رمزارز یا کریپتوکارنسی : پول آینده ، طلای دیجیتال

بازدید : 3791

امروزه ارزهای دیجیتال به پدیده ای جهانی تبدیل شده اند که برای بیشتر مردم شناخته شده است. رمزارز به دارایی هایی گفته می شود که ماهیت فیزیکی ندارند و به صورت الکترونیکی مبادل می شوند. برخی از ارزهای دیجیتال، توسط دولت ها و سازمان ها، کنترل می شوند. (ارز دیجیتال کنترل شده مانند وب مانی و پی پال)، اما برخی دیگر، کنترل نشده هستند. و هیچ دولت و سازمانی نمی تواند آنها را دستکاری و کنترل کند. به این نوع از ارزها،رمزارز یا کریپتوکارنسی یا رمزارز گفته می شود که جهت تضمین امنیت معاملات از رمزنگاری استفاده می کنند. ( مانند بیت کوین، اتریوم و ….).

مقدمه ای بر پیدایش پول

برای درک رمزارز باید به مفهوم پول و انواع آن بپردازیم. به بیان ساده، پول یک ابزار ابداع شده توسط انسان برای مبادلات راحتتر است.از ویژگی های پول می توان به داشتن واحد مشخص، قابلیت تبدیل پذیری،امکان شکستن به واحد های کوچکتر و غیره اشاره کرد.

در گذشته از طلا یا فلزات دیگر برای تبادل استفاده می شد.اما پس از مدتی دولت ها تصمیم گرفتند دلار را به عنوان ارز ذخیره جهانی معرفی کنند و بدین ترتیب توافق نامه برتون وودز را مطرح کردند .طبق این توافق نامه تمامی کشورهای شرکت کننده از آن پس به جای طلا، دلار ذخیره کنند و آمریکا به ازای دلارهای صادره طلا نگه داری کند. آمریکا به این کشورها تعهد داد که هر زمان بخواهند می‌توانند با مراجعه به بانک فدرال دلارهای خود را به طلا تبدیل کنند.

پس از مدتی ارزش دلار سقوط کرد و طولی نکشید که سیستم برتون وودز سرنگون شد و استاندارد طلا عملاً نقض شد. پول یا ارز فیات یه واحد پولی گفته می‌شود که بدون هیچ پشتوانه (طلا یا نقره) به چاپ می‌رسد. ارزش این پول بر اساس اصل عرضه و تقاضا سنجیده می‌شود ولی در کنترل دولت ها میباشد و بر باور عموم از وضعیت اقتصادی مملکت استوار است .

رمزارز
پول فیات

مطلب مفید:تاریخچه پیدایش پول

رمزارز چیست؟ طلوع اقتصاد جدید

رمزارز یا کریپتوکارنسی ،یک رسانه تبادل دارایی، مبتنی بر اینترنت است که برای انجام تراکنش های مالی از توابع رمزنگاری استفاده می کند. ارزهای دیجیتال برای دستیابی به تمرکززدایی ، شفافیت و تغییرناپذیری از فناوری بلاکچین استفاده می کنند. مهمترین ویژگی ارز رمزنگاری این است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی شود. غیرمتمرکز بودن بلاکچین باعث می شود ارزهای رمزپایه از لحاظ نظری از روشهای قدیمی کنترل و تداخل دولت مصون بمانند. کلمه “کریپتو” در کریپتوکارنسی به این معنی است که از تکنیک های رمزگذاری برای ایمن سازی شبکه در آنها استفاده شده است.

ارزهای رمزنگاری شده طلای دیجیتال هستند. پولی سالم که از نفوذ سیاسی در امان است. ارزهای رمزپایه ابزاری سریع و راحت برای پرداخت با دامنه جهانی هستند و به اندازه کافی خصوصی و ناشناس هستند.

ارز رمزنگاری شده از کجا سرچشمه گرفته است؟

تعداد کمی از مردم می دانند ، که رمزارز به عنوان محصول جانبی اختراع دیگری ظهور کرد. ساتوشی ناکاموتو ، مخترع ناشناخته بیت کوین ( اولین و همچنان مهمترین ارز رمزنگاری شده) ، هرگز قصد اختراع ارز را نداشته است.در اواخر سال 2008 ، Satoshi در اعلامیه بیت کوین گفت که “یک سیستم پرداخت الکترونیکی نظیر به نظیر” ایجاد کرده است. مهمترین قسمت اختراع Satoshi این بود که وی راهی برای ساخت یک سیستم پرداخت دیجیتال غیرمتمرکز پیدا کرد. در دهه نود ، تلاش های زیادی برای ایجاد پول دیجیتال صورت گرفته است ، اما همه آنها بی نتیجه مانده اند.ساتوشی تلاش کرد تا یک سیستم پرداخت دیجیتال بدون موجودیت مرکزی ایجاد کند. مانند شبکه Peer-to-Peer برای به اشتراک گذاری فایل.

ارزهای رمز پایه
بلاک چین و ارزهای دیجیتال

این تصمیم منجر به تولد رمزارز شد. ارز های رمزنگاری شده، قطعه گمشده ای هستند که ساتوشی برای دستیابی به پول دیجیتال پیدا کرده است. برای تحقق این امر ، به یک شبکه پرداخت با حساب ، مانده و معاملات نیاز دارید. درک آن آسان است. یک مشکل اساسی که هر شبکه پرداخت باید حل کند جلوگیری از دوبارخرج کردن پول است.معمولاً در سیستم بانکی این کار توسط یک سرور مرکزی انجام می شود که سوابق تراکنش ها را ثبت می کند.

در یک شبکه غیرمتمرکز ، این سرور را ندارید. بنابراین شما برای انجام این کار به تک تک نودهای شبکه احتیاج دارید. هر نود در شبکه باید لیستی از تمام تراکنش ها را داشته باشد تا بررسی کند آیا تراکنش های آینده معتبر هستند یا تلاشی برای دوباره خرج کردن می باشند؟

چگونه نودها می توانند در مورد این سوابق اتفاق نظر داشته باشند؟

اگر نودهای شبکه فقط در مورد یک مقدار کم اختلاف نظر داشته باشند ، همه چیز خراب می شود. آنها به اجماع مطلق نیاز دارند. چگونه می توانید بدون داشتن مرجع مرکزی به اجماع برسید؟

تا وقتی که ساتوشی راه حل را ارائه نکرده بود ، هیچ کس باور نمی کرد که این موضوع امکان پذیر باشد.ساتوشی ثابت کرد که رسیدن به اجماع بدون نهاد مرکزی امکان پذیر است. ارزهای رمزنگاری شده بخشی از این راه حل هستند .

چرا باید در مورد ارز رمزنگاری شده یاد بگیرید؟

ارزهای دیجیتال به مرور زمان پیشرفت چشمگیری داشته اند.بسیاری از کارشناسان معتقدند که بلاک چین و فناوری های مرتبط با آن باعث تغییرو دگرگونی در بسیاری از صنایع از جمله امور مالی و حقوقی خواهد شد. بسیاری از کارشناسان، فناوری بلاکچین را دارای پتانسیل جدی برای استفاده در زمینه رای گیری آنلاین و سرمایه گذاری گسترده می دانند و موسسات مالی بزرگ مانند JPMorgan Chase (JPM) احتمال کاهش هزینه های تراکنش را با این روش پرداخت می دانند.از این رو کسب دانش در این زمینه ضروری می باشد.

ارز رمزنگاری شده چگونه کار می کند؟

هر ارز رمزنگاری شده مانند بیت کوین با فناوری بلاک چین که بر بستر یک شبکه نظیر به نظیر قرار دارد، کار می کند. هر نود در شبکه تاریخچه ای کامل از تمام تراکنش ها و موجودی هر حساب را ثبت می کند.به عنوان مثال اگر شخص A بخواهد برای B مقداری بیت کوین ارسال کند . باید این تراکنش را با کلید خصوصی خود امضا کند. پس از امضا ، یک تراکنش در شبکه پخش می شود که از یک نود به نود دیگر ارسال می شود. این فن آوری اساسی p2p نام دارد.

رمزارز
نحوه کار ارزهای دیجیتال

تراکنش تقریباً بلافاصله توسط کل شبکه شناخته می شود. اما تنها پس از زمان مشخصی تأیید می شود.تأیید یک مفهوم حیاتی در ارزهای رمزپایه است. تا زمانی که معامله ای تأیید نشده باشد ، بی ارزش و قابل جعل است. وقتی معامله ای تأیید می شود ، کار تمام می شود. و تراکنش در بلاک چین ثبت می شود که قابل تغییر نیست.

فقط ماینرها می توانند تراکنشها را تأیید کنند. تایید کردن وظیفه ماینر در یک شبکه بلاک چین است. آنها تراکنش ها را پردازش ، و در شبکه پخش می کنند. پس از تأیید معامله توسط ماینر ، هر گره باید آن را به پایگاه داده خود اضافه کند. تا به بخشی از بلاکچین تبدیل شود.برای این کار ، ماینرها با رمز ارز ، به عنوان مثال با بیت کوین پاداش می گیرند.

طبق قانونی که ساتوشی تعیین کرد ،ماینر ها با حل یک معمای رمزنگاری شده باید تراکنش های تایید شده را در یک بلاک قرار دهند. پس از یافتن راه حل ، یک ماینر می تواند یک بلاک بسازد و آن را به بلاک چین اضافه کند. بیت کوین تنها درصورتی ایجاد می شود که ماینرها یک معمای رمزنگاری را حل کنند.

مطلب مفید:استخراج بیت کوین چیست؟

بلاکچین چیست؟

كتابی را تصور كنید كه هر روز هرچه برای آن هزینه می كنید را یادداشت می كنید. “هر صفحه شبیه یک بلوک است و کل کتاب ، یک گروه از صفحات ، یک بلاک چین است.”

با استفاده از بلاکچین ، هرکسی که از ارز دیجیتال استفاده می کند نسخه مخصوص خود از این کتاب را برای ایجاد سابقه یکپارچه معاملات دارد. نرم افزار هر معامله جدید را هر طور اتفاق می افتد ثبت می کند و هر نسخه از بلاکچین همزمان با اطلاعات جدید به روز می شود. و تمام سوابق را یکسان و دقیق نگه می دارد.

رمزارز
زنجیره ای از بلاک چین

برای جلوگیری از کلاهبرداری ، هر معامله با استفاده از یکی از دو روش اصلی اعتبار سنجی بررسی می شود: اثبات کار یا اثبات سهام. اثبات کار و اثبات سهام دو تکنیک اعتبارسنجی مختلف هستند که برای تأیید معاملات قبل از اضافه شدن آنها به زنجیره بلوکی که به رمزگزاران ارز بیشتر رمز ارز می دهد ، اضافه می شوند. ارزهای رمزنگاری شده معمولاً از اثبات کار یا اثبات سهام برای تأیید معاملات استفاده می کنند.

بلاکچین نوع خاصی از پایگاه داده است که در آن داده ها فقط می توانند اضافه شوند (و حذف یا تغییر نشوند). معاملات به صورت دوره ای به زنجیره بلوکی در داخل آنچه بلوک می نامیم اضافه می شود (از اطلاعات تراکنش و سایر فراداده های مهم تشکیل شده است).

ویژگی های رمزارز

 • برگشت ناپذیر: پس از تأیید ، توسط هیچ کس معامله قابل برگشت نیست.نه شما ، نه بانک ، نه رئیس جمهور ایالات متحده ، نه ساتوشی ، نه ماینرها هیچدام نمی توانند تراکنش را به عقب برگردانند. اگر دارایی خود را اشتباه ارسال کرده اید یا هکری آنها را از رایانه شما سرقت کرده است ، هیچ کس نمی تواند به شما کمک کند.
 • نام مستعار: نه معاملات و نه حساب ها به هویت های واقعی متصل نیستند. برای تبادل از آدرس ها استفاده می کنید.
 • سریع و جهانی: معاملات تقریباً بلافاصله در شبکه منتشر می شوند و طی چند دقیقه تأیید می شوند.
 • امن: وجوه ارز رمزنگاری شده در یک سیستم رمزنگاری کلید عمومی قفل شده است. فقط مالک کلید خصوصی می تواند ارز رمزنگاری شده را ارسال کند.

مطلب مفید:نکات امنیتی در ذخیره رمزارزها

مزایای رمزارز

رمزارز یا کریپتوکارنسی این وعده را دارند که انتقال وجه مستقیماً بین دو طرف ، بدون نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد مانند بانک ، را آسان تر می کنند. درعوض این انتقال با استفاده از کلیدهای عمومی و کلیدهای خصوصی و اشکال مختلف سیستم های تشویقی ، مانند اثبات کار یا اثبات سهام ، تأمین می شود.

در سیستم های رمزنگاری مدرن ، “کیف پول” یا آدرس حساب کاربر دارای یک کلید عمومی است ، در حالی که کلید خصوصی فقط برای مالک شناخته شده است و برای امضای معاملات استفاده می شود. انتقال وجوه با حداقل هزینه پردازش انجام می شود ، به کاربران اجازه می دهد از هزینه های سنگین پرداخت شده توسط بانک ها و موسسات مالی برای انتقال وجه جلوگیری کنند.

معایب رمزارز یا کریپتوکارنسی

ماهیت نیمه ناشناس معاملات ارزهای رمزنگاری شده آنها را برای بسیاری از فعالیت های غیرقانونی مانند پولشویی و فرار مالیاتی مناسب می کند. با این حال ، مدافعان ارزهای رمزپایه اغلب ناشناس بودن خود را مفید ارزیابی می کنند ، و مزایای حفظ حریم خصوصی مانند محافظت از افشاگران یا فعالانی را که تحت حکومت های سرکوبگر زندگی می کنند ، ذکر می کنند. برخی از ارزهای رمزنگاری شده خصوصی تر از بقیه هستند.

استخراج ارز رمزنگاری شده چیست؟

استخراج به معنای انتشار واحدهای جدید ارز رمزنگاری شده در جهان است که به طور کلی در ازای اعتبارسنجی تراکنش ها انجام می شود. ماینینگ فرآیندی است که از رایانه برای حل معماهای رمزنگاری به منظور ساخت بلوک استفاده می شود. ماینرها با ارز رمزپایه پاداش می گیرند.گرچه از نظر تئوری برای استخراج ارز رمزنگاری شده برای یک فرد معمولی امکان پذیر است ، اما اثبات سیستم های کاری مانند بیت کوین به طور فزاینده ای دشوار است.

رمزارز
استخراج یا ماینینگ رمزارز یا کریپتوکارنسی

و به یاد داشته باشید: اثبات ارزهای رمزنگاری شده به مقدار زیادی انرژی برای استخراج نیاز دارند. تخمین زده شده است که 0.21٪ از کل برق جهان برای تأمین انرژی مزارع بیت کوین تأمین می شود. این تقریباً به همان میزان نیرو است که سوئیس در یک سال استفاده می کند. تخمین زده شده است که بیشتر کارگران استخراج بیت کوین در نهایت از 60٪ تا 80٪ درآمد حاصل از استخراج برای تأمین هزینه های برق استفاده می کنند.

گرچه کسب درآمد رمزنگاری شده توسط یک فرد معمولی از طریق استخراج در سیستم اثبات کار غیرمعمول است ، اما مدل اثبات شرط بندی به محاسبات پرقدرت کمتری نیاز دارد زیرا اعتبار سنجها به طور تصادفی و بر اساس میزان سهام آنها انتخاب می شوند. با این وجود ، شما نیاز به داشتن ارز رمزنگاری شده برای شرکت در آن دارید. (اگر رمزنگاری ندارید ، دیگر چیزی برای به خطر انداختن ندارید).

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی مفهوم پول و تاریخچه پیدایش آن پرداختیم.سپس رمزارز یا کریپتوکارنسی را تعریف کردیم.Cryptocurrency پول دیجیتالی غیرمتمرکز و مبتنی بر فناوری بلاک چین است.از آنجا که ارزهای دیجیتال به مرور زمان پیشرفت چشمگیری داشته اند، کسب دانش در این زمینه ضروری به نظر می رسد.

مطلب مفید:کیف پول ارز دیجیتال یا والت (Wallet) چه کاری انجام می دهد؟

 

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x