اوربئون پروتکل (Orbeon Protocol) چیست؟ آشنایی با توکن ORBN

اوربئون پروتکل (Orbeon Protocol) چیست؟ آشنایی با توکن ORBN
0
بازدید : 3136

اوربئون پروتکل یکی از جدیدترین پروژه‌های ارز دیجیتال است که در مدت اخیر توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. این پروتکل برای تسهیل جمع‌آوری سرمایه به صورت جمعی طراحی شده و همانند سایر پروژه‌های این حوزه، بر بستر بلاک چین فعالیت می‌کند. اما Orbeon Protocol چیست و چگونه کار می‌کند؟ ارز دیجیتال ORBN چه ارتباطی با این پروتکل دارد؟

در این مقاله از فکت کوینز سیر تا پیاز Orbeon Protocol ونقش توکن آن ORBN را بررسی خواهیم کرد. توصیه می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

سرمایه‌گذاری جمعی در بازار ارز دیجیتال به چه معنی است؟

سرمایه‌گذاری جمعی در فضای ارز دیجیتال
سرمایه‌گذاری جمعی در فضای ارز دیجیتال

یکی از کاربردهای هیجان‌انگیز بلاک چین‌، حداقل برای علاقه‌مندان به این فناوری، پتانسیل آن در فراهم آوردن پلتفرمی به منظور جمع‌آوری و تامین جمعی سرمایه برای سرمایه‌گذاری مشترک است.

اگر کمی عقب‌تر برویم و با دیدی جامع به کل اینترنت نگاه کنیم، می‌بینیم که سرمایه‌گذاری جمعی (Crowdfunding) و  جمع‌سپاری (Crowdsourcing) دو بخش بسیار بزرگ از این فضا را تشکیل می‌دهند. در حال حاضر، در فضای اینترنت، وب‌سایت‌های مختلفی مانند پاترئون (Patreon) وجود دارد که به کاربران اجازه می‌دهد مستقیما برای هنرمندان، سازمان‌ها و یا اهداف مختلف، سرمایه جمع‌آوری کنند. Orbeon Protocol جدیدترین پلتفرمی است که در این زمینه شروع به فعالیت کرده است.

سرمایه‌گذاری جمعی در این فضا با چالش‌های خاصی مواجه است. به عنوان مثال، در شرایطی که پروژه‌های مختلفی به دنبال جمع‌آوری سرمایه هستند، به سختی می‌توان بین آنها تفاوت قائل شد و پروژه‌ای درست را انتخاب کرد.

در کنار سرمایه‌گذاری جمعی و جمع‌سپاری، مفهوم دیگری با نام سرمایه‌گذاری مخاطره آمیز (Venture Capital) وجود دارد. در اصطلاح، سرمایه‌گذاری مخاطره آمیز نوعی تخصیص سرمایه است که در آن، مردم در مفاهیم، راهکارها و ایده‌های نوین سرمایه‌گذاری می‌کنند. این نوع سرمایه‌گذاری جدید نیست، اما پیش از این منحصرا در اختیار ثروتمندان بود، چراکه برای سرمایه‌گذاری اولیه در یک پروژه جدید، به مقدار قابل توجهی سرمایه نیاز است.

برای حل این مشکل، توکنیزه کردن دارایی‌ها مطرح شد. منظور از توکنیزه کردن دارایی‌ها این است که هرچیزی که در دنیای واقعی بتوان آن را خریداری یا در آن سرمایه‌گذاری کرد را در قالب یک توکن درآورد و به این شکل، امکان سرمایه‌گذاری حتی برای افرادی که پول زیادی ندارند را فراهم کرد. اگرچه توکنیزه کردن انقلابی شگرف در صنعت مالی محسوب نمی‌شود، اما همچنان پتانسیل لازم برای ایجاد دموکراسی در سرمایه‌گذاری را داراست.

اما حالا که صحبت از دموکراسی در سرمایه‌گذاری شد بهتر است در رابطه با ارزهای دیجیتال و نقش آنها در تسهیل رسیدن به این هدف نیز صحبت کرد. ارزهای دیجیتال در حقیقت بری حذف واسطه‌ها و در اختیار قرار دادن قدرت پولی در دست خود مردم ایجاد شدند و ابزاری مهم در رسیدن به این هدف به شمار می‌روند. با این حال، ماهیت نوسانی آنها چالشی بزرگ در این مسیر به شمار می‌رود.

قیمت ارزهای دیجیتال هرروز نوسانات زیادی را تجربه می‌کند و به همین خاطر سرمایه‌گذاران باید تنها پولی را در این بازار سرمایه‌گذاری کنند که در صورت از دست دادن آن، زندگی‌شان با مشکل مواجه نمی‌شود. با این وجود، عرضه رمزارزها به بازار، پتانسیلی را برای شیوه‌ای از سرمایه‌گذاری فراهم کرده که ممکن است در بازارهای سنتی مانند بازار سهام به راحتی در دسترس همگان نباشد.

بیشتر بخوانید: شبکه Woo چیست؟ آشنایی با توکن Woo، صرافی Woo X و WooFi

اما حالا بیایید تا به سوال « Orbeon Protocol چیست» پاسخ دهیم.

Orbeon Protocol چیست؟ راهی برای سرمایه‌گذاری جمعی

Orbeon Protocol چیست
Orbeon Protocol چیست؟

اوربئون پروتکل (Orbeon Protocol)، یکی از پلتفرم‌هایی است که با هدف جمع آوری سرمایه‌گذاران به دست سه برنامه نویس اوکراینی با نام‌های لوبومیر کووال (Lyobomyr Koval)، آندری کورچون (Andrii Korchun) و آنا دوبینا (Anna Dubyna) ساخته شده است. این پلتفرم، خود را یکی از اولین پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری جمعی ارز دیجیتال معرفی می‌کند و ویژگی‌های نوینی دارد. این پروتکل در بستر شبکه اتریوم توسعه داده شده و از مزایای این شبکه بلاکچینی بهره می‌برد.

سرمایه‌گذاران با خرید توکن‌های غیرمثلی (NFT) در این پلتفرم، در پروژه‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند. NFTها در حقیقت نماینده سهام این پروژه‌ها هستند و سرمایه‌گذاران به راحتی می‌توانند با خرید آنها، مقداری سرمایه به این پروژه‌ها تخصیص دهند. در عوض، اگر پروژه یا شرکت خاصی در بازه زمانی تعیین‌شده به اهداف مشخص‌شده خود نرسد، پول تخصیص‌یافته به سرمایه‌گذاران بازگردانده می‌شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با ۵ هنرمند NFT پول‌ساز و مشهور!

توکن ORBN اوربئون پروتکل (Orbeon Protocol) چیست؟

هر پروژه مبتنی بر بلاکچین، معمولا توکن خاص خود را دارد و اوربئون پروتکل نیز از این قاعده مستثنی نیست. توکن بومی اوربئون پروتکل، با نام ORBN به بازار عرضه شده است و برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در حقیقت، توکن ORBN برای تسهیل استفاده از اوربئون پروتکل طراحی شده است. سرمایه‌گذاران می‌توانند برای کسب سود بیشتر، این توکن را سپرده‌گذاری (استیک) کنند و یا می‌توان از آن برای انجام تراکنش‌هایی بدون کارمزد استفاده کرد.

علاوه بر این، هولدرهای توکن ORBN حق حاکمیتی به دست می‌آورند و می‌توانند در رای‌گیری‌های حاکمیتی شرکت کرده و در تغییرات این پروژه مشارکت داشته باشند. از آنجایی که Orbeon Protocol در بستر شبکه اتریوم ساخته شده است، توکن ORBN نیز در این شبکه وجود دارد و به همین خاطر، به کار گرفتن واژه «کوین» برای آن اشتباه است.

بیشتر بخوانید: تفاوت کوین و توکن در چیست؟

اوربئون پروتکل چه آینده‌ای دارد؟

Orbeon Protocol هنوز در دسترس عموم قرار نگرفته و در مراحل توسعه‌ خود قرار دارد. نخستین مرحله از پیش‌فروش توکن بومی این پروتکل، در تاریخ 31 نوامبر 2022 آغاز شد و دو پیش‌فروش دیگر همچنان باقی مانده است. قیمت اولیه توکن ORBN در این پیش‌فروش 0.004 دلار است و در مجموع، 355.2 میلیون واحد توکن معادل 40% از کل عرضه برای فروش قرار خواهد گرفت.

با این حال، افرادی که در زمان پیش‌فروش این توکن را خریداری می‌کنند، برای دریافت آنها در کیف پول خود باید تا آخرین دوره پیش‌فروش در تاریخ 25 ژانویه 2023 منتظر بمانند. همچنین به خرید و فروش توکن‌ها به ترتیب کارمزدی 4 و 8 درصدی تعلق خواهد گرفت.

با توجه به رودمپ این پروژه، توکن ORBN در تاریخ 17 ژانویه سال آتی به بازار عرضه شده و در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ قابل معامله خواهد بود. علاوه بر این، برنامه‌هایی برای عرضه این توکن در صرافی‌های متمرکز نیز وجود دارد. همچنین اوربئون پروتکل قصد دارد در آینده متاورس خود را راه‌اندازی کند.

علاوه بر شبکه اتریوم، تیم توسعه Orbeon Protocol قصد دارد توکن بومی این پروژه را در شبکه BNB Chain (که پیش‌تر با Binance Smart Chain شناخته می‌شد)، پالیگان و سولانا عرضه نمایند.

بیشتر بخوانید: بی ان بی چین ( BNB Chain): تکامل زنجیره هوشمند بایننس

سخن پایانی

توسعه‌دهندگان اوربئون پروتکل قصد دارند در آینده کیف پول مخصوص به خود را راه‌اندازی کنند که این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا توکن‌ها و NFTهای خود را در یک مکان مدیریت کنند. علاوه بر این، برنامه‌هایی برای راه‌اندازی یک صرافی غیرمتمرکز با نام Orbeon Exchange نیز وجود دارد. انتظار می‌رود اوربئون پروتکل در آینده به یکی از پلتفرم‌های برتر جمع آوری سرمایه در فضای بلاکچین تبدیل شود.

اوربئون پروتکل در روزهای اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. شما فکر می‌کنید دلیل محبوبیت Orbeon Protocol چیست و چه آینده‌ای پیش روی آن خواهد بود؟

سوالات متداول

Orbeon Protocol چیست؟

اوربئون پروتکل راهی برای سرمایه‌گذاری جمعی در بازار رمزارزهاست. این پروتکل برای تسهیل جمع‌آوری سرمایه به صورت جمعی طراحی شده و همانند سایر پروژه‌های این حوزه، بر بستر بلاک چین فعالیت می‌کند.

توسعه‌دهندگان اوربئون پروتکل چه کسانی هستند؟

سه برنامه نویس اوکراینی با نام‌های لوبومیر کووال (Lyobomyr Koval)، آندری کورچون (Andrii Korchun) و آنا دوبینا (Anna Dubyna) بنیانگذاران اوربئون پروتکل هستند.

کنترل اوربئون پروتکل در اختیار چه کسانی خواهد بود؟

در زمان نگارش این مقاله هنوز نمی‌توان به این سوال پاسخ درستی داد. با این حال، سرمایه‌گذاران این پروژه و همچنین هولدرهای توکن ORBN احتمالا کنترل این پروژه را در اختیار خواهند داشت.

چه تعداد توکن ORBN وجود خواهد داشت؟

عرضه کل توکن‌های ORBN محدود به 888 میلیون واحد خواهد بود.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x