برنامه های غیر متمرکز(Dapps)
0

برنامه های غیر متمرکز(Dapps)

بازدید : 206

مقدمه ای بر پیدایش برنامه های غیرمتمرکز

دیدگاه بنیانگذاران اتریوم از روزهای ابتدایی پیدایش اتریوم بسیار گسترده تر از «قراردادهای هوشمند» بود: بازآفرینی وب و ایجاد دنیایی جدید از DApps ، که وب3 نامیده می شود. برنامه هایغیرمتمرکز (Dapps) برای تمرکززدایی در همه جنبه های یک برنامه است مانند تمرکززدایی در ذخیره سازی ، پیام رسانی ، نامگذاری و غیره.

[irp posts=”2766″ name=”تاریخچه وب”]

تعریف برنامه های غیرمتمرکز (Dapps)

DApp ها برنامه های نرم افزاری هستند که می توانند بر روی بلاک چین های مربوط به خود اجرا شوند ، از بلاک چین موجود استفاده کنند یا فقط از پروتکل های بلاک چین موجود استفاده کنند. به این موارد DApps نوع I ، نوع II و Type III گفته می شود.

برنامه های توزیع شده (Dapps)
برنامه های غیرمتمرکز(Dapps)

Dapps با یک برنامه وب کلاسیک بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، یک برنامه وب بر روی یک سرور متمرکز اجرا می شود و هر زمان که مشتری درخواست اطلاعات می کند ، اطلاعات درخواستی را از سرور دریافت می کند. علاوه بر این، یک مرجع متمرکز یک برنامه وب را کنترل می کند و اگر سرور خراب شود، برنامه وب متوقف خواهد شد.

مطلب مفید: اتریوم(Ethereum) چیست؟ ویدئو راهنمای جامع آشنایی با اتریوم

مشخصات Dapps (برنامه های غیرمتمرکز)

  •  غیر متمرکز هستند: این ویژگی آنها را مستقل می کند و هیچ کنترل کننده ای ندارند ، یعنی آنها صرف نظر از محیطی که در آن اجرا می شوند ،همان عملکرد را انجام می دهند.
  • سازگار با Turing: به این معنی که با توجه به منابع مورد نیاز ، Dapps می توانند هر عملی را انجام دهند.
  • Isolated: به این معنی که آنها در یک محیط مجزا به نام ماشین مجازی اتریوم اجرا می شوند تا اگر مشکلی به وجود آمد، عملکرد طبیعی شبکه بلاک چین  مختل نشود.

مزایای Dapp ها

ایجاد DApp مزایای زیادی دارد که معماری متمرکز معمولی نمی تواند ارائه دهد:

انعطاف پذیری

از آنجا که منطق کسب و کار توسط یک قرارداد هوشمند کنترل می شود، DApp به طور کامل در یک بستر بلاکچین توزیع و مدیریت می شود. بر خلاف برنامه مستقر شده در یک سرور متمرکز، DApp بدون توقف خواهد بود. و تا زمانی که پلت فرم همچنان کار می کند، در دسترس خواهد بود.

شفافیت

طبیعت موجود در DApp به همه اجازه می دهد تا کد را بازرسی کنند و از عملکرد آن اطمینان بیشتری داشته باشند. هرگونه تعامل با DApp برای همیشه در زنجیره بلوک ذخیره می شود.

مقاومت در برابر تحریف و دستکاری

تا زمانی که کاربر به یک گره اتریوم دسترسی داشته باشد،  همیشه قادر به تعامل با DApp بدون دخالت کنترل های متمرکز است. هیچ یک از ارائه دهندگان خدمات یا حتی صاحب قرارداد هوشمند نمی تواند کد را پس از استقرار در شبکه تغییر دهد.

الزامات یک برنامه غیرمتمرکز

برای اینکه یک برنامه غیرمتمرکز در نظر گرفته شود ، باید معیارهای زیر را داشته باشد.

DApp باید کاملاً منبع باز و خودمختار باشد و هیچ نهادی واحد نباید آن را کنترل کند. تمام تغییرات در برنامه باید بر اساس بازخورد ارائه شده توسط انجمن باشد.

داده ها و سوابق عملکرد برنامه باید بصورت رمزنگاری شده ایمن و در یک بلاک چین غیر متمرکز عمومی ذخیره شود تا از بروز هرگونه نقص مرکزی جلوگیری شود. این برنامه باید از رمزهای رمزگذاری شده برای دسترسی و جوایز به کسانی که به برنامه ها کمک می کنند ، به عنوان مثال استخراج کنندگان ، استفاده کند.

توکن ها باید توسط DApp طبق یک الگوریتم رمزنگاری استاندارد تولید شوند. این نسل از توکن ها به عنوان اثبات ارزش برای  استخراج کنندگان  عمل می کند.

مطلب مفید: چگونه با گوشی موبایل ماینینگ انجام دهیم؟

بسترهای نرم افزاری برای تمرکززدایی

امروزه بسترهای بسیاری برای تمرکززدایی در دسترس است. در حقیقت ، ویژگی اساسی شبکه های بلاکچین ارائه تمرکززدایی است. بنابراین ، از هر شبکه بلاکچین مانند بیت کوین ، اتریوم ، Hyperledger Fabric یا Quorum می توان برای ارائه خدمات غیرمتمرکز استفاده کرد.

بسیاری از سازمان ها در سراسر جهان سیستم عامل هایی را معرفی کرده اند .که نوید می دهند توسعه برنامه های غیرمتمرکز را آسان ، قابل دسترسی و ایمن می کنند.

اتریوم

Ethereum به عنوان اولین بلاک چین برای معرفی یک زبان کامل Turing و مفهوم ماشین مجازی در راس این لیست است. این کاملاً در تضاد با زبان برنامه نویسی محدود در بیت کوین و بسیاری از ارزهای رمزپایه دیگر است. با در دسترس بودن زبان کامل تورینگ به نام سالیدیتی، امکانات بی شماری برای توسعه برنامه های غیرمتمرکز فراهم شده است.

[irp posts=”8287″ name=”تورینگ کامل (Turing Complete)”]

این بلاک چین برای اولین بار در سال 2013 توسط Vitalik Buterin پیشنهاد شد. و یک بلاک چین عمومی را برای توسعه قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز فراهم می کند. به توکن های ارز در اتریوم ، اتر گفته می شود.

MaidSafe

MaidSafe یک شبکه دسترسی امن برای همه (SAFE) فراهم می کند. که از منابع محاسباتی  مانند ذخیره سازی ، قدرت پردازش و اتصالات داده کاربران آن تشکیل شده است. پرونده های موجود در شبکه به قطعات کوچکی از داده ها تقسیم می شوند ، که رمزگذاری می شوند و به طور تصادفی در سراسر شبکه توزیع می شوند.

این داده ها را فقط مالک مربوطه می تواند بازیابی کند. یکی از نوآوری های اصلی MaidSafe این است که پرونده های تکراری به طور خودکار در شبکه رد می شوند. این امر به کاهش نیاز به منابع محاسباتی اضافی مورد نیاز برای مدیریت بار کمک می کند. از Safecoin به عنوان توکن ای برای انگیزه دادن به همکاران خود استفاده می کند.

Lisk

Lisk یک برنامه توسعه بلاکچین و بستر ارز رمزنگاری شده است. به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا از JavaScript برای ساخت برنامه های غیرمتمرکز و میزبانی از آنها در شبکه های جانبی مربوطه استفاده کنند. لیسک از سازوکار Delegated Proof of Stake (DPOS) برای اجماع استفاده می کند .

که به موجب آن می توان 101 گره را برای امنیت شبکه و پیشنهاد بلاک انتخاب کرد. از Node.js و JavaScript استفاده می کند ، در حالی که امکان استفاده از فن آوری های استاندارد مانند CSS3 ، HTML5 و JavaScript وجود دارد. لیسک از کوین LSK به عنوان یک ارز در بلاکچین استفاده می کند.

کاربردهای برنامه های غیرمتمرکز

نوآوری در Dapp منجر به توسعه بسیاری از ابزارهایی شده است که تجربه ارز رمزنگاری شده را بسیار لذت بخش و ایمن می کنند. برخی از زمینه هایی که Dapps تأثیرات عمیق تری بر آنها دارند عبارتند از:

  • کیف پول

کیف پول های Dapp (یا کیف پول ارز دیجیتال قراردادی هوشمند) محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند. آنها علاوه بر ذخیره کلید خصوصی شما ، قابلیت های مختلفی را نیز ارائه می دهند. این کیف پول ها به لطف انعطاف پذیری و نوآوری در طراحی قراردادهای هوشمند همه کاره و ایمن هستند.

برخی از کیف پولهای Dapp شناخته شده عبارتند از:

InstaDapp

این کیف پول، قراردادی هوشمند است که به شما امکان می دهد  وام بگیرید و درآمد کسب کنید ، دارایی های خود را از طریق پروتکل های مختلف بهینه کرده و مدیریت کنید .

کیف پول متاماسک

Metamask بخشی از اکوسیستم Ethereum است. به شما امکان می دهد معاملات را با سهولت از طریق توکن های Eth یا ERC انجام دهید .همچنین به شما امکان می دهد با مرورگر وب با Dapps تعامل داشته باشید.

کیف پول تراست

کیف پول تراست که توسط Binance خریداری شده است. از چندین ارز رمزپایه پشتیبانی می کند. حتی از نشانه های ERC پشتیبانی می کند و به شما امکان می دهد با Dapps تعامل داشته باشید.

  • صرافی ها

صرافی های مبتنی بر Dapps ، DEXs (تبادل غیرمتمرکز) نیز نامیده می شوند ، زیرا شامل سرورهای متمرکز نمی شوند .

  • بازی ها

My Crypto Heroes یک بازی سرگرم کننده است که بر بستر بلاک چین اتریوم ساخته شده است. به شما امکان می دهد با قهرمانانی که از داستانهای تاریخی الهام گرفته شده اند بازی کنید. به ماجراجویی بپردازید و برای جوایز با بازیکنان دیگر جنگ کنید.

برنامه های توزیع شده (Dapps)
بازی My Crypto Heroes بر بستر بلاکچین

Axie Infinity یک سرزمین حیوان خانگی خیالی است که بازیکنان می توانند موجوداتی مرموز به نام Axies را پرورش دهند و نبرد کنند . تقریباً 140،000 Axie در جهان وجود دارد که می توان آنها را با استفاده از Ether خریداری کرد.

برنامه های توزیع شده (Dapps)
بازی Axie Infinity

Cryptokitties یک بازی مبتنی بر Ethereum است که به شما امکان می دهد .گربه های مجازی به نام Cryptokitty را جمع آوری ، پرورش و تولید کنید. Kittyverse ، مجموعه ای از بازی ها است که می توانید با بچه گربه های خود بازی کنید.

برنامه های توزیع شده (Dapps) - بازی Cryptokitties
برنامه های توزیع شده (Dapps) – بازی Cryptokitties
  • خدمات بانکی و مالی

انگیزه اصلی بیت کوین ارائه خدمات مالی باز و غیرمتمرکز بود.

Aave: یک پلت فرم منبع باز  است که خدمات بانکی مانند سود سپرده و وام را ارائه می دهد.

ETH Bank Pro :  یک بستر سرمایه گذاری است که مدل سرمایه گذاری گسترش یافته به حوزه بلاک چین و پیاده سازی از طریق Ethereum را بهینه می کند. آنها با استفاده از هوش مصنوعی همراه با مدل های سرمایه گذاری بازده بالایی دارند.

Bank of Tron : بانکی غیرمتمرکز است که بر اساس زنجیره بلوک Tron ساخته شده است. قرارداد هوشمند آن 3.7 تا 6.7٪ سود سهام در روز بر اساس سرمایه گذاری کاربر ایجاد می کند. غیر از این ، با TronLink یا TronPay سازگار است و حتی می تواند در تلفن همراه نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مطلب مفید: ماشین حساب سود استخراج

نمونه هایی از برخی برنامه های غیرمتمرکز

  • KYC-Chain(Know Your Customer (KYC))

این نرم افزار تسهیلاتی را برای مدیریت ایمن و راحت داده های مشتری خود (KYC) بر اساس قراردادهای هوشمند فراهم می کند.

  • OpenBazaar

یک شبکه نظیر به نظیر غیر متمرکز است که فعالیت های تجاری را مستقیماً بین فروشندگان و خریداران به جای اعتماد به یک واسط مانند eBay و Amazon امکان پذیر می کند.

  • Lazooz

این برنامه معادل برنامه غیر متمرکز Uber است.

برنامه های توزیع شده (Dapps)
Lazooz برنامه ای برای حمل و نقل آسان در بستر بلاک چین

بسیاری از DApp های دیگر در بلاکچین Ethereum ساخته شده اند و در dapps.ethercasts.com به نمایش گذاشته می شوند.

کلام آخر

آینده Dapps درخشان و پر از امکانات به نظر می رسد. بسیاری از بخش ها هنوز شاهد اجرای Dapps نیستند. بلاکچین هایی مانند Ethereum ، Tron و EOS توسعه دهندگان را به استفاده از مزایای ارائه شده توسط Dapps  تشویق می کنند.

 

0
0
برای اینکه به فکت این مقاله کمک کنید روی دکمه زیر کلیک کنید و تا افراد بیشتری آن را دنبال کنند
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
محل تبلیغ
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x