه با ما همراه باشید تا بتوانید اطلاعات گردآوری شده از منابع مختلف برای محاسبه این شاخص را مشاهده نمایید.

منابع اطلاعات

اطلاعات از طریق ۵ منبع جمع‌آوری شده‌اند. اعداد ارائه شده در هر نقطه داده‌ای را می‌توان با روز قبل مقایسه کرد. اینگونه می‌توان میزان افزایش احساسات فرد را نسبت به روز قبل در بازار ارز دیجیتال بررسی کرد. قبل از هر چیز باید یادآوری کرد که این شاخص تنها برای بازار بیت کوین مورد بررسی قرارگرفته است و نه دیگر بازارهای ارز دیجیتال (به‌زودی این شاخص را در دیگر بازارها نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد)، زیرا نوسان قیمت لحظه‌ای رمزارزها یکی از ویژگی‌های بازار بیت کوین محسوب می‌شود.

بررسی منابع محاسبه شاخص ترس و طمع

Examining the sources of calculating the fear and greed index

نوسان قیمت ارز (۲۵٪)

ما در تحقیقاتمان حول  شاخص ترس و طمع، نمودارهای نوسان و بیشترین قیمت ارز را مورد بررسی قرار داده و آن‌ها را با مقادیر میانگین مشابه در ۳۰ و ۹۰ روز گذشته مقایسه کرده‌ایم. متوجه شدیم که افزایش غیرعادی در نمودار نوسان ناشی از ترس شدید سرمایه‌گذاران است.

شتاب/حجم بازار (۲۵٪)

Accelerating the volume of the digital currency market

همانند فاکتور قبل، فاکتور سرعت‌گیری روند کار بازار و حجم خرید و فروش را نیز مورد بررسی قرار دادیم (این فاکتورها را نیز با مقادیر مشابه خود در ۳۰ و ۹۰ روز گذشته مقایسه کردیم.)، هر دو مقادیر حاصله را یکی کردیم. به طور کلی، وقتی که به طور روزانه شاهد حجم خرید بالایی در یک بازار مثبت هستیم، به این نتیجه می‌رسیم که طمع و حرص خرید در افراد زیاد است و شاهد یک بازار بسیار مترقی هستیم.

مطالب مفید: شاخص ترس و طمع در بازارهای کریپتو

رسانه‌های اجتماعی (۱۵٪)

Social media in the digital currency market

اگرچه آنالیز شاخص ترس و طمع که در حال انجامش هستیم، هنوز در مرحله آزمایشی است، اما بررسی این شاخص در رسانه‌های اجتماعی در حال اجراست. از این‌رو همه هشتگ‌های مختلف در مورد ارزهای مختلف را جمع‌آوری، شمارش (البته فقط آن‌هایی را ارائه می‌کنیم که مربوط به بیت کوین هستند) و بررسی کردیم. تا ببینیم طی یک زمان مشخص افراد تا چه حد به این هشتگ‌ها پاسخ داده‌اند و چه تعداد تعامل از طریق آن‌ها صورت گرفته است. افزایش غیرعادی در تعداد تعاملات در نهایت منجر به افزایش تمایل افراد برای خرید و درنتیجه باعث بالا رفتن شاخص طمع در بازار ارز دیجیتال شده است.

نظرسنجی (۱۵٪)

Digital Currency Survey

سایت alternative.me به همراه سایت strawpoll.com که یک سایت نظرسنجی بزرگ عمومی است، به صورت هفتگی نظرسنجی‌های رمزگذاری شده انجام می‌دهند و از مردم می‌پرسند که بازار را چگونه ارزیابی می‌کنند. هر بار تعداد زیادی در این نظرسنجی شرکت می‌کنند و از این طریق یک تصویر کلی از میزان تأثیر احساسات در نحوه عملکرد سرمایه‌گذاران به دست می‌آید.

البته این نتایج چندان حائز اهمیت نیستند ولی برای شروع تحقیقمان بسیار مفید واقع شدند.

سلطه یک ارز یا دامیننس بیت کوین (۱۰٪)

Bitcoin Dominance

دامیننس به معنی سلطه است. سلطه یک ارز بدین معناست که دیگر بازارهای موجود، همگی تحت تأثیر آن بازار ارز دیجیتال هستند. به‌ویژه در مورد بیت کوین، احتمالاً افزایش نرخ بیت کوین به خاطر ترس سرمایه‌گذاران از اینکه سرمایه‌گذاری در دیگر ارزها بیش از حد حالت قمار گونه به خود بگیرد و از ارزش آن ارزها کاسته شود، رخ می‌دهد. به همین دلیل بیت کوین هر روز بیشتر و بیشتر به پناهگاه امن سرمایه‌گذاران در بازار ارز دیجیتال تبدیل می‌شود.

احساس افراد بعد از ریزش قیمت بیت کوین

از سوی دیگر وقتی که بیت کوین رو به افول است، مردم طمع می‌کنند تا پول خود را در بازارهای دیگر سرمایه‌گذاری کنند. به این امید که شانس خود را با خرید ارزی که ممکن است بعداً ارزشش افزایش یابد امتحان کنند. در اینجا شاخص ترس و طمع افزایش پیدا می‌کند. به‌هرحال برای بررسی سلطه هر ارزی در بازار ارز دیجیتال باید از روش‌های مختلفی استفاده کرد. چرا که علاقه به هر ارزی ممکن است باعث بروز رفتاری طمع کارانه از سوی سرمایه‌گذار برای خرید آن ارز شود.

ترندها (۱۰٪)

Trends

یکی از منابع سرچ برای ما استفاده از Google Trends‌ برای انجام تحقیقات متنوع مرتبط با بیت کوین است. برای مثال اگر عبارت “ترندهای گوگل در مورد بیت کوین” را جستجو کنید، اطلاعات چندانی از خودِ تحقیق عایدتان نخواهد شد، اما عموماً می‌توانید ببینید که تعداد +۱۵۵۰٪ جستجو در مورد عبارت ” چگونگی نحوه عملکرد در بازار بیت کوین” صورت گرفته است که این رقم بازهم رو به افزایش است. این حجم از جستجو به‌وضوح نشان‌دهنده ترس سرمایه‌گذاران حاضر در بازار ارز دیجیتال است که ما نیز آن را در تحقیق خود لحاظ کرده‌ایم.

گوگل ترندز میزان سرچ کلمات کلیدی را در گوگل نشان می‌دهد. ناگفته نماند که این اطلاعات نیاز به بررسی دقیق دارد و یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار روی شاخص ترس و طمع اثرگذار هست. به عنوان مثال اگر توی سرچ عبارت «دست‌کاری قیمت بیت کوین» رشد زیادی را ببینیم این خود نشانه ترس در بازار است.

سخن آخر

در این مطلب با دو مفهوم شاخص ترس و طمع (Fear & Greed) آشنا شدیم. شاخص ترس و طمع عددی بین صفر تا صد تعریف شده که تا حد زیادی به بررسی احساس غالب در بازار می‌پردازد. در واقع به کمک شاخص ترس و طمع (Fear & Greed) می‌توان تشخیص داد که زمان ورود به بازار یا زمان خروج از آنچه وقتی است.

امیدواریم این مطلب از فکت کوینز برایتان مفید بوده باشد.

شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال چیست؟

شاخص ترس و طمع معیاری برای سنجش احساسات بازار ارز دیجیتال است که متشکل از دو احساس ترس و طمع است.

شاخص ترس و طمع چه کاربردی دارد؟

یکی از مهمترین کاربردهای شاخص ترس و طمع، پیدا کردن نقاط ورود و خروج از بازار است است.

سایت مرجع شاخص ترس و طمع چیست؟

یکی از برترین منابع برای رصد =شاخص ترس و طمع بازار ارز دیجیتال سایت alternative.me است.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x