چطور با شناخت سطح حمایت و مقاومت بهتر ترید کنیم؟
0

چطور با شناخت سطح حمایت و مقاومت بهتر ترید کنیم؟

بازدید : 3146

خط حمایت و مقاومت ارز دیجیتال

ترید کردن باید فرایند ساده‌ای شامل خرید به قیمت پایین و فروش به قیمت بالا باشد. اما برای بسیاری از سرمایه گذاران این فرایند به سختی علم موشک است. یکی از اساسی‌ترین و قابل فهم‌ ترین استراتژی‌هایی که می‌توانند به این مسئله کمک کند، شناسایی سطح حمایت و مقاومت دارایی است. در این مقاله به 4 روشی که سرمایه گذاران با استفاده از خط‌‌های مقاومت و حمایت ارز دیجیتال می‌توانند بهتر ترید کنند می‌پردازیم.

هنگامی که معامله گران بتوانند سطوح حمایت و مقاومت را تشخیص دهند، می‌توانند زمان ورود و خروج را در بازار بهبود ببخشند. شناخت حمایت و مقاومت در بازار‌های صعودی و نزولی و بازار بدون روند نیز مفید هستند.

سطح حمایت (Support) چیست؟

حمایت (Support) سطحی است که تقاضای خریداران باعث جذب و تحریک فروشندگان شده است. این سطح از کاهش بیشتر قیمت جلوگیری می‌کند. در سطح حمایتی، معامله‌گران بولیش تمایل به خرید دارند. زیرا معتقد هستند که قیمت به اندازه کافی جذاب است و ممکن است کاهش بیشتری نداشته باشد.

از طرف دیگر، خرس‌ها فروش را متوقف می‌کنند زیرا معتقد هستند بازار به اندازه کافی افت داشته و ممکن است دوباره جهش داشته باشد. هنگامی که هر دو اتفاق رخ دهد، یک سطح حمایت تشکیل می‌شود.

مطلب مفید: 3 روش برای آنالیز و تحلیل بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال

سطح حمایت و مقاومت
تشکیل سطح حمایتی قوی

این تصویر مثال مناسبی برای یک سطح حمایت قوی است. هر زمان قیمت EOS به سطح قیمتی 2.33 دلار رسیده؛ خریداران زیاد شده و فروش کاهش پیدا کرده است. این امر باعث می‌شود تقاضا بیش از میزان عرضه باشد و در نتیجه روند باز می‌گردد.

اگر چه سطوح حمایت افقی قابل اطمینان‌تر از سطوح دیگر در نظر گرفته می‌شوند، اما تنها راه تشکیل سطح حمایت نیستند. در طی روند صعودی، خط روند‌ به عنوان سطح حمایت عمل می‌کند.

سطح حمایت و مقاومت
تشکیل خط روند صعودی

لایت کوین (LTC) در دسامبر 2020 حرکت صعودی خود را شروع کرد. پس از آن، قیمت در چندین نوبت از روند صعودی خود خارج شد. دلیل این اتفاق این بود که وقتی قیمت به خط روند نزدیک می‌شد، افراد خرید می‌کردند. این خرید با این باور صورت می‌گرفت که جفت ارز LTC / USDT برای خرید به سطح جذابی رسیده است.

در همان زمان، معامله‌ گران با این باور که روند کوتاه مدت احتمالا قیمتی کمتر از ارزش اصلی دارد، فروش را متوقف کردند. هر دوی این اتفاقات به طور همزمان رخ داد و اصلاح به پایان رسید. در نتیجه روند صعودی از سر گرفته شد.

سطح مقاومت (Resistance) چیست؟

در بررسی سطح حمایت و مقاومت در بازار ارزهای دیجیتال، مقاومت (Resistance) را می‌توان نقطه مقابل حمایت دانست. زیرا مقاومت سطحی است که عرضه در آن بیش از تقاضا است و حرکت صعودی را متوقف می‌کند.

مقاومت وقتی شکل می‌گیرد که خریدارانی که در سطوح پایین‌تر خرید کرده‌اند شروع به سیو سود کنند. خرس‌ها پوزیشن شورت می‌گیرند زیرا معتقد هستند قیمت همچنان در حال افزایش است و آماده است تا پولبک بزند. وقتی عرضه بیش از تقاضا باشد، روند صعودی قیمت متوقف شده و روند باز می‌گردد.

سطح حمایت و مقاومت
تشکیل سطح مقاومتی

حمایت و مقاومت ارز دیجیتال نیازی به یک سطح واحد ندارد. نمودار فوق نشان می‌دهد که چگونه منطقه بین 10.500 دلار  تا 11.000 دلار به عنوان سطح مقاومت عمل می‌کند. اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که هر زمان که قیمت به این منطقه رسیده، تریدرهای کوتاه مدت سود خود را دریافت کرده و خرس‌های تهاجمی از جفت ارز BTC / USDT شورت می‌گرفتند. بین آگوست 2019 و ژوئیه 2020، این جفت ارز پنج بار از منطقه مقاومت رد شد.

همانند سطح حمایت، لازم نیست که خط یا سطح مقاومت همیشه افقی باشد.

سطح حمایت و مقاومت
خط مقاومت نزولی

در طی ریزش 6 مه 2018، تا 4 جولای 2018، اتریوم (ETH) به خط مقاومت رسید. این خط، خط روند نزولی نیز نامیده می شود. در نهایت اتر موفق شد از آن رد شود. زیرا تریدرهایی که دیدگاه نزولی داشتند، از بالا رفتن قیمت استفاده کرده و پوزیشن شورت گرفتند. چون آن‌ها سطح پایین‌ تری را پیش بینی می‌کردند.

در همان زمان، گاوهای تهاجمی که با افت شدید قیمت خرید می‌کردند، پوزیشن‌های خود را در نزدیکی خط مقاومت قرار دادند. از این رو، خط مثل یک سد عمل کرده و قیمت از آن پایین آمد.

شناسایی حمایت و مقاومت در طی مراحل تثبیت قیمت

سطح حمایت و مقاومت
سطح حمایت و مقاومت قوی

هنگامی که حمایت و مقاومت به وضوح در جفت ارز EOS / USD مشخص شود. تریدرها می‌توانند با برگشتن به حمایت و انتظار برای صعود و بالا رفتن قیمت خرید کنند. این بالا رفتن قیمت نزدیک مقاومت جهت بسته شدن پوزیشن اتفاق می‌افتد. حد ضرر معاملات می‌تواند دقیقا زیر سطح حمایت باشد.

چندین بار، امکان دارد تریدرهای حرفه‌ای سعی کنند با قرار دادن قیمت قبل از سطح حمایت، این استاپ‌ها را شکار کنند. بنابراین، تریدرها در مسیر صعودی خرید کرده و باید منتظر بمانند تا قیمت قبل از خالی شدن پوزیشن‌ زیر حمایت بسته شود.

ترید کردن با حمایت در روند صعودی

هنگامی که یک دارایی سه بار به خط حمایت در خط روند صعودی برسد، معمولا معامله گران انتظار دارند این خط باقی بماند. از این رو، پوزیشن‌های لانگ می‌توانند از خط روند صعودی عبور کنند. در این شرایط استاپ‌های معامله را می‌توان در ریز خط روند گذاشت.

اگر چه در یک روند صعودی، اینکه زیر خط روند شکسته شود لزوما به معنای معکوس شدن روند نیست. در بسیاری از مواقع، این روند فقط قبل از اینکه دوباره از سر گرفته شود، کمی استراحت می‌کند.

سطح حمایت و مقاومت
سطح حمایت و مقاومت

همان‌طور که در چارت بالا مشاهده می‌کنید، جفت ارز ETH / USDT در چندین نوبت خط حمایت را در روند صعودی لمس کرده است. اگر چه وقتی این جفت ارز خط روند صعودی را از پایین شکست؛ روند نزولی جدیدی را شروع نکرد. قیمت قبل از اینکه دوباره صعود را شروع کند، برای چند روز در یک محدوده مشخص مطابق تصویر درجا زد.

در صورت نزول و تداوم قیمت زیر خط روند صعودی، تریدرها ممکن است پوزیشن لانگ خود را ببندند. اما باید از ایجاد پوزیشن‌های کوتاه مدت جدید جلوگیری خودداری کنند. اگر قیمت پس از تثبیت روند صعودی را شروع کند؛ معامله گران ممکن است دوباره به دنبال فرصت‌های خرید باشند.

خط مقاومت به حمایت تبدیل می‌شود.

مقاومت را می‌توان نقطه مقابل حمایت دانست، زیرا در این سطح عرضه بیشتر از تقاضاست و همین موضوع باعث توقف حرکت صعودی می‌شود. اگر این اتفاق بیفتد، روند صعودی جدیدی آغاز می‌شود. اگر این اتفاق چندین بار رخ دهد، فرصت خوبی برا خرید ایجاد می‌شود.

سطح حمایت و مقاومت
تبدیل مقاومت قبلی به خط حمایت جدید

در این چارت، بیت کوین از آگوست 2019 تا ژوئیه 2020 بین محدوده قیمتی 10.500 دلار تا 11.000 دلار درجا می‌زند. وقتی منطقه مقاومت رو به بالا شکسته شد، قیمت مجدداً تا 10.500 دلار کاهش یافته، اما گاوها به صورت تهاجمی در کف قیمتی خرید کردند و آن سطح را به حمایت تبدیل کرده‌اند. این شرایط برای افراد فرصت مناسبی برای خرید ایجاد می‌کند، زیرا روند صعودی تازه آغاز شده است.

خط حمایت به مقاومت تبدیل می‌شود.

سطح حمایت و مقاومت
تبدیل منطقه حمایت قبلی به منطقه مقاومتی جدید

در چارت پولکادات (DOT)  نشان داده شده که چگونه منطقه مقاومتی بین 28.90 دلار تا 26.50 دلار از فوریه به عنوان منطقه حمایتی عمل کرده است. با این حال، وقتی خرس‌ها قیمت را به زیر منطقه حمایت رساندند، این منطقه به خط مقاومت تبدیل شده و از آن زمان اجازه شکست قیمت بالاتر از حد مشخص شده را نداده است. این نمونه، مثالی مناسب برای مواقعی است که خط حمایت به مقاومت تبدیل می‌شود.

نکات کلیدی

ضمن تجزیه و تحلیل هر کوین، معامله گران باید به دنبال سطح حمایت و مقاومت باشند زیرا این سطوح می‌‍توانند به عنوان فرصت‌های خوب ورود و خروج عمل کنند.

در یک روند صعودی، معامله گران باید به دنبال خرید در سطح حمایت باشند و در یک روند نزولی، معامله گران باید دید کوتاه مدت به خط مقاومت داشته باشند.

سطوح حمایت و مقاومت ثابت و بدون تغییر نیستند. و تریدرهای حرفه‌ای همواره سعی می‌کنند اوردر استاپ را پیدا کنند. از این رو، معامله گران باید استاپ‌ها را به گونه‌ای قرار دهند که توسط سازندگان بازار دچار ضرر نشوند.

5
0
برای پیشنهاد این مقاله به دیگر کاربران عزیز فکت کوینز روی دکمه زیر کلیک کنید
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
بیت پین
بیت پین
محل تبلیغ
دبی
محاسبه‌گر ارزهای دیجیتال
ارز معادل
تومان

محاسبه با مبلغ تتر : تومان

0
نظر خود را بنویسید !x