آموزش کامل استیکینگ در کوکوین (Kucoin)

آموزش کامل استیکینگ در کوکوین (Kucoin)
0
بازدید : 2812

صرافی کوکوین (Kucoin)، پنجمین صرافی بزرگ ارز دیجیتال از لحاظ ترافیک وب، نقدینگی و حجم معاملات است. مبتدیان می‌توانند از میان استخرهای استیکینگ (Staking) مختلف موجود در این صرافی، یکی را انتخاب کنند و سود کسب کنند. صرافی کوکوین پنجمین صرافی بزرگ ارز دیجیتال بر اساس ترافیک وب، نقدینگی و حجم معاملات است. مبتدیان می‌توانند از میان استخرهای مختلف موجود در این صرافی یکی را انتخاب کنند. در این مقاله از فکت کوینز می‌خواهیم به استیکینگ در کوکوین ، مزایا و معایب آن و همچنین آموزش این استراتژی بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

مروری بر مفهوم سپرده‌گذاری یا استیکینگ (Staking)

از دیدگاه یک کاربر، استیکینگ (سپرده‌گذاری) راهی برای کسب درآمد منفعلانه از ارزهای دیجیتال است. با این حال، هدف اصلی سپرده‌گذاری یا استیک کردن توکن‌ها، ایمن کردن شبکه بلاک چین به کمک الگوریتم اجماع گواهی سپرده یا همان اثبات سهام (POS) است. در این روش، توکن‌ها برای اطمینان از عملکرد صادقانه گره‌ها در تأیید تراکنش‌های بلاک چین، در شبکه قفل می‌شود. بازیگران متقلب نیز جریمه دریافت می‌کنند که نرخ آن در هر بلاک چینی چین متفاوت است.

بیشتر بخوانید: الگوریتم اجماع (Consensus Algorithm) چیست؟

صرافی kucoin

برخی از بلاک چین‌ها از مکانیزم اثبات سهام (گواهی سپرده) استفاده می‌کنند. در مکانیزم اثبات سهام نمایندگی‌شده (گواهی سپرده واگذار شده) یا DPOS، پاداش استیکینگ به نمایندگان اعتبارسنج‌ (Validators) ارسال می‌شود و سپس آنها پاداش‌ها را بین سپرده‌گذاران (استیکرها) زیرمجموعه خود توزیع می‌کنند. استیکینگ انفرادی و اعتبارسنجی بلاک کار سختی است و برای مبتدیان توصیه نمی‌شود.

یکی از ویژگی‌های انحصاری صرافی کوکوین (Kucoin) این است که به کاربران خود اجازه می‌دهد تا تعداد زیادی از رمز ارزهای ارزان قیمت و کمتر شناخته شده را خریداری و سپرده‌گذاری کنند. از دیگر ویژگی‌های صرافی کوکوین شامل معاملات اسپات، معاملات مارجین، معاملات فیات، معاملات فیوچرز، وام دهی و سرمایه‌گذاری در توکن‌های جدید است.

بیشتر بخوانید: الگوریتم اجماع اثبات سهام (POS) چیست ؟ POS به زبان ساده

استیکینگ در کوکوین چطور انجام می‌شود؟

کوکوین یک صرافی ارز دیجیتال متمرکز با بیش از 700 ارز دیجیتال است و 200 کشور را پوشش می‌دهد. KCS توکن اصلی آن، بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده و در مجموع 200،000،000 واحد عرضه دارد. این صرافی به خود می‌بالد که از هر چهار کاربر کریپتو یکی در کوکوین فعال است.

خدمات ارائه شده توسط صرافی کوکوین شامل استیکینگ ارز دیجیتال، وام‌های ارز دیجیتال، ترید ارزهای دیجیتال، معاملات همتا به همتا (P2P)، و بازار مشتقات است و دارای یک بازار NFT نیز هست.

بیشتر بخوانید: شبکه همتا به همتا (peer to peer) چیست؟

با استیک کردن یا سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال، دارایی شما به کار گرفته می‌شود تا تراکنش‌های روی بلاک چین تأیید شود. این شکل از اعتبارسنجی تراکنش‌ها الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده (DPOS) یا به عبارت دقیق‌تر «گواهی سپرده واگذار شده» نامیده می‌شود که بسیار پایدارتر از مکانیزم اجماع اثبات کار (گواهی کار) است.

استیکینگ در کوکوین راهی سودآور و کاربرپسند برای کسب درآمد منفعلانه از دارایی‌های ارز دیجیتال شماست. پاداش استیکینگ به صورت روزانه و با امکان فعال کردن ترکیب کارآمد برای کسب بازده بیشتر پرداخت می‌شود.

پاداش‌های استیکینگ را می‌توان از طریق توکن سپرده‌گذاری شده یا سایر دارایی‌ها پرداخت کرد. میزان پاداش استیکینگ نیز بسته به ارز دیجیتال سپرده‌گذاری شده و مدت زمان قفل شدن آن متفاوت است. پروژه‌هایی که از استیکینگ پشتیبانی می‌کنند عبارت‌اند از Icon، Tezos، Ethereum 2.0، Algorand، Cosmos و غیره.

بیشتر بخوانید: اثبات سهام نیابتی (dPOS) چیست؟

استخر استیکینگ کوکوین چیست؟

استخرهای استیکینگ یا استخر سپرده‌گذاری (Staking Pool)، منابع یا توکن‌های تجمیع شده‌ای هستند که به صورت جمعی سپرده‌گذاری می‌شوند. برخی از پروژه‌های ارز دیجیتال مثل اتریوم، یک مبلغ حداقلی را برای سپرده‌گذاری و کسب سود تعیین می‌کنند؛ اینجاست که استخرها به کاربران این امکان را می‌دهند که دارایی‌های خود را با یکدیگر جمع کنند تا نیازی نباشد یک کاربر به تنهایی به این مبلغ حداقلی برسد. استخرهای بزرگ احتمال تأیید اعتبار بلاک چین را افزایش می‌دهند و سود بیشتری را به سپرده‌گذارها می‌دهند. برخی از اعتبارسنج‌ها نیز برای سپرده‌گذاری در استخرهای خود یک کارمزد دریافت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: بهترین ارزها برای استیکینگ (Staking) در سال ۲۰۲۳

استخرهای استیکینگ کوکوین فوق‌العاده کاربرپسند هستند. استیکرها به نسبت مبلغ سپرده‌گذاری شده پاداش دریافت می‌کنند. استخر استیکینگ کوکوین سپرده‌گذاری حداقلی پایینی دارد و کارمزد برداشت آن نیز صفر است.

دو نوع استیکینگ وجود دارد، استیکینگ نرم (Soft Staking) و استیکینگ سرد (Cold staking)

استیکینگ نرم (Soft Staking)

 سافت استیکینگ (Soft Staking) یا استیکینگ نرم یک ویژگی در KuCoin Earn است که کاربران را قادر می‌سازد تا پاداش روزانه را بدون نیاز به قفل کردن رمزارزهای خود در شبکه دریافت کنند. این امکان در سال 2019 معرفی شد و امروزه بیش از 300 هزار کاربر دارد. کاربران می‌توانند توکن‌های خود را برای کسب درآمد ثابت با هم ترکیب کنند.

استیکینگ نرم چیست

استیکینگ سرد (Cold Staking)

استیکینگ سرد یا کلد استیکینگ (Cold Staking) شبیه به استیکینگ معمولی عمل می‌کند، با این تفاوت که ارزهای دیجیتال شما در یک کیف پول آفلاین مانند لجر نانو نگهداری می‌شوند. مزیت استیکینگ سرد این است که کاربر کنترل کامل روی حساب خود دارد زیرا کلیدهای خصوصی کیف پول دست خودش است. استیکینگ سرد همچنین به شما قدرت رأی به پیشنهادات ارائه شده در بلاکچین را می‌دهد.

عیب استیکینگ سرد این است که تنها چند صرافی از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند و شما گزینه‌ای برای پیوستن به یک استخر نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید: والت ارز دیجیتال ؛ با انواع کیف پول های ارز دیجیتال آشنا شوید

نکاتی برای استیکینگ در کوکوین

● کاربران باید مطمئن شوند که توکن‌های کافی در حساب Pool-X خود دارند.

● در طول دوره استیکینگ، دارایی سپرده‌گذاری شده را می‌توان در بازار معاملات نقدینگی معامله کرد و همچنین آن را آزاد کرد.

● برای استیکینگ انعطاف‌پذیر، پاداش‌های استیکینگ و POL در طول دوره‌های بازخرید (Redemption) تجمیع نمی‌شوند.

● کاربران پس از پایان فرآیند بازخرید، توکن‌های سپرده‌گذاری شده خود را دریافت می‌کنند. جوایز سپرده‌گذاری و جوایز استخراج (که بر حسب POL هستند) مرتباً به حساب Pool-X کاربر اضافه می‌شوند.

مراحل استیکینگ در کوکوین

استیکینگ در کوکوین (KuCoin) یک فرآیند ساده است و به مبتدیان توصیه می‌شود. سپرده‌گذاری پولکادات و اتریوم با روش استاندارد آن متفاوت است.

مراحل استیکینگ در کوکوین
 1. یک حساب کوکوین بسازید.
 2. به تب “Earn” در بالای صفحه بروید و “KuCoin gain” را انتخاب کنید.
 3. توکن مورد نظر خود را برای کسب سود انتخاب کنید.
مراحل استیکینگ در صرافی کوکوین
 1. روی دکمه سبز رنگ « Subscribe» در سمت راست کلیک کنید
 2. شرایط قرارداد را بخوانید.
 3. تعداد توکن‌هایی را که می‌خواهید استیک کنید را تایپ کنید.
 4. روی « Subscribe» کلیک کنید.

بیشتر بخوانید: ممنوعیت کاربران ایرانی در صرافی کوکوین؛ شایعه یا واقعیت؟

روش استیکینگ اتریوم در صرافی کوکوین

بلاک چین اتریوم از الگوریتم اجماع اثبات کار (POW) خود به مکانیزم گواهی سپرده یا اثبات سهام (POS) ارتقا یافت. کاربران می‌توانند برای کسب سود سپرده در این به روزرسانی شریک شوند. این به روزرسانی مرج (Merge) نامیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: اتریوم 2.0 (Ethereum 2.0) چیست و چرا اهمیت دارد؟

از طریق استخر استیکینگ کوکوین، کاربران می‌توانند به اندازه 0.01ETH هم استیک کنند که در مقایسه با اجرای یک گره اعتبارسنجی با حداقل 32 ETH قابل توجه است.

 1. حساب KuCoin خود را ایجاد کرده و وارد آن شوید. حساب را با اتر (ETH) شارژ کنید.
 2. به تب “Earn” در بالای صفحه بروید و “KuCoin gain” را انتخاب کنید.
 3. در تب دوم، “ETH 2.0” را انتخاب کنید.
 4. روی «Start ETH 2.0 Staking» کلیک کنید.
 5. تعداد ETH را که می‌خواهید به ETH 2.0 تبدیل کنید وارد کنید.
مراحل استیکینگ چیست
 1. روی « Subscribe» کلیک کنید.
 2. پاداش روزانه سپرده‌گذاری اتریوم با ارز ETH2.0 پرداخت می‌شود. کاربران می‌توانند ETH 2.0 را در صرافی KUCoin معامله کنند.

روش استیکینگ پولکادات (DOT) در صرافی کوکوین

پولکادات از پاراچین‌ها (Parachains)، زنجیره‌های رله (Relay Chains) و پل‌ها (Bridges) تشکیل شده است. پاراچین ها از طریق یک اسلات (Slot) به زنجیره رله متصل می‌شوند و امنیت شبکه پولکادات را تامین و قابلیت ارتباط با سایر پاراچین ها را برای آنها فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید‌: پل کراس‌چین یا پل بین بلاکچین (Cross Chain Bridge) چیست؟

دارندگان DOT می‌توانند این رمز ارز را برای حمایت از پروژه‌ها استیک (سپرده‌گذاری) کنند. اگر پروژه برنده مزایده پاراچین شود، کاربر جوایز دریافت می‌کند و کاربران DOT سپرده‌گذاری شده را پس از دوره لاک اپ (Lockup) مجدداً پس می‌گیرند.

اگر توکن پروژه استیک شده برنده مزایده اسلات شود، کاربران DOT استیک شده را پس از پایان دوره اجاره اسلات بدون هیچ‌گونه پاداش استیکینگی پس می‌گیرند. اگر ارز دیجیتال استیک شده در مزایده شکست بخورد، دارایی‌های DOT سپرده‌گذاری شده و کمک شده به پروژه، به حساب کاربر بازگردانده می‌شود.

 1. حساب KuCoin خود را ایجاد کرده و وارد آن شوید. حساب خود را با DOT شارژ کنید.
 2. به تب “Earn” در بالای صفحه بروید و “KuCoin gain” را انتخاب کنید.
 3. در تب دوم، “Polkadot” را انتخاب کنید.
 4. پروژه‌ای را که می‌خواهید برای آن پیشنهاد دهید انتخاب کنید.
 5. تعداد DOT را که می‌خواهید به پروژه پیشنهاد دهید را وارد کنید.
 6. روی « Subscribe» کلیک کنید.
سود سپرده‌گذاری کاردانو

نحوه استیک کردن کاردانو (ADA) در صرافی کوکوین

 1. حساب KuCoin خود را ایجاد کرده و وارد آن شوید. حساب را با ADA شارژ کنید
 2. به تب “Earn” در بالای صفحه بروید و “KuCoin gain” را انتخاب کنید.
 3. ارز Cardano را انتخاب کنید.
 4. پروژه‌ای را که می‌خواهید برای آن پیشنهاد بدهید را انتخاب و بازه زمانی Lock up را انتخاب کنید.
 5. در سمت راست، روی « Subscribe» کلیک کنید.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال پولکادات (Polkadot) چیست؟ چرا پولکادات بخریم؟

استراتژی‌های کسب درآمد منفعلانه از کوکوین

 • اعطای وام ارز دیجیتال برای کسب سود
 • برنامه استیکینگ نرم از طریق یک پلتفرم مدیریت دارایی حرفه‌ای
 • نگه‌داری کوین‌ها برای کسب پاداش‌های روزانه
 • شرکت در استخرهای ماینینگ کوکوین
 • استخراج ابری

مزایای استیکینگ صرافی کوکوین

 • استخرهای استیکینگ و جوایز استیکینگ به طور فعال به روز می‌شوند تا جوایز جذابی را در اختیار کاربران قرار دهند.
 • کاربران می‌توانند توکن‌های خود را برای کسب درآمد ثابت با یکدیگر ترکیب کنند.
 • برنامه Soft Staking با ترکیب سریع و کارآمد بدون دوره لاک آپ، انعطاف پذیری شما در مدیریت سبد را افزایش می‌دهد.
 • کوکوین از طیف متنوعی از رمزارزها برای وام دهی پشتیبانی می‌کند.
 • استخرهای استیکینگ در کوکوین نرخ بهره جذابی به کاربران خود ارائه می‌دهد.
 • کارمزد برداشت محصولات استیکینگ در کوکوین صفر است.

خطرات استیکینگ در کوکوین

درست مانند تمام سرمایه‌گذاری‌ها، سپرده‌گذاری هر گونه ارز دیجیتالی در صرافی کوکوین خطرات خود را به همراه دارد. اولین و بارزترین ریسک آن کاهش ارزش توکن در طول زمان است. نوسان نرخ بهره نمونه دیگری از ریسک سپرده‌گذاری است. همچنین یکی دیگر از معایب زمانی که نمی‌توانید از توکن‌های واگذار شده در زمان قفل شدن آنها استفاده کنید.

استیکینگ را می‌توان در صرافی‌های متمرکز مانند کوکوین انجام داد، اما توکن‌ها باید برای مدت معینی، 30، 60 یا 90 روز، برای کسب سود بالاتر در شبکه قفل شوند.

بیشتر بخوانید: آموزش بازیابی رمز تریدینگ کوکوین (Kucoin)

جمع‌بندی

استیکینگ در کوکوین راهی سریع و کاربرپسند برای کسب درآمد منفعلانه از ارزهای دیجیتال است. استخرهای استیکینگ نرخ بهره بالاتری را به کاربران ارائه می‌دهند. با این حال، همچنان خطر کاهش قیمت رمزارزها و نوسانات بالا وجود دارد. کاهش قیمت و لغزش ناشی از نیروهای عرضه و تقاضا می‌تواند منجر به زیان شما هنگام سپرده‌گذاری توکن‌ها شود.

سوالات متداول

آیا صرافی کوکوین برای استیکینگ خوب است؟

سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال در صرافی KuCoin راهی سودآور و کاربرپسند برای کسب درآمد غیرفعال در دارایی‌های دیجیتال شما است. جوایز استیکینگ، به صورت روزانه پرداخت می‌شود. پاداش‌های استیکینگ را می‌توان از طریق توکن استیک شده یا سایر دارایی‌ها پرداخت کرد.

آیا ممکن است هنگام استیکینگ ارز دیجیتال از دست بدهیم؟

استیکینگ بدون خطر نیست. شما در استیکینگ ارز دیجیتال، که دارایی پرنوسانی است، جوایزی کسب خواهید کرد. گاهی اوقات، شما باید ارز دیجیتال خود را برای مدت زمان مشخصی قفل کنید. این احتمال وجود دارد که اگر سیستم آن طور که انتظار می‌رود کار نکند، مقداری از ارز دیجیتالی را که استیک کرده‌اید را به‌عنوان جریمه دست بدهید.

0
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید

فکت کوینز مرجع خبر،تحلیل،آموزش رمز ارز

برای دیدن آموزش های
رایگان بیشتر،عضو شوید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه نظرات
  محل تبلیغ
  ramzarzy
  0
  نظر خود را بنویسید !x