Fetch.ai چیست؟ ساخت برنامه غیرمتمرکز با هوش مصنوعی!

Fetch.ai چیست؟ ساخت برنامه غیرمتمرکز با هوش مصنوعی!
0
بازدید : 2525

پروژه Fetch.ai اخیراً به دلیل افزایش سریع قیمت توکن آن (FTE) در یک بازه زمانی بسیار کوتاه، توجهات را به خود جلب کرد. این پروژه از هوش مصنوعی برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) استفاده می‌کند، همچنین توکن FET به عنوان یک توکن چند منظوره در این شبکه عمل می‌کند. در این مقاله فکت کوینز می‌بینیم که پروژه Fetch.ai چیست و وجه تمایز آن با دیگر پروژه‌های ارز دیجیتال خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

صرافی‌های ارز دیجیتال معروف، مکانیزم اثبات ذخایر یا گواهی ذخایر (Proof of Reserves-PoR) را به عنوان راهی برای اطمینان دادن به کاربران بابت نگه‌داری امن رمزارزهای آنها، معرفی می‌کنند. اگرچه برخی حفره‌های امنیتی را در مکانیزم PoR شناسایی کرده‌اند، اما این سازوکار همچنان در پاسخگو نگه‌داشتن صرافی‌ها مفید است. اخیراً پلتفرم‌هایی مانند بیت فینکس، بایننس و هیوبی اعلام کردند که توکن FET را به عنوان یکی از دارایی‌های ذخیره به خزانه خود اضافه کرده‌اند. این خبر تأثیر قابل توجهی بر قیمت FET داشت.

اگرچه Fetch.ai برای مدتی طولانی وجود داشته است، رخدادهای اخیر علاقه کاربران به این پروژه را افزایش داد. در واقع، جامعه ارز دیجیتال مجدداً به Fetch.ai و سودمندی آن علاقه‌ نشان داده است. در این مقاله قصد داریم به سوالات مهمی همچون Fetch.ai چیست؟ مردم با Fetch.ai چه چیزی می‌توانند بسازند؟ و چرا ارزش fetch.ai رو به افزایش است؟ پاسخ دهیم.

علاوه بر این، نگاهی به مکانیسم عملیاتی فچ (Fetch.ai) خواهیم داشت تا بفهمیم چه چیزی این پروژه را متمایز کرده است. همچنین، ما توکن FET و نقش آن در این پروژه را بررسی خواهیم کرد. در نهایت، در مورد اکوسیستم Fetch.ai و پلتفرم‌های مختلفی که از زیرساخت فچ (Fetch) استفاده می‌کنند، یاد خواهیم گرفت.

Fetch.ai چیست؟

Fetch.ai با اکثر پروژه‌های ارز دیجیتال معتبر متفاوت است و یک شبکه بلاک چین کلاسیک نیست. همچنین، این پروژه مانند اکثر ارزهای دیجیتال از قراردادهای هوشمند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) راه‌اندازی کنند، استفاده نمی‌کند. در عوض، Fetch.ai از هوش مصنوعی برای ساخت و راه‌اندازی یک شبکه بلاک چین استفاده می‌کند. Fetch.ai از هوش مصنوعی به جای قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. در حالی که قراردادهای هوشمند نیروی محرکه اصلی اکثر بلاک چین‌ها هستند، تیم Fetch مکانیزم متفاوتی را اجرا کرد.

اولین مرحله توسعه پروژه در سال 2017 با تیمی از متخصصان باتجربه بلاک چین که Fetch.ai را تأسیس کردند، آغاز شد. ایده اصلی ایجاد یک شرکت نرم‌افزاری بود که قابلیت‌های هوش مصنوعی را در چارچوب‌های وب 3 بلاک چین پیاده‌سازی می‌کرد. Fetch.ai در سال 2019 از طریق عرضه اولیه صرافی (IEO) در بایننس راه‌اندازی شد. در سال 2019 هیچ پروژه مشابهی در بازار وجود نداشت. همچنین، استفاده از هوش مصنوعی به جای قراردادهای هوشمند برای ساخت شبکه بلاک چین به عنوان یک گزینه که ارزش بررسی داشت به نظر می‌رسید.

بیشتر بخوانید: عرضه اولیه صرافی (IEO) چیست؟

Fetch.ai چیست؟

تیم تصمیم گرفت از بلاک چین اتریوم (ETH) در مراحل اولیه پروژه استفاده کند. به همین دلیل توکن FET ابتدا یک توکن ERC-20 بود. با این حال، تیم پروژه به زودی شبکه اصلی یا مین نت Fetch.ai را روی شبکه کازماس (Cosmos SDK) راه‌اندازی کرد. به لطف استفاده از Cosmos SDK، فچ با تمام بلاکچین‌های سفارشی که از Cosmos استفاده می‌کنند، سازگار است.

Fetch.ai به توسعه‌دهندگان بلاک چین دیدگاهی متفاوت و مبتنی بر هوش مصنوعی حول توسعه دی اپ (dApp) ارائه می‌دهد. توسعه‌دهندگان می‌توانند انواع پلتفرم‌های غیرمتمرکز را با کمک Fetch.ai با استفاده از مکانیک‌های هوش مصنوعی راه‌اندازی کنند. در برخی جنبه‌ها، Fetch.ai نسبت به برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند، انعطاف‌پذیری بیشتری را به توسعه دهندگان ارائه می‌دهد.

بیشتر بخوانید: کازماس (Cosmos) چیست؟ آشنایی با مفهوم “اینترنت بلاک چین”

Fetch.ai چگونه کار می‌کند؟

برای پاسخ به سوالاتی همچون Fetch.ai چیست؟ مردم با Fetch.ai چه چیزی می‌توانند ایجاد کنند؟ و چرا Fetch.ai رو به رشد است؟ باید دریابیم که Fetch.ai چگونه کار می‌کند. Fetch.ai یک اکوسیستم بلاک چینی است که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا پلتفرم‌های غیرمتمرکز بسازند. دی اپ‌ های ساخته شده بر روی Fetch.ai از توکن FET برای انجام عملیات‌های مختلف و تسهیل تراکنش‌ها استفاده می‌کنند.

با این حال، Fetch.ai برای ساخت و تقویت برنامه‌های غیرمتمرکز به هوش مصنوعی متکی است. هوش مصنوعی شبکه همان کاری را انجام می‌دهد که قراردادهای هوشمند در بلاک چین‌های مرسوم مانند اتریوم انجام می‌دهند. علاوه بر این، توسعه‌دهندگان می‌توانند عناصر و هوش مصنوعی فچ را برای انجام عملیات‌های مختلف برنامه‌ریزی کنند. بلاکچین‌های مبتنی بر قرارداد هوشمند از قراردادهای هوشمند برای اجرای همه عملکردها در برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ناظر قرارداد هوشمند (Auditor) کیست؟ معرفی شغلی پردرآمد در بلاک چین

Fetch.ai چگونه کار می‌کند؟

با Fetch.ai، تمام تعاملات کاربر و شبکه از طریق عوامل هوش مصنوعی انجام می‌شود. خود شبکه دارای چهار لایه عملیاتی است. لایه اول از ابزارهای رابط کاربر (User-facing tools) تشکیل شده است. اینها ابزارهایی هستند که توسعه دهندگان برای تعامل با شبکه Fetch استفاده می‌کنند. ابزارهای رابط کاربر شامل یک رجیستری از عوامل اقتصادی مستقل (AEA) است که عنصر اصلی شبکه Fetch محسوب می‌شود. همچنین، ابزار مدیریت AEA، فچ والت (Fetch wallet) و کاوشگر بلاکچین فچ (Fetch blockchain explorer) در آن وجود دارد.

لایه بعدی ابزارهایی هستند که از بلاک چین Fetch استفاده می‌کنند. در حال حاضر، این لایه فقط دارای چارچوب AEA است. علاوه بر این، لایه سوم شبکه برای ابزارهایی است که مستقیماً با زنجیره تعامل دارند. کتابخانه برنامه‌نویسی CosmPy به کاربران امکان می‌دهد مستقیماً با شبکه‌هایی که از Cosmos SDK استفاده می‌کنند تعامل داشته باشند. همچنین، ابزار خط فرمان Jenesis برای برنامه‌نویسی قراردادها یا در این مورد، عوامل هوش مصنوعی وجود دارد. آخرین لایه شبکه، خود بلاک چین Fetch.ai است.

بیشتر بخوانید:‌ آسیب پذیری های قرارداد هوشمند

عوامل اقتصادی مستقل

اکنون بیایید نگاهی به عوامل اقتصادی مستقلی بیندازیم که برای درک این سوال کهFetch.ai چیست؟ ضروری هستند. AEA ها عناصر هوش مصنوعی برنامه‌ریزی‌شده‌ای هستند که بسته به کاری که برای انجام آن برنامه‌ریزی شده‌اند، عملیات مختلفی را اجرا می‌کنند. توسعه‌دهندگان می‌توانند از AEA برای خودکارسازی فرآیندهای ساده و پیچیده در برنامه‌های خود استفاده کنند.

به عنوان مثال، اگر یک دی اپ نیاز به تسهیل پرداخت منظم حقوق و دستمزد داشته باشد، توسعه‌دهندگان می‌توانند یک AEA برای مدیریت نقل و انتقالات ایجاد کنند. در یک زنجیره تامین، AEA ها می‌توانند بر عرضه محصولات نظارت کنند و سفارشات خودکار را برای ارسال محموله‌ها یا پر کردن مجدد موجودی آغاز کنند. در مورد بازارهای دیجیتال، AEA می‌تواند داده‌های بازار را تغزیه کرده و آن‌ها را در لحظه به‌روزرسانی کند. AEA عناصر هوش مصنوعی چند منظوره قوی هستند و می‌توانند فراتر از وظایف ساده عمل کنند.

توسعه‌دهندگان می‌توانند یک AEA را برای تسهیل چندین عملیات بسته به شرایط برنامه‌ریزی کنند. به همین دلیل، برخی از توسعه دهندگان ادعا می‌کنند که AEA ها نسبت به قراردادهای هوشمند انعطاف‌پذیرتر هستند. از آنجایی که AEA ها بر پایه هوش مصنوعی کار می‌کنند، می‌توانند به طور خودکار با شرایط در حال تغییر سازگار شوند.

AEA ها به جای انجام یک سری اقدامات از پیش تعیین شده، به دنبال راه‌حل‌های جدید هستند. به همین دلیل، AEA برای دی اپ هایی که با شرایط غیرقابل‌پیش‌بینی سروکار دارند مفید است. برنامه‌هایی مانند صرافی‌های غیرمتمرکز و پروتکل‌های دیفای می‌توانند از AEA برای خودکار سازی بیشتر عملیات خود استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: سود واقعی دیفای (Real yield) چیست؟ معرفی برترین پلتفرم‌های سود واقعی دیفای

چارچوب AEA

حال سوال این است که مردم با Fetch.ai و با استفاده از چارچوب AEA چه چیزی می‌توانند ایجاد کنند؟ در ادامه پاسخ به این سوال که Fetch.ai چیست؟ باید گفت که چارچوب AEA یک جعبه ابزار توسعه فراگیر برای عوامل هوش مصنوعی Fetch.ai است. هر برنامه مبتنی بر Fetch از چارچوب AEA استفاده می‌کند. همچنین، توسعه دهندگان باید از این چارچوب برای ایجاد AEA و مدیریت آنها استفاده کنند.

هنگامی که یک AEA ایجاد کردید، باید آن را با ابزار AEA manager tool مدیریت کنید. این ابزار به کاربران این امکان را می‌دهد که AEA های خود را در جهت درست هدایت کنند و آنها را برای انجام عملیات خاص برنامه‌ریزی کنند. علاوه بر این، توسعه‌دهندگان می‌توانند یک سری ورودی‌ را برای موقعیت‌های مختلف به AEA بدهند. بر اساس این ورودی‌ها، AEA ها می‌توانند به طور فعالانه عملیات را به تنهایی انجام دهند.

اساسا، AEA در محدوده خاصی از وظایف عمل می‌کند و به تنهایی شروع به انجام وظایف نامرتبط نمی‌کند. همچنین، چارچوب AEA دارای ابزارهایی است که عوامل را قادر می‌سازد تا وظایف را به طور موثر انجام دهند. به عنوان مثال، چارچوب sOEF به AEA ها اجازه می‌دهد شبکه را هدایت، عملیات را اجرا و اهداف جدید را جستجو کنند. از سوی دیگر، شبکه ارتباطی عامل (ACN) به عوامل اجازه تبادل اطلاعات و ارتباط با یکدیگر را می‌دهد.

اما Fetch.ai از نظر اتصال بین بلاک چینی چگونه است؟ آیا این چارچوب به شبکه اجازه می‌دهد تا به بلاکچین‌های عادی متصل شود؟ پاسخ بله است. اگرچه Fetch.ai به AEA ها متکی است، اما چارچوب AEA به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد برنامه‌های غیرمتمرکز با قابلیت ارتباط بین زنجیره‌ای ایجاد کنند. برای مثال، اپلیکیشن‌های Fetch.ai می‌توانند با بلاک چین‌های شخص ثالث مانند اتریوم ادغام شوند.

بیشتر بخوانید: پل کراس‌چین یا پل بین بلاکچین (Cross Chain Bridge) چیست؟

دفتر کل هوشمند Fetch.ai

بلاک‌ چین فچ دفتر کل (لجر) هوشمند فچ (Fetch.ai Smart Ledger) نامیده می‌شود و از قرارداد هوشمند نوآورانه‌ای استفاده می‌کند که با Fetch AEA سازگار شده است. اساساً بلاک چین Fetch.ai قراردادهای هوشمند و عملکردهای مبتنی بر هوش مصنوعی را ادغام می‌کند. توسعه دهندگان از عناصر اصلی ساختار کلاسیک و خطی بلاک چین استفاده کرده‌اند. بلاک چین Fetch.ai داده‌های تراکنش‌ها را وارد بلاک‌های بلاک چین می‌کند، اما تراکنش‌ها را به مسیرهای مختلف اختصاص می‌دهد.

در نتیجه، شبکه می‌تواند حجم تراکنش بالایی را پردازش کند زیرا بیش از یک مسیر تراکنش وجود دارد. کاربران می‌توانند در پروتکل گواهی سپرده یا اثبات سهام (PoS) شبکه که به گره‌ها اجازه می‌دهد ترافیک شبکه را بر اساس سهم خود از سپرده‌های FET تأیید اعتبار کنند، شرکت کنند. شرکت‌کنندگان پاداش‌ خود را که بخشی از کارمزدهای شبکه است، در قالب توکن FET دریافت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: الگوریتم اجماع اثبات سهام (POS) چیست ؟ POS به زبان ساده

با این حال، برای پیاده‌سازی عملکردهای هوش مصنوعی و استفاده از AEA، Fetch.ai فناوری بلاک چین را با ویژگی‌های گراف جهت دار غیرمدور (DAG) ترکیب می‌کند. DAG یک نوع دفتر کل توزیع‌شده است که از با بلاک چین استاندارد متفاوت است. این معماری شبکه از یک مکانیسم غیرمتمرکز استفاده می‌کند که در آن گره‌ها به صورت غیر مدور با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

گره‌های دگ (DAG) به جای پیروی از الگوهای ارتباطی مستقیم، در جهات مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. علاوه بر این، این امر به گره‌ها اجازه می‌دهد تا ارتباط مؤثرتری داشته باشند و داده‌های بیشتری را نسبت به الگوهای ارتباطی خطی داده منتقل کنند. مدل DAG برای AEA ها ایدئال است زیرا شبکه را قادر می‌سازد به طور هم‌زمان از ارتباط بین میلیون‌ها عامل پشتیبانی کند. تاکنون باید فهمیده باشید که Fetch.ai چیست؟ در ادامه بیشتر با توکن این پروژه آشنا خواهیم شد.

توکن FET

ارز دیجیتال FET توکن کاربردی شبکه Fetch.ai است. دارندگان FET می‌توانند از آن برای سپرده‌گذاری (استیکینگ) و کسب سود سپرده استفاده کنند. کاربران می‌توانند FET را با سایر دارایی‌های ساخته شده بر روی بلاکچین‌های Cosmos SDK مبادله کنند. علاوه بر این، کاربران کارمزد تراکنش در بلاک چین Fetch.ai را با توکن FET پرداخت می‌کنند.

علاوه بر این، توسعه‌دهندگان برای راه‌اندازی AEA و استفاده از سایر خدمات Fetch.ai به FET نیاز دارند. هر برنامه‌ای که از Fetch.ai استفاده می‌کند به توکن FET برای تسهیل عملیات روزانه خود متکی است. با رشد اکوسیستم Fetch.ai، شانس افزایش قیمت FET نیز افزایش می‌یابد.

کاربردهای Fetch.ai

کاربران می‌توانند عوامل هوش مصنوعی ایجاد کنند تا انواع برنامه‌های غیرمتمرکز را راه‌اندازی کنند و عملیات پیچیده را به Fetch AEA واگذار کنند. هنگام استفاده از AEA، کاربران می‌توانند دی اپ‌هایی را توسعه دهند که در آن عملکردهای مختلف به یکدیگر بستگی دارند و اجازه دهند AEA ها با یکدیگر همگام شوند. Fetch.ai از یک سیستم چند عاملی (Multi-Agent) استفاده می‌کند که به کاربران امکان می‌دهد چندین AEA را در یک برنامه واحد ادغام کنند و به AEA ها اجازه می‌دهد به طور مستقل تعامل داشته باشند.

برای مثال، پلتفرم CoLearn از AEA برای ارائه قابلیت‌های مشترک یادگیری ماشینی به کاربران استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند بدون شناخت یکدیگر در پروژه‌های یادگیری ماشینی همکاری کنند.

کاربردهای Fetch.ai

در ادامه این پرسش که Fetch.ai چیست؟ باید پرسید که توسعه‌دهندگان با Fetch.ai چه کاربردهایی می‌توانند برای مشاغل ایجاد کنند؟ یکی از نمونه‌ها پلتفرم اکسیم (Axim) است. Axim به مشاغل اجازه می‌دهد تا پایگاه‌های داده را به هم متصل کرده و جریان‌های داده ایمن ایجاد کنند. علاوه بر این، شرکت‌ها می‌توانند تجزیه و تحلیل خود را بهبود بخشند و عملکرد خود را با استفاده از AEA بهینه کنند.

پلتفرم اتمیکس (Atomix) از Fetch AEA برای مشارکت در استخرهای نقدینگی استیبل کوین استفاده می‌کند. این پلتفرم نقدینگی را از طریق AEA به اشخاص ثالث عرضه می‌کند و تامین کننده نقدینگی در ازای آن درصد سود سالانه دریافت می‌کنند.

موبیکس (MOBIX) پلتفرمی است که برای استفاده از حمل و نقل سازگار با محیط زیست مانند دوچرخه سواری پاداش می‌دهد. کاربران می‌توانند با فعال کردن برنامه و دوچرخه سواری، اسکوتر الکترونیکی یا دوچرخه الکترونیکی، جوایزی در قالب توکن MOBIX کسب کنند. AEA ها مسئول تغذیه برنامه با داده‌های زنده از جابجایی‌های کاربر هستند.

بیشتر بخوانید: فی پروتکل (Fei protocol) چیست؟ آشنایی با توکن فی‌ (FEI)

چرا قیمت توکن FET حال افزایش است؟

اخیراً قیمت سکه FET رشد زیادی داشته است. در واقع، قیمت FET از اول ژانویه 2023 تاکنون بیش از 150 درصد افزایش یافته است. به این دلیل است که صرافی‌های بزرگ آن را به ذخایر دارایی خود اضافه کردند. وقتی بایننس، هوبی و چند پلتفرم دیگر فاش کردند که FET در ذخایر آنهاست، قیمت توکن FET به سرعت شروع به افزایش کرد.

متعاقباً، کاربران شروع به جستجوی Fetch.ai و FET کردند و به دنبال آن جریان نقدی قابل توجهی به اکوسیستم پروژه وارد شد. افزایش ارزش بازار پروژه و حجم معاملات، قیمت توکن FET را افزایش داد. خبر استفاده از FET به عنوان توکن ذخیره توسط صرافی‌های بزرگ با افزایش قیمت FET هم‌زمان شد.

جمع بندی

در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که Fetch.ai چیست؟ و چه تفاوتی با دیگر پروژه‌های ارز دیجیتال دارد. فچ دارای اکوسیستم پر جنب و جوش و رو به رشدی از برنامه‌های غیرمتمرکز است و به همین دلیل برخی در جامعه کریپتو معتقدند که علاقه مجدد به این پروژه ممکن است در آینده باعث رشد بیشتر قیمت ارز دیجیتال FET شود.

Fetch.ai از مکانیک‌های عملیاتی استفاده می‌کند که با بسیاری از بلاک چین‌های معمولی متفاوت است. این پروژه به‌جای قراردادهای هوشمند به عوامل مبتنی بر هوش مصنوعی برای ساخت و تقویت برنامه‌های غیرمتمرکز متکی است. علاوه بر این، دیدیم که کاربردهای Fetch.ai چیست و توسعه‌دهندگان می‌توانند از شبکه Fetch برای ایجاد انواع دپ‌ها، مشابه دیگر بلاک چین‌های محبوب استفاده کنند. با این حال، برخلاف قراردادهای هوشمند، نمایندگان Fetch.ai می‌توانند پیشگیرانه عمل کنند و به طور مستقل تصمیمات عملیاتی بگیرند.

سوالات متداول

Fetch.ai چیست؟

Fetch.ai از هوش مصنوعی برای ساخت و راه‌اندازی یک برنامه غیرمتمرکز در بلاک چین استفاده می‌کند. Fetch.ai از هوش مصنوعی به جای قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. در حالی که قراردادهای هوشمند نیروی محرکه اصلی اکثر بلاک چین‌ها هستند، تیم Fetch مکانیزم متفاوتی را اجرا کرد.

توکن FET چیست؟

ارز دیجیتال FET توکن کاربردی شبکه Fetch.ai است. دارندگان FET می‌توانند از آن برای سپرده‌گذاری (استیکینگ) و کسب سود سپرده استفاده کنند. کاربران می‌توانند FET را با سایر دارایی‌های ساخته شده بر روی بلاکچین‌های Cosmos SDK مبادله کنند. علاوه بر این، کاربران کارمزد تراکنش در بلاک چین Fetch.ai را با توکن FET پرداخت می‌کنند.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x